OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Tlsk Mln 2019

Právě je 06 pro 2019, 18:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 254 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 17  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 06 srp 2019, 12:17 
Pan Štábní

Has thanked: 21 times
Been thanked: 255 times
Jeste dalsi navrh. Prizpusobit desku treba i pro ZX128/+2/+2A/+3 case..

PříspěvekNapsal: 06 srp 2019, 12:25 
Pan Generální

Has thanked: 162 times
Been thanked: 254 times
VELESOFT píše:

No nevim... kdyz nic jineho, tak novy case/guma/folie na gumaka se da sehnat celkem snadno, ale pokud nekdo uz ma toastrack, tak by byl uplnej magor ho jakkoliv predelavat.

PříspěvekNapsal: 06 srp 2019, 12:34 
Pan Štábní

Kubik píše:
VELESOFT píše:

No nevim... kdyz nic jineho, tak novy case/guma/folie na gumaka se da sehnat celkem snadno, ale pokud nekdo uz ma toastrack, tak by byl uplnej magor ho jakkoliv predelavat.

Je spoustu mrtvych masin. Predelavat se nic nemusi stejne jako u aktualni verze desky Nukleonu. Jen vymenis zakladni desku pocitace a zavres kryt. Gumak je klasika, jasny, a jeste se da novej kryt sehnat, ale ta gumova klavesnice byla vzdy tak trochu peklo, at uz na programovani nebo hrani her.

PříspěvekNapsal: 06 srp 2019, 13:30 
Radil

Has thanked: 1 time
Been thanked: 248 times
Tak já určitě ne! Už se s tímhle projektem babrám cca 2 roky, nejdřív verze s Xilinxem (nefunkční), pak verze s větším množstvím GALů místo logiky, jak navrhoval tuším danhard (také nefunkční) a nakonec návrat ke starým dobrým TTLkům, ta mi zkušebně funguje, ale návrh jen téhle verze PCB byla tak složitá práce, že znovu (pro jiný formát desky) už to ROZHODNĚ DĚLAT NEBUDU. A ani žádné další větší úpravy vyžadující zásah do desky, maximálně nějaké drobnosti typu posunutí zavádějícího kondíku o pár milimetrů. Ono kdo si nezkusil takhle šílenou desku navrhnout, nepochopí, od klávesnice se to radí vždycky parádně ;-) Takže chceš-li formát pro Spectrum +2, Didaktik, nebo jiný, budeš si muset posloužit sám :-) Sorry...

CSS Electronics Petr Valečko

>>> ZX Nucleon 512KB <<<
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB, Didaktik Gama 192KB
Beta Disk 128C, Delta Disk, Orpheus AY, Multishots IFC,
Multiface 128C (Debugged) IFC, Externí ROM 64KB a 128KB,
Advanced Parallel Interface ADPI8255A

http://css-electronics.8u.cz/

PříspěvekNapsal: 06 srp 2019, 14:18 
Pan Štábní

css píše:
Tak já určitě ne! Už se s tímhle projektem babrám cca 2 roky, nejdřív verze s Xilinxem (nefunkční), pak verze s větším množstvím GALů místo logiky, jak navrhoval tuším danhard (také nefunkční) a nakonec návrat ke starým dobrým TTLkům, ta mi zkušebně funguje, ale návrh jen téhle verze PCB byla tak složitá práce, že znovu (pro jiný formát desky) už to ROZHODNĚ DĚLAT NEBUDU. A ani žádné další větší úpravy vyžadující zásah do desky, maximálně nějaké drobnosti typu posunutí zavádějícího kondíku o pár milimetrů. Ono kdo si nezkusil takhle šílenou desku navrhnout, nepochopí, od klávesnice se to radí vždycky parádně ;-) Takže chceš-li formát pro Spectrum +2, Didaktik, nebo jiný, budeš si muset posloužit sám :-) Sorry...

Chapu, ja sam jsem drive kreslil desky podobne huste a casto jsem se na to vybodnul, protoze to zabiralo neumerne mnozstvi meho volneho casu, nebo jsem to vzdal uz jen pri pomysleni, ze bych to pri pripadne chybe v navrhu musel preroutovavat.

PříspěvekNapsal: 06 srp 2019, 17:59 
Pan Generální

Has thanked: 16 times
Been thanked: 150 times
Nefunkční, nefunkční ... to se musí rozchodit, aby to bylo funkční :)

Když je to aspoň částečně v programovatelných obvodech, tak vychází jednodušší tišťák a dá se to různě upravovat, aby tam byla kompatibilita na něco jiného a to beze změny tišťáku.

Nejde ale o to, udělat to úplně stejným způsobem, to by bylo nepraktické, ale využít nových možností k zjednodušení. V podstatě tam žádná velká chytrost s rychlou RAM není.
ZX48 byl kompromis všech možných zjednodušení a ochcávek :lol:

PříspěvekNapsal: 07 srp 2019, 07:47 
Pan Generální

Has thanked: 162 times
Been thanked: 254 times
Nechme css dodelat to, co dela, a jak to dela, protoze podle vseho vi, co dela, a jak to dela :) Nacpat tam jeden velkej Xilinx neni umeni... teda, je to umeni, ale zas jiny, a nakonec by to stejne dopadlo jako ZX Next.

PříspěvekNapsal: 07 srp 2019, 14:59 
Pan Štábní

Has thanked: 1204 times
Been thanked: 344 times
Kubik píše:
Nacpat tam jeden velkej Xilinx neni umeni... teda, je to umeni, ale zas jiny, a nakonec by to stejne dopadlo jako ZX Next.

Umění je nacpat tam XILINX tak, aby to nedopadlo jako zx next :lol:

Objednal jsem si nové mbéčko - je to asi můj předposlední doplněk pořízený k ZX Spectru.
Nebo poslední - jak se to vezme - úplně nakonec koupím mbéčko integrované do desky spektráče.
Nebo předposlední - úplně nakonec to bude mbéčko integrované do desky spektráče ve formátu MINI-ITX.
:joint:

PříspěvekNapsal: 07 srp 2019, 18:46 
Pan Štábní

Has thanked: 155 times
Been thanked: 272 times
SCjoe píše:
Kubik píše:
Nacpat tam jeden velkej Xilinx neni umeni... teda, je to umeni, ale zas jiny, a nakonec by to stejne dopadlo jako ZX Next.
Umění je nacpat tam XILINX tak, aby to nedopadlo jako zx next :lol:
Nechte být.

U ZX Next věnovali fakt velké úsilí vývoji nejsuprovějšího šasi a klávesnice :-) Takže kdyby to nedopadlo, tak místo té jejich desky osadíme jinou lepší a problém bude vyřešen :-) Jinými slovy, při vývoji bych počítal nejen s možností osazení do originál šasi gumáka ...

PříspěvekNapsal: 08 srp 2019, 10:03 
Radil

HOTOVO !

A je to tady, routing je hotov, dva dny jsem se teď ještě zabýval posilováním zemnících spojů, hlavně v kritických místech, a spojování izolovaných ostrůvků se zemí. Návrh jsem právě poslal do Apamy, aby mi vyrobili jednu testovací prototypovou desku. Teď to bude chtít modlitby ke všem spectristickým bohům :angel: , aby to nakonec i fungovalo! A mezitím, než bude prototyp hotov, zbývá provést optimalizaci a učesání některých ošklivých spojů.

>>> ZX Nucleon 512KB <<<

PříspěvekNapsal: 19 srp 2019, 13:01 
Radil

PROTOTYPová PCB mi dneska konečně dorazila z Apamy, odpoledne začnu s osazováním :)

>>> ZX Nucleon 512KB <<<

PříspěvekNapsal: 22 srp 2019, 20:46 
Radil

Dnes proběhl PRVNÍ TEST a dopadl lépe, než jsem doufal :like: Počítač šlape na první zapojení, šlape jako hodinky, nechal jsem několik desítek minut cyklicky běžet test RAM a všechno funguje, potom jsem si pokusně spustil dvě ruská dema, která na klasickém Spectru neběží korektně, a sice Amigo Euro a Phrenetic, a konečně jsem je viděl na reálném HW a ne v emulátoru, jak běží plnou rychlostí :)

Zatím jsem objevil jen dvě drobnosti, které nefungují, a sice někde na desce mám přehozené barevné signály B a G, takže se zobrazují nekorektní barvy, a dál se mi moc nelíbí mixování zvuku z AYčka a BEEPu, tam si s tím ještě budu muset pohrát + najít, kde jsou prohozené ty dva barevné signály.

Jinak kvalita RGB obrazu je perfektní, kompozitní VIDEO je dost slušné, lepší než u Didaktiků. Je vidět, že výběr CXA čipu do video části byla dobrá volba. Samozřejmě všechny opravy a úpravy zakomponuju pak do finální verze PCB.

Pokračování zase zítra ;)

>>> ZX Nucleon 512KB <<<

PříspěvekNapsal: 23 srp 2019, 09:10 
Radil

Has thanked: 26 times
Been thanked: 78 times
To abych pomalu začal dávat dohromady součástky... :-) Bylo by možný zveřejnit BOM? :-)

PříspěvekNapsal: 23 srp 2019, 09:20 
Radil

Clouseau: Neboj, všechno zveřejním, až bude definitivní odzkoušené zapojení, ještě budou probíhat drobné dílčí úpravy, například dnes si budu hrát s tím mixováním zvuku, aby to znělo co nejlépe. To bude obnášet ještě úpravy hodnot některých součástek + možná i doplnění 1-2 odporů navíc, to se ještě uvidí.

Dále chci ještě vyzkoušet úpravy (na prototypové desce zatím není), aby se ZX Nucleonem fungovaly i moje joystickové interfacy Orpheus a Multishots, což díky původnímu návrhu obvodů čtení klávesnice v Pentagonu není možné.

Takže vydrž, až přijde čas, dočkáš se! ;-) Rád bych ale počítač dopiloval skoro až k dokonalosti, protože tohle je přesně ten stroj, na kterém chci fungovat až do důchodu :-)

>>> ZX Nucleon 512KB <<<

PříspěvekNapsal: 15 zář 2019, 16:29 
Radil

TAK A JE TO TADY!

První kus finální PCB ZX Nucleonu 512KB jsem dnes dokončil a právě probíhají zahořovací zkoušky, zatím všechno vypadá výborně :like: :) Zítra budu testovat ještě s Betadiskem, páč to je ta jediná správná sestava: ZX Nucleon a Betadisk. Zítra přes den snad dám do kupy i dokumentaci a vyhodím sem link pro její stažení.

Kdo si budete chtít ZX Nucleon pořídit, máte 2 možnosti: Buď přes Sellmyretro.com, a nebo zde soukromě, když mě skontaktujete přes SZ. K mání bude buď formou stavebnice, a nebo hotová, precizně vyrobená, osazená, zapájená, očištěná a vyzkoušená deska + propojovací SCART kabel (jen k hotové desce). Cena na Sellmyretro je o něco vyšší díky poplatkům, které server schlamstne za prodej ;)

POZOR důležité upozornění! Kdo si bude chtít sám sestavit stavebnici, PROSÍM vezměte na vědomí, že nákupem souhlasíte s tímto upozorněním: Jde o velmi komplikovanou konstrukci, součástky jsou na PCB velmi hustě osazené, pro sestavení je třeba vysoké zručnosti v elektronice a vysokých znalostí a přístrojového vybavení, pokud náhodou nebude deska chodit na první zapojení! Já sám bohužel nemám čas poskytovat help-line ani osobně, a ani na dálku! Již teď mám objednávky vesměs na hotové PCB, a to do konce roku 2019. Takže Vás znovu prosím, stavebnice si pořizujte jen pokud víte, že jste schopni si sami nalézt případný problém, a pájet extrémně složité konstrukce. Děkuji :like:

Cena za stavebnici zde soukromně je 2375Kč, hotová PCB potom 2875Kč. Obojí ale budu rozesílat odhadem někdy cca přelom listopad-prosinec 2019, v současné chvíli jsem opravdu zavalen objednávkami ze zahraničí a má produkce činí asi 1 desku týdně! Díky.

Přílohy:
zxn01.jpg
zxn01.jpg [ 286.55 KiB | Zobrazeno 610 krát ]
zxn02.jpg
zxn02.jpg [ 390.84 KiB | Zobrazeno 610 krát ]
zxn03.jpg
zxn03.jpg [ 393.42 KiB | Zobrazeno 610 krát ]

>>> ZX Nucleon 512KB <<<

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 254 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 17  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]