OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 19:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 11.11.2019, 21:53 
Offline
Kecka

Registrován: 11.09.2018, 23:53
Příspěvky: 29
Bydliště: Bratislava/SVK
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Příloha:
blik.JPG
blik.JPG [ 211.66 KiB | Zobrazeno 9106 krát ]
Tak som riskol a kupil nefukncny Didaktik M a snazim sa ho dat do kopy svojim sedliackym rozumom

Trafo malo po zapojeni cez 10V na 5V vetve a predpokladam, ze nieco sa usmazilo aj dnu (dobra kupa :clap: ).
Vyrobil som si zdroj z externeho napajania HDD - po zapnuti nabehol cisty obraz - ukaze sa biely okraj a cez obrazovku farebny bordel
ktory ako keby blikal dve verzie (v rytme kurzoru?) ako na obrazku

Co som sa stihol dozvediet je, ze biela znamena CPU aj RAM (nejako ziju) a tak predpokladam (dufam), ze nejde o nic dramaticke...

Sedliackymi rukami sa mi podarilo dat najprv ROM do socketu - ked je ROM von, zmeni sa farebny bordel na viac-farebny bordel, tiez blikajuci.

Predpokladal som teda, ze asi bude problem RAM (lenivy merat hocicim inym nez multimetrom).
Vybrat tie RAM chipy mi trvalo cca hodinu kazdy - nejako my to nechcelo odsavat... rovno som spravil aj konektor na klavesnicu nech ju neurvem (celkovo nechtiac odlepenych 3ks plosok z DPS, co beriem ako uspech na porod akym to slo von). Ked prehodim RAM chipy, ziadna zmena (okrem farby bordelu), teda hrubou silou sa to nepodarilo poriesit...

Na CPU mi ukazuje ze A9, A12 a A13 su stale HIGH, ale ked vyberiem ROM, zacnu tie adresy fungovat - mozem teda usudzovat, ze problem bude ROMka? Alebo mam skusit nieco ine?
Vdaka

ps: Riesilo sa niekde ako obnovit pismena na klavesnici?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 11.11.2019, 23:02 
Offline
Kecka

Registrován: 11.09.2018, 23:53
Příspěvky: 29
Bydliště: Bratislava/SVK
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Skusim nejako precitat tu ROM a uvidim


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 11.11.2019, 23:29 
Offline
Kecka

Registrován: 11.09.2018, 23:53
Příspěvky: 29
Bydliště: Bratislava/SVK
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Tak som zrecykloval svoj micropython EPROM reader na precitanie 27128 a vysledny image ma md5 1e435a3e9b58cc579f0764a0286bc274, co mi naslo na https://faqwiki.zxnet.co.uk/w/index.php ... ew_desktop ako didaktik-m-91.rom co znamena, ze problem bude inde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 12.11.2019, 09:18 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 16.03.2017, 11:36
Příspěvky: 1493
Bydliště: Kósek vod Brna
Has thanked: 101 times
Been thanked: 112 times
Váhal jsem, jestli mám reagovat. Selským rozumem, byť ho docela uznávám se taková věc asi neopraví. Chce to trochu zkušeností a nějaký ten nástroj. V první řadě změřit všechna napájecí napětí. Atd..

//Dle popisu bych to tipnul na RAMky, což úzce souvisí s tím napájením. Pokud to s ROMkou někde cyklovalo a po jejím odstranění to uteklo bůchvíkam, tak to také ukazuje na RAM.

Ale pokud to nemáš jen na studium opravárenské činnosti a chtěl by jsi to mít spravené tak to někomu svěř.

_________________
TEMS-49, PMI-80, rep. MK14, ZX81, ZXspectrum+, TI58, MZ-800


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 12.11.2019, 10:39 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1194
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 292 times
Been thanked: 301 times
Můj amatérský postup by byl:
Zkontrolovat napájecí napětí na švábech... a pak si pořídit diagnostickou rom.
Je buď externí verze.. nebo jen vypálit eprom a vlozit...
Témata:
https://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=39&t=5626
https://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=39&t=5724
http://www.8bity.cz/2017/external-rom-c ... -spectrum/
http://www.8bity.cz/2018/one-more-exter ... -spectrum/

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 12.11.2019, 10:42 
Offline
Kecka

Registrován: 11.09.2018, 23:53
Příspěvky: 29
Bydliště: Bratislava/SVK
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
microlan píše:
Váhal jsem, jestli mám reagovat. Selským rozumem, byť ho docela uznávám se taková věc asi neopraví. Chce to trochu zkušeností a nějaký ten nástroj. V první řadě změřit všechna napájecí napětí. Atd..

//Dle popisu bych to tipnul na RAMky, což úzce souvisí s tím napájením. Pokud to s ROMkou někde cyklovalo a po jejím odstranění to uteklo bůchvíkam, tak to také ukazuje na RAM.

Ale pokud to nemáš jen na studium opravárenské činnosti a chtěl by jsi to mít spravené tak to někomu svěř.


Ahoj, rozumiem co vravis - nejde mi mat to opravene. Cas co do toho vlozim by mi urcite kupil funkcne zariadenie - a pri mojej rychlosti urcite aj niekolko krat :)
Ma to skaredu klavesnicu, poobijanu krabicu - teda ak sa nepodari spojazdnit to, posuniem to niekomu na organy (a nieco sa priucim). Prednedavnom som dokoncil opravu MSX, ktory bezi na rovnakom Z80 - nebyt toho, ani sa do tohoto nepustam - pre cloveka bez elektronickeho know-how to bola extremne dlha cesta - aj s nastrojmi...

Napajanie som vsade premeral hned po zapojeni (nasledne na osciloskope adresy a data, clock, M1, procesor ide - ale to som vedel uz podla bieleho okraja).
kedze mam RAMky v socketoch, je najmenej ich vymenit - nez zozeniem nahradu, skusim pozriet co sa tam deje

Dakujem za tip


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 12.11.2019, 11:00 
Offline
Kecka

Registrován: 11.09.2018, 23:53
Příspěvky: 29
Bydliště: Bratislava/SVK
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
jirka_holub píše:
Můj amatérský postup by byl:
Zkontrolovat napájecí napětí na švábech... a pak si pořídit diagnostickou rom.
Je buď externí verze.. nebo jen vypálit eprom a vlozit...
Témata:
https://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=39&t=5626
https://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=39&t=5724
http://www.8bity.cz/2017/external-rom-c ... -spectrum/
http://www.8bity.cz/2018/one-more-exter ... -spectrum/


Napatia boli OK, ale premeram to dnes este raz - mozno mi nieco uslo
Nejaku externu ROMku uz zhanam od vcera - netusil som ani ze taka vec existuje, az kym som to nezazrel niekde bezat na obrazku :D
Programator EPROMiek mam na ceste z Ciny uz cez mesiac, teda otazne ci este pride - dakujem za linky, popozeram a nieco vyberiem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 12.11.2019, 12:29 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Toto vyzerá na RAM. Mišmaš na obrazovke po zapnutí s dobrou RAM vyzerá trochu inak. Biely okraj naznačuje, že program v ROM beží, rutina RESET najprv nastaví biely okraj, potom sa maže-testuje pamäť...

Tiež tu už niekto písal, že pri zvýšenom napájaní je RAM prvé čo odíde.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 12.11.2019, 19:53 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
Můžeš prosím poslat fotku vnitřku Didaktika? Zajímal by mě rozdíl v tom vyvedeném RGB. Předem díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 12.11.2019, 20:14 
Offline
Kecka

Registrován: 11.09.2018, 23:53
Příspěvky: 29
Bydliště: Bratislava/SVK
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
PotPalo píše:
Toto vyzerá na RAM. Mišmaš na obrazovke po zapnutí s dobrou RAM vyzerá trochu inak. Biely okraj naznačuje, že program v ROM beží, rutina RESET najprv nastaví biely okraj, potom sa maže-testuje pamäť...

Tiež tu už niekto písal, že pri zvýšenom napájaní je RAM prvé čo odíde.


Ok, uz som objednal (z Ciny), vdaka zatial :beer:

Je niekto v nasich koncinach co predava suciastky tohto druhu? Mate nejaky obchod kde to pytat okrem priamo Cina?

pwramp píše:
Můžeš prosím poslat fotku vnitřku Didaktika? Zajímal by mě rozdíl v tom vyvedeném RGB. Předem díky.


Nakoniec som zohnal iba s RF / kompozit videom. Kazdopadne fotky toho co hladas su aj tu: https://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=112&t=6499


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 12.11.2019, 20:18 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
On písal že má model s RGB výstupom? Mne sa zdá, že kúpil klasický model 91. Pokiaľ ťa zaujíma to RGB čo mali Didaktiky M z výroby, tak tu to má Billy48 nafotené aj so schémou: https://billy48.speccy.cz/hardware/didaktik_m-rgb.html
Je to TTL RGB, takže pokiaľ plánuješ dorobiť klasické RGB pre TV do Didaktiku M, pozri schému Didaktiku Kompakt, ako je riešený tam, ten má SCART s RGB.

edit: som druhý. :D Odpoveď je samozrejme pre pwramp.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 13.11.2019, 00:43 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
Díky za fotky i odkaz, myslel jsem že to bude nějaký pékný konektor a on je to takový bastl :-).
RAMky jsem koupil na ebay, od českého prodejce tuším někde z Čelákovic nebo Brandýsa nad Labem, byl nejlevnější a zásoby má asi slušné.
https://www.ebay.com/itm/Intel-P21464-1 ... 2749.l2649


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 13.11.2019, 13:47 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Stále mi vŕta hlavou otázka: tá 7805-ka bola naozaj zlá, alebo bol iba studený spoj na GND? Bez GND by to teoreticky mohlo púšťať plné napätie... Pokiaľ bola zlá, tak prečo sa pokazila?

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 13.11.2019, 14:31 
Offline
Kecka

Registrován: 11.09.2018, 23:53
Příspěvky: 29
Bydliště: Bratislava/SVK
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
PotPalo píše:
Stále mi vŕta hlavou otázka: tá 7805-ka bola naozaj zlá, alebo bol iba studený spoj na GND? Bez GND by to teoreticky mohlo púšťať plné napätie... Pokiaľ bola zlá, tak prečo sa pokazila?

Vybral som tú 7805 von a pripojil na lab zdroj 13V (toľko som nameral na vstupe v originál zdroji)- von ide 10.6V, teda určite sa porúčala... Prečo, to netuším. Predávajúci tvrdil, že pred pár rokmi LEDka ešte svietila a že už nesvieti. Mohlo to byť jednoducho vekom?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmazeny Didaktik M '91' oprava
PříspěvekNapsal: 13.11.2019, 14:43 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Má zkušenost je taková, že jak prodejce začne o tom že "před pár lety to ještě svítilo/blikalo/ostřikovalo/troubilo" tak že to dneska už je zcela jistě nefunkční a prodejce to moc dobře ví...

Všechno má jen omezenou životnost a mohlo být třeba přepětí v síti, blesk, nebo se v tom jen nějaký nekňuba vrtal se šroubovákem pod napětím a udělal si trochu ozónu :-). Možností je dost. 7805 je za pár korun / euro tak bych otázky proč a jak neřešil a prostě to vyměnil a byl by pokoj.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Kompaktfloppy a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz