OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 10:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 26.12.2023, 02:58 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Já vůbec nechápu jak mohou fungovat Q1 a Q2, když mají odpor mezi B-E a vstup je jen kondík. Takže něco jako třída C co se používá u VF techniky. Navíc je emitor na +5V a když je ULA taky na 5V tak tam nikdy nebude víc, aby se začal ten vazební kondík nabíjet a otevřel tranzistor. To mi hlava nebere.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.12.2023, 21:01 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2095
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Čisto teoreticky, ako by to asi mohlo byť: Odpor medzi B a E zabezpečí, že na B je mäkkých 5V. A teraz to kúzlo: Predpokladám že výstup Y z ULA je logický, teda sa mení 5V a GND. Pri GND z ULA sa kondenzátor nabije tými mäkkými 5V, a následne pri 5V z ULA sa tieto spočítajú s napätím na nabitom kondenzátore, takže vznikne možno aj 10V na B.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.12.2023, 21:53 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Jenže on se ten kondík tvojim kůzlom nabije obrácenou polaritou takže, až se to překlopí tak se to nesečte, ale odečte. +5V ULA -5V kondík = 0V= GND. Jak bude mít na bázi 0V bude B-E -5V a to nevím jak to dává.

Spíše je nakreslený špatně na schématu a má přehozený E-C to by asi nějak fungovalo, přez odpor by byl otevřený a kondík by ho zavíral. Vstup signálů LM je do báze uvnitř čipu to by fungovalo.
Je na čase zkontroloval osazení a plošňák.
Příloha:
LM1889.jpg
LM1889.jpg [ 92.43 KiB | Zobrazeno 874 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.12.2023, 22:39 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2095
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
MilasPce píše:
Jenže on se ten kondík tvojim kůzlom nabije obrácenou polaritou ...

Omyl. Keď naľavo z ULA je GND a napravo je 5V cez odpor, tak sa kondenzátor nabije tak, že +5V je na ňom napravo, odkiaľ prišlo. Keď následne ULA pustí 5V, tak tie prídu na GND nabitého kondenzátoru a na pravej strane bude napätie kondenzátora+ULA. Rovnako ako keby sme dali dve batérie za sebou do série. Ono si stačí namiesto toho kondenzátoru predstaviť nabíjaciu batériu s plusom napravo.

edit: príloha zmazaná

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Naposledy upravil PotPalo dne 26.12.2023, 23:08, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.12.2023, 22:48 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Taky jsi nakreslil E-C tak jak jsem psal a ne podle schématu.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.12.2023, 23:18 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2095
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Zlý základ, no. :oops: Ale už som to prekreslil. Skrátka napätie nabitého kondenzátora+ULA s log.1 je viac ako 5V, takže to tečie cez B -> E do 5V a tým otvára tranzistor.


Přílohy:
C.PNG
C.PNG [ 42.05 KiB | Zobrazeno 873 krát ]

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.12.2023, 23:37 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Ale v LMku je vstup do báze skoro proti zemi a není tam žádný odpor na plus, který by to otevřel jistě je ve schématu přehozený C/E u Q1,2.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.12.2023, 23:54 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2095
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Obidva kolektory C ale idú cez kondenzátory na U a V z ULA, takže platí zasa spomínaný mechanizmus, zasa sa tam primieša nejaké rozdielové napätie. Navyše sú tam ešte aj kondenzátory voči +12V, to má tiež nejaký význam.

Stačí pozrieť schému: 12V - kondenzátor - odpor - kondenzátor - ULA U alebo V a odpor na GND. Takže pri ULA=0 znamená, že tie dva kondenzátory sa nabijú na asi 6V každý, a pri ULA=1 ide do LM napätie jedného kondenzátora+napätie ULA. Tranzistor to podľa toho ako Y káže sťahuje na 5V.

Toto teda nieje môj obor, ale nejako by som sa z toho dokázal vyznať. Tu je to dosť o výpočtoch.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.12.2023, 00:24 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
Nestíhám víc, ale přidám vám měření do diskuze:

kanál 1 - žlutá = V z ULA na 1k odporu R42
kanál 2 - purpurová = výstupní video na cinchi do připojeného monitoru
kanál 3 - azurová = báze Q1
kanál 4 - zelená = kolektor Q1

Amplituda signálu na bázi Q1 je okolo 2.3V (pohybuje se mezi 3.40V až 5.72V),

Připadá mi, že ty dva tranzistory Q1 a Q2 jsou prostě jen pomalé.


Přílohy:
DG80k_model89_mereni_signalu_okolo_Q1_animace.gif
DG80k_model89_mereni_signalu_okolo_Q1_animace.gif [ 245.46 KiB | Zobrazeno 848 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.12.2023, 14:10 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
Tak s rychlostí tranzistorů to moc nesouvisí, to se projeví až na příp. rozmazaných pixelech, ne na synchronizaci. Zkusil jsem na pozici Q1 dát BC337-40 (ve Sparrow Jiiira použil BC550 - můžu zkusit až si je přinesu, BC337 jsou orientované stejně jako púvodní KC239), což problém dokonce o maličko zhoršilo. Sync pulz se protáhl nejenom k začátku color burst, ale kousek za (asi o jednu periodu z těch 4.433MHz).

Přidal jsem pár 470nF kondenzátorů pod ULA na 5V napájení (dva před, jeden za 15R), jen pro pořádek, protože tam zcela chyběly a v ZXS jsou od výroby 100nF (dávám 1uF). Na rozsypání obrazu žádný vliv, nanejvýš na šum, ale protože v Gamě nejsou DRAM 4116, tak to není tolik potřeba.

Nicméně výrazně to souvisí s tím, kdy nastane sestupná hrana na signálu Y z ULA a tu ovlivňuje odpor R40 (v ZXS R47). Opravdu tam nemá být 2k2. Zkusil jsem 1k2, (protože větší zásoby mám jinde než tu Gamu) a to pomohlo do té míry, že se z rozsypaného obrazu stalo jen takové lehké chvění. Přidal jsem paralelně ještě 5k1 (celkem 971 ohmů, naměřeno cca 850 protože tam je paralelně sériová kombinace R48+R50). A to obraz ustálilo úplně.

Pořád to není perfektní, pořád je color burst blíž vzestupné hraně sync pulzu než by měl být, ale nechci ULA přetěžovat (1k tam má být, 970 ohmů mi připadá jako dobrý kompromis). Je možné, že pár dalších součástek je tam na hraně tolerance.

Divné je jen to, že v mé desce DG 80k model 89 je 2k2 a problém nevznikl.


Přílohy:
řádkový sync po opravě - animace.gif
řádkový sync po opravě - animace.gif [ 172.08 KiB | Zobrazeno 716 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.12.2023, 15:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
Tak jsem znovu zkoumal atd.... a nedaří se mi na to přijít. I druhá Gama 80k model 89' má stejný divný překmit dolů mezi řádkovým sync pulzem a color burst. To tam být nemá, žádné ZX Spectrum, co jsem měřil, ani Sparrow 48k (zapojený stejně taky s LM1889N) to nedělá.

Tranzistory Q1 a Q2 na to pravděpodobně nemají vliv. Ostatně jsou tam jen kvůli tomu, aby obraz neujížděl do žluta / do modra, jak se stávalo v ZXS 48k ISSUE 2. Hodnoty součástek jsou v toleranci i podle schématu ZXS 48k, kapacita kondenzátorů není kritická a notabene v mé Gamě je většina součástek nových, přesnějších, rezistory 1% malé 0204... obě desky jsou vyčištěné, bez zbytků tavidla a čehokoli, co by mohlo obvod ovlivnit...

Začínám se přiklánět k tomu, že to je chyba v návrhu desky a možná je tam někde mezi spoji kapacita, která způsobuje přeslech, špatně rozvedená měkká zem, nebo něco takového. Prostě nevím. Napovídala by i ta špička, co se objevuje na signálu Y v okamžiku, kdy začíná colorburst, jak bylo vidět na předchozím obrázku.

Přikládám ještě screenshot z osciloskopu z mé Gamy - na monitoru obraz perfektní, ostrý, bez znatelného šumu atd... ale zákmit je tam taky.

Alespoň víme čím to ovlivnit, jak závadu zamaskovat, aby Gama model 89 fungovala i s monitory LG, pokud se cukání obrazu projeví...

A nevyzkoušel jsem zmenšit R47 na 2k2 jak jsem si teď všiml ve schématu ZXS 48k ISSUE 6A, pracoval jsem podle ISSUE 3B. Tak to bude úkol pro někoho dalšího / na někdy jindy.


Přílohy:
moje_gama_pro_srovnani_zluta_vystup_zelena_baze_Q3_animace.gif
moje_gama_pro_srovnani_zluta_vystup_zelena_baze_Q3_animace.gif [ 72.55 KiB | Zobrazeno 633 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.12.2023, 00:42 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Nemohl by to být horší Q2. Málo spíná a tak málo odečítá Y od modré.
Ne bo vadný C25 má svod a přitahuje to na +12

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.12.2023, 14:07 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
MilasPce píše:
Nemohl by to být horší Q2. Málo spíná a tak málo odečítá Y od modré.
Nebo vadný C25 má svod a přitahuje to na +12
Dělají to 2 počítače. V jednom z nich nejsou původní pasivní součástky, jsou tam nové včetně všech 150pF kondenzátorů (tranzistory původní KC239). Společnou mají hlavně desku, stejně tažené spoje... zapojení původní, bez pokusů o vylepšení.

Ne že by nemohly mít dva počítače přesně stejně vadnou součástku, ale pravděpodobnost asi není nejvyšší. Zvlášť když jeden nemá ani původní kondenzátory, ani odpory.

Jen pro srovnání - vytáhl jsem desku ZXS 48k ISSUE 2 s těmi trimry, bez tranzistorů TR8 a TR9 (Q1 a Q2 v DG 80k) a i když deska hlasitě bzučí (měnič), napájení je silně zarušené (převážně 3.5MHz) až to dělá v obraze viditelné pruhy (tenké ob pixel), tak video po doladění trimtrů VR1 a VR2 vypadá přijatelně a signál správně. (na desce je vše původní, včetně kondenzátorů, jen nemá ULA, použil jsem vLA82)

Ten kousek mezi sync pulzem a color burst trvá 1,14us, sync pulz 4,56us, dolní úroveň sync pulzu 1,47V, rozdíl mezi touto úrovní a černou 0,34V.


Přílohy:
Poznámka: pro srování video ze ZX Spectrum 48k ISSUE 2
02_kompozitni video vs V na VR2 - trvani vseho mezi radky - silne zarusene napajeni.png
02_kompozitni video vs V na VR2 - trvani vseho mezi radky - silne zarusene napajeni.png [ 38.39 KiB | Zobrazeno 526 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.12.2023, 14:23 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
Tak zpátky na stromy... pro srovnání jsem zapojil i desku ZXS 48k ISSUE 4S (Samsung), která je vypiplaná, s vyměněnými kondenzátory, obraz pěkný, bez pruhů, minimální šum v napájení, nebzučí atd... pro změnu s původní Ferranti ULA 6C001E-7.

Tahle deska má stejný problém jako DG 80k model 89, stejný zákmit... takže to přeci jen souvisí s těmi dvěma tranzistory na U a V? Protože Deska je v tomto případě navržená hodně odlišně.

Mám to považovat za normální a víc neřešit?

Zkusím vyhrabat ještě ISSUE 6A, tak nějaké změny taky nastaly. A vyhrabal jsem... je to tam taky, ne tak výrazné, ale je. S vLA82 dokonce o kousek výrazněji než s Ferranti ULA.


Přílohy:
01 ZXS 48k ISSUE 4S kompozitni video vs V na pin 16 ULA.png
01 ZXS 48k ISSUE 4S kompozitni video vs V na pin 16 ULA.png [ 36.5 KiB | Zobrazeno 523 krát ]
01 ZXS 48k ISSUE 4S kompozitni video vs U na pin 15 ULA.png
01 ZXS 48k ISSUE 4S kompozitni video vs U na pin 15 ULA.png [ 37.57 KiB | Zobrazeno 523 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.12.2023, 14:37 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Třeba to souvisí s parametry těch tranzistorů jak hodně zesilují a jak hodně sníží tu modrou o jas.
Nemusí jít o celkové zesílení, ale o poměr. Rozdíl zesílení Q1 a Q2 může dělat spatné míchání barev.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz