OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 06:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 131 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 03.06.2015, 16:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1563
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
PM odeslána.
Určitě bych měl také zájem o všechny image, pokud možno postupem popsaným zde, http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=4&cat2=2&article_id=d80tranfser.txt.
Tomáš

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 03.06.2015, 17:20 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Jo a prave abych nemusel pokazde absolvovat takove cviceni jsem si koupil kryoflux. Jinak MDOS2 naformatovane diskety nactes ve win pomoci realspec emulatoru, pod linuxem pomoci dd.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 03.06.2015, 21:22 
Offline
Kecálek

Registrován: 07.09.2014, 23:47
Příspěvky: 130
Has thanked: 116 times
Been thanked: 41 times
Pro mne nejjednodusi varianta asi bude

dd if=/dev/fd0 of=obraz.diskety.img

Otazka zni nakolik je takovy obraz pouzitelny pro vas respektive zda ten obraz bude korektni i u disket obsahujici ochranu proti kopirovani.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 03.06.2015, 21:53 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
MDOS1 format = nepouzitelne
MDOS2 format = pouzitelne, pokud nema disketa nejakou kopirovaci ochranu

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 03.06.2015, 22:08 
Offline
Kecálek

Registrován: 07.09.2014, 23:47
Příspěvky: 130
Has thanked: 116 times
Been thanked: 41 times
Ted otazka, ty originalky 3,5" od ultrasoftu jsou MDOS1 nebo MDOS2?

Pokud jsou tedy MDOS2 a maji kopirovaci ochranu (co jsem se docetl tak velmi pravdepodobne ano) tak vyjma Kryofluxu existuje jeste jina varianta jak z nich udelat pouzitelnou image?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 03.06.2015, 22:44 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10123
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
Tak ono DDčko by mělo udělat přesný obraz té diskety. Pokud nebude kopírovací ochrana HW rázu (jako třeba dírka v disketě), tak by to mohlo být OK. Samo nutno uložit i s "bad blocky". Jen nevím, zda DD vezme třeba vadný půlblock. To se musí ozkoušet.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 04.06.2015, 06:55 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3661
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
koxman píše:
Pokud jsou tedy MDOS2 a maji kopirovaci ochranu (co jsem se docetl tak velmi pravdepodobne ano) tak vyjma Kryofluxu existuje jeste jina varianta jak z nich udelat pouzitelnou image?
Ziadne strachy, skopirovanie celeho image skopiruje aj ochrana od Ultrasoftu, takze programy pojdu normalne :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 04.06.2015, 11:04 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1563
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
koxman píše:
Ted otazka, ty originalky 3,5" od ultrasoftu jsou MDOS1 nebo MDOS2?

Pokud jsou tedy MDOS2 a maji kopirovaci ochranu (co jsem se docetl tak velmi pravdepodobne ano) tak vyjma Kryofluxu existuje jeste jina varianta jak z nich udelat pouzitelnou image?


Mam originalky Pedra a vsechny jsou MDOS1 (takze v PC nepouzitelne). Navic tyto originalky jsou formatovany na 80x10, coz zas nevim jestli DD bude umet. Podle me asi nejsnazsi (ve smyslu "nejprimocarejsi") zpusob je jak jsem napsal uz nahore, http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=4&cat2=2&article_id=d80tranfser.txt, resp. http://nestorovic.hyperlink.cz/zxs/mdos2pc.zip.
Postup: Vezmi si normalni HD disketu, vytvor z ni 2DD disketu (prelep dirku naproti ochrane proti zapisu), tuto disketu pak zformatuj na 80x9 (kapacita 720kB - uvidis, jestli je ok nebo obsahuje vadne sektory - takovou vyhod). Nakonec vezmi tento image, http://nestorovic.hyperlink.cz/zxs/MDOS2PC.D80, a "vypal" si ho na ni :-) Stejnym postupem si priprav i druhou 2DD disketu, kterou budes pouzivat jako "cilovou". Nahraj Lzw31 do kompaktu (Load *"lzw31" screen$) a zadej Randomize usr 16384. Vpodstate pro ovladani ti bude stacit kouknout do tabulky 2 v prilozenem pdfku u Mdos2pc.zip. Obycejne je prevedeno behem 2-4 vymen zdrojove a cilove diskety a jedne/dvou minutek (koprimovany prenos, takze zadne velke "cviceni" s disketami se nekona :-) ). Drobna poznamka: Ultrasofti format 80x10 se na tvou disketu 80x9 nevejde - ale to nevadi, protoze nevyuzite misto je prazdne (melo by byt). Utilita si tedy bude ke konci prevodu stezovat (cerny border) ze uz nema kam ukladat - muzes to ignorovat a cilovou disketu predcasne vyndat :-) Pokud vysledny image nebude fungovat, budes si bohuzel muset pripravit cilovou disketu 80x10.
Btw, nejsem si vedom, jestli ceske diskety byly az tak brutalne chraneny, ze by mely zamerne vadne sektory nebo dokonce prospikovane kotoucky (u PC disket z prelomu 80/90 let jsem o takovych ochranach cetl). Tento postup by tedy mel naprosto stacit :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 04.06.2015, 12:32 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.09.2013, 18:35
Příspěvky: 113
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times
Alebo pouzi kopirak cez SIF z http://zeroteam.sk/other.html
Posiela to XMODEMom cez seriak image disku. Geometriu si nacita z boot sektora, takze by to malo zvladat aj nestandardne formaty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 04.06.2015, 12:58 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1563
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
mikezt píše:
Alebo pouzi kopirak cez SIF z http://zeroteam.sk/other.html
Posiela to XMODEMom cez seriak image disku. Geometriu si nacita z boot sektora, takze by to malo zvladat aj nestandardne formaty.


Twilight mel format 94x9 ?? Predpokladam, ze je to jenom formalita a na disku bylo klasicky maximalne 82 stop :-) Ale zajimava hodnota kazdopadne :-) Myslis ze bys mi mohl tvoje Ultrasofti image nekde nasdilet?

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 04.06.2015, 13:46 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.09.2013, 18:35
Příspěvky: 113
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times
tomascz píše:
Twilight mel format 94x9 ?? Predpokladam, ze je to jenom formalita a na disku bylo klasicky maximalne 82 stop :-) Ale zajimava hodnota kazdopadne :-) Myslis ze bys mi mohl tvoje Ultrasofti image nekde nasdilet?

Nemal, format 94x9 je format MDOSu 3. Kvoli screenshotu som pouzil emulator s emulaciou divIDE.
Moje imidze su tu: http://hracka.org/~mike/d40/ (aj ked originalku od Ultrasoftu mam len jednu)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 04.06.2015, 14:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1563
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
mikezt píše:
tomascz píše:
Twilight mel format 94x9 ?? Predpokladam, ze je to jenom formalita a na disku bylo klasicky maximalne 82 stop :-) Ale zajimava hodnota kazdopadne :-) Myslis ze bys mi mohl tvoje Ultrasofti image nekde nasdilet?

Nemal, format 94x9 je format MDOSu 3. Kvoli screenshotu som pouzil emulator s emulaciou divIDE.
Moje imidze su tu: http://hracka.org/~mike/d40/ (aj ked originalku od Ultrasoftu mam len jednu)


Aha, tak do MDOSu3 a divIDE uz nevidim, i kdyz oboji podle nazvu znam :-)
Velmi slusny seznam oroginalek, diky! Z tvych proximackych imagu je ale urcite minimalne Calculus zkopirovan presne tou formou jakou bych nerad, aby Koxman vytvoril, tj. prekopirovanim pres nejaky souborovy manazer, typicky Tools 80 nebo neco podobneho (pak je format disku spatne, boot spatne, atd.). Zde tedy na oplatku muj original Calculus :-) http://ulozto.cz/xkpAJsvo/calculus-d80
Btw, jeste dotaz - vsiml jsem si, ze Jednoduche ucetnictvi (Proxima) ma velikost image cca 60 kB. Moje Real Spectrum to ale neprecte - mam to nejak spatne nastavene nebo existuje nejaka cesta jak RS presvedcit aby to emuloval spravne? (Musim to minimalne prejmenovat na .D80 aby si toho souboru alespon vsimnul - po zadani prikazu Cat to po chvili zacne vypisovat nesmysly.)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 04.06.2015, 15:09 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Aha, já měl zato, že ochrana byla řešená tám, že první nebo poslední stopa byla formátovaná na 10 sektorů a v 10. sektoru byla nějaká informace na kterou si loader chtěl šáhnout. Takhle to vypadá, že v nějakém sektoru, který byl označen jako prázdný něco bylo. Takže ochrana nebyla odolná proti sektor copy... Ten jsem si kdysi napsal v basicu.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 04.06.2015, 15:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1563
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
Starej_Mraf píše:
Aha, já měl zato, že ochrana byla řešená tám, že první nebo poslední stopa byla formátovaná na 10 sektorů a v 10. sektoru byla nějaká informace na kterou si loader chtěl šáhnout. Takhle to vypadá, že v nějakém sektoru, který byl označen jako prázdný něco bylo. Takže ochrana nebyla odolná proti sektor copy... Ten jsem si kdysi napsal v basicu.


Urcite posledni stopa, protoze na prvni jsou ulozeny zivotne dulezite informace. Podle me to tenkrat ale nikoho nenapadlo a ani napadnout nemohlo - Didaktik totiz nechtel vydat svoje "know-how" (napr. komentovany vypis atd.), takze jakykoliv vyvoj vpodstate stagnoval. Prulom prinesla az Proxima se svym Tools 80 a nasledne priruckou Rutiny ROM D40.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 04.06.2015, 18:19 
Offline
Kecálek

Registrován: 07.09.2014, 23:47
Příspěvky: 130
Has thanked: 116 times
Been thanked: 41 times
Tak smutny pribeh :(

Postval jsem na jednu ultrasofti disketu linuxovy dd i ddrescue. Mechanika se snazila, nicmene z toho nic nevypadlo.
Ty nestandartni sektory jsou zrejme problem. Mount takoveto diskety se take nezdari.

Obratem jsem tu samou disketu vlozil i Kompaktu, CAT - RUN a hra se nahrala uplne v pohode.

U proximacke diskety se chovani opakovalo.


Je pravda nezkousel jsem standartne naformatovanou MDOS2 disketu - nedostatek casu.



Vidim ze diskety na Didaktiku je jeste vetsi hackerina nez jsem si myslel :)

Tomascz - moc nechapu ten tvuj postup - respektive co je jeho vysledkem?
Znamena to, ze nestandartne formatovanou disketu to prekopiruje na standartne formatovanou disketu avsak vcetne boot sectoru ci dalsich nestandartnich veci tak, ze Ultrasoft game nebude vedem o tom, ze disketa je zkopirovana?

Part otazek:

1) Standartne formatovana MDOS2 3,5 disketa - lze ji cist/mountovat/zapisovat po DOS/WIN/LIN?

2) Jak lze standartne formatovanou MDOS2 3,5 disketu dostat do floppy image formatu - respektive ktereho - asi .d80?
Vyuzit realspectrum ci neco jineho?

3) Nestandartne formatovana disketa - zkopirovani 1:1 - nejjednodussi varianta mi pripadne pomoci utility od tomascz

4) Nestandartne formatovana disketa - zkopirovani 1:1 do .d80 image
Opet pouzit realspectrum ci neco jineho?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 131 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz