OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Tlsk Mln 2019

Právě je 06 pro 2019, 17:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 29 črc 2019, 01:02 
Pan Štábní

Has thanked: 155 times
Been thanked: 272 times
Přidal jsem pár fotek ve větším rozlišení do galerie.
https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... kce?page=2

Přítlak papíru je víceméně hotov, funguje uspokojivě, zbývá přidat slabé pružinky, ale i bez nich hmotnost rozpěrky (a držadla v jednom) stačí k tomu, aby se papírem dalo hýbat motorem i bez zdrsnění hřídele pod papírem.

Dneska jsem trochu zapracoval na výkresu, ale pořád není zcela kompletní. (přítlak papíru i spousta dalších věcí v něm už je, chybí část toho, co ještě není realizováno)

Jak jsem na začátku psal, že se pero může pohybovat v oblasti 203x271mm, tak co se šířky týče u mé konstrukce vychází jako absolutní maximum 204mm (240 - 2*18) s tím, že už se vozík dotýká bočnic. Těch 203mm je tedy asi shodných s originálem.

S ohledem na přítlačné válečky, aby nerozpatlávaly kresbu na okrajích papíru, to vychází méně, spíš okolo 194mm +- podle toho, jak je vložený papír šikmo. nebudu-li se ohlížet na přítlak, pak se dá určitě využít přinejmenším 200mm šířka.

Přílohy:
DSC03746 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03746 oriznuto zmenseno.JPG [ 389.46 KiB | Zobrazeno 1228 krát ]

PříspěvekNapsal: 04 srp 2019, 22:24 
Pan Štábní

Místo, abych se progresivně a plný entuziazmu socializoval s jinými jedinci mého (i jiných) druhů, zašil jsem se v dílně, abych zvětšil svou uhlíkovou stopu opracováním plastů, kovů a spotřebou elektrické energie z Temelína.

Předně, plotřík jsem kompletně rozebral do poslední součástky, abych místo provizorního orezlého rámu konečně použil nový, zářivější a červenější. A místo otlučených bočnic nové, zářivější a modřejší. A místo... no prostě dole je taky nová zelená deska, ok?

Pak jsem vyráběl plastové špony z polymethylmetakrylátu (ostatní pražáci tomu tady kdoví proč říkají plexi) a nadělal jsem 12 (+ rezervní) podpěrek, do kterých jsem zatavil mosazné závitové vložky M2.5, druhý otvor je merkurově kompatibilní 4mm na M3.5 šroubek.

Že to je z plastu, je výhodné, protože se nemusím obávat, že se mi někde na plošném spoji něco prodře, dotkne a zkratuje. Ty plošné spoje s tím počítají a spoje na krajích pokud možno nejsou, kromě jednoho a konektoru příliš blízko kraji, ale s tím nešlo snadno hnout a i u Minigrafu jsem musel dávat tenké plastové podložky pod desku.

Viz první a druhé foto.

Plošný spoj má na šířku 80mm, mezi červenými lištami je cca 80.1 až 80.2mm, pasuje perfektně. Spínače motorů taktéž. Spodní prostor bude využit pro kabely mezi deskami a k motorům, které je nutné protáhnout delší trasou.

I ten 1mm o který můžu díky tomu namontovat elektroniku níž je důležitý, chladiče L298 (i když nejsou tak moc potřeba) by se možná nevešly pod podpěru papíru - jsou blízko, každý mm navíc je fajn. Ale níž jít nejde, musí zůstat přístupný konektor RS232 a ta dvojitá pinová lišta na ovládací panel, nebo připojení osmibitu v režimu kompatibility (teď mi ale funguje jen emulace Minigrafu 0507).

A pak jsem to zas složil. Skoro. Motory jsou pořád ještě odmontované, trvalo to celé poněkud déle než jsem čekal.

Viz třetí foto.

Největší pokrok je tedy v tom, že to pasuje na výšku i s elektronikou a že to je konečně namontované na finálním rámu (mimochodem, ty křížové pozinkované šroubky jsou fakt M3.5, ne M4).

Mimo jiné jsem taky vyřešil doraz podpěry papíru, páčku magnetu a pružinu, která zdvihá pero. Před rozebráním sklápění pera na papír fungovalo správně a hladce. Nafotím příště až to zas složím.

Přílohy:
DSC03767 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03767 oriznuto zmenseno.JPG [ 358.28 KiB | Zobrazeno 1122 krát ]
DSC03775 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03775 oriznuto zmenseno.JPG [ 375.22 KiB | Zobrazeno 1122 krát ]
DSC03791 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03791 oriznuto zmenseno.JPG [ 304.14 KiB | Zobrazeno 1122 krát ]

PříspěvekNapsal: 04 srp 2019, 23:03 
Pan Generální

Has thanked: 16 times
Been thanked: 150 times
Při Tvejch možnostech bych do toho Merkura netahal.

PříspěvekNapsal: 06 srp 2019, 23:02 
Pan Štábní

-> Danhard: Merkur už tam je a díky tomu je to pěkně barevné ;)

Další krůček (bezvýznamný pro lidstvo) je magnet a sklápění pera. Viz obrázky, jemné doladění délky páky jsem vyřešil závitovou tyčí (mosaz, závit M2).

V přimagnetěném stavu je lišta vodorovně (3. foto) a tím pero na papíře, pružina musí působit tak velkou silou, aby to stačilo k přiměřeně rychlému zdvižení pera, ale ne víc než dokáže podobně rychle přetáhnout magnet. Dá se doladit pozicí na páce a taky nakloněním toho háčku za který je pružina zachycená (tj. zkrácením/prodloužením pružiny).

Zdvih hrotu pera je teď velmi zhruba okolo 0.8 - 0.9mm, dá se zmenšit zarážkou nad jádrem magnetu. Zdá se to být akorát, přítlak papíru na více místech než u Minigrafu vede k tomu, že se papír nezdvihá a nehrozí, že by se dotkl hrotu zdviženého pera.

Jádro magnetu je k páce přivázané režnou nití. Bylo důležité, aby směrem dolů bylo spojení tužší, ale nepůsobilo na jádro do stran. Jen tak šlo zajistit, že jádro magnetu klouže hladce a nedrhne.

Na prostředním obrázku je detail zajištění tyčí pro ložiska u navijáku - brání tomu, aby se tahem vlasce smáčkly k sobě. V NEMA 17 držáku vhodné otvory nejsou.

Mírně jsem zdrsnil hřídel posuvu papíru a zdá se, že to po osazení přítlačných pružin docela i funguje. Posuv se nezakousne do papíru tak bezpečně, jako u Minigrafu, ale zdá se, že by to mohlo stačit.

Přílohy:
DSC03808 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03808 oriznuto zmenseno.JPG [ 282.79 KiB | Zobrazeno 1036 krát ]
DSC03810 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03810 oriznuto zmenseno.JPG [ 265.52 KiB | Zobrazeno 1036 krát ]
DSC03812 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03812 oriznuto zmenseno.JPG [ 280.32 KiB | Zobrazeno 1036 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 srp 2019, 10:14 
Profík

Has thanked: 50 times
Been thanked: 86 times
zxcygnus píše:
.... plexi ..... do kterých jsem zatavil mosazné závitové vložky M2.5

To mě zaujalo, planuji delat peknou plexi skříňku a toto je pěkné řešení.. Jakým postupem se to zatavuje, můžeš to prosím podrobněji popsat? Díky.
pozn: uz jsem je nasel na ebay .."knurl insert nut"

zxcygnus píše:
Jádro magnetu je k páce přivázané režnou nití. Bylo důležité, aby směrem dolů bylo spojení tužší, ale nepůsobilo na jádro do stran. Jen tak šlo zajistit, že jádro magnetu klouže hladce a nedrhne.

Vydrží ta nit delší provoz? Nebude to slabé místo konstrukce?

PříspěvekNapsal: 07 srp 2019, 10:36 
Pan Štábní

jirka_holub píše:
zxcygnus píše:
.... plexi ..... do kterých jsem zatavil mosazné závitové vložky M2.5
To mě zaujalo.... jakým postupem se to zatavuje, můžeš to prosím podrobněji popsat? Díky.
Velice jednoduše. Našroubuješ závitovou vložku na šroubek a ten zahřeješ páječkou tak, aby se závitová vložka mírným tlakem začala zvolna nořit do plastu a přestaneš, když je povrch mosazi cca 1/10mm pod., šroubek vyšroubovat a hotovo.

Chce to dobrou pinzetu, nebo hodně malé kleštičky na držení horkého šroubku, aby nevyklouzl a aby byl kolmo k povrchu plastu. Při troše praxe stačí tlačit křížovým šroubovákem do šroubku.

Otvor v plastu musí být tak akorát, ne volně, ale ne moc malý, aby se nevytlačilo moc plastu okolo (dovnitř otvoru) a zároveň nezůstaly bubliny okolo mosazi. Pro tyhle vložky M2.5 jsem dělal otvory 3.5mm a po zatavení bylo potřeba jen odškrábnout trochu plastu zevnitř otvoru vrtákem 3.5mm.

Pomáhá otvoru srazit hrany, prostě jsem to ošudlal v ruce větším vrtákem, aby tam byl kousek kužel a snadněji se mi trefovalo, kde je střed otvoru.

Tyhle závitové vložky jsem koupil v TME, ale občas používám i recyklované z různých likvidovaných notebooků a jiných zařízení, odkud se dají vyloupat. Je fajn mít k dispozici hrst různých.
jirka_holub píše:
zxcygnus píše:
Vydrží ta nit delší provoz? Nebude to slabé místo konstrukce?
Se uvidí. Hádám, že to vydrží, síla, kterou magnet působí je malá, ale jádro se musí pohybovat relativně rychle. Kdyžtak použiju nit z nylonu, nebo něco podobně odolnějšího.

PříspěvekNapsal: 12 srp 2019, 00:43 
Pan Štábní

Konečně to kreslí.

Pořád mám provizorní kablíky, musel jsem dočasně odmontovat podpěru papíru na vstupu, protože se k elektronice jinak špatně dosáhne, ale dostal jsem to přes víkend do stavu, kdo to vlastními silami pomocí HPGL nakreslí alespoň čtverec (a podobně jednoduché věci).

Mimochodem - nepřebývá někomu vymontovaný 200 krokový motor z disketové mechaniky TEAC? Osvědčuje se výborně, ale mám jen jeden (a hromadu odlišných) a druhý nejpodobnější motor z kopírky je silnější, má menší odpor vinutí a zahřívá se společně s L298 víc než bych rád a taky je hlučnější, mnohem víc bzučí.

Ještě na tom zbývá spousta ladění, ale pero to přiklápí, perem to hýbe, přes RS232 to přijímá data ...

Přílohy:
DSC03842 zmenseno.JPG
DSC03842 zmenseno.JPG [ 499.91 KiB | Zobrazeno 897 krát ]

PříspěvekNapsal: 12 srp 2019, 13:03 
Pan Štábní

danhard píše:
To je ten větší ?
Menší motor je z disketovky, https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... e/DSC02853 - štítek viditelný nemá, možná se odlepil a ztratil, možná má číslo na ploše směrem k plechu? Nevím, musím někdy večer odmontovat. Vymontoval jsem ho koncem 90. let... a jediné, co si pamatuju, že to byla 5.25" disketovka Teac.

Větší je z kopírky https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... e/DSC03188 - Minebea Astrosyn 17PM-K041-P1.

Kdyby byly motory stejné, bylo by to moc fajn, ale ještě jsem se nedohrabal k tomu, abych vyzkoušel alespoň PWM. Třeba nakonec bude rozumnější použít oba motory silnější a plotr přiměřeně urychlit (a zajímavá výzva pozvolný rozběh).

Můžu vyměnit i za jiný, taky NEMA 17. Jen se to tak sešlo, že nemám dva identické motory.

PříspěvekNapsal: 12 srp 2019, 15:33 
Kecálek

Has thanked: 0 time
Been thanked: 42 times
Ahoj, jestli je to tenhle, může být Tvůj... Pokud si vzpomínám, tak je z FDD na posun hlavy.

Petr

Přílohy:
IMG_20190812_152906__1565616719_49738__1565616719_42571.jpg
IMG_20190812_152906__1565616719_49738__1565616719_42571.jpg [ 80.53 KiB | Zobrazeno 1122 krát ]

PříspěvekNapsal: 12 srp 2019, 21:53 
Pan Generální

Mám tu 2 vraky ATARI 1027, hlavičky se rozpadly, nechceš si to předělat na plotr ? :)

A taky krabici krokových a jiných motorků.

PříspěvekNapsal: 13 srp 2019, 17:27 
Pan Štábní

RaceSoft píše:
Ahoj, jestli je to tenhle, může být Tvůj... Pokud si vzpomínám, tak je z FDD na posun hlavy.

Petr
Díky, to je na 99% ono. Neuspěju-li, ozvu se. (chystám se na OldComp Party i na Bytefest)
danhard píše:
Mám tu 2 vraky ATARI 1027, hlavičky se rozpadly, nechceš si to předělat na plotr ? :)
A taky krabici krokových a jiných motorků.
Atari 1027 mám taky, ale obávám se, že to nemá šanci být jakkoli k užitku, leda by snad někdo vyráběl hlavičku náhradní (kdosi se snad i pokoušel?). Třeba jednou, až bude dost pokročilý 3D tisk z nějakého pružného polymeru? (http://www.abbuc.de/community/forum/vie ... f=5&t=9412)

Mám i docela velkou zásobu motorů, jen je problém najít takové, které jsou a/ ideální parametrově b/ dva přesně stejné, aby to i pěkně vypadalo

PříspěvekNapsal: 13 srp 2019, 20:47 
Pan Generální

Myslel jsem, že je tam vedení papíru a posun hlavy, to ostatní by se zrušilo.

Motorky tam mám různý,třeba z mechaniky PC-XT, ale ty budou asi 100 krokový.
Taky z 8-mi palcovejch mechanik, ale ty jsou třífázový.
A největší je z 1/2" pásky na převíjení, ten je pomaloběžnej DC, hodí se na větrnou elektrárnu :)

PříspěvekNapsal: 13 srp 2019, 21:26 
Pan Štábní

danhard píše:
Myslel jsem, že je tam vedení papíru a posun hlavy, to ostatní by se zrušilo.
Trochu přemýšlím o tom, jak tuhle tiskárnu zachránit... ale to je na jinou diskuzi a hlavně na někdy až nebudu mít nic lepšího na práci.
danhard píše:
A největší je z 1/2" pásky na převíjení, ten je pomaloběžnej DC, hodí se na větrnou elektrárnu :)
Já mířím spíš opačným směrem :) Máme s kolegou rozdělaný ještě jeden projekt, na který jsem nedávno kupoval SMD krokové motory a na jeden z nich dělal řemeničku, viz foto.

Přílohy:
DSC03749 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03749 oriznuto zmenseno.JPG [ 191.67 KiB | Zobrazeno 1019 krát ]
image_2019-08-10-200114 oriznuto zmenseno.jpg
image_2019-08-10-200114 oriznuto zmenseno.jpg [ 196.89 KiB | Zobrazeno 1019 krát ]

PříspěvekNapsal: 13 srp 2019, 22:46 
Pan Generální

S většíma krokovejma motorkama mám tuto nádheru
https://graviranje.rs/Engraving_PORTAL/ ... aph_VX.htm
Tu jsem na motorky ještě nerozebral :lol:

PříspěvekNapsal: 21 srp 2019, 23:40 
Pan Štábní

Malé nakouknutí, jak to kreslí - https://youtu.be/hXuikWAe_qA

Co na videu není, že plotr prošel i testem nakreslení spirály, která je hladká, nezubatá, navazuje jak má a datově je složená z mnoha kraťounkých úseček.

Pořád tomu dost chybí, třeba koncový spínač a pár mechanických detailů, ale hýbe se to, interpretuje to pár nejzákladnějších HPGL příkazů a jakš takš to drží mechanicky pohromadě :-)

Narazil jsem na problém s USB-RS232 "1a86:7523 QinHeng Electronics HL-340 USB-Serial adapter" (driver ch341) u kterého nefunguje HW řízení toku dat. Nelze nijak nastavit. Stejně tak mi nefunguje starší USB redukce s čipem Prolific "067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port". Ještě zkusím nějaké z těch ebayových, mám nejméně jeden plošný spoj, který má na pinech RTS/CTS vyvedené ačkoli jsem to očekával i od těch co jsou ve formě pěkného kablíku.

A není to malým bufferem, ten je aktuálně 100 bytů, přičemž zaplněný buffer se signalizuje po 10 bytech, ani pomalým čtením bytů z registru, čte se v přerušení a procesor stíhá i 115200bps, zatímco teď používám jen 9600bps,což bohatě stačí.

Přes skutečnou RS232 (4 signály, RxD, TxD, RTS, CTS) funguje řízení bez problémů. Postupně zkoušeno nejméně na 3 různých PC.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]