OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 20:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 21.04.2017, 21:23 
Offline
Stydlín

Registrován: 21.04.2017, 20:53
Příspěvky: 9
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times
ahoj, mam takyto problem:
mam Didaktik kompakt, cize mam 3,5" disketovku
mam diskety, tie vyzeraju ze funguju fajnovo, viem nacitat kopu kratsich basicovych programov
chcem ich zalohovat na pc a chcel by som mat nejaku moznost ich znova na pc vytvorit a nacitat v didaktiku
napr. do formatu obrazu .d80, pripadne ak existuje nieco lepsie
tiez su tam niekde nahrate obrazky ktore by som chcel otvorit v pocitaci

neviem ako na to... skusal som prikaz fdio na winxp 32bit:
fdio -dup -p 2 a: test
fdio -dup -p 2 a: test.raw -raw

prvy zafungoval na disketu na ktorej mam export import manazer alebo nieco take. Ale ta disketa je HD a prelepena. Na original eim to nefunguje.
druhy funguje na vsetko ale tie data su v image nejako poprehadzovane.
utilita samdisk mi vylistovala iba jednu z diskiet eim (samdisk dir test), a to ten image test, na rawoch nevie fungovat
Dalej som s tym nepohol.

na zaciatku obrazu diskety eim som nasiel tieto veci: FORMAT EIF, V1.0 MDVsoft10.01.92

poprosim ak niekto ma nejaky dobry postup co by robil

dostupny hw mam: kopu HD diskiet, pc s winxp 32 bit a disketovkou
mozno sa niekde najde centronicsovy kabel ku didaktiku - som ochotny experimentovat s prenosmi cez LPT kabel, keby viem ako sa to robi v basicu. viem ze sa nejako da do pamate nacitat lubovolny sektor z diskety

dakujem
nio


Přílohy:
Poznámka: listing diskety eim
eimcat.jpg
eimcat.jpg [ 57.64 KiB | Zobrazeno 12767 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 22.04.2017, 10:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Ahoj a vítej na foru :-)
Tvůj problém je vyřešen v tomto článku, který jsem před léty sepsal; zde pak jeho druhá část. V článcích se dozvíš proč nemůžeš diskety Didaktiku jen tak strčit do PC a očekávat, že vše půjde jak má, plus ve druhé části nějaké fígle a doporučení z vlastní zkušenosti.
Pokud bys chtěl výsledné image D80 používat pod emulátory na PC, sepsal jsem o tom také nějaké povídání. Článek pojednává o emulátoru Real Spectrum - na emulátoru Fuse je vše o malinko jednodušší.
No a konečně, pokud bys chtěl k disketám Didaktiku přistupovat přímo na PC a modifikovat jejich obsah, vytvořil jsem si na to prográmek, který ti to umožní. Jeho vlákno společně s aktuální verzí je tady. Zatím neoficiální (a zatím nedokončené) FAQs k aplikaci najdeš na zde, tak se na to koukni. Dozvíš se mimo jiné např. jak dumpnout obsah diskety do image (a zpět) nebo jak naformátovat disketu tak, aby byla kompatibilní s vybraným systémem (v tvém případě MDOSem).
Kdybys s něčím potřeboval poradit, tak napiš do tohoto vlákna.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 22.04.2017, 11:14 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.12.2013, 09:01
Příspěvky: 289
Bydliště: Praha
Has thanked: 1150 times
Been thanked: 83 times
tomascz píše:
Oprava
.... FAQs k aplikaci najdeš na zde...

;)

_________________
//// eLeMeNt_v1; ZX Nucleon512_v2A; ZX Spectrum; ZX Spectrum+; ZX Spectrum 128k; ZX Spectrum 2B; SDI-1; Sparrow 48K; Didaktik D80; D80min; Didaktik Melodik; Betadisk; Divide; Aritma 517; ZX Diskface Plus B; BDI; NewBetaDisk-css; DigitalTapeRecorder_v2; ZX-VGA-JOY; ///A500mini;


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 22.04.2017, 11:33 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Jo, děkuju, to "véčko" před http se mi tam nějak vetřelo :-)
Jinak, Trelixi neuniká mi pozornosti, že ty tu aplikaci nejspíš vážně hojně využíváš :-) Dej vědět, pokud bys narazil na nějakej bug. Minulý víkend jsem zprovoznil zpracování sektorových i/o chyb, takže částečně už dokážu zastoupit SamDisk. Akorát zatím nedokážu všechny chyby reprodukovat (ty nejčastější ale umím). Takže cca za 14 dní releasnu co mám hotovo a postupem času budu "přilepovat" podporu dalších chyb (je jich celkem sedm - zatím umím tři) :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 22.04.2017, 20:25 
Offline
Stydlín

Registrován: 21.04.2017, 20:53
Příspěvky: 9
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times
dakujem velmi pekne za pomoc :)
takze, v realspec sa mi podarilo otvorit ten jeden nonraw test image z fdio... co je super :)
bolo tam nejake eivyuka, uz viem spustit aj eimanazer v emulacii.

co mi nefunguje je ozajstna disketova mechanika s real spectrom vo windows xp sp3 32bit:

skusam zvolit cez F3 model spectrum 48k spolu s d40/d80 mechanikou
ALT+F2 reset
ALT+F6 realdisk sorry not implemented in this version
skusal som aj spectrum 128k a didaktik.
vo vsetkych pripadoch mi to nechce povolit pristup k realnej disketovej mechanike
robim nieco zle? alebo mam rozbehnut DOS, alebo freedos


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 22.04.2017, 22:28 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Ne, to je tak vpořádku - mě to taky nefunguje pod XP SP2 :-)
Bohužel nevím co myslíš pod "nonraw test image z fdio".
Každopádně spíš než kombinaci RealSpectrum + physical floppy drive bych doporučoval vytvořit nejdřív image těch disket (viz články a následně FDIO nebo moje FIE) a ty pak následně emulovat buď pod Real Spectrem nebo Fuse (zkus to nejdřív prubnout v RealSpectru a pokud to bude šlapat, tak přejdi na Fuse - spolupráce s tímto emulátorem je mnohem pohodlnější).
Pokud pod RealSpectrem neběží kombinace "Spectrum 48k + D80", zvol možnost "Didaktik Kompakt + D80" (v adresáři s RealSpectrem musíš ale předtím mít potřebné ROMky).
Dej vědět jaks pochodil s vytvářením image/ů, protože rozběhávat náhodnou disketu MDOSu pod PC je holé neštěstí (protože to zkrátka u náhodné diskety dost dobře nejde kvůli nekompatibilitě s normou IBM, ale to bych zbytečně zabíhal do detailů). Pak kdyžtak v případě potřeby vypomůžu s emulováním těch imagů ;-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 26.04.2017, 14:36 
Offline
Stydlín

Registrován: 21.04.2017, 20:53
Příspěvky: 9
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times
ahoj, takze
skusil som fie, skusil som nahrat nejake dd diskety, zlyhavali na error 27, nenachadzalo sektor 9
emulator realspectrum hlasil na vzniknuty obraz Z device not available 0:1.
fie dokazal spravit listing ale subory nevedel extrahovat drag and dropom
nejake napady?
ono ja som nepochopil co mozem spravit na strane didaktiku
napr. pomocou toho kopiroacieho programu s farebnymi bordermi. co je ten klucovy moment, kedy
nacitam nejaku kopirovanu disketu na PC?


Přílohy:
Poznámka: asi kazdy jeden track bola chyba pre sektor 9
hellsoftfiesector9trackX.jpg
hellsoftfiesector9trackX.jpg [ 20.37 KiB | Zobrazeno 12630 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 27.04.2017, 09:14 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
nio píše:
skusil som nahrat nejake dd diskety, zlyhavali na error 27, nenachadzalo sektor 9
"Nahrát" znamená dumpnout do image (příkazem Image -> Dump), nebo čistě jenom přetáhnout do windowsího Explorera a nic víc s nima nedělat?
Když otevřeš daný didaktikácký soubor přímo na Didaktiku, všechno funguje, tj. žádný vadný sektor není objeven? Vadné sektory jsou celkem běžné a nejednou se mi stalo, že disketa měla skutečně systematicky poškozené sektory (třeba v prvních několika stopách každý pátý a to jen na jedné straně).
Jaká verze MDOSu se zobrazuje ve FIE? (najdeš v záložce File Manager vpravo dole - buď "MDOS 1.0", nebo "MDOS 2.0").
Jak vypadá mapa stop (Track Map)? Obsahuje každá stopa devět sektorů, nebo některé stopy mají méně sektorů?
nio píše:
emulator realspectrum hlasil na vzniknuty obraz Z device not available 0:1.
To není chyba image, ale virtuální mechaniky D80. Občas se to stane a většinou pomůže opětovné resetování RealSpectra.
Jiné image jdou emulovat správně? Třeba tento?
nio píše:
fie dokazal spravit listing ale subory nevedel extrahovat drag and dropom

To bude možná tím, že jsou vadné nějaké sektory - viz moje dotazy na zobrazovanou verzi MDOSu a jestli ta disketa jde přečíst přímo na didaktiku.
nio píše:
ono ja som nepochopil co mozem spravit na strane didaktiku
napr. pomocou toho kopiroacieho programu s farebnymi bordermi. co je ten klucovy moment, kedy
nacitam nejaku kopirovanu disketu na PC?
No klíčový moment je mít správně naformátované stopy, tj. tak, aby je PC umělo přečíst. Kvůli chybě ve formátovací rutině v MDOSu 1.0 jsou diskety nativně formátované pod didaktikem ve valné většině nečitelné pod PC (teď se nebavím o tom, že jim navíc vůbec nerozumí - od toho je tady FIE nebo RealSpectrum apod.).
Takže, abys je dostal nějak do PC, musíš si pod PC naformátovat disketu (kterou PC bude umět přečíst) a pomocí utility 1DRVLZW31 na svém didaktiku překopírovat (po sektorech) obsah původní diskety didaktiku. Výslednou kopii pak můžeš pohodlně strčit do PC a přes FIE, FDIO, SamDisk apod. je překopírovat do image s příponou D80 (samozřejmě ti doporučím FIE, protože to přímo podporuje MDOS, ale můžeš zkusit i jiné zmíněné "dumpovací" utility).

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 27.04.2017, 17:35 
Offline
Stydlín

Registrován: 21.04.2017, 20:53
Příspěvky: 9
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times
Ahoj, takze chyba real spectra "Z device not available 0:1" je vyriesena. Bolo to tym ze som po vlozeni imagu neresetol stroj.

Teraz neviem dostat 1DRVLZW31 na disketu. Vyuzil som svoj fungujuci image ktory ma ma sebe utility eim.
1. otvoril som ho v real spectre s hw didaktik kompakt + d40/d80
2. nahral som ho na adresu 16384 a dlzka bola tusim 958 byteov
3. SAVE "MDOS2PC" SCREEN$
4. zatvoril som realspec
5. image som otvoril vo fie a drag&dropol von
dalej
6. beriem prelepenu HD a vo winxp 32: format a: /t:80 /n:9 inac takto formatovana disketa ozaj fajnovo funguje aj v didaktiku
7. dumpol som cez fie svoj eim image na tu prelepenu disketu
8. otvoril som vo fie disketu a vlozil tam ten MDOS2PC
potom beriem didaktik
9. LOAD "MDOS2PC" SCREEN$
po tomto kroku vidim miesto ciernobielych bodiek na obrazkovke celu obrazovku blikat na modrozeleno, nevyzera to ako to vyzeralo v realspectre
10. RANDOMIZE USR 16384
11. didaktik sa resetol

dalsia moja otazka znie... je na internete nejaky fajn image prazdnej diskety, ktory mozem pouzit
tesne po formatovani vo windowse?

Dalsi pokus o kopirovanie pomocou diskcopy na eim diskete:
pri druhej vymene mi jedna zdrojova kopirovana disketa hlasi chybu CRC a program nechce pokracovat dalej
cize uz bude problem s datami aj pri citani na didaktiku

Co sa tyka verzie MDOSU, vypisovalo mi to chybu cannot determine MDOS version a ja som vo fie forcol MDOS, potom to ukazovalo asi MDOS 2.0.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 28.04.2017, 10:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Ahoj,
začnu od prostředka:
nio píše:
dalsia moja otazka znie... je na internete nejaky fajn image prazdnej diskety, ktory mozem pouzit tesne po formatovani vo windowse?
Tomu úplně dobře nerozumím. Ve FIE si můžeš vyrobit image jak MS-DOSový diskety, tak MDOSový diskety tímto postupem:
1) Zvol Image -> New, vyber DOS ("MDOS 2.0", nebo "MS-DOS 7.1 (experimental)" - nevím, jaký DOS přesně chceš), vpravo vyber "Raw data image" a stiskni OK.
2) V paměti ten image naformátuješ - v tomto případě stačí dialog "Format cylinders" prostě odklepnout OK.
3) Potvrď stiskem Yes, že chceš zničit všechna data (zatím žádná nemáš).
4) Zvol Image -> Save as pro uložení image.

nio píše:
Teraz neviem dostat 1DRVLZW31 na disketu. Vyuzil som svoj fungujuci image ktory ma ma sebe utility eim.
Zkus to ve FIE takto:
1) Zvol Image -> New, vyber "MDOS 2.0" a vpravo vyber "Physical floppy drive A:" a stiskni OK.
2) V dialogu Format cylinders nastav formátování pouze prvních čtyř cylindrů (tj. 0..3 - to abys s formátováním nemusel čekat tak dlouho, na uložení 1kB nepotřebuješ formátovat celou disketu) a stiskni OK.
3) Potvrď stiskem Yes, že chceš zničit všechna data na disketě.
4) Po formátování se ukáže report - pro jednoduchost zkontroluj, že jsou všechny sektory naformátovány bez chyb (tj. 0.00% bad sectors). Stiskni OK. Pokud jsou některé ze sektorů vadné, použij jinou disketu.
5) Přetáhni soubor 1DRVLZW31.OBJ nad File Manager a změň jeho příponu na "B" (poklepáním na stávající příponu "O").
6) Poklepej na atributy souboru "1DRVLZW31.B", objeví se tlačítko s výpustkou ("..."), to stiskni a v zobrazeném dialogu klepni na "Set" u svorky - automaticky se zaškrtnou atributy "RWED". Stiskni OK.
7) Zvol Image -> Save pro uložení modifikovaných sektorů na disketu.

Vlož takto připravenou disketu do zresetovaného didaktiku a pokračuj:
1) Zadej LOAD *"1DRVLZW31" SCREEN$ (myslím, že přípona ".B" se nemusí uvádět; pokud by to nešlo, tak ji uveď).
2) Zadej RANDOMIZE USR 16384. Aplikace by měla pípnout - odteď se můžeš řídit informacemi z PDFka v sekci "Using Utilities 1DRVLZW*.OBJ for Compressed Copying of Data on a Single Drive" na stránce 4. Abych to nějak jednoduše shrnul co se od tebe chce - budeš postupně vkládat zdrojovou (PC-nekompatibilní) a cílovou disketu, kterou si musíš zvlášť předem připravit (na PC buď příkazem "format a: /t:80 /n:9", nebo pod FIE příkazem Image -> New a kombinací "MDOS 2.0" a "Physical floppy drive" - viz postup výše).

nio píše:
Dalsi pokus o kopirovanie pomocou diskcopy na eim diskete:
pri druhej vymene mi jedna zdrojova kopirovana disketa hlasi chybu CRC a program nechce pokracovat dalej cize uz bude problem s datami aj pri citani na didaktiku
Myslel jsem si to.

nio píše:
Co sa tyka verzie MDOSU, vypisovalo mi to chybu cannot determine MDOS version a ja som vo fie forcol MDOS, potom to ukazovalo asi MDOS 2.0.
Takovou chybu FIE myslím nezná. U MDOSu je volba "Autodetect". možná si to pleteš? Anebo FIE disketu vůbec nerozpoznalo? (viz ukázka hlášení v příloze)


Přílohy:
fmtCyls.png
fmtCyls.png [ 10.74 KiB | Zobrazeno 12541 krát ]
1drvlzw31.png
1drvlzw31.png [ 11.41 KiB | Zobrazeno 12541 krát ]
cannotDetermineTheDos.png
cannotDetermineTheDos.png [ 7.27 KiB | Zobrazeno 12541 krát ]

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 28.04.2017, 12:53 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Hele. Já bych řekl, že než takhle experimentovat na dálku, nebylo by lepší, kdyby se nio s někým na Slovensku domluvil, pořádně diskety zabalil a poslal mu je na dump? Ve vlákně "představení uživatelů" už píše, že nějaké diskety zařvaly. Byla by škoda, kdyby si "takhle poškodil" i další.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 28.04.2017, 13:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
No já nevim, já osobně bych třeba nerad posílal někomu svoje diskety se svými vzpomínkami aby mi je případně obnovil. Pošta to může otlouct, zmagnetizovat nebo v krajním případě třeba ztratit. (Osobně si diskety radši ztratím/zničím sám než aby mi je ztratil/zničil někdo jiný.) Ad poškození - zřejmě už mnohé poškozené budou díky zubu času, takže pár strčení do mechaniky už je nezachrání, resp. neodbouchne. Ale souhlasím, že kdyby to Nio někomu předal z ruky do ruky na záchranu a pak koukal, co s disketami provádí, že by to asi bylo efektivnější než takto diskutovat na dálku :-) Na druhou stranu, aspoň můj program vyzkouší někdo další a Nio si vyzkouší něco, s čím zatím nepřišel do styku (ostatně ty články o převodu disket jsem psal právě kvůli lidem jako je on). Snad to takto stačí na vysvětlenou proč tu takhle diskutujeme :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 28.04.2017, 16:55 
Offline
Stydlín

Registrován: 21.04.2017, 20:53
Příspěvky: 9
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times
ahojte, ja to zatial risknem svojpomocne a dakujem za vsetku pomoc :)
mam uspech s s tym 1DRVLZW31.B a jednou disketou ktora mala format 50x09, obsahovala kamosovu rpg-cku a krasne bezi v emulatore real spectrum :) cize ta je zachranena.
Dalsia disketa mala vsak format 50x0A, zle som naformatoval cielovu disketu (prilis malo stop) a CAT vysledneho obrazu s priponou d80 z fie zatuhne v emulatore, takisto listingy programov obsahuju nejaky nezmysel na prvej pozicii a potom to ale vyzera ze su tam normalne prikazy pod tym. Myslim ze dany basicovy program sa vie automaticky spustit hned po loade. V didaktiku original DD funguje ako ma. Listingy su vporiadku. Skusim ju znova nakopirovat.

Este by som sa spytal, ake su spravne nastavenia pre formatovanie cez fie? ten gap treba menit alebo nie?
zatial som sa stretol s formatmi:
54x0A - je pre tuto disketu treba nejaky specialny postup? alebo pojde to vobec s PC a LZW utilitou?
50x09
50x0A - pojde toto s LZW?
Pred tym ako formatujem prelepene diskety formatujem ich cez windowsovy format na 720ku. Niekedy to bez toho fie nezoberie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 28.04.2017, 21:30 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Nezapomeň nám pak zaslat zachráněný cs SW :-). Ancient Fighters na disketě nenajdeš?
http://cs.speccy.cz/

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: didaktik, zaloha 3,5 diskiet
PříspěvekNapsal: 28.04.2017, 21:53 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
nio píše:
ahojte, ja to zatial risknem svojpomocne a dakujem za vsetku pomoc :)
mam uspech s s tym 1DRVLZW31.B a jednou disketou ktora mala format 50x09, obsahovala kamosovu rpg-cku a krasne bezi v emulatore real spectrum :) cize ta je zachranena.
Tak velké congrats k úspěchu, mám radost že to slouží i někomu dalšímu :-)
nio píše:
Dalsia disketa mala vsak format 50x0A, zle som naformatoval cielovu disketu (prilis malo stop) a CAT vysledneho obrazu s priponou d80 z fie zatuhne v emulatore, takisto listingy programov obsahuju nejaky nezmysel na prvej pozicii a potom to ale vyzera ze su tam normalne prikazy pod tym. Myslim ze dany basicovy program sa vie automaticky spustit hned po loade. V didaktiku original DD funguje ako ma. Listingy su vporiadku. Skusim ju znova nakopirovat.
Ty kopírovací tooly jsou obecně dělaný výhradně pro oboustranný formát 80x9, tj. 1440 sektorů celkem. Pokud se narazí na formát jiný - v tomto případě vyšší s celkovým počtem 1600 sektorů - zkopíruje se prvních maximálně 1440 sektorů a mlčky se doufá, že ten zbytek jsou prázdné sektory. Formát 80x10 byl celkem oblíbený u Ultrasoftu - je to nějaká jejich originálka? Spousta mi jich chybí k doplnění v archivu, takže pokud ano, určitě mi případný výsledný image někde nasdílej prosím.
Co se emulování v RealSpectru týče - to je normální chování :-) Zřejmě mu podstrkáváš image velký 720kB (aneb oboustranný formát 80x9), ve kterém máš data ve formátu 80x10 - s tím si Real Spectrum neporadí. Řešení je jednoduché - image z utility LZW otevři ve FIE, odškrtni Image -> Write protected a zvol MDOS -> Format cylinders. V dialogu nastav v kolonce Format volbu "Expand to 80 cylinders" a stiskni OK. Pak dej Image -> Save pro uložení a zkus to znova v RealSpectru - listing adresáře i načítání jednotlivých souborů by mělo být už funkční.
nio píše:
Este by som sa spytal, ake su spravne nastavenia pre formatovanie cez fie? ten gap treba menit alebo nie?
No Gap3 můžeš nechat na defaultu. Akorát kdybys chtěl na stopu vecpat deset sektorů místo devíti, tak to můžeš zkrátit o pár Bajtů (jednotkou Gapu3 jsou Bajty).
nio píše:
zatial som sa stretol s formatmi:
54x0A - je pre tuto disketu treba nejaky specialny postup? alebo pojde to vobec s PC a LZW utilitou?
84 cylindrů?? No to už je pomalu na urvání si hlavičky v mechanice! LZW zkopíruje prvních 1440 sektorů a zbytek budeš muset doufat, že jsou prázdné sektory. LZW vyplivne image velký 80x9, který ve FIE expanduješ na 80x10 stejnou volbou jako výše.
nio píše:
50x0A - pojde toto s LZW?
Částečně - viz oněch 1440 sektorů (některé zůstanou nezkopírované).
nio píše:
Pred tym ako formatujem prelepene diskety formatujem ich cez windowsovy format na 720ku. Niekedy to bez toho fie nezoberie.
Tomu úplně nerozumím - pokud jsou bez vadných sektorů, tak by měly být vždy rozpoznány :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz