OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 15:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ozivovani Harlequina
PříspěvekNapsal: 15.02.2017, 15:25 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
peb píše:
Kubik píše:
Martin8bity píše:
To urcite zkus, mam pocit, ze tam byly nejaky trable ze na jednom miste musela byt docela specificka pamet, jinak to zlobilo, ale uz si to moc nepamatuju.

Myslim, ze na to je citlivej Sparrow, ale i tak to stoji za pokus, protoze to fakt vypada na pamet.

Jenom pro pobavení doplním, že Harlequin nenaběhl a obě SRAMy topily jak prase, což asi není moc časté. Vyměnil jsem je za jiný typ z GME a už to běželo. Původní HM jsem ze zvědavosti kuchnul a vypadá to, že uvnitř byl jen malý plíšek místo čipu, destička připojená na Vcc a zem, ostatní nohy nezapojené. Fake, jasný, ale proč tam vůbec něco dávali ? Nechápu.

Sparrow je citliv na výběr paměti pro VideoRAM, ale zrovna HM jsou myslím OK. Nicméně s plíškem by taky nechodil... 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozivovani Harlequina
PříspěvekNapsal: 15.02.2017, 16:52 
Offline
Prvnička

Registrován: 09.01.2014, 09:58
Příspěvky: 13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0 time
hynek píše:
Co jsem videl, tak v DIL je pod chipem vzdy kovova ploska - na ni je cip pripevneny. Pokud se nasilim rozlomi epoxidovy obal, muze dojit k odtrzeni chipu od kovu; chip zustane v zality epoxidu - ale melo by to byt videt.

heslo pro samostudium: (DIP) lead frame
Foto napr. zde: https://www.flickr.com/photos/ultrapurple/23567546354


Díky, já jsem to tak nějak i trochu předpokládal, ale celkem jsem je rozlámal a fakt jsem tam žádný křemík, přívody, nic.. nenašel. On je vidět pokud chip přelomíš a rýpeš kolem. Ještě to někde doma mám. A 100% jsem je nezapojil obráceně. Ale nevím, nechme to být, je to mimo dotaz nahoře.

Docela bych ocenil, pokud by sem někdo mohl napsat o kvalitě toho obrazu. Mě se to na nových TV třese. Chtěl jsem zkusit vyměnit AD724 (to mám z ebay), ale cena v Mouseru je hrozná a komunikoval jsem s tvůrcem SMD verze Harlequina (měl AD orig. z Mouseru) a popisoval podobný problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozivovani Harlequina
PříspěvekNapsal: 15.02.2017, 22:47 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Me se obraz netrese, ale je na nem videt ruseni, takove jako kdyby stiny. AD mam vzorek primo od Analogu.

Nicmene, zda se, ze jsem na stope. S nekteryma ROMkama funguje, s nekteryma ne. Podle vseho je Harlequin hodne citlivej na dostatecnou rychlost ROM, protoze nefungujici jsou vetsinou 200ns a 250ns, zatimco ty fungujici jsou 150ns a rychlejsi a originalni ZX Spectrum ROM od NEC. Ta diagnostika je v 200ns EPROM, coz je asi na hrane. Na pozici U4 jsem zkousel i HCT a LS, jen tak pro sichr, ale beze zmeny.

Jinymi slovy - prepajeni cele desky a vymena vsech svabu byla zcela zbytecna prace :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozivovani Harlequina
PříspěvekNapsal: 15.02.2017, 23:11 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
...a jeste dodam, ze je dulezite osadit jumper J12 :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozivovani Harlequina
PříspěvekNapsal: 16.02.2017, 00:43 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Takze to skutecne bylo pomalou ROM, po napaleni rychlejsich (150ns) vsechno slape jak ma. Ted jen odstranit to ruseni v obraze...

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz