OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 11:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Didaktik M 91
PříspěvekNapsal: 29.01.2023, 14:54 
Offline
Stydlín

Registrován: 30.12.2022, 19:12
Příspěvky: 8
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Dobrý den.
Mám doma počítač Didaktik M z roku 91 jelikož mi nefunguje příkaz Load koupil jsem nový čip Lmp311.
A moje otázka zní kde na základní desce najdu tento čip ?
Byl bych rád za foto.
Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 91
PříspěvekNapsal: 29.01.2023, 17:37 
Online
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2569
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 604 times
Vlevo od reproduktoru, nově nakreslená deska je tady: https://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=112&t=6635&start=15#p126494
Je ale opravdu špatný? Z čeho pouštíš signál? Sluchátkový výstup většiny moderních strojů nestačí, je to potřeba zesílit...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 91
PříspěvekNapsal: 29.01.2023, 18:22 
Offline
Stydlín

Registrován: 30.12.2022, 19:12
Příspěvky: 8
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Měřil jsem napětí když nebyl zadaný příkaz Load a vše bylo v pořádku. Jak jsem zadal příkaz Load napětí okamžitě kleslo na směšnou hodnotu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 91
PříspěvekNapsal: 29.01.2023, 18:32 
Offline
Stydlín

Registrován: 30.12.2022, 19:12
Příspěvky: 8
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Našel jsem že tam čip vůbec není. :suicide:
Místo něj je tam kulatý tranzistor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 91
PříspěvekNapsal: 29.01.2023, 21:32 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
S velkým kovovým kloboučkem a mnoha nožičkami? Pokud ano, tak je to MAB311. Českoslovenký klon LM311:
https://aukro.cz/mab311-tesla-presny-napetovy-komparator-nos-7004899244


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 91
PříspěvekNapsal: 29.01.2023, 21:56 
Offline
Prvnička

Registrován: 01.01.2023, 03:21
Příspěvky: 13
Bydliště: poblíž Havířova
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times
Jaké napětí, kde a čím jsi měřil?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 91
PříspěvekNapsal: 29.01.2023, 22:59 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Veď je to v schéme. Model 90 a 91 majú MAB311, model 92 a novšie majú LM311. Oni sú elektronicky zameniteľné. Ja keď som nemal MAB311 do modelu 90, zobral som päticu DIP8, predĺžil jej nožičky a naletoval ju do dosky. Osadil som LM311 a fungoval, a zároveň už do budúcna bude ľahko vymeniteľný.

S tým zosilnením to nebude také zlé, to nieje ZX Spectrum. Stačí dať hlasitosť tak doprostred a musí to ísť nahrať, hoci aj z MP3 prehrávača.
Merať či je zlý ani netreba. Stačí dať LOAD "" a keď ostane biely okraj aj po privedení signálu, je totálne hluchý a teda zlý. Pokiaľ okraj začne blikať červeno-bledomodro, tak niečo počuje, a už sa iba pohrať so signálom aby bol vyhovujúci. Ono sa stačí iba dotknúť ihlou pinu v konektore aby okraj blikol, a hneď sa vie.

Mne sa MAB311 podarilo tak odpáliť, že som mal prepojený Didaktik s PC, ale na kábli bola potrhaná zem čo som nevedel. Ono sa to nezdá, ale rozdiel medzi GND Didaktiku a PC je aj 25V striedavých, takže keď sa nespojí najprv GND, tak 25V ide do signálu IO ktorý je robený do tuším 15V. Fakt neviem prečo na vstup a výstup konektoru nedali zenerovu diódu na 4,3V. Stojí pár drobných, ochránilo by to IO, a Didaktik by sa neresetoval pri odpojení magnetofónu zo zásuvky.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 91
PříspěvekNapsal: 30.01.2023, 20:10 
Offline
Stydlín

Registrován: 30.12.2022, 19:12
Příspěvky: 8
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Když zapnu příkaz Load "" tak se rámeček vůbec neobjeví


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 91
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 12:21 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
On sa nemusí objaviť hneď, zvyčajne po LOAD "" ostáva biely okraj. Až sa zapne magnetofón, tak ten šum ticha stačí na to aby začal okraj blikať. Tiež stačí ako som písal, dotknúť sa pinu ihlou. Ak je stále biely okraj aj po privedení signálu, je ten IO odpálený, iné sa tam v podstate nemá čo pokaziť. Teda pokiaľ to nebolo zlé už z výroby, čo nieje vylúčené, mohli dať nesprávny odpor alebo môže byť jedným koncom odpojený. Mne takto už z výroby nefungoval Kempston Joystick (išiel stále doľava). Opravu som vtedy stihol ešte v záruke - joystick bol totiž kupovaný podstatne neskôr, a v protokole o oprave bol spomínaný odpor.

Ono je to pre ľudí dnešnej doby až nepochopiteľné, ale v návode pre Didaktik je to jasne napísané: zariadenia (a teda aj magnetofón) pripájať iba pri vypnutom počítači. Vstupy totiž nemajú ochranu, a pri pripájaní pokiaľ sa spojí signál skôr ako zem, tak je na ňom cez 25V.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 91
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 15:39 
Offline
Kecka

Registrován: 04.09.2020, 12:34
Příspěvky: 52
Has thanked: 39 times
Been thanked: 26 times
Nase Mko sme po zakupeni museli poslat na zarucny servis presne koli nemozmosti nahrat hocico z mg. Pametam si ako dieta ako nad tym otec maturoval, skusal merat kable, steloval hlasitosti, vedel ze v borderi sa maju objavit nejake pruhy ale ten len preblikaval. Ked sa vratil z opravy, vsetko uz fungovalo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 91
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 20:35 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Pre taketo situacie je idealne si natukat tento program, ktory v borderi hned jasne ukaze, co ZX pocuje na EAR vstupe:
Kód:
slucka:
  ld a,#7F   ;; test
  in a,(#fe)
  rrca       ;; test
  ret nc     ;; test
  rlca       ;; test
  rlca
  rlca
  sbc a,a
  and #07
  or #08
  out (#fe),a
  jr slucka
Instrukcie oznacene "test" sluzia na kontrolu stlacenia medzery, ktorou je mozne program ukoncit. Ak moznost ukocenia medzerou nie je potrebna, tieto instrukcie mozno uplne vynechat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 91
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 20:42 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
On sa nemusí objaviť hneď, zvyčajne po LOAD "" ostáva biely okraj. Až sa zapne magnetofón, tak ten šum ticha stačí na to aby začal okraj blikať.
Presne tak. Len upresnim: load rutinka pri spusteni nastavi biely border, nacita si stav vstupu EAR a caka na prvu zmenu urovne na tomto vstupe. Ak zmena nastane, border sa zmeni na cerveny alebo bledomodry a rutinka zase caka na zmenu. Border meni farbu len pri zmenach urovne na EARi. Pri cakani na uvodny ton, pokial zmeny nemaju tu spravnu frekvenciu, sa po kazdej zmene zaradi sekundova pauza - to preto, aby blikanie borderom pri urcitych signaloch neposobilo prilis "epilepticky" a aby sa pri frekvenciach podobnych uvodnemu tonu neobjavovali pasiky ktore by budili dojem ze sa spravne chyta uvodny ton.

Ak je border po spusteni load rutinky stale biely, EAR je uplne "hluchy".

PS: V svojich kopirakoch mam tu sekundovu pauzu skratenu na cca pedesiatinu sekundy, aby mi spolahlivo chytal aj velmi kratke uvodne tony.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz