OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 09:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 19.08.2022, 19:11 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Jenom zvolání do tmy: Zůstaňte u KryoFluxu! Pokud děláte důkladný zálohy protipirátsky chráněných originálek, nepoužívejte ani SuperCard Pro, ani Greaseweazel. Důvodů je hned několik:

  • Formát SuperCard Pro (SCP) je sice otevřený, nicméně dokumentace poměrně fuzzy. Po konzultaci přímo s autorem SCP z něj vypadlo, že několik jím dokumentovaných fíčur on sám vlastně nepodporuje ani ve svým softwaru ani ve svým hardwaru, například "násobek základní vzorkovací frekvence 25ns," který mám teď ještě v živé paměti. On se sice zaštiťuje tím, že "žádný z mně známých softwarů nepoužívá jinou než základní vzorkovací frekvenci" - no ale to argument na úrovni mých někdejších studentů "ale mě to doma na počítači fungovalo." (U KryoFluxích Stream souborů, např. "Track00.0.raw", platí přesně co je v dokumentaci, byť je organizace Streamů náročnější.)

  • Reprezentace jednotlivých stop je sice v SCP mimořádně snadná - ale má díry. Občas je totiž nutné "fejknout" pozici magnetického pulzu, protože původní pozice by padla do zmíněné nepokryté díry. Ta pravděpodobnost sice není nijak závratně velká, konkrétně 1:65536, ale je tady. Představte si, že by třeba souborovej systém NTFS musel ve svých FATkách dělat obezličky, aby záznam o konkrétním sektoru nepadnul do nedomyšlenýho místa v návrhu. (U KryoFluxu lze správně reprezentovat každej magnetickej pulz.)

  • Neformátovaná oblast na stopě (typicky protipirátská ochrana) může být dlouhá maximálně asi 4 milisekundy. Pak opět spadneme do díry v návrhu. (U KryoFluxu lze reprezentovat neformátované oblasti ve velikosti asi 656 milisekund, slovy "tři otáčky".)

  • Pokud na SCP vypnete zarovnání otáček "na index," (tj. stopa se začně vzorkovat ihned od aktuálního místa kde je momentálně hlava a nikoliv od objevení prvního indexu), ztratí se v takovém imagi všechny indexy. SCP sice "naporcuje" objevené magnetické pulzy do otáček, ovšem nikoliv podle výskytu reálných hardwarových indexů, ale na základě RPM mechaniky do buď 200ms intervalů, nebo 166.667ms intervalů. Je teprv na dalším softwaru jak dedukuje "hmm, kde asi tak mohly být ony původní hardwarové indexy - bylo to třeba mezi těmahle dvěma sektory, anebo tady?" Tohle je fíčura formátu SCP, jejíž význam dost dobře nechápu a která je pro další zpracování vpodstatě nepoužitelná. (U KryoFluxu jsou vždy k dispozici správné pozice hardwarových indexů, ať jsou otáčky zarovnané na index nebo ne, čili je snadnější na takové stopy aplikovat "auto-korekce" a následně z nich číst - třeba pokud má mechanika problémy s RPM.)

Z programátorského hlediska výčet důvodů pak pokračuje dál:

  • SCP image jsou obtížné na modifikaci, protože všechno je nacpáno do jednoho obřího souboru, kde stopy jdou jedna za druhou. Autor doporučuje mezi stopami v souboru nechávat dostatečnou mezeru, protože při jejich modifikacích se můžou nejen smrštit, ale bohužel i prodloužit. Je to poměrně plejtvání místem, který pokud chci potlačit, musím buď dělat spoustu přesunů, nebo nějakou ruční formu fragmentace souboru. (U KryoFluxu je veškerá správa místa přenesena na souborový systém - ať ten se postará.)

  • A trochu osobní poznatek - autor je bohužel trochu arogantní. S jakýmkoliv dotazem člověka odkáže na dokumentaci. Člověk ho musí přesvědčovat, že daná informace fakt v tej jeho zázračnej dokumentaci není. A bohužel ani po konfrontaci s tímhle faktem se jeho přístup nezmění a jede si dál svou neomylnou cestu. Prostě Američan :-D Bohužel tenhle přístup člověka poměrně odradí od pronikání do SCP a od něj odvozených zařízení (z nichž nejznámější je Greazeweazel, ale je jich víc). Fakt budu rád, až od SCP půjdu pryč, byť jsem se na začátku na něj těšil :?

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 24.08.2022, 15:46 
Offline
Tichošlápek

Registrován: 11.08.2022, 15:44
Příspěvky: 2
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
No super, teď když je Greaseweazle na cestě :)
Ale pro těch pár disket, co potřebuji zazálohovat (15-20), Kryoflux pomalu ztrácí ekonomický smysl - to už spíš najdu někoho, kdo je za útratu vyčte :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 25.08.2022, 11:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Jestli nemaj protipirátský ochrany založený na neformátovaný oblasti, tak bych se ani SPC ani GW nebál použít. Můj příspěvek bylo spíš jen takový povzdechnutí nad nedostatkama v návrhu než že by ten hardware pro 99% disket nefungoval správně. Tj, klidně GW použij :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 25.08.2022, 11:28 
Offline
Kecka

Registrován: 05.06.2019, 02:22
Příspěvky: 35
Has thanked: 75 times
Been thanked: 14 times
tomascz píše:
Jenom zvolání do tmy: Zůstaňte u KryoFluxu! Pokud děláte důkladný zálohy protipirátsky chráněných originálek, nepoužívejte ani SuperCard Pro, ani Greaseweazel.


Ono Kryoflux má taky svoje. Uzavřenost celého návrhu. V podstatě neexistující updaty a podpora. A naprosto nesmyslně napsané licenční ujednání, které kažédmu zaakzuje úplně všechno a pro neosobní použití vyžaduje horentní částky.

To vše a zároveň vyšší vzorkovací frekvenci, emulaci disketové jednotky a mnohem víc nabízí Pauline, od tvůrce Goteka. Stále je ještě ve velmi aktivním vývoji, ale už teď jí důvěřuju víc než všem ostatním zařízením a z high-end řešení je jistě tím, do čeho investovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 26.08.2022, 19:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Podporu Pauline udělám, neboj :-) Ale ten "velice aktivní vývoj" mě zatím odrazuje - počkám si až se struktura Pauline "zastabilizuje."

Zapoměl jsem napsat a tys mi to připomenul - už vím proč SuperCard Pro není v prodeji. Výroba totiž skončila a autor připravuje novou generaci zařízení, který bude umět totéž co stávající zařízení (jen změní něco v protokolech) a bude zároveň taky "emulátor floppy mechaniky a řadič pro autonomní kopírovací stanice." Tj. bude se ubírat stejným směrem jako Pauline.

Mě osobně u Kryofluxu vadí (kromě už zmíněných omezení), že umí zapisovat jenom "od indexu po index." Není to zas tak dávno co jsem zjistil, že program Booter od JHCS má všechny stopy offsetnutý, takže poslední sektor přetejká přes index do další otáčky. Mám jak verzi na 3.5" disketě tak na 5.25" disketě a obě trpí stejným problémem. Stejnej výsledek ukázalo i časování přes fdrawcmd.sys od Simona Owena, čili to není chyba v mojí implementaci kryofluxích Streamů. No, u Booteru sektor přes index není problém, protože tam žádná ochrana není a je to spíš jen artefakt blbý formátovací rutiny - snadno/správně/úplně to zdigitalizuju do *.IMA a jsem hotov.

Problém ale nastane pokud takovej sektor je součástí ochrany zvaný jednoduše "data field over index pulse." Stopa je zaplněná k prasknutí a poslední sektor začíná na konci otáčky a končí chvíli po indexu, většinou nekompletní (a tedy s CRC chybou), ale to z principu ochrany nevadí. Data můžou vést i za index, protože tam je "hluchý místo." Tímhle stylem se tedy na stopu vejde maličko víc dat, který tvoří rozdíl mezi originální a zwarezenou disketou. Je to ale koncepčně primitivní ochrana, která se dá zreprodukovat (neříkám že úplně snadno) i v domácích podmínkách bez doplňkovýho speciálního hardwaru. Paradoxně je to ale problém pro Kryoflux, kterej se zápisem končí jakmile dosáhne indexu a z oficiálních míst mám informaci že to nejde nijak ovlivnit. Jak jsou na tom SCP a GW zatím nevím, protože jsem u nich teprv na začátku. Nepochybuju, že Pauline tohle bude mít pořešený :like:

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 18.09.2022, 19:40 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
michal286 píše:
No super, teď když je Greaseweazle na cestě :)
Ale pro těch pár disket, co potřebuji zazálohovat (15-20), Kryoflux pomalu ztrácí ekonomický smysl - to už spíš najdu někoho, kdo je za útratu vyčte :?
Mám dobrou zprávu - Greaseweazle interně využívá svůj vlastní formát ve kterém se nic neztrácí. Teprve koncová pythonovská aplikace tenhle obdržený interní formát překonvertuje do SCP souboru, kde už se něco teoreticky může ztratit. Pokud tedy budeš zálohovat třeba originálky na magnetický úrovni, zvol konverzi na Streamy KryoFluxu (pro každou stopu vznikne jeden samostatnej soubor). Jestli ti stačí data, tak pythonovská aplikace umí jak DSK, tak IMA (mimo jiné).

Další dobrou zprávou je, že Greaseweazle má vyšší vzorkovací frekvenci, konkrétně 13.88889 ns (oproti kryofluxím 41.61910 ns).

A třetí (snad taky) dobrou zprávou je, že čtení z Greaseweazlu je hotovo a dokonce funguje i na Windows XP :-D


Obrázek

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz