OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 04:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 30.10.2019, 20:22 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Byt mi kdysi tady nekde pobliz Velesoft napsal
VELESOFT píše:
Cely archiv ZX her nikdo nikdy na FAT prevadet nebude :-)

nezoufal jsem a casem zase o neco malo pokrocil, cca tempem jeden programek za tyden,
tak tu ze sve mikrosbirky vystavuji cast - maly archiv demicek, prevazne 48k kousku...

https://esxdos.zxfiles.net

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 17:34 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
Čistě teoreticky... nevim jestli je to vůbec vhodné to vyndavat z TAP a dávat to samostatně soubor po souboru do FAT. Sežere to víc místa na disku, než když je to jen v jednom TAP souboru. Třeba když to tady počítám, tak "Crusade" zabere na disku (Cluster 16KB) 64 KB + zabere 5 slotů ve FAT. Když to zůstane v jednom souboru TAP, sebere to 32 KB z disku a jen jeden slot ve FAT... to je víc jak 200 %.

Nebo to má nějakou jinou výhodu? Výjimku snad tvoří akorát software který si umí načítat sám soubory které potřebuje přímo z disku, nebo umí i ukládat. Ale tyhle programy asi původně v TAP dodané nejsou...

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 17:40 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
SCjoe píše:
tu ze sve mikrosbirky vystavuji cast - maly archiv demicek, prevazne 48k kousku...
Akym sposobom riesis ulozenie speccy-fickych parametrov, ktore v ramci FAT neexistuju ? Napriklad zaciatocna adresa suboru, cislo startovacieho riadku v basicu, dlzku samotneho basicu bez premennych, treti parameter v hlavicke "Bytes:" ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 18:04 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Lanex píše:
Čistě teoreticky... nevim jestli je to vůbec vhodné to vyndavat z TAP

Ja vim, uz jste mi to tady jednou psali, ale ja mam clusteru nepocitane, su na ne hodne bohaty, takze si muzu dovolit plytvat mistem.

Ale prosim to taky ber jako testovaci sadu pro autory emulatoru.
Tak jako ESXDOS odchytne rutiny ROM, mohl by emulator umet odchytit sluzby ESXDOSu a napr. otevrit soubor na karte, pro cteni, pro zapis, pro pridavani....
Ono je vubec malo emulu, ktere primo pracuji s CF anebo SD kartou, vsunutou do USB ctecky...
Rad si uzivam luxusu SimCoupe, ktery cte a zapisuje primo na CF kartu a pak ji jen premistim do samika...

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 18:51 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
Busy píše:
SCjoe píše:
tu ze sve mikrosbirky vystavuji cast - maly archiv demicek, prevazne 48k kousku...
Akym sposobom riesis ulozenie speccy-fickych parametrov, ktore v ramci FAT neexistuju ? Napriklad zaciatocna adresa suboru, cislo startovacieho riadku v basicu, dlzku samotneho basicu bez premennych, treti parameter v hlavicke "Bytes:" ...

Na začiatku každého súboru je cca 128 bajtov dlhá PLUS3DOS hlavička s týmito údajmi. Súbory, ktoré sa v ESXDOSe ukladajú/nahrávajú na kartu s použitím hviezdičkových SAVE/LOAD (ako v MDOSe) takúto hlavičku obsahujú.

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 20:24 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Busy píše:
Akym sposobom riesis ulozenie speccy-fickych parametrov, ktore v ramci FAT neexistuju ?

Tohle reseni prevzal autor ESXDOSu z ResiDOSu, ktery je kompatibilni s FAT +3DOSu.
kdyz jsem se pred casem pidil, jak prevadet tapky na fat, autor odpovidal, at pouziju utility z ResiDOSu.
Je to treba hlavne pro basicove fajly, ale ESXDOS asi pridava hlavickove informacena uvod kazdeho fajlu, tedy i .SCR je o 128 bajtu vetsi. Takove mnozstvi bajtu si rika o nejaky rozsireny format, napr. autostart kodu, fajly vetsi nez 65536.

Kdysi jsem povazoval za zaklad vseho rutiny ROM IF1 a volani sluzeb Microdrive, ktery prevzaly systemy Disciple, Plus D a konecne i samika. ESXDOSem jsem byl zpocatku nadseny, protoze na prvni pohled navazoval na sinclairovske hook kody. Ale jak se ukazalo, dneska vse diskove ma spise amstradovsky zaklad a pdfko s popisem API NEXTZXOS vylepsuje a rozviji nejen sluzby ESXDOSu ale vlastne i +3DOSu.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 21:13 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1068
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Žiadny ResiDOS netreba, a nie je to prevzaté z neho, ale z +3DOSu. specform a unspecform z taptools od Elliota sú presne na prilepenie, alebo odlepenie +3DOS hlavičky z binárky. https://www.seasip.info/ZX/unix.html

Čiže z tapky, ktorú silou mocou chcete mať v tomto ESXDOS režime, treba spraviť binárky, ku každej prilepiť hlavičku pomocou specform a nahrať na kartu, ideálne do dedikovaného adresára nech v tom nie je hneď bordel.

Naviac ak sa dobre pamatám, tak ESXDOS vie aj emulovať priamo +3DOS služby, takže sa dajú používať aj dohrávkové zlepence v jednom súbore. Nemusí to byť rozsekané na jednotlivé súbory. Miguel ale nikdy nedal nikam žiaden návod ako ich vytvárať, takže tento sposob nahrávania v ESXDOSe upadol do zabudnutia.

Príklad takého zlepenca je v archíve ESXDOSu - http://www.esxdos.org/files/esxdos073.zip. V adresári test je dohrávkové demo Condomed v jednom súbore. Nahráva sa to klasicky cez LOAD *"condomed".

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.11.2019, 00:07 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
z00m píše:
Žiadny ResiDOS netreba, a nie je to prevzaté z neho, ale z +3DOSu.

Jo, pardon, popletl jsem to a zamenil s IDEDOSem.
Se mi to spojilo, protoze Lancaster dodaval utilitu TAP2CF, ale asi jen pro Residos, s ESXDOSem mi nefungovala...

This document describes the NextZXOS API, which directly descends from the +3DOS
API present in the Sinclair ZX Spectrum +2A/+2B/+3 and the IDEDOS API
additionally provided with the ZX Spectrum +3e ROMs


Přílohy:
nextzxos_api.pdf [204.58 KiB]
607 krát

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.11.2019, 01:55 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 801
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Libi se mi tato myslenka prevedeni virtualnich kazet do radnych souboru ve formatu souboroveho systemu na disku. Takto se pak s danymi hrami a programy da pracovat na urovni disku, nikoliv kazetoveho magnetofonu = nahodny pristup.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.11.2019, 09:49 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 19.07.2013, 14:21
Příspěvky: 258
Bydliště: Košice
Has thanked: 143 times
Been thanked: 380 times
z00m píše:
Naviac ak sa dobre pamatám, tak ESXDOS vie aj emulovať priamo +3DOS služby, takže sa dajú používať aj dohrávkové zlepence v jednom súbore. Nemusí to byť rozsekané na jednotlivé súbory. Miguel ale nikdy nedal nikam žiaden návod ako ich vytvárať, takže tento sposob nahrávania v ESXDOSe upadol do zabudnutia.
Neupadol, ale je to tak, ako so vsetkym okolo Miguela a ESXDOSu, ze tie info siri privatne, alebo si to clovek musi vyskladat z roznych ciastkovych informacii z jeho fora, pripadne "oddebuggovat".
Predtym, ako Regression vzniklo na MB-0x, tak som mal kernel vyrobeny pre ESXDOS v +3DOSovskom single-file a vsetko sa dohravalo sekvencne.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.11.2019, 13:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1068
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Super, mohol by si niekedy spraviť článok na blog, ako sa tie zlepence robia. Táto vlastnosť ESXDOSu sa mi páči :dcool:

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.11.2019, 13:17 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
tommik píše:
Libi se mi tato myslenka prevedeni virtualnich kazet do radnych souboru ve formatu souboroveho systemu na disku. Takto se pak s danymi hrami a programy da pracovat na urovni disku, nikoliv kazetoveho magnetofonu = nahodny pristup.
A to je castokrat chyba. Povodny originalny standard na ZX Spektre je magnetofonovy pristup - t.j. diskovy pristup s presne definovanym poradim suborov a moznostou rovnakych mien pre viac suborov. Vela programov ma v basicu len LOAD "" CODE bez mena, alebo vola #556 (#562) do romky, a v takom pripade je potrebne, aby vedel system poskytnut subory na nahravanie v takom poradi, v akom maju byt. Tak isto, aby nebolo treba programy upravovat (co je niekedy problem), system musi zvladnut ulozit aj viac suborov pod rovnakym menom.

Tapka toto vsetko podporuje bez problemov. Dokaze toto vsetko zabezpecit aj ESXDOS v pripade suborov s +3dos hlavickami a ulozenych priamo na FAT filesysteme ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.11.2019, 16:37 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Mně se prostě líbí ta možnost snadné výměny dat mezi stroji a platformami bez konverzí. Prostě se speccyální kartou s ESX fajly přímo do SD2IEC u komodóra... a naopak. :shock:

U ESXDOSu mi k dokonalosti chybí asi jen možnost vypínání některých nadbytečných a nepovinných hlaviček (možná už to tam je, ale nevím o tom).
Např. SCREEN fajly by šly poznávat jen podle přípony SCR či délky 6144 a 6912. Že uložení v ESXDOSU přidává data navíc, jen komplikuje, že ačkoliv kartu přešoupnu snadno do PC, obrázek nenačtu v PC prohlížeči či editoru.

Busy píše:
Tapka toto vsetko podporuje bez problemov. Dokaze toto vsetko zabezpecit aj ESXDOS v pripade suborov s +3dos hlavickami a ulozenych priamo na FAT filesysteme ?

ESXDOSu tohle chybí, ale BSDOS "emulaci" tapky zvládá na výbornou.
Takže mi z toho vychází, že nejjednodušší bude, aby byl BSDOS upraven pro PC-FAT systém... :jump:

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.11.2019, 20:24 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
SCjoe píše:
Mně se prostě líbí ta možnost snadné výměny dat mezi stroji a platformami bez konverzí.
No to prave zial stale nejde, kvoli plus3dos hlavickam. Ako spravne dalej pises:
SCjoe píše:
Že uložení v ESXDOSU přidává data navíc, jen komplikuje, že ačkoliv kartu přešoupnu snadno do PC, obrázek nenačtu v PC prohlížeči či editoru.
Tu prave paradoxne klasicka tapka ovela lepsie splna moznost,co sa ti lubi - strcim medium do PeCedla, vdaka pluginom inTAP (a tiez aj inMBD) si viem tapku krasne otvorit ako podadresar (ako akykolvek zip,rar...) v ktorom mozem subory mazat a kopirovat ako len chcem - dnu aj von. A toto je mozno podstatne - ked skopirujem nejaky subor "von" (z tapky priamo do nativneho suboru vo FAT systeme) tak ziskam ciste binarne data suboru, nemusim uz riesit ziadne hlavicky prilepene k suboru. S tapkami sa na PeCedle robi uplne nadherne :)
SCjoe píše:
Takže mi z toho vychází, že nejjednodušší bude, aby byl BSDOS upraven pro PC-FAT systém... :jump:
Suhlasim s tebou. Zaciatkom tisicrocia som mal take plany, ale ... niektori ludia boli proti a hodne mi vycitali, ze chcem opustit krasny a efektivny filesystem optimalizovany pre ZX Spektrum a namiesto toho chcem pouzit ten priserny filesystem Pomocneho Calculatora :(

(Ale keby som mal to know-how co dnes, tak ver tomu ze bsdos by pouzival FAT16/FAT32 + LFN uz v roku 1992)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.11.2019, 20:28 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Aha, a este som zabudol napisat, ked zase chcem binarne data z nativneho suboru hodit do tapky, tak staci ak mu do LFN mena dopisem vsetky potrebne parametre (adresa, dlzka basicu, ...) a skopirume do tapky. Plugin sa uz postara o spravne vygenerovanie hlavicky a ulozenie hlavicky aj tela do tapky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz