OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 18:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Informace pro začátečníka
PříspěvekNapsal: 19.02.2017, 22:25 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 01.02.2017, 14:53
Příspěvky: 39
Bydliště: Melč
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times
Uvažuju už nějakou dobu, že si zase pořídím Didaktik M, nebo Kompakt s disketovkou, ale za ty roky jsem už zapomněl co všechno je k tomu dneska zapotřebí. Nejsou někde nějaké stránky co se těmhle začátkům nějak věnují, teda v cs by to bylo blaho. Já už si vůbec nevzpomínam co k tomu všechno musím připojit. Kdysi jsem měl bt100, nějaký kazeťák tesla a joystick kempston? Už nevím. Berte na mně trochu ohledy, člověk za ty roky hodně zapomene.

_________________
Amiga 1200, Blizzard 1230/50, 32MB RAM, CF 16GB
Amiga 600, Fúria 020, 9.5MB RAM, CF 32GB


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Informace pro začátečníka
PříspěvekNapsal: 19.02.2017, 22:38 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
S Kompaktem připojíš přes Scart televizi, nějaký pěkný zvukový modul od Jiiiry do expanzního slotu a zasuneš disketu do mechaniky. Kompakt je v tomhle opravdu nenáročný. Naopak u Mka s disketovkou budeš nejspíš řešit propojovací kabel, protože ten se jen málokdy prodává.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Informace pro začátečníka
PříspěvekNapsal: 19.02.2017, 23:17 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
U Didaktiku M potřebuješ kabel, který má na jednom konci cinch a ten anténní TV konektor. Shodou okolností do něj pasuje kabel od šedé +2, který byl zamýšlen přesně obráceně (cinch v počítači), ale k Mku se hodí.

Kup anténní kabel, zkus, který konec pasuje (jeden, nebo oba podle typu). Ten jeden pasující nechej, druhý uřízni a osaď cinch. Na TV/monitoru musí být video vstup (kompozitní PAL). Ladit obraz přes modulátor a TV kanál je fuj.

Dále potřebuješ úložiště.

Magnetofon je asi docela out. Nicméně k němu potřebuješ kabel na jedné straně s pětikolíkem a na druhé dle magnetofonu. Magnetofon by neměl mít ekvalizér, ne každý si hodí. Příp. přehrávat tap2tzx, nebo wavy z počítače/telefonu/etc... opět potřeba kabel. MP3 mohou být nepoužitelné kvůli kompresi audia. Zapojení pětikolíku v počítači se toulá po netu, určitě bylo v manuálu.

Ad modernější úložiště - nejspíš DivIDE, nebo DivMMC, nebo alespoň disketovku D40/D80. S Betadiskem k Mku nepočítej, ještě by se dal použít nějaký Dataputer, ale to je trochu exot. U MB02 si nejsem jistý, pravděpodobně neseženeš.

Kompakt je fajn, že má D80 v sobě, ale zas je tím trochu omezen jen na MDOS a diskety. (Jak to je s MDOS3 pro DivIDE a Kompakt? Neexistoval pachnutý MDOS?)

AY od Jiiiry, nebo něco podobný interface je fajn. Na AY hraje i část 48k her a dem. Dobrý doplněk k ESX DOSu v DivIDE (a pod.) je i interface s RTC kvůli času vytvoření souboru, hlavně snapshotů.

Ad DivIDE versus DivMMC - osobně mám raději DivIDE, protože k němu mohu přes redukci připojit víc zařízení - HDD, CF karty (doporučuji dokud jsou), SD karty a nakonec i CD/DVDROM. Resp. redukce je potřeba jen k těm SD kartám (mívá rychlý MCU), k CFkám je to redukce jen prodrátovaná, IDE zařízení se připojují přímo.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Informace pro začátečníka
PříspěvekNapsal: 20.02.2017, 11:16 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 01.02.2017, 14:53
Příspěvky: 39
Bydliště: Melč
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times
Díky pánové, pro mně hromada nových informací. Postupně si to zkusím všechno vygooglit ;)

Koukám, že je toho fakt celkem dost a lidi pro to furt něco dělají i dneska. Sice jsem počítal s tím, že bych si obnovil to co jsem měl kdysi doma, teda nahrávání přes kazeťák (aspoň do začátku). Už dlouho jsem neslyšel ty dlouhé minuty pískání, praskání a pruhů na obrazovce :D

_________________
Amiga 1200, Blizzard 1230/50, 32MB RAM, CF 16GB
Amiga 600, Fúria 020, 9.5MB RAM, CF 32GB


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Informace pro začátečníka
PříspěvekNapsal: 20.02.2017, 13:34 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Kdybys dopředu věděl, že budeš chtít nějaké interfejsy ode mě, zvaž možnost použití ZX ExpBoard 3 pro desky osazené pinovou lištou (tady, druhá věc odspoda) - umožňuje použít až 3 takové desky, v kteréžto podobě jsou k mání jak moje interfejsy, tak i DivIDE (tamtéž, první odspoda). Navíc je na ní i přímý konektor pro interface od někoho jiného ;)

Tím nechci říct, že musíš hned všechny pozice obsadit kartami, ale je jistě příjemné mít možnost rozšiřování konfigurace... 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Informace pro začátečníka
PříspěvekNapsal: 20.02.2017, 15:34 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Což o to, zapískat si můžeš. Ale věř tomu, že po třech hrách a pár errorech během nahrávání chytneš psotník a stejně se budeš pídit po nějakém lepším řešení. Pokud vyznáváš retro jako já, tak se bez disketovky neobejdeš. Jinak ti samo bude stačit DivIDE (či nějaká podobná varianta). Dneska už bych šel asi cestou nejmenšího odporu, pokud netrváš na přesném stroji, cos měl - čili Didaktik Kompakt nebo šedá +2ka s DivIDE.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Informace pro začátečníka
PříspěvekNapsal: 23.02.2017, 08:29 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Pokud bys měl zájem budoucí sbírku dále rozšířit, tak mám duplicitně jednu funkční BT100 tiskárnu i s manuálem (žel bohu ale bez propojovacícho kabelu a zdroje - kabel by sis musel sehnat nebo vyrobit podle manuálu a vhodný zdroj můžeš najít na eBayi - parametry jsou opět v manuálu).
Jinak bych se taky klonil spíš ke Kompaktovi než k M-ku. Kompakt obsahuje nejen vestavěnou mechaniku, ale i tlačítko SNAP a Interface M/P (právě pro připojení tiskárny). Ve své době to byl dream computer, a i dneska je to pořád nejlepší volba podle mě. Připrav si na něj ale štůsek tisícovek, typicky sedm, osm.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Kompaktfloppy a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz