OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 22:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 23.04.2017, 22:37 
Offline
Stydlín

Registrován: 18.12.2014, 23:43
Příspěvky: 9
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ahoj všem!

Mám prosbu - zkoušel jsem své DIDAKTIKy (dva různé M a jednu Gamu) připojit obrazově k PC prostřednictvím analogové TV karty PINNACLE, vyzkoušel snad 100 různých kombinací propojení Didoušů s TV kartou (která se pod XP-čky hlásí jako plně funkční) a různé varianty nastavení TV karty, ale neuspěl jsem :-(

Propojení zdířky TV karty s TV výstupem DIDAKTIKu, alternativně propojení zdířky COMP na TV kartě a AV výstupu DIDAKTIKu snad bylo OK, ale TV karta má mnoho různých nastavení norem PAL a SECAM (jako např. PAL_A, B, D... a totéž u SECAMu), pak se tam dá přepínat "kompozitní" a "S-VIEDEO", ale ať už jsem to nastavil jakkoliv a nechal projet automatické ladění v celém pásmu, žádný kanál se signálem to nenašlo :-(
Napadá Vás, co by mohlo být špatně, nebo jak kartu správně nastavit? Jde o tuto TV kartu:

Příloha:
DFJP.jpg
DFJP.jpg [ 230 KiB | Zobrazeno 10275 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 07:02 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
A použít video vstup jsi zkusil ? (žlutý konektor)
Obejít tuner a připojit se cincem.
Nebo připojit jiné zařízení abys ověřil, že karta funguje.

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 07:37 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Vzpominam si, ze kdysi davno jsem na sve karte musel nastavit uplne nesmyslnou zemi, abych naladil nektery programy. Tusim, ze N@va potrebovala Afganistan a CT Uruguay, nebo tak neco :)
Zkusil bych spis nejaky novejsi ovladace - treba ke kartam s chipsetem Brooktree byly neoriginalni ovladace, ktery mely mnohem vic moznosti nastaveni, nez ty originalni. Eventualne nejakej jinej TV program.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 07:43 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Za mě pro analogové chytání doporučuji tento USB TV analog tuner z Ebay - chytám na tom Atari 2600 50/60 Hz, což je k povaze konzole certifikace že to chytí cokoliv... Pro ukládání videa je lepší použít např. Virtual Dub, neb přiložený software je značně limitován co do komprese i možností obrazu.


http://www.ebay.com/itm/USB-2-0-Univers ... 1060913727


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 10:32 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
Stejně nakonec zjistíte, že přes TV kartu je to naprt. To zpoždění obrazu je šílený. Klidně 3 sekundy. Takže hrajete hru, slyšíte ze Spectra jak vaše raketa bouchla, ale podle obrazu jste ok, něco letí, cuknete joystickem a ono nic... a bouchnete :D

Jinak u toho ladění, když chci naladit ZX na TV kartě, musim nastavit jemné ladění. Trvá to asi 5x déle, ale na Normál ho přehlédne. Jako region se mi tuším osvědčila Anglie ;-) (připojuju ZX Spectrum a Didaktik Gama)

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 10:36 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Já myslím, že to je spíš marné snažení.

Kdysi jsem se o totéž pokoušel s kartou s čipem BT878 a nestálo to za moc. I přes kompozit to rozmazávalo obraz, protože čip zřejmě nezvládal rozlišení v pixelech na řádek (ZX Spectrum 48k, 128k +2 i Didaktik Gama), některé hry ještě šly, ale s textem to bylo horší, písmenka 8x4px nepoužitelná.

S čipem od Phillipsu by to nemusela být taková katastrofa, ale na TV s kompozitním vstupem to pravděpodobně nemá.

A ano, jak píše Lanex, mělo to zpoždění. Sice ne 3s (používal jsem na rychlém PC pod Linuxem), ale možná 0.5s to klidně být mohlo.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 10:59 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
zxcygnus píše:
Sice ne 3s (používal jsem na rychlém PC pod Linuxem), ale možná 0.5s to klidně být mohlo.

No ono to nemá s rychlostí počítače vůbec nic společného ;-) Zaleží kolik si vymyslí TV software vyrovnávací Buffer. Media Center si dal 3s, WinFast cca 1,5s. VirtualDub může mít tak 1 sec. Co se týče čipů BT878, tak jsou s rozlišením naprosto v pohodě. PAL grabuje v rozlišení 720, dokonce 752 px na linku. Jen musíte mít správný ovladač. Najít ho je celkem oříšek ;-)

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 11:18 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Tak samozřejmě obraz je nutno mít na TV, ve Virtual Dub jej vypínám, protože to akorát způsobuje výpadky snímků, jak notebook nestíhá, a video je potom zmetek.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 11:35 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Rosta_Kolmix píše:
... a nechal projet automatické ladění v celém pásmu
A to je prave ta chyba ! Pokial viem, aspon u televizorov to tak byvalo, vsetky automaticke ladenia sa chytaju na nosnu FM frekvenciu zvuku. Lenze Didaktik do VF zvuk vobec nemoduluje, takze automaticke ladenie nemohlo nic najst a myslelo si ze v "eteri" je proste ticho.

Jediny mozny sposob ako naladit ZX Spektrum, Didaktik .... je rucne ladenie. Nase osembity obvykle vysielaju na 36-tom kanali alebo niekde blizko neho, takze nastavit na telke / karte rucne 36-kanal a rucne prechadzat jeho okolie. Popr. cele pasmo.

Zvuk vo VF signale ma az ZX Spektrum 128k (+2,+2A,+3), to pripoj k VF vstupu karty a potom skus automaticke ladenie. Mohlo by sa chytit.

Ale ako uz napisali ini, pokial mas moznost zapojit obraz aj inak nez cez VF (napr. composite video, S-video, RGB...) radsej chod touto cestou. Vysledny obraz bude urcite lepsi.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 11:59 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Lanex píše:
zxcygnus píše:
Sice ne 3s (používal jsem na rychlém PC pod Linuxem), ale možná 0.5s to klidně být mohlo.
No ono to nemá s rychlostí počítače vůbec nic společného ;-) Zaleží kolik si vymyslí TV software vyrovnávací Buffer. Media Center si dal 3s, WinFast cca 1,5s. VirtualDub může mít tak 1 sec. Co se týče čipů BT878, tak jsou s rozlišením naprosto v pohodě. PAL grabuje v rozlišení 720, dokonce 752 px na linku. Jen musíte mít správný ovladač. Najít ho je celkem oříšek ;-)
Však právě proto píšu pod Linuxem. Tj. ovladač v jádře bez nutnosti instalace, obslužný software dle chuti. Ten bloatware, co k tomu výrobci dodávali fakt nemusím. Ovšem, jestli existuje ovladač, který z toho vytáhne víc, než jsem viděl? To nevím. Je mi to celkem jedno, protože to i tak nebylo perspektivní. Už jen nutnost mít zapnuté velké PC mi přišla otravná. A mělo to potíže s barvami (tuším šedá +2 fungovala jen černobíle).

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 13:07 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
http://deinterlace.sourceforge.net/ zkusil bych jeste dscaler. Ten mel docela dost nastaveni, takze to slo pouzit. K tomu jsem mel nejaky genericky starsi ovladace. Ale s ladenim to asi moc nepomuze.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 21:51 
Offline
Stydlín

Registrován: 18.12.2014, 23:43
Příspěvky: 9
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Hlásím, že se PODAŘILO!!!

Opravdu stačilo propojit AV se žlutým cinchem na TV kartě a šlape to (nastavení TV karty ponecháno na kompozit, zemi mám ČR), dokonce bez znatelného zpoždění! Ale každopádně všem díky za rady. Ještě mám jeden dotaz v samostatném novém vlákně...

Příloha:
DFJP.jpg
DFJP.jpg [ 226.51 KiB | Zobrazeno 10160 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.04.2017, 09:12 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
zxcygnus píše:
Už jen nutnost mít zapnuté velké PC mi přišla otravná.


Dnes je určitě lepší zakoupit USB zařízení. Dvakrát platí pro tuner, kvůli podstatně menšímu rušení, než v případě interní PCI karty.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.04.2017, 10:24 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Mam USB grabber a nejsem s nim moc spokojenej, protoze se mi nedari nastavit vhodne obraz, spodnich par radku chybi. Ale je fakt, ze je to ten nejlacinejsi grabber, co je na trhu :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz