OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 11:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 11.02.2023, 19:50 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Neuvěřitelné a pro mě to byla nostalgie level miliarda - až do dnešních dní se dochoval (minimálně) jeden z tipuju jen několika málo prodaných kusů (Aukro). Možná to nevíte, ale já ho tehdy mezi lety 1995-1996 měl! Pořizovací cena tehdy byla astronomická v desítkách tisíc tehdejších korun, vč. klávesnice ze Zbrojovky Brno a monitoru, který byl na výběr mono/zelený, nebo barevný. Klientela tedy byla díky ceně značně omezená - táta ale tehdy dělal v Německu, takže tohle byl vpodstatě jeden jeho měsíční plat (čímž se nemíním chlubit, ale jen poukázat, že i na jídlo a nájem pak našim zbylo) :-)


Obrázek


No, na výběr byl tehdy Didaktik Kompakt Profi (v PC toweru) a Didaktik Kompakt 128 (v PC desktopu). Už nevím jaký rozdíl mezi nimi byl - každopádně se jednalo o poslední pokus udržet firmu Didaktik (a rozsáhlý ekosystém produktů kolem ZX Spectra) ještě chvíli naživu. Firma vpodstatě vzala všechno, co do té doby vyrobila/vyvinula (Interface M/P, Melodik, video výstupy, MDOS, atd.) a napasovala to do sad, které se vzhledově značně podobaly PCčkovým strojům. Nevím, kde ty prázdné šasi brali - tipnul bych si nejsnazší variantu, tj. recyklaci vyřazených beden/monitorů ze zahraničí.

Na Aukru se každopádně objevil přesně ten samý didaktik, jaký jsem tehdy měl i já. Skoro mě až mrzí, že jsem si ho tehdy nějak neoznačil/nepodepsal - protože bylo by ohromné po mnoha desetiletích znova vidět ten svůj kousek! Vzhledem k dobové ceně je ale dost možné, že to skutečně je on! :-)

No, kolega sběratel RF prodejce požádal, jestli by mohl udělat pár fotek vnitřku. Uvnitř je prostě deska běžného Kompaktu, k ní zapojená holá deska Melodiku, vyveden extra reproduktor pro beeper (jiný kolega ho vtipně nazval "subwooferem pro beeper" :-)) - a pak už jen prodlužky konektorů do PCčkových slotů (Kempston/Sinclair joysticky, tiskový port, audio/video). Stejně jako u normálního Kompaktu jsou obě interní mechaniky připojeny přes běžný floppy kabel. Tlačítko "Turbo" bylo jen na okrasu a nic nedělalo, klíček k zámku "Lock" počítače jsem nikdy neměl.


Obrázek

Obrázek


Byl to poměrně brainstorming, takže další kolega, vidíc chaotické zapojení uvnitř, mi vtipně napsal meme-zprávu:
Citace:
Cable management was invented in 1996.
Computers in 1995:


Je to tedy těžkej bastl a zpětně se nedivím, že to bylo co chvíli porouchaný. Jak mi pak píplo zprávou, "Chápu ten prožitek zázraku. Fakt, že takový bastl může fungovat, se dá zařadit do kategorie nadpřirozených jevů." :-D


Obrázek


Čímž se dostávám ke spolehlivosti. Už z výroby to nebylo úplně sešlapaný, resp. "zahořelý." Bohužel mi to spolehlivě fungovalo jenom pár měsíců než se začaly objevovat první vady, konkrétně zatuhnutí. S tím bohužel nešlo moc víc dělat než počítač prostě vypnout a zapnout. Čili na hraní 128k her (co si teď matně vybavím Addams Family, Amaurote, Untouchables atd.) už to nebylo úplně ideální - obzvlášť pokud byl člověk tak vzteklý dítě jako tehdy já :-) Párkrát to šlo do autorizovaný opravy - poštou tam, poštou zpátky, mezitím to v Kompakt Servisu leželo třeba 14 dní - takže znova člověk počítač uviděl až za několik týdnů. Prozíravě jsem tehdy neprodal svůj původní Kompakt 48k, takže jsem v mezidobí měl na čem hrát a na čem programovat. Jenže tenhle autorizovaný servis a poštovné na Slovensko taky nebyly nejlevnější, takže po asi dvou iteracích se znovu poškozený počítač dal do opravy místnímu elektro-fachmanovi. Výsledek jeho opravy byl bohužel naprosto stejný jako výsledek autorizované opravy - chvíli to fungovalo, ale pak se zas objevil nějaký problém (když ne zatuhnutí, tak třeba samovolné zresetování).

Čili situace s Kompaktem 128k byla neudržitelná a mnohem příjemnější/důvěryhodnější mi přišlo pracovat s běžným Kompaktem 48k. A tak tedy - byť na začátku jsem byl unešen tímhle velkým kompaktem - rodiče dali 128k přes inzerát na prodej. Už nevím, jestli k inzerátu byla připojena nějaká fotka, aby si kupující mohl představit, jak ten počítač vlastně vypadá. Ani nevím, jestli se inzerát podal do ZX/Proxima magazínu (kde by případně byl k dohledání dodnes) nebo do celorepublikový denní annonce (kterou každý na konci dne vyhodil). Každopádně zájemce se brzy našel.

Přijel pán (nevím jestli z blízkého nebo vzdálenějšího okolí, a nevím ani jestli nepřijeli třeba pán se synem) a já jsem se jal Kompakt 128k předvést, že skutečně funguje. Zřejmě jsem předved nějaký svý výtvory v Basicu a nahrál pár oblíbených her, abych dokázal funkčnost (a neomezené možnosti!) počítače :-) A počítač překvapivě ani jednou neselhal, takže prodej se uskutečnil. Jestli pak kupující nějak volal zpátky - to už nevím (ale třeba to byl začátečník a tyhle vady mu nepřišly podstatný, hlavně že se zařadil mezi IT-gramotný lidi) :-D

Vím, že vznikla minimálně jedna fotka jak sedím u Kompaktu 128k a hraju - film se ale nikdy nevyvolal a ani nevím, jestli už se během těch 25+ let nevyhodil... :-(

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 11.02.2023, 20:16 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1029
Has thanked: 444 times
Been thanked: 155 times
Zajímavý příběh. A tento počítač vypadá hezky, to nemohu říct. :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 11.02.2023, 20:58 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Melodik je jasný, ale vidím tam nasvislo nějaké další dvě kartičky. Ta blíže k Melodiku by mohla být internal Keyboard Proface (nějak tu klávesnici museli připojit) a ta druhá bude zřejmě předělávka na 128k, že? Abych řekl pravdu, není to úplně zavrženíhodný nápad. Dnes by to samozřejmě muselo vypadat jinak a lépe a taky jsou i mnohem větší možnosti než dřív, 3D tisk nevyjímaje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 11.02.2023, 22:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Náhodou - mně se to docela líbí i po letech (možná díky tej nostalgii) :-)

Původně jsem se chtěl dražby taky účastnit. Ale nějakých 70+ pozorovatelů aukce mě odradilo.
Před koncem jsem se proto pouze usadil (ten text nahoře majíc už sepsaný od chvíle co mě RF kontaktoval, jen ho později vyhrnout na OC), a čekal jsem na přihazovací drama.... Nakonec se počítač vydražil za, podle mýho, směšnou částku 22k. Vzhledem k raritnosti (a cenám za běžný Kompakt nebo externí D80) jsem čekal aspoň dvojnásobek.

Pak jsem přihazoval na další prodejcovo aukce. A problém se ukázal - Aukro dnes totiž nefunguje dobře, ten běžící proužek po prvním příhozu zmizne a člověk ztratí přehled kolik času ještě zbývá (refresh stránky nepomohl). Jednu aukci jsem tak vyhrál, druhou jsem projel.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 11.02.2023, 22:21 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Díky, už od doby co se tower a desktop provedení Kompaktu objevilo na titulní stránce ZX Magazínu 2/94 je pro mě tento model opředený záhadou... Zda vůbec někdy opravdu existoval :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 11.02.2023, 23:44 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Jako je to hodně velká divočina. Myslel jsem, že to měli udělané nějak lépe. Ten scart kabel vyvedený tímhle způsobem ven si přímo koleduje o urvání. A koukám, že kdyby k tomu chtěl někdo něco připojit na sysbus, tak stejně bude muset comp nechat dokořán.
Co vlastně vedlo tatíka ke koupi Kompaktu 128, když už jsi měl ten božský, nádherný a nedoceněný Kompakt 48? Smím-li se ptát. (ptám se jen proto, že to už byl čas, kdy jsem honil skvělou A1200 a pak 486/DX2 80Mhz)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 12.02.2023, 01:57 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Ty fotky uz dal nekdo na FB, predtim nez se objevily tady. Celkem spolehlive me to odradilo od prihazovani. Tak nejak jsem cekal, ze to bude uvnitr promakanejsi. Rarita dobra, ale vicemene, co s tim? Zajimal by me ale dump romky, mel tam byt jakysi upraveny MDOS. Tak snad jedine, ze to koupil nekdo odsud.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 12.02.2023, 05:22 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Je to obycejna deska Didaktiku Kompakt s pridratovanou upravou na 128kB a melodikem. To vse jen prisroubovane do PC bedny. Takze nic extra, vlastne oholeny kompakt bez kejsu nacpany do PC skatule. Kdysi jsem si takto postavil Didaktik M.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 12.02.2023, 09:36 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Ono je to fajn, když to funguje, ale v okamžiku, kdy se má něco opravit, třeba vyměnit RAMka či ULA, tak nastane pro toho opraváře peklo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 12.02.2023, 10:58 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
BruXy píše:
Díky, už od doby co se tower a desktop provedení Kompaktu objevilo na titulní stránce ZX Magazínu 2/94 je pro mě tento model opředený záhadou... Zda vůbec někdy opravdu existoval :)

Obrázek

Není zač :-)



misticjoe píše:
Co vlastně vedlo tatíka ke koupi Kompaktu 128, když už jsi měl ten božský, nádherný a nedoceněný Kompakt 48? Smím-li se ptát. (ptám se jen proto, že to už byl čas, kdy jsem honil skvělou A1200 a pak 486/DX2 80Mhz)
To ti už nepovím přesně. Ale dost pravděpodobně k tomu přispěly tři faktory: (1) už tehdy jsem nerad cokoliv měnil, obzvlášť pokud to fungovalo, postačovalo a já se v tom vyznal, (2) množství a cena programů pro Didaktik, a (3) cena PCčka (nakonec jsem ho přeci jen dostal za dva nebo tři roky, protože Didaktik byl pro vstup na střední školu prostě málo, rok 1997).

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 12.02.2023, 11:55 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
VELESOFT píše:
Je to obycejna deska Didaktiku Kompakt s pridratovanou upravou na 128kB a melodikem. ...
A čo klávesnica? To išli priamo vodiče klávesnice na konektor (1 meter dlhé káble priamo zo zbernice by asi hnevali), alebo to malo nejaký PS/2 modul, alebo niečo svoje?

Inak sa desím toto opravovať. Kábliky asi nemajú uchytenie (kvapka lepidla pri koreni by stačila), takže pri manipulácii sa určite vždy niečo odtrhne...

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 12.02.2023, 12:03 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1581
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Verze Didaktiku v case PC mi přijde jako by si to udělali zaměstnanci servisu pro sebe a proto, že měli přístup k těm samolepkám tak si to olepili. To nebude ofiko výroba, jen pár fandů nemělo na PC.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 12.02.2023, 12:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Samozrejme, že to nie je oficiálna výroba. História Kompaktu Professional je známy fakt. Kompakt Servis skúpil po ukončení výroby Kompakta zásoby od Didaktiku Skalica a takto vyskladané do PC skrine sa ich pokúsili speňažiť. V dobovej literatúre sa dajú nájsť komerčné inzeráty. Tvoja predstava o tom, ako to vznikalo je úplne mylná. Forma akou je to postavené bol štýl práce Kompakt Servisu - viď ich úpravy ZXS a DG na 128k.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 12.02.2023, 13:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Aha, vidíte to jak si to špatně pamatuju - takže na opravu se to posílalo do Veselí na Moravě (tuším).

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt 128 na Aukru
PříspěvekNapsal: 12.02.2023, 13:06 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 403
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
PotPalo píše:
A čo klávesnica? To išli priamo vodiče klávesnice na konektor (1 meter dlhé káble priamo zo zbernice by asi hnevali), alebo to malo nejaký PS/2 modul, alebo niečo svoje?

To bylo vidět u toho co byl na aukru, externí klávesnice consul připojená klasika pětikolíkem. Uvnitř tedy bude i nějaké verze Keyboard proface od Velesofta, nebo něco podobného.. Tady na fotkách je něco vidět svisle uprostřed toho case...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz