OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 16:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Retr0bright za tepla, bez UV
PříspěvekNapsal: 26.06.2020, 15:31 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
V ramci experimentu jsem vyzkousel samotny peroxid, bez UV, ale za vyssi teploty. Vlada mel vybornej napad dat drobne veci do pytliku s peroxidem, ten uzavrit a cele dat do vodni lazne. Pouzil jsem na zacatku hodne teplou vodu z kohoutku a potom jsem to prubezne ohrival v mikrovlnce, vzdycky po pulminute, dokud jsem v tom udrzel prst. Nechal jsem to takhle dve hodiny - asi by to chtelo ctyri, ale byla to jenom pokusna mechanika.
Příloha:
floppy_pred.jpg
floppy_pred.jpg [ 53.72 KiB | Zobrazeno 6204 krát ]
Příloha:
floppy_po.jpg
floppy_po.jpg [ 83.55 KiB | Zobrazeno 6204 krát ]

Ted je na rade mys od Amstrada, kategorie rezany Gambrinus :)
Nevim, v jakem stavu mam peroxid, pred par lety to byla dvanactka, ale netusim, jak to zmerit, predpokladam, ze castecne vyprchal.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retr0bright za tepla, bez UV
PříspěvekNapsal: 07.07.2020, 21:42 
Offline
Kecka

Registrován: 16.08.2018, 15:10
Příspěvky: 69
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Amstrad mys bych potreboval cernou, k Sinclair PC 200. Nevite nekdo, jak se dela retro-black ?

PS: Kdo odpovi, otevrene se hlasi k rasismu ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retr0bright za tepla, bez UV
PříspěvekNapsal: 07.07.2020, 22:24 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Bohuzel jsem ztratil mobil, takze nemam fotky pred, ale vysla bila, mozna az moc bila :)
Barveni plastiku neni problem, pouzivaji se na to ve vode rozpustne barvy. Hledej "keyboard dye", treba tady: https://www.instructables.com/id/Rit-Dy ... Aftermath/
Neco si o tom ale precti, mam pocit, ze jsou dva druhy barviv a (pigmentove a jeste nejake), a jedny se k tomu nehodi. Taky si davej pozor na teplotu, barvi se v horke vode, tak abys tu mys nepokrivil.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retr0bright za tepla, bez UV
PříspěvekNapsal: 08.07.2020, 10:11 
Offline
Kecka

Registrován: 16.08.2018, 15:10
Příspěvky: 69
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Barva na latky mě nenapadla...nicméně největší strach mám z přívodní šnůry, ta by měla být taky černá.

U nás jde koupit tohle:
https://vytvarnepotreby.cz/hedvabi-a-te ... cerna.html

Asi by to chtělo nejdřív vyzkoušet abych tu myš nezničil, nepotřebuješ tu tvoji myš náhodou tročku ztmavit ? :-D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retr0bright za tepla, bez UV
PříspěvekNapsal: 08.07.2020, 10:26 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Za litr je tvoje :) Ale bude to chtit experimentovat s barvama a najit vhodnou znacku, takze bych zacal treba nejakou starou klavesnici. Privodni snuru necim nahradis, ne? Kupovaly se joysticky pro SNES, ty mely cernou snuru s devitkou Canon na konci.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retr0bright za tepla, bez UV
PříspěvekNapsal: 08.07.2020, 12:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
Používáním se na některých místech barva ošoupe a prosvitne původní materiál, bude to ošklivě flekaté. Navíc když se použije tenká lesklá barva, tak budou znatelné rozdíly v matnosti povrchu ... přinejmenším nástřik nutností, ne natírat.

Sice jsem nezkoušel, ale mám obavu jestli barva na látky nebude mít slabé krytí (bude to flekaté) a slabou odolnost proti otěru.

Kdysi jsem používal černou matnou barvu na školní tabule - má dobrou odolnost, dobré krytí, matnost zakrývá nerovnoměrnou hladkost povrchu. Ale nevím jak se chová na plastu (na plast by asi měla být raději varianta vodou ředitelná aby to nerozleptala + nástřik). ... jen jako tip, nevyzkoušeno (uvádějí i plast): https://www.davona.cz/barva-ve-spreji-t ... /d-132420/ ... před použitím se musí důkladně protřepat, protože matnost je tam jako jemný písek který se časem usazuje na dně.

Nebo akrylátový matný lak ve spreji, vhodný i na plasty, to by mohlo fungovat dobře: https://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/p ... al-odstiny

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retr0bright za tepla, bez UV
PříspěvekNapsal: 08.07.2020, 15:13 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Problem s nastrikem je v tom, ze pusobenim potu muze barva zgumovatet, osoupat se a tak. Barva na latky funguje jako opak Retrobrightu, pekne se do toho plastu zazere, aspon tak si to predstavuju. Lepsi popis je tady, pouziva barvy snaz sehnatelne v Evrope: https://deskthority.net/viewtopic.php?t=2059 - a doslova pise: "The color doesn't rub off. No blue fingers so far."
Problemem jsou nepravidelnosti v plastu. Mozna by stalo za uvahu tu mysku nejdriv striknout primerem na plasty, to je rozpoustedlo, ktere by melo lehce narusit povrch plastu, aby na nej lip chytala barva. Pouziva se to pro normalni barvy, ale jestli to nejak jednolite nalepta povrch, treba by to pomohlo. Nebo celou mys velice decentne a opatrne olapovat.
EDIT: a jeste se doporucuje co nejvyssi teplota, kterou plast snese, a michat michat michat.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz