OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 13:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 06.08.2023, 10:58 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Jakým způsobem lze korektně použít nezapojené vývody integrovaných obvodů jako náhradní prokovy?

Příklad: překresluji desku, kde je použito několik obvodů 7493 (mimo jiné). Ty ze 14-ti vývodů DIL pouzdra funkčně obsazují pouze 10 vývodů. Návrháři DPS použili nezapojené vývody na pouzdru jako náhradní prokovy - hlavně pro napájení obvodu z důvodu "nestandardního" rozmístění napájecích vývodů (viz obrázek - piny 7 a 8). EAGLE mi, zamozřejmě, tuto operaci nedovolí a řve že "overlap" nehledě na to, že vývod jako prokov nepoužije, takže ještě "airwire", což mě irrituje...

Zkusil tedy jsem v knihovně vytvořit symbol NC, což je jen samotný vývod s tím, že má attribut "NOT CONNECTED". Do definice součástky jsem přidal potřebný počet těchto NC symbolů, nastavil jim vlastnost "Request" a propojil je s nepoužitými ploškami pouzdra. Pokud pak potřebuji nepoužitou plošku IO na desce použít jako prokov, přes Invoke ve schématu vyberu požadovaný NC vývod a připojím ho na příslušný signál. Na DPS se pak tím stane vyžadovanou součástí dané cesty.

Sice to funguje, ale nezdá se mi to moc "čisté" a je to takové kostrbaté. Existuje nějaký jiný, korektnější, postup? Řešili jste to někdy, případně jak?

Díky.

Petr


Přílohy:
EAGLE.png
EAGLE.png [ 23.36 KiB | Zobrazeno 1583 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 06.08.2023, 14:11 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
Ja to davam jako 'schaleny' pri DRC.
Příloha:
EAGLE_approved.png
EAGLE_approved.png [ 23.22 KiB | Zobrazeno 1564 krát ]

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 06.08.2023, 14:35 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
To jo, tím mi zmizí "overlap", ale použití vývodu jako prokovu to, bohužel, neřeší. Šlo by pod vývod součástky dát průchod (Via) a taky to překrytí "schválit", ale musel by se tam vložit ještě před součástkou. Pokud "Via" dám na vývod součástky, tak mě EAGLE pošle do háje zeleného...

P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 07.08.2023, 00:28 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
Možná by pomohlo vyměnit návrhový program.

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 07.08.2023, 01:27 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2023, 18:37
Příspěvky: 93
Bydliště: Pražák z Prahe, žádná náplava :)
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
V Kicadu jsem si ten symbol 74LC93 prostě zkopíroval do vlastní knihovny, přidal mu pár dalších vývodů nazvaných "nic"
Příloha:
D.png
D.png [ 63.62 KiB | Zobrazeno 1500 krát ]
a pak už to používat normálně šlo
Tady jsem se pokusil zopakovat situaci na obrázku, jen jsem tam musel potom šachovat s "koncema, co nikam nevedou"
Příloha:
A.png
A.png [ 74.38 KiB | Zobrazeno 1500 krát ]

Schema jsem dost odfláknul
Příloha:
B.png
B.png [ 30.97 KiB | Zobrazeno 1500 krát ]


V EAGLE by to mělo jít udělat prakticky stejným způsobem, ale ten nemám

_________________
Spousta věcí chodí líp, když se zapne ...
http://micro-corner.gilhad.cz/, http://8bit.gilhad.cz/ a mnohé další


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 07.08.2023, 08:15 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
RaceSoft píše:
...ale použití vývodu jako prokovu to, bohužel, neřeší.
Proc by to neslo pouzit jako prokov? Prece ten vyvod je sam o sobe prokov. Dobre, chapu autorouter to nepouzije automaticky, ale prece jako rucne pouzita propojka to staci, ne?
Stejne existuje urcite riziko, ze vyvod na danem io neni tak uplne nezapojeny. Mohl by byt na neco pripojeny (tim si nejsem jisty), tak bych chtel mit urcitou kontrolu, ze jsem ho pouzil.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 07.08.2023, 09:00 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
No já teda nevím, ale osobně bych tzv. NC kontakty integrovaných obvodů nikdy nikam nezapojoval. Nezřídka totiž jsou s čipem také spojené, jen nejsou určené pro uživatele, ale pro různé trimovací funkce v procesu výroby, odvod tepla atd. atd., takže doporučuji nikam nezapojovat a ponechat hezky ve vzduchu.

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 07.08.2023, 09:33 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
2epson: to je to, co právě nechci. Všechno mám namalované v EAGLE a nemám chuť ani sílu se na stará kolena učit jiný systém. A o KiCadu nebo Layoutu si taky myslím svoje... A který návrhový systém konkrétně tento požadavek splňuje?

2Gilhad: vpodstatě jsem v EAGLE udělal to samé, jen ty NC vývody ve schématu zobrazím použiju jen, když jsou potřeba (vlastnost Request - stejně jako vývody pro napájení - viz obrázek). Pokud je nepoužívám, zůstávají ve schématu skryté a na DPS nepoužitelné.

2Mikeš21: pokud se má prokov stát součástí daného spoje, musí se jmenovat stejně, jako ten spoj. Prokov jde pomocí funkce Name přejmenovat, stejně jako třeba polygon - orámuju si jím celý DPS a přejmenuju jej na Gnd a mám rozlitou měď s pospojovanými vývody se jménem Gnd. Ale u vývodů součástek nelze jejich jméno změnit. Takže ani při ručním tahání spojů, které používám výhradně, se ve schématu nezapojený vývod prokovem prostě nestane - když při tažení spoje na vývodu kliknu myší pro ukončení daného spoje, tak se nic nestane. Jasně, že "nezapojený" vývod může být vnitřně k něčemu připojený, sám tuto variantu ve svých projektech nepoužívám, ale v tomto konkrétním případě je to tak řešeno a proto se tím zabývám.

2ccs: ano, vím, ale v tomto konkrétním případě to tak je použito.

Jen jsem si prostě myslel, že mi v EAGLE něco uniklo a že to program umí sám od sebe a já jen nevím jak se k tomu probít.

Děkuji za podněty

Petr


Přílohy:
7493.png
7493.png [ 22.46 KiB | Zobrazeno 1457 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 07.08.2023, 15:46 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
je to strašné dávno, spousta let, kdy jsem zkoumal Eagle při hledání vhodného CADu. Vím jen, že jsem Eagle po krátkém zkoumání zavrhnul kvůli spoustě omezení, problémům a nectností. V práci používáme EdWinXP verze myslím 2.9. Obecně CAD pro návrh schemat a plošných spojů funguje takto:
jsou knihovny schematických symbolů a jsou knihovny pouzder. Schematický symbol se propojuje s pouzdrem a tím vznikne součástka. Při sestavení součástky, například 7493 nejdříve nakreslím schematickou značku (jakoukoliv, jakou chci já), namaluju vývody, k vývodům popisky, označení atd atd. Tuto malůvku si pojmenuje jak já chci, třeba "RUSKÁ_7493". Pak namaluju pouzdro. Zde to je horší v tom, že musím dodržet přesné rozměry skutečného pouzdra, zatímco schematickou značku jsem si mohl namalovat jak jsem chtěl velikou. Jestliže mám obvod 7493 v DIL16, musím nakreslit DIL16 s přesnými rozměry. Když budu mít 7493 v sovětském epoxidovém provedení s placatými vývody na čtyři strany, musím nakreslit sovětské pouzdro v jejich roměrech.
A nakonec musím sestavit součástku, tedy spojit schematickou značku "RUSKÁ_7493" se sovětským epoxidovým pozdrem s vývody na 4 strany. V průběhu sestavení vyberu schematickou značku z knihovny schematických značek a pouzdro z knihovny pouzder a do tabulky zapíšu přiřazení pinů pouzdra k vývodům schematické značky. Pak takto vzniklou součástku pojmenuju a uložím. To je vše. Pro zjednodušení jsem vynechal možnosti vytvoření simulačního souboru.
Jestliže pak takto vytvořenou součástku vyvolám a použiju, objeví se mi současně v okně schematu a současně v okně plošného spoje. Když součástka bude THD a budu mít oboustranný plošný spoj, automaticky, každý otvor je prokovený, bez ohledu na to, jakou funkci má ten který vývod součástky. Když součástka má tři vývody NC (not connect) tak je má a je mojí věcí, zda je uzemním nebo na ně něco přivedu.
Jestliže tyto základní funkce Eagle neumí, pak doporučuji použít Program manažér a milého Eagla deinstalovat.

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 07.08.2023, 16:19 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
2epson: Nechápu smysl Tvého elaborátu. To co jsi tu popsal EAGLE (a většina CAD programů pro schémata a DPS) umí a dělá taky. Možná je to tou spoustou let, co jsi to s EAGLE zkoušel, ale verze co používám já (9.0.0), tak se chová stejně, jako Tebou popsaný EdWinXP.

Jde mi o konkrétně popsaný problém na začátku tohoto tématu týkajicí se využití nepoužitých vývodu součástek jako přirozených prokovů. Nic víc, nic míň. A ten Tvůj Ed-cosi to umí ošéfovat sám od sebe a kontrola správnosti DPS Ti pak projde bez problémů? Pokud to neumí a nenabídneš mi přirozené řešení pro EAGLE, tak nemá cenu, aby jsi do této diskuze jakkoliv zasahoval. A jasně jsem napsal, že se jiný program učit nechci a nebudu a už vůbec si nenechám kecat do toho, co si mám nainstalovat a odinstalovat.

P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 07.08.2023, 16:44 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
vyzkoušel jsem Tvůj popsaný problém se 7493-Bez problémů jsem připojil spoje na nepoužité vývody na obou stranách desky a průchody jsou prokovené. Nechápu Tvé problémy. Když to jde u mne, musí to jít u Tebe také.


Přílohy:
Poznámka: průchozí otvory jsou prokovy
7493-pcb-3D.jpg
7493-pcb-3D.jpg [ 26.76 KiB | Zobrazeno 1415 krát ]
Poznámka: 7493 s připojenými spoji na nepoužité vývody na obou stranách
7493-pcb.jpg
7493-pcb.jpg [ 92.53 KiB | Zobrazeno 1415 krát ]
Poznámka: schema zapojení 7493
7493-schema.jpg
7493-schema.jpg [ 64.98 KiB | Zobrazeno 1415 krát ]

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 07.08.2023, 16:50 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
pro RaceSoft
samozřejmě, že při finálních testech mi to projde bez problémů. CAD kontroluje netlist a spoje jsou propojené dle schematu. Že spoj prochází v místě nevyužitého pinu nějakého obvodu se neprojeví, pokud nevyužitý pin není takto využit vícekrát několika spoji. To by se projevilo jako chybné spojení. Prostě ta prokovená dírka je prokovená dírka a že v ní je nepoužitá nožička obvodu je asi totéž, jako když na cestě nějakého spoje je prokovený průchozí otvor a v něm prázdný vývod nad desku jako Test point.

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 07.08.2023, 17:11 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
OK, tohle EAGLE neumí. Ale kvůli jedné věci, kterou neumí, ho fakt měnit nebudu.

P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 07.08.2023, 18:17 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Pokud to není replika, nedělal bych to, protože nikde není zaručeno, že různé typy obvodů, byť ekvivalentně označené, nemůžou mít tyto piny různě interně zapojené. Pokud je to replika a tudíž potřebuju okopírovat původní zapojení, dělám to tak, že pro danou desku mám extra knihovnu, kde si danou součástku nakreslím, resp. upravím z původní tak, aby odpovídala danému zapojení a pak mi logicky prochází i DRC apod.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EAGLE a NC piny u součástek
PříspěvekNapsal: 07.08.2023, 18:25 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Jo, teď to mám stejně a je to replika (spíš dokumentace).

Děkuji všem za účast.

P.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz