OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 08:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 18.09.2023, 21:40 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
Taky se přikláním k řešení typu krabička, co bude mi z jedné strany RS232C a z druhé strany EHERNET. Kdy krabička bude řešit tu složitost připojení na straně ethernetu a na straně RS232C bude jednoduchý protokol, co bude co nejméně zatěžovat ty historické stroje. A ETHERNET už z principu řeší galvanické oddělení …

Na akcích by se dala pak klidně spáchat LAN párty s lokálním serverem. Hodně portový vyřazený „SWITCH/HUB“ (klidné i jen 100Mbit) se v komunitě určitě najde. Jinak se bude moct propojit přes internet a zahrát si klidně ON LINE i přes celou planetu.

Ted nevím, zda nebudu kecat z hladu, ale komunikace by mohla mít i dvě vrstvy. V první by se například nastavilo spojení (klidně i extra program) a vlastí hra nebo program by mohl jen posílat „čistá“data krabička se serverem by se pak starali, aby data dorazila tam, kam mají, z pohledu historického stroje by to pak vypadalo jako by byli spojené napřímo pomocí RS232C .

Klidně by na serveru mohla běžet i obdoba FTP serveru či BBS. Také by nebylo odvěcí promyslet jak udělat aby mezi sebou mohlo hrát/komunikovat více jak dva hráči/účastníci.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.09.2023, 09:14 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
EC1045.01 píše:
Taky se přikláním k řešení typu krabička, co bude mi z jedné strany RS232C a z druhé strany EHERNET.

Pak ale není potřeba nic promýšlet.
Na C54 máš WiFi modemy nebo RR-Net, na Atari Dragon Cart a Fuj Net, na Apple II Uthernet I a II, na MSX DenjoNet/ObsoNet, na ST CosmosEX (nebo můj modem), …

Hru na to už taky máme:
http://8bit-slicks.com/

Takže místo jednoduchého propojení počítačů to skončí jejich připojením do normálního Internetu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.09.2023, 09:46 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Ale rozdíl mezi jednoduchým propojení počítačů a napojením na internet je jen převodník UART/Ethernet jinak je to stejné. IP adresa kde je proxy, která to propojuje je zadaná v převodníku a nic nemění na sériové komunikaci v počítači.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.09.2023, 09:53 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
dex píše:
Pak ale není potřeba nic promýšlet.

Je potřeba jen napsat aplikaci. Chce to jen borce programátory od každého stroje jednoho co do toho jdou.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.09.2023, 12:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
U PMD bych navrhoval, využít PMD32SD a vyvést jeho serial.
Příloha:
PMD32SD serial MilasPce v01.jpg
PMD32SD serial MilasPce v01.jpg [ 310.16 KiB | Zobrazeno 4051 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.09.2023, 19:33 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
Jestli existuje už nějaká krabička (RS232C – ETHERNET), která by se dala použít tak by to bylo fajn aneb by to ušetřilo asi dost práce. Pak je potřeba aby, byl v internetu nějaký ten server, co by se staral o propojení. Ideální by bylo, kdy se dalo nějak měnit nastavení té krabičky po RS232. Taktéž to chce nějaký protokol, aby se mohli počítače nějak spojit a navázat spojení. Jestli bude nějaký vzorový program (něco v duchu BIOSu) pro tak pak jeho portace na jiné stroje/platformy bude relativně jednoduchá a i jeho zapracování do programů.

Rád bych aby se ten mokrý sen dotáhl do konce aneb jedna osoba (co tu nedávno dostala banán) mi tvrdí že je to vlastně neřešitelný problém a nikdo to neudělá, protože jsme banda neschopných ožralů.

Mé znalosti na to nestačí ale, jestli bude aspoň něco čeho se chytit tak se pokusím něco spáchat. Už je to několik let co jsem viděl ZXS (spíše didaktik) stahovalo hru přes WiFi z FTP serveru a bylo to v duchu, kdo si hraje, nezlobí (z toho ZXS (spíše didaktik) koukala navíc ven jen WiFi anténa). Taktéž věřím, že je tu dost jedinců co to dá a doufám, že i s prstem v nose.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.09.2023, 19:20 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
EC1045.01 píše:
Jestli existuje už nějaká krabička (RS232C – ETHERNET), která by se dala použít tak by to bylo fajn aneb by to ušetřilo asi dost práce.
Existuje. Problém spíš je, že jich existuje možná až příliš mnoho různě schopných, s odlišnou sadou AT příkazů, takže nekompatibilních.

(resp. nejsou RS232C, ale mají signály v 3.3V logice, RxD, TxD a v případě Connect One i CTS a RTS)

Znám dnes už nesehnatelný Connect One pro ZX Spectrum, který má pěkné AT příkazy, např. AT+iPING:IPv4 adresa, nebo AT+iRLNK:"HTTP://example.com" který vrátí obsah webu (může obsahovat parametry za otazníkem. Atd... viz přiložené PDF s výběrem ukázkových AT příkazů (původní web už taky není). To by se dalo napodobit třeba pomocí toho RPi Pico W. Nevymýšlet jiný standard, ale vytvořit kompatibilní AT příkazy, aby se Connect One dal nahradit levnějším a modernějším MCU s WiFi. (a ani zdaleka to nemusí být celá sada, reálně se těch příkazů používal malý zlomek)

Znám ESP8266, který se používá mimo jiné v ZX Spectrum Next a dalších klonech a s desítkami (stovkami?) nejrůznějších MCU. Zkoušel jsem na tom např. WiFi teploměr, který periodicky měřil a zapisoval na webserver.

Viděl jsem ESP32, které se používá v Atari Fujinet a ke kterému pár zajímavých programů vč. BBS terminálu existuje.

Ale problém je, že s nimi taky moc nedovedu. Pár ESP8266 na experimentování mám, ale zatím se mi v nich nepodařilo ani aktualizovat firmware (resp. jeden jsem napůl zablokoval a komunikuje nestandardní rychlostí).

ESP8266 nemají ve výchozí konfiguraci HW řízení toku dat, mají jen signály RxD a TxD. CTS RTS se snad s nějakým firmwarem dají realizovat na GPIO pinech? Nevím jistě.

Co jsem tak nakouknul do datasheetů, tak levnější ESP moduly (aby ne, když stály 1/10 toho, co Connect One), které v podstatě převálcovaly trh, pracují na nižší úrovni, než to dělal Connect One. Ale pořád lepší, než implementovat celé TCP/IP na osmibitu. Zvlášť pokud budu chtít nějaké současnější šifrování, bez kterého to na internetu nejde (abych nebyl omezený jen na LAN a starý software na serveru).

Dokumentace ESP8266
reference zde https://www.espressif.com/sites/default ... nce_en.pdf
AT příkazy zde https://www.espressif.com/sites/default ... .5.4_0.pdf

AT příkazy ESP32 zde https://docs.espressif.com/projects/esp ... mands.html

EPS32 je modernější a rychlejší nástupce ESP8266.

Co se existujícího softwaru týče, tak toho moc není. Pro ZX Spectrum + SIF + Connect One v podstatě jen FTP klient a IRC kecátko, hra žádná. Možná existuje něco dalšího pro ESP8266, ale nemám přehled, ani u Nextu zatím netuším. Hood vytvořil FTP klient pro MB03+ Ultimate, který má tuším taky ESP8266? viewtopic.php?f=39&t=8770&start=90

A Ataristi by mohli něco říct k Fujinetu, já to viděl v provozu jen párkrát. O Commodore toho vím ještě míň.


Přílohy:
ConnectOne_DemoCard_24May09.pdf [321.38 KiB]
82 krát

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.09.2023, 21:03 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
EC1045.01 píše:
Jestli existuje už nějaká krabička (RS232C – ETHERNET), která by se dala použít tak by to bylo fajn aneb by to ušetřilo asi dost práce.

Kdysi jsem používal průmyslový profi Latronix XPort, je to ale dražší profi zařízení. Čínské napodobeniny začínají na 100,-, ale spíše sehnatelné kolem 250,-kč.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.09.2023, 08:08 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 903
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
zxcygnus píše:
]Existuje. Problém spíš je, že jich existuje možná až příliš mnoho různě schopných, s odlišnou sadou AT příkazů, takže nekompatibilních.

Je na to definovaná staršia "norma"
https://www.rfc-editor.org/rfc/rfc2217.html


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.09.2023, 10:50 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 903
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Ako RS232 to LAN by siel pouzit tento pordukt
https://www.cdebyte.com/products/NT1-B
za 5 europskych korun, ma to aj vlastny buffer, takze by slo pouzit aj pre bitbanging seriaky, ako ma ZX128 alebo IF1.
Na Ondrovi by slo prijat pocas aktivneho casu CPU (zapnutom zobrazovani) pri rychlosti 57kBd do 10 bajtov pri kazdom preruseni.
M1


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.09.2023, 11:11 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
U tohoto produktu mě vadí, že tam není reálná fotka. Existuje vůbec?

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.09.2023, 13:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Mám navíc 3ks profi převodníků CSE-H21. Tak budu na Bytefestu rozdávat na první pokusy vývojářům.
Příloha:
RS232 to ETH v02s.jpg
RS232 to ETH v02s.jpg [ 138.96 KiB | Zobrazeno 3864 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.09.2023, 13:45 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Koukám jak je to tam galvanicky oddělené.
Příloha:
RS232 to ETH v03.jpg
RS232 to ETH v03.jpg [ 340.51 KiB | Zobrazeno 3859 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.02.2024, 10:26 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
Povedlo se mi získat převodní SB485s aneb USB-RS422/485 od firmy PAPOUCH, tak jsem se zvědavosti koukal, co mají a narazil jsem tam na spoustu krásných věciček. Jako třeba převodníky ethernet-RS232 (GNOME232) které se chovají jako virtuální sériový port, mají je i pro rozhraní RS422/485 …

Jen drobná vada na kráse je cena aneb průmyslové řešení ale jinak by to umožnilo vyřešit jak elegantně postavit mutiplatformní sít a třeba mastit hry přes internet/ethernet. Aneb ty ethernet-RSxxx převodníky se umí chovat jako virtuální sériový port, takže napsat obsluhu na obou stranách by neměl být až tak velký problém.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.02.2024, 15:47 
Offline
Kecka

Registrován: 12.12.2021, 19:54
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha
Has thanked: 50 times
Been thanked: 3 times
Na RS-485 je atraktívna HW jedoduchosť a zároveň je "dobovo konzistentné", je zhruba z toho istého obdobia. Ako transciever by stačil jednoduchý modul, prípadne doplniť optočlenmi...
Multicast je zadarmo, to čo vysiela jeden dostanú všetci naraz. Zaujímavé veci by sa museli implementovať na vyššej úrovni [protokolu], niečo ako modbus. Neviem si ale presne predstaviť riešenie kolízií - tam by asi po prijatí rámca museli všetci si dať random pauzu predtým než by začali vysielať?


Přílohy:
Screenshot 2024-02-11 at 13.06.06.png
Screenshot 2024-02-11 at 13.06.06.png [ 956.64 KiB | Zobrazeno 295 krát ]

_________________
Atari 800XL, Atari 800XE, XC12, 2x Atari 1050, Fujinet, Amiga 600 [pristine]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz