OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 14:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 10.05.2023, 21:49 
Offline
Radil

Registrován: 24.12.2014, 16:11
Příspěvky: 424
Has thanked: 31 times
Been thanked: 100 times
Není někde nafocená ta ULA 6C001?
Vždycky jsem chtěl mít ve větším rozlišení, než je v knize.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.05.2023, 23:42 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2570
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 605 times
Tohle jsem asi tři roky zpátky nasál někde v hlubinách ruských webů...
https://ulozto.cz/file/JdTxqV6fYyVc/6c001e6-zip#!ZGRmBGR2ATZjAmD4ZwH3MGywBTZ4ATAJrIyuYH5AJQSdqGHjLD==

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.05.2023, 17:52 
Offline
Prvnička

Registrován: 13.04.2023, 15:02
Příspěvky: 24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 53 times
Podařilo se mi na chvíli se potkat s jedním bývalým designérem z Tesly / Motoroly / ONsemi. V dalším textu ho budu nazývat DDBB :)

Kdo zadával Tesle požadavky na vývoj nových IO?
- Dělí se to na více složek. Něco si zadávaly přímo podniky, které chtěly požadované obvody (Tesla Přelouč, Tesla Orava, Zbrojovka Brno, něco zadávalo Ministerstvo vnitra atd.). Něco se dělo v rámci "služby výzkumu", co byla docela často možnost, jak si otestovat to, co vývojáři sami chtěli. Další možnost byla "společenská objednávka", kde se dělaly obvody pro potřeby například zdravotnictví (kardiostimulátory, Tesla Valašské Meziříčí), nebo průmyslu a strojírenství. Dále část byla spolupráve v rámci RVHP.

Jak se získávaly zahraniční IO?
- Zde DDBB moc mluvit nechtěl a sám naznačil, že možností bylo více. Někdy se to prostě podařilo na západě legálně koupit a převézt k nám, někdy šlo o špináž (ta koneckonců funguje dodnes) a někde pomohla náhoda. Perličkou je, že někdy byly kopie z Tesly lepší než originál. Krásný příklad byl výkonový operák L272, kdy verze z Tesly byla lepší než původní originál (!!!) a například výrobce VHS rekordérů ze západu (když byly v pohonu ještě DC motorky) vyžadovali L272 "z východu" a ne ty od SGS Thomson :lol: Dalším příkladem je MDA2020, kdy Teslácká verze má opravenou chybu v proudové pojistce, takže je daleko odolnější než originál TDA2020.

Co se kopírovalo nejčastěji?
- Asi nejvíce obvody pro televize od Philipsu a Telefunkenu. Však se podívejte třeba na schéma Tesla Color 416 a 419 a uvidíte sami .. Některé obvody se podařilo zkopírovat dobře, některé byly lepší než originál a někdy se něco nepovedlo. Třeba MAA661 se povedl lépe než originál TDA1061, ale zase například MDA4290 byl horší než TDA4290.

Jak se kopírovalo?
- Viceméně klasika. Nejdřive rentgen, potom rozpouzdření, postupné sundávání vrstev (metalizace, pasivace, aktivní vrstvy). To vše se fotilo se zvětšením 200x až 500x. Po nafacení se fotky daly k sobě a začalo se kreslit obvodové zapojení.

Jak se obvody vyráběly a pouzdřily?
- Vše bylo k dispozici tady v Rožnově. Nejřive se prý používaly 2.5" wafery, pak 3" (tohle nepamatuji), pak se dlouho jelo na 4" (to jsem nastoupil), pak krátce 5", nedávno 6" a teď se většina přesouvá na 8" linku. Pouzdření bylo taky tady v areálu, takže Tesla Rožnov byla plně soběstačná - vše bylo na jednom místě (výroba křemíku, výroba desek, výroba čipů, pouzdření, testování). Byl to unikát dokonce ve světovém měřítku.

Jak se IO navrhovaly?
- Kupodivu moderněji, než jsem si myslel :lol: Už od roku 1978 byly k dispozici počítače a dělaly se i simulace obvodů. To mě trochu překvapilo .. čekal jsem to více "hardcore" :-)

Tohle jsou mé poznámky z cca 25 minut rozhovoru s DDBB. Pokud jsem něco pomotal, tak se omlovám a zkusím to opravit. DDBB slíbil, že si na mě ještě udělá čas a zajdeme na pivo.
Stále doufám, že si na mě udělá čas i člověk, co měl na starost ULA MH6001 ... Ale znáte důchodce ... Večně nestíhají :D :D :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.05.2023, 21:02 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
MarusH píše:
Perličkou je, že někdy byly kopie z Tesly lepší než originál. Krásný příklad byl...
Dalsi krasny priklad, aj ked nie priamo z Tesly, ale aspon v ramci RVHP, bol UB858D co bol okopirovany originalny Z80-DMA od Zilogu. UB858D tiez mal opravene niektore chyby povodneho Z80-DMA.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.07.2023, 08:40 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
MarusH píše:
Mimochodem, každý čtvrtek ve 13:00 je možno si prohlédnout výrobu tady v Rožnově. Detaily zde - https://kariera-onsemi.cz/operator-operatorka-vyroby/

Byli jsme si prohlédnout, a mockrát děkujeme za věnovanou péči, včetně osobního výkladu :like:

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.07.2023, 19:50 
Offline
Prvnička

Registrován: 13.04.2023, 15:02
Příspěvky: 24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 53 times
faraon píše:
MarusH píše:
Mimochodem, každý čtvrtek ve 13:00 je možno si prohlédnout výrobu tady v Rožnově. Detaily zde - https://kariera-onsemi.cz/operator-operatorka-vyroby/

Byli jsme si prohlédnout, a mockrát děkujeme za věnovanou péči, včetně osobního výkladu :like:


Chlapi, až pojedete zase někdy kolem, dejte vědět .. Ukážu Vám to, co se nevešlo do první návštěvy. Je toho ještě dost :beer:
(A pan Murphy si snad dá příště volno ...)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz