OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 17:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 06.03.2018, 23:24 
Offline
Kecálek

Registrován: 13.09.2015, 20:56
Příspěvky: 77
Bydliště: Jirny
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times
Tak ty moje D2816 pochází odsud: http://www.mujweb.cz/hezky.den/datashee ... obvody.htm
dokonce myslím, žes mě na tu stránku upozornil ty (Nostalcompe).
To s tím napájecím napětím asi bude příčina problému. Zajímavé je, že se mi datasheet /kvůli programovacímu algoritmu) ad těchhle pamětí nepodařilo najít.

Zatím je problém s Ondrou vyřešen zrcadlením obsahu v 8k epromce, takže ty D2816 programovat nepotřebuju ale měl jsem je na pokusy do JPR-1 a tím, že je G540 neumí mám pěknou čáru přes rozpočet.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.03.2018, 01:17 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2570
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
Ještě k blbnutí s čtením 2716. Nedávno jsem taky trochu narazil s MHB2716 - http://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=49&t=5731
Je zajímavé, že rozdíl je vždycky v prvním z osmi bajtů. Jako by to při určité změně adresy bylo moc rychlé a epromka nestíhala...
Příloha:
variel_dif.jpg
variel_dif.jpg [ 408.29 KiB | Zobrazeno 6470 krát ]

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.03.2018, 10:00 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Je pravda, že se ten datasheet hledal blbě. Ono vůbec v poslední době tyhle informace z netu mizí před očima a datasheety Intelu obzvlášť. Přikládám ho do přílohy. Ten programovací postup se nepodobá ničemu, co jsem zatím dělal. Vlastně trochu se to podobá Combu 8755. Jsou tam i dvě ukázkový zapojení spínače programovacího napětí, takže tu paměť stačí připojit k jednočipu, zbastlit ten spínač a musí to frčet.


Přílohy:
Poznámka: Datasheet EEPROM Intel D2816
d2816.pdf [435.7 KiB]
489 krát
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.03.2018, 10:08 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Problém s G540 je obecne ten, že číňan nečíta žiadne datasheety poriadne. Spústa čipov nefunguje tak ako má, lebo je proste zle implementovaný mechanizmus čítania/zápisu/spracovania dát. Typický príklad sú GALy (neštandardné jed súbory), alebo sériové EEPROM (neimplementovaný QE bit) a podobne. Na komplexnejšie použitie je proste nespoľahlivý.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.03.2018, 10:51 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Já jsem si kdysi koupil G540 kvůli programování čipů ze starých PC BIOSů - a to dělalo vždy k plné spokojenosti. Možná to bude tím, že tenhle druh čipů asi Číňani znají nejlíp... 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.03.2018, 18:26 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
z00m píše:
Problém s G540 je obecne ten, že číňan nečíta žiadne datasheety poriadne....

Tak tentokrát bych se Číňana zastal. Problém je v lidech, kteří si to koupí a očekávají srovnatelnou kvalitu třeba s Elnecem. V této cenové relaci nebude NIKDO číst všechny datasheety pořádně. Někdo jich přečte více (třeba ten TL866), jinej jich přečte méně (G540), ale opravdu nikdo nepřečte všechny. To je za tyhle prachy iluzorní. Kdo chce opravdu kvalitu, jistotu dalšího vývoje a uživatelskou podporu, něchť si koupí profesionální programátor, třeba ten ELnec. Tam je jakás takás jistota, že ty obvody buď opravdu zkoušeli, nebo alespoň četli ty datasheety a jsou schopni průběžně vydávat aktualizace. Ale nechají si to zaplatit. Tak to prostě je.

G540 je v podstatě už 10 let starý. Není to žádná hitparáda, obslužný program je příšerný a spolehlivě to umí jen mainstreamové obvody. Ale pro spoustu amatérů (vč. mě) to byla tehdy jedinečná příležitost, jak si levně pořídit vlastní programátor za rozumnou cenu a neškemrat pořád někde ve firmách. Už jen za to bych mu ty nedostatky prominul. Chápu, že s jídlem roste chuť, ale plivat zpětně na G540 mi přijde dost nefér.

Za dalších 5 let budete stejně nadávat na TL866 a sjíždět E-bay jak si koupit další srágoru za pár stříbrných.

Mimochodem, kdo z vás G540 používá, jakou máte verzi SW? Já to koupil s 5.00, později jsem na tom jejich příšerném webu našel 5.10 a teď mám už řadu let 5.20 a po ničem novějším jsem se nepídil. Existuje něco novějšího?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.03.2018, 19:34 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Nostalcomp píše:
Mimochodem, kdo z vás G540 používá, jakou máte verzi SW? Já to koupil s 5.00, později jsem na tom jejich příšerném webu našel 5.10 a teď mám už řadu let 5.20 a po ničem novějším jsem se nepídil. Existuje něco novějšího?

Já mám taky v5.20.

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.03.2018, 02:31 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2570
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
5.20 je ke stažení tady: http://www.stg51.com/downloadshow.asp?id=6
Nic novějšího tedy nejspíš není...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.03.2018, 10:10 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Nostalcomp píše:
Tak tentokrát bych se Číňana zastal. Problém je v lidech, kteří si to koupí a očekávají srovnatelnou kvalitu třeba s Elnecem. V této cenové relaci nebude NIKDO číst všechny datasheety pořádně. Někdo jich přečte více (třeba ten TL866), jinej jich přečte méně (G540), ale opravdu nikdo nepřečte všechny. To je za tyhle prachy iluzorní. Kdo chce opravdu kvalitu, jistotu dalšího vývoje a uživatelskou podporu, něchť si koupí profesionální programátor, třeba ten ELnec. Tam je jakás takás jistota, že ty obvody buď opravdu zkoušeli, nebo alespoň četli ty datasheety a jsou schopni průběžně vydávat aktualizace. Ale nechají si to zaplatit. Tak to prostě je.

G540 je v podstatě už 10 let starý. Není to žádná hitparáda, obslužný program je příšerný a spolehlivě to umí jen mainstreamové obvody. Ale pro spoustu amatérů (vč. mě) to byla tehdy jedinečná příležitost, jak si levně pořídit vlastní programátor za rozumnou cenu a neškemrat pořád někde ve firmách. Už jen za to bych mu ty nedostatky prominul. Chápu, že s jídlem roste chuť, ale plivat zpětně na G540 mi přijde dost nefér.


Tak to pŕŕŕ. Nikto od číňana neočakával kvalitu ako od Elnecu a nikto tu na nič nepľuje. G540 mi urobil dobrú službu, ale dostal som sa do bodu, kedy som od neho začal potrebovať služby, ktoré mi nedokázal poskyntúť a tak som sa potreboval posunúť ďalej. Voľba padla na TL866 nie preto, že by bol lacný, ale preto, že som ho mal požičaný a zvládol všetko, čo som od neho potreboval a v cene je k nemu spústa redukcií, ktoré aktívne používam.

Neznášam, keď sa diskusia hrotí len preto, že sa zdôraznia nejaké negatíva. G540 som mal roky a len jeho používaním som zistil, že číňan nepodporuje správne ani tie tvoje "mainstreamové" obvody a je to len a len tým, že číňan si prečítal jeden datasheet a aj to nie poriadne (viď QE bit), ale podporu uvádza pre všetky dostupné, pričom mnoho z nich samozrejme nefunguje, pretože majú inú špecifikáciu. A za tým si stojím. Tu je len stávka do lotérie, čo s G540 funguje a čo nie. Vôbec sa to nedá deliť na nejaké "mainstreamové" a iné, pretože čo je pre niekoho "mainstream", je pre iného okrajová záležitosť. Tu ide o to, že veľa ľudí nad jeho kúpou uvažuje a je dobré aby vedeli, že to nie je až také terno a môžu s ním naraziť na nemalé problémy.

Nostalcomp píše:
Za dalších 5 let budete stejně nadávat na TL866 a sjíždět E-bay jak si koupit další srágoru za pár stříbrných.

Zas zbytočne polarizuješ. Prečo by sme mali hneď nadávať? Keď prestane stačiť TL866, kúpim si bez okolkov iný, ktorý bude vyhovovať a keď sa niekto opýta, poviem znova to isté. Slúžil dobre a dlho, ale má tieto a tieto negatíva, vadili mi a preto som sa posunul ďalej. Čo je na tom zlé?

Nostalcomp píše:
Mimochodem, kdo z vás G540 používá, jakou máte verzi SW? Já to koupil s 5.00, později jsem na tom jejich příšerném webu našel 5.10 a teď mám už řadu let 5.20 a po ničem novějším jsem se nepídil. Existuje něco novějšího?


Nič novšie nebolo, pravidelne som prekutral pol internetu a nič. Príšernosť toho SW je myslím jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia po nejakom čase hľadajú niečo lepšie.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.03.2018, 14:44 
Offline
Kecálek

Registrován: 13.09.2015, 20:56
Příspěvky: 77
Bydliště: Jirny
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times
A přitom by stačilo z toho udělat OpenSpource (aspoň aby se daly modifikovat a přidávat obvody) a komunita už by se postarala.
Prodaných kusů je bambilión a bylo by ještě víc. Ale takhle číňan neuvažuje....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.03.2018, 14:57 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Oni totiž Číňani sice ignorujou copyrighty, autorská práva, atd. atd., ale pouze jedním směrem - když chtějí nějaké informace, znalosti, nebo technologie získat. Jakmile něco mají oni, velmi pečlivě si to chrání a tají. Je to nečestné a nesportovní, jak by řekl Mirek Dušín. Ten kontrast mezi těmi dvěma druhy chování je tak markantní, že to volá do nebes.

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.03.2018, 17:21 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
melsoft píše:
A přitom by stačilo z toho udělat OpenSpource (aspoň aby se daly modifikovat a přidávat obvody) a komunita už by se postarala.

Vzpomínám si, že ještě na Pandoře jste hlavně s EC1045 probírali v SAPI konfeře návrh vlastního univerzálního programátoru. Po konci Pandory jsem to nesledoval (a ani nevím, kam jste se přesunuli). Pokračovalo to nějak? Já se tím tehdy taky zabýval a napadlo mě něco, čemu jsem říkal "komunitní" programátor. Programovací předpisy jednotlivých obvodů by se tvořily v textovém formátu podobně, jako třeba předpisy pro GAL. Moc jsem s tím tenkrát nepokročil a určitě by to chtělo hodně domyslet, ale jako nápad to není špatný. Pochopitelně by to nebylo 100% univerzální, ale na takový ty běžně-neběžný obvody by to šlo. Zkusím pohledat tehdejší poznámky a přidám to do svých Idea Only projektů:-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.03.2018, 00:23 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2570
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
Možná zajímavost, kterou každopádně nedokážu zdůvodnit. Testem TTL neprojdou MH3205, zkusil jsem jich pět a nic. UCY74S405 projdou v pohodě. Obojí samozřejmě zkoušeno jako 74138.

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.03.2018, 11:31 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Testování obvodů programátorm G540 jsem shledal naprosto neprůkazným a tak to raději ani dál nezkouším:-)

Ještě se vrátím k té EEPROM Intel D2816. Zkoušel jsem ji na svém vlastním programátoru. HW je stejný, jako pro EPROM 2716, ale je nutný zcela jiný programovací algoritmus a nižší VPP (21V). Důležité je, že pokud se neudělá CHIP-ERASE a přepisují se jednotlivé bajty, je nejprve nutné daný bajt vymazat zápisem hodnoty 0FFh a to i v případě, že tuto hodnotu již obsahuje. Jinak se některé bity nepřeklopí. Vyzkoušeno. Čili se každý byte programuje nadvakrát. Nejprve FF a poté nová hodnota. I tak je to o polovinu času rychlejší programování (2x12ms/byte), než 2716 (50ms/byte). O mazání nemluvě. Šlape to spolehlivě a zkoušel jsem několikero přepisů.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.03.2018, 23:04 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 782
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Malé OT.

Obecně obvody 32xx jsou trochu zvláštní a nejsou to klasické TTL obvody. Spotřeba, rychlost a zatížitelnost výstupů odpovídá TTL 74S ale vstupy se chovají přibližně jako TTL 74LS, TTL 74ALS.

Potom co skončila Pandora tak spousta věci jaksi vyšuměla do ztracena, na ten programátor jsem úplně zapomněl. Na programování 2816 a 2864 jsem si stavěl programovací doplněk k čtečce xxROM co mám k SAPI-1. Ty 2816 mám dva typy a to D2816A-4 a X2816BP a každá se programuje úplně jinak kdy D2816A-4 se musí nejprve zapsat FFH a pak požadovaná data, ale X2816BP se dá přepisovat bez mazání. Oba dva typy si naštěstí vystačí s +5V.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz