OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 07:04

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 128 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 23.02.2020, 18:55 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
Doda píše:
Ja mam dve D40 a obe chodi s original kabelem bez problemu. S replikou jedna vicemene slusne a druha zase skoro vubec. Uz jsem to nabizel, chce tu repliku kabelu nekdo zkusit? Nikdo na to zatim neodpovedel, tak mozna ze o ni ani neni zajem.


Ahoj, tak už jsem si s tím hrál... a replika skutečně se chová všelijak...
Mám dvě originální d40, každou s jinou mechanikou (originální od výrobce).
U jedné se kabel nechytá vůbec, nefunguje ani tlačítko reset (zajímavé...)
a připojím-li jej ke druhé d40, tak mechanika po resetu naběhne. ukáže se červená obrazovka, pohnou se hlavičky v mechanice, naběhne BASIC, ale po zadání jakéhokoliv příkatu MDOSu CAT, LIST*, atd. se to jen zas vyresetuje, a tak stále dokola...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 23.02.2020, 19:28 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Me jedna funguje velmi nestabile, asi jak ta tvoje “lepsi” a druha slusne, ale ne dokonale.

Zkus tu mechaniku dat vodorovne se ZXS, ne kolmo, co nejblize a ten kabel smotat do rulicky. To neni zadny profi postup, ale pak mi to chodilo lip. I kdyz to pojede, nic se tim nevyresi.

Zatim je bilance 1x dejme tomu a 3x hruza.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 23.02.2020, 20:59 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Čo skúsiť zamotať kábel do alobalu? ;)

Ďalšia vec, rozliata meď na DPS. Vytvára kapacitu, ako by tam boli kondenzátory na signáloch. Možno by bolo dobré skúsiť pridať odpory 4k7 z D0 až D7 na GND, ako sa pridáva na DivIDE pre stabilitu s eMkom.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 24.02.2020, 18:35 
Online
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 898
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Doda píše:
Ja vidim problem v poradi vodicu, neco by nemelo byt vedle neceho a ted je. Konstrukcne to ted vychzi jak to je, aby se plosnak moc nekrizil, ale original to ma rozdelene na sude a liche.

Problém môže byť aj v použití HCT obvodov, skúsil by som určite osadiť jednu dosku s LS, príp. pre začiatok vynechať ten, čo tam je navyše, a nahradiť ho prepojkami.
M1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 26.02.2020, 23:01 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Teraz som tu skúšal D40 s Didaktikom M model 92, kábel mám originálny, a tiež trochu hnevá. S eMkom model 90 nebol nikdy problém, s eMkom model 92 to hnevá tak, že to po resete buď ostane stáť na červenej obrazovke, alebo sa to resetuje dokola (iba červená obrazovka), len zriedka to dokončí reset. Stačí aby som obe časti kábla dal 2 cm od seba, a už to funguje. Tiež keď sú na sebe, tak jednu stačí posunúť do boku o dve žily, a už to ide. Posuniem naspäť aby boli zarovno, a zasa štrajkuje. Je ale pravda, že to eMko 92 mám upravené, mám tam pridanú 8255-ku...

Takže nie ako vyrobiť kópiu originálneho káblu, ale ako vyrobiť lepší ako originálny kábel, to je otázka.

Ale zasa na druhú stranu, kedysi nebolo toľko rušenia. Neboli mobily, ani wifi, spínané zdroje tiež nie. Možno toto tomu tiež trochu prispieva k nestabilite.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 28.02.2020, 13:12 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
Doda píše:

Ja vidim problem v poradi vodicu, neco by nemelo byt vedle neceho a ted je. Konstrukcne to ted vychzi jak to je, aby se plosnak moc nekrizil, ale original to ma rozdelene na sude a liche.

Mozna zalezi i na pouzite epromce, dokonce by mozna nemusela byt soucasti D40, ale mohla by byt soucasti interface na strane ZXS.


Tak metodou pokusů omylů stále nic... kabel jsem různě kroutil a kroutil... a červené okno sice naběhne, ale hned se to resetuje. . Zkoušel jsem i různé jiné kabely a s přibývající délkou se už jen zobrazovaly na obrazovce blikající barevné čtverečky.
Ač lajkem, připadá mi, že jsou ty signály "slabé"? Může to být tedy těmi HTC verzemi?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 28.02.2020, 15:44 
Online
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 898
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Ladislav píše:
Ač lajkem, připadá mi, že jsou ty signály "slabé"? Může to být tedy těmi HTC verzemi?

HCT541 zvládajú prúd 35mA, pri normálnej záťaži do 6mA je VH>4V a VL<0,26V. Ale možno by to mohlo byť zámenou LS za HCT. Propagation delay majú približne rovnaké (LS244 vs. HCT541).

Prešiel som zapojenie konektorov podľa dvoch schém káblov a všetko je správne. Jediný nezapojený pin je GND na 14B (ide ku kondenzátoru RESET), kde som predpokladal, že je tento spojený na ostatné GND vo vnútri D40 (podľa schémy k D40).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 29.02.2020, 01:08 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Nemôže byť problém v prechode LS na HCT? Tie HCT majú dosť citlivé vstupy, a môžu sa objavovať zákmity pri signáloch z LS obvodov. Pridaním kondenzátora voči zemi by sa to možno dalo doladiť.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 31.05.2020, 00:10 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tak ako to pokračuje?

Tu sa niečo dozvedieť, schémy nikde.... Ako čítam, tak 74LS244 sa nahradili s 74HCT541, ale čím sa nahradila tá 74LS245? Tá je obojsmerná, podľa signálu DIR. Ak je tam tiež HCT541, tak to fungovať nebude. ... Aha, už to vidím. Podľa obrázkov na 2. strane je tam 74HCT245. Takže ostáva iba jedna otázka. Ako to pokračuje? :mrgreen:

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 31.05.2020, 05:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Postavil jsem prototyp a je to prakticky nefunkcni. Zatim jsem nemel cas to postavit znovu s LSkama, bez HTCcek, coz je jediny napad co mam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 31.05.2020, 10:35 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
PotPalo píše:
Ono rozdiel medzi LS a HCT je iba vo vstupoch, výstupy sú v podstate rovnaké. Citlivosť na vstupoch je iná, ale keby sa na skúšku pridali odpory medzi vstup a +5V, napríklad 6k8 alebo 4k7 (alebo iné, len tipujem), viac by sa to podobalo tým LSkám. Nezabúdať na signál DIR a CS245 z D40.
I výstupy se liší, hrany HC/HCT jsou rychlejší a napětí jde až k Vcc, kdežto u LS jde výstupní napětí ve stavu H tak max ke 3.8 až 4V.

Jinak souhlas. Použití HC/HCT místo původních LS může být příčina problémů. Zápasil jsem s tím např. v jednom z Betadisků (deska DOSu) a po pár experimentech jsem prostě osadil LS a od té doby to funguje.

Zrovna 74LS245 jsou stále dobře sehnatelné (a SMD 74LS541 mají v TME), 2x bych nerozmýšlel.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 01.06.2020, 22:09 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Nepomohlo by toto (viz příloha dole)? Je to z datašítu k 74LS245. Co kdyby se tam ty 245ky daly dvě. Jedna k počítači a druhá k mechanice. Signály z počítače na hranovém konektoru se hned za ním sice posílí, ale pak jdou dlouhými kšandami do mechaniky. Tam žádné posílení není. Jde to rovnou na hlavní plošný spoj a všelikými cestičkami na EPROM, SRAM a řadič (uvažuji jen D0-D7). Kdyby byla jedna 245ka i v konektoru u mechaniky, tak by to ničemu nepomohlo? Podobným způsobem by se mohly posílit i ostatní signály.
Možná by stálo za to oslovit Velesofta a vyzkoušet jeho verzi, která mu už asi 7 roků leží v šuflíku. Má tam 4x 74LS245 a použil hotový IDE kabel.

https://velesoft.speccy.cz/other/d40cable-top.jpg


Přílohy:
Datovy kabel.jpg
Datovy kabel.jpg [ 245.81 KiB | Zobrazeno 7474 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 02.06.2020, 01:20 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Mňa napadlo, či to neurobiť na ten 80 žilový kábel. Keď sa spočítajú funkčné signály, tak to presne vychádza.

Inak nemyslím že by tam bol slabý signál, skôr ako sú káble pri sebe, dochádza k indukčnému prenosu a v prechodoch (zakázané pásmo) to môže rušiť. Pár dobre umiestnených kondenzátorov by to možno vyriešilo. Ale na druhú stranu, tie káble môžu mať prechodový odpor v konektoroch, takže signály sa stávajú mäkkými. To by chcelo pozrieť osciloskopom, alebo aspoň odmerať odpor káblu.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 02.06.2020, 07:42 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Ty kabely se pouzivaji pro mnohem vetsi frekvence s mnohem delsi, na jejich “nekvalitu”, nebomproblem s konektory bych uplne nesazel.

Uvidime, jestli mi to bude slapat s LSkama, treba se to tim vyresi.

Nicmene napad pouzit 80-ti zilovy kabel mozna nwni tak spatny. To bych asi taky mozhl zkusit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Replika kabelu k Didaktik D40
PříspěvekNapsal: 02.06.2020, 08:55 
Online
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 898
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Doda píše:
Nicmene napad pouzit 80-ti zilovy kabel mozna nwni tak spatny. To bych asi taky mozhl zkusit.

To by sa musel redizajnovat PCB, nakolko so sucasnym to nepojde (vid 3 strany dozadu).
M.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 128 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz