OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 08:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 169 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 05.12.2019, 20:11 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
V návodu d40 je popsána používaná disketa DD/DS. Jak to, že mi šla naformátovat na stejnou kapacitu i SS? V čem je tedy praktický rozdíl?
Děkuji za objasnění.

A omlouvám se za fotky vzhůru nohama, ale nedokážu mobil přesvědčit, aby to přiložil správně...


Přílohy:
A0CC964A-CF64-420E-80F0-D768F29FBE97.jpeg
A0CC964A-CF64-420E-80F0-D768F29FBE97.jpeg [ 45.64 KiB | Zobrazeno 10213 krát ]
B78A9649-5C00-41EA-AFC8-3FB61BEBD673.jpeg
B78A9649-5C00-41EA-AFC8-3FB61BEBD673.jpeg [ 92.51 KiB | Zobrazeno 10213 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.12.2019, 20:44 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
V návode je pre D40:
5,25"
DS DD = Double Sided Double Density (Dve strany, dvojitá hustota)
48 TPI.

SS by mala byť jednostranná, to by malo hlásiť problém. Ale sú dve možnosti: mohli pre zjednodušenie výroby predávať obojstranné diskety ako jednostranné, alebo je možné, že sa cez nosnú fóliu druhá strana načíta z tej prvej (teraz neviem či je na diskete uložený aj index strany). To by chcelo zaplniť údajmi a potom overiť ich správnosť. V podstate by stačil aj jeden SNAPSHOT nejakej hry.

V tom prvom prípade ma napadlo, že možno vyrobili obojstranné diskety, a ktoré neprešli testami (chybný sektor) a mali aspoň jednu stranu dobrú, tak z nich spravili jednostranné. Rovnako sa to robilo s harddiskami, obojstranná platňa, ale hlavička iba na jednej strane.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.12.2019, 22:19 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
dííky, SNAP zkusím...

A ještě jeden praktický dotaz - při formátování některých starší DD/DS disket (FORMAT "a:DISK") mi to na první pokus
vypíše např. 4 chybné bloky, ale při opětovném formátování mi to napíše 0 chybných bloků. Dá se na to spolehnout?
Děkuji za zkušenosti,
Láďa


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.12.2019, 22:50 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Mohlo byť nejaké svinstvo na diskete, čo sa neskôr zmazalo (alebo skôr rozmazalo). Pokiaľ to pri viacerých formátovaniach ostane bezchybné, nechal by som to tak.

Ešte jedna vec: nepoužívať trafopájku pri formátovaní. Mám zistené, že to vytvorí chybné sektory, takže pri formátovaní nič neletovať. :D Ani nezapínať/nevypínať nič čo by mohlo rušiť, ono je to dosť citlivé. Taká chladnička vie Didaktik aj resetnúť, a to je zapojená vo vedľajšej miestnosti.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.12.2019, 23:25 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
Ladislav píše:
...dííky, SNAP zkusím...

A ještě jeden praktický dotaz - při formátování některých starší DD/DS disket (FORMAT "a:DISK") mi to na první pokus
vypíše např. 4 chybné bloky, ale při opětovném formátování mi to napíše 0 chybných bloků. Dá se na to spolehnout?
Děkuji za zkušenosti,
Láďa
Nedá. Nekvalitní místa disket se formátováním jakoby rozcvičí a začnou se tvářit jako dobrá, ale zápis není dlouhodobě stabilní. U svého formátovače jsem opakovaně nechal zapisovat různé náhodné vzorky a pak je ověřoval, ale místo aby se detekovala nespolehlivá místa, tak se tím spíš jakoby naopak opravila. Jenže - po čase se začaly objevovat chyby, ta místa nejsou stabilní.

Lepší způsob by bylo když se narazí na chybu, tak to místo zahrnout do vadných sektorů a už ho nikdy nepoužívat a neformátovat, není spolehlivé.

A ještě lepší způsob je používat samoopravovací diskety. :-) U 8-bitových počítačů se to sice asi nepoužívá, ale třeba by se také mohlo - k sadě disket jsem měl navíc paritní disketu, jejíž data byla XORem ostatních disket. Pokud se na disketách objevily chyby, daly se pomocí paritní diskety rekonstruovat. Obvykle se chyba neobjevila na více disketách ve stejném sektoru, takže stačilo nechat projet všechny diskety a chybějící vadné sektory se dopočítaly z XORu zbylých disket sady.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.12.2019, 01:35 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Panda38 píše:
...
Lepší způsob by bylo když se narazí na chybu, tak to místo zahrnout do vadných sektorů a už ho nikdy nepoužívat a neformátovat, není spolehlivé....

Pokiaľ tá chyba vznikla na predtým dobrej diskete, napríklad letovaním počas formátovania, tak stačí naformátovať znova, a diskete nič nieje. V podstate môže tak isto dôjsť k chybnému zápisu, ale samotnej diskete nič nieje. Pri zápise ničím necvakať. :mrgreen:
Pokiaľ sa vyskytla chyba na diskete na ktorú som nič nezapisoval, a predtým fungovala, tak takúto disketu zvyčajne už nepoužívam, iba ak na skúšobné účely. A označím si na ňu na nálepku číslo chybného sektoru.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.12.2019, 10:05 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
je možné, že sa cez nosnú fóliu druhá strana načíta z tej prvej (teraz neviem či je na diskete uložený aj index strany).
Nie, toto nie je mozne, aj kvoli tomu indexu strany. Kazdy sektor ma stvorbajtovu identifikaciu (stopa-strana-sektor-dlzka) a pri hladani sektora sa stopa,strana a sektor kontroluju. Ak co len jedine z nich nesedi, radic sektor nenacita a caka pokym mu nepride ten spravny.
PotPalo píše:
Ešte jedna vec: nepoužívať trafopájku pri formátovaní.
Staci pripojit nejaky vhodny odrusovaci kondenzator paralelne k primaru alebo aspon k mikrospinacu a uz to bude OK. Ja mam takto pripojeny 22k/400V~. Aj CMOSy sa s tym potom daju bez problemov pajkovat.
PotPalo píše:
Mám zistené, že to vytvorí chybné sektory, takže pri formátovaní nič neletovať. :D Ani nezapínať/nevypínať nič čo by mohlo rušiť, ono je to dosť citlivé. Taká chladnička vie Didaktik aj resetnúť, a to je zapojená vo vedľajšej miestnosti.
Ano, to je typicky problem elektromagnetickej kompatibility. Moji znami mali ZX Spektrum v miestnosti hned vedla vysokonapetovej skusobne vo VUKI (Vyskymny ustav kablov a izolantov) a aby sa im stale neresetoval, museli ho napajat z autobaterie. V sieti bolo odvedla take rusenie, ze proste nebola sanca...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.12.2019, 16:21 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Já bych to s těmi vadnými sektory, co se "opravily" zas tak černě neviděl. Často se mi to stávalo u disket, které předtím byly formátovány na jiném stroji. Třeba na C64. Stačilo je pak v Díďovi naformátovat dvakrát-třikrát za sebou a vše šlapalo jak má. To může být i tento případ. Třeba takové diskety z 1050 mechaniky umí také jinde hodně potrápit.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.12.2019, 22:22 
Offline
Kecka

Registrován: 16.08.2018, 15:10
Příspěvky: 69
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Zdravím, podle historického ZX magazínu jsem se dozvěděl, že na úvodní disketě k D40/D80 je prý spousta zajímavých věcí. Nemáte náhodou někdo image ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.12.2019, 22:42 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1911
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Nahrál jsem Úvodní disketu pro Kompakt
https://cs.speccy.cz/?scn=3

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.12.2019, 23:09 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Úvodná disketa ku Kompaktu je úplne iná. Niekde mám tú pre D40, ale musím pozrieť, teraz neviem či som ju zálohoval alebo nie. Ale veľa na nej nebolo, okrem písaných informácii tam boli iba ovládače pre tlačiarne BT-100 a Centronix, a hry (teraz neviem presne aké, tuším PSSST a JETPAC, ale určite tam bola hra ENDURO uložená ako SNAPSHOT).

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.12.2019, 23:14 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1911
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Možná bylo více verzí pro kompakt, když tak mi je pošli a vystavím. Přidal jsem i nějakou úvodní k D40/D80.
https://cs.speccy.cz/?scn=3

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.12.2019, 01:18 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tá Úvodná disketa - D80 vyzerá že je rovnaká ako moja pre D40, teda podľa súborov. Narýchlo som pozrel HEX výpis toho D80 súboru (emulátor mám na druhom PC), a tuším to sedí.

---------------------------------------------------

Ako som sľúbil, tu sú programy, ktoré som používal na kopírovanie mojich hier z diskety na disketu alebo na pásku.

TAPka "COPY GAMES programy.TAP" obsahuje tieto súbory v tomto poradí:

P.run
B.bszhodppm
P.ART STUDIO
B.art studio
P.mg-disk
P.COPY GAMES
P.COPY G MG
P.COPY G A/B
P.bszh

Na kopírovanie mojích hier som si vytvoril tri programy. Princíp fungovania je taký, že program najprv nahrá z diskety zoznam uložený v CODE súbore "bszhodppm", vypíše obsah na obrazovku, a po výbere položky sa táto skopíruje aj so všetkými súbormi patriacimi k nej. Ovládanie mám spravené Kempston Joystickom. Takže sú to tieto tri:

COPY GAMES - kopíruje z diskety na disketu v jednej mechanike. Program využíva okrem skoro celej pamäte aj oblasť obrazovky na uloženie dát, takže väčšinou sa dá hra skopírovať na jedno vymenenie diskety. Farba pásikov v okraji signalizuje ktorú disketu treba vložiť (zelené=zdrojová, fialové=cieľová), po stlačení klávesu pokračuje. V prípade chyby zaznie syčavý zvuk s červenými pásikmi v okraji. Jediná nevýhoda je, že malé hry sa nedajú kopírovať naraz, ale treba po jednom, ako každú inú hru. V zozname hier som mal napísanú kapacitu diskety (s už odrátaným jednym sektorom pre run) aj veľkosť každej hry v sektoroch, takže každý si mohol naplniť disketu až nadoraz.

COPY G MG - kopírovanie na pásku, program upravuje BASIC (už si nepamätám, ale tuším iba pokiaľ jeho názov začína veľkým písmenom alebo číslom). Hľadá sa reťazec štyroch znakov - :*LOAD" (alebo SAVE, VERIFY, MERGE), a v ňom hviezdičku nahradí medzerou. Takto upravená hra sa dá nahrať priamo z pásky, pravda iba pokiaľ je to mnou upravená hra. Program mg-disk robí pravý opak, kopíruje z pásky na disketu a pridáva hviezdičku.

COPY G A/B - vznikol ako posledný, až keď som si zaobstaral druhú mechaniku. Kopíruje z diskety v A na disketu v B.

Ako prvé som vždy na prázdnu disketu nahral program "run", a prázdny súbor obsahu "bszhodppm" obsahujúci jeden byte (128). Prečo ako prvé? Dôvody boli hneď dva: rýchlejšie sa nahrali, a nemohlo sa stať, že sa na zaplnenú disketu už nevojdu. Ako som neskôr pridával hry na disketu, pomocou programu "bszh" som pridával položky do zoznamu. Ako si matne spomínam, bszhodppm je skratka od "blok so zoznamom hier od PPM". Štruktúra zoznamu je jednoduchá, najprv je písmeno typu súboru (P alebo B), následne názov. Takže čo súbor, to 11 bytov. Vždy prvý súbor z hry (ktorý sa zobrazuje) má v type nastavený aj bit 7 na 1. Zoznam je ukončený s číslom 128.

V priloženej TAPke je aj program ART STUDIO - disketovopásková verzia, ktorú som vytvoril z už neviem akej, ale nevyhovovala mi, niečo tam nefungovalo správne. Tuším to bolo pri otázke prepísania existujúceho súboru nenávratné zmazanie spodnej časti obrazovky. Alebo to bola čisto disketová/pásková verzia a ja som chcel kombinovanú? Naozaj si nepamätám.

(C) PPM - teraz už PotPalo :D


Přílohy:
COPY GAMES programy.tap [32.1 KiB]
403 krát
bszhodppm (disketa 1 az 22).TAP [8.25 KiB]
401 krát

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Naposledy upravil PotPalo dne 10.12.2019, 03:07, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.12.2019, 02:19 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tak mi to nedalo, zapol som emulátor, a pozrel. Tá úvodná disketa vyzerá byť rovnaká. Až na meno diskety, určite sa nevolala Didaktik80 keď bola s D40. :D Až rozbalím Didaktik na stôl, tak to pozriem. Ozaj, čo to má na začiatku nultého sektoru?!

Pozrel som aj tú úvodnú disketu pre Kompakt, a čo som na nej nenašiel, ART Studio. Ale fuj verzia, ovládanie napevno QAOPM. A je to čisto disketová verzia. Ulož vzor, nahraj vzor... Teraz som si spomenul. Tieto vzor funkcie som nepoužíval, tak som spravil tú kombinovanú verziu, aj s voľbou ovládania Kempston Joystickom alebo voľbou kláves.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.12.2019, 03:09 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Kto ste už stiahli TAPku "COPY GAMES programy.tap", stiahnite si ju znova, mal som tam chybu (pri kopírovaní pomocou inTAP pluginu pre TC sa stratili niektoré údaje, napríklad riadok štartu programu, tak som to musel urobiť znova, ale inak).

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 169 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz