OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 09:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 253 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 30.07.2019, 12:23 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
pcmaker píše:
Vejdou se na desku patice, nebo s nimi návrh nepočítá?

pcmaker: Plošně by se měly vejít, počítal jsem s nimi, otázkou je, jestli půjde Gumák zavřít, zda nebude problém s výškou. Na druhou stranu ULA také v patici byla, takže by to mělo jít.

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 30.07.2019, 12:58 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
pcmaker píše:
css: Mám Gumáka Issuee 3b a jedna 4116 v levém dolním rohu je v precizní patici. Tam ničemu nevadí. V patici je i ULA, CPU a EPROM.

pcmaker: OK to je dobře. Počítal jsem s paticemi, někdo tu sice tvrdil (nechce se mi teď hledat kdo), že mu Gumák nešel dovřít s paticemi na místě VRAM 4116, ale moc se mi to také nezdálo, když ULA v patici byla. Jedině že by tam měl Teslácké (vyšší) patice. Jinak ale osobně nedávám patice, kde to není nutné, to znamená jen u čipů, kde se předpokládá možnost přeprogramování (EPROM, GAL, MCU apod.) nebo zničení (Z80CPU, 8255 apod.). Patice jsou jedině zdroj potencionálních nestabilit a poruch, takže určitě bych je nedával na místě TTL, RAM, AY atd., tyhle čipy jsou nesmrtelné, nevedou-li jejich I/O piny někam mimo desku, nejsou-li MADE-IN USSR, a nebo když nezdechne zdroj ;)

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 30.07.2019, 14:02 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Clouseau píše:
css píše:
určitě bych je nedával na místě TTL, RAM, AY atd., tyhle čipy jsou nesmrtelné, nevedou-li jejich I/O piny někam mimo desku, nejsou-li MADE-IN USSR, a nebo když nezdechne zdroj ;)

No a jelikož to že zdechne zdroj je pomalu nejčastější závada u ZX a kompatibilních.... :-)
BTW, AY do patice taky jo... Nedávno mi přišel novej kousek kterej blokoval sběrnici a díky tomu že byl v patici (v harlequinu) tak to byla sranda napravit.... A vzhledem k tomu že ctíš zásadu že pod AY patici ne, kde bys ho před zapájením odzkoušel?

Clouseau: Origo Spectrum zdroje = trafo, usměrňovač a filtrovací kondík, tam nemá co odejít, pokud ho člověk trvale nezkratuje, neutápí ve vaně apod., toho bych se nebál. AY je také nesmrtelný šváb, pokud ho nějak nepřetížíš apod. Mám na Ayčka postavenej tester a všechny, co jdou ode mě do interfejsů nebo do budoucna do Nucleonu, budou otestovaný ;) Čili pokud se k němu člověk nechová jako dobytek, patice je u něho opravdu zbytečná :like:

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 30.07.2019, 14:12 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 426
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
css:"určitě bych je nedával na místě TTL". Ptal jsem se proto, že mám trošku horší zkušenost s novými TTL obvody, zakoupenými na e-bay. Nekupuji toho kvanta, jen občas a přesto jsem měl několik kousků vadných (74LS74). Takže zapájet ano, ale musí být stoprocentně otestované na funkčnost. Předpokládám, že budeš dávat do stavebnic obvody, které máš v zásobách a ty budou otestované. Z toho zřejmě pramení tvoje odhodlání nedávat patice. Je faktem, že bez patic vypadá plošný spoj tak nějak pěkněji. Ale to je jen můj názor.


Naposledy upravil pcmaker dne 30.07.2019, 17:47, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 30.07.2019, 14:24 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 403
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
css píše:
Clouseau: Origo Spectrum zdroje = trafo, usměrňovač a filtrovací kondík, tam nemá co odejít,

No, Origo spectrum zdroje se rovná co jsi vyjmenoval, +7805 stabilizátor uvnitř Spectra.. Proto jsem nepsal adaptér, ale zdroj (Zdroj pěti voltů)..... Naposled jsem patrně z důvodu vadného zdroje tahal z Didaktiku GAMA paměti, tam bych podezříval že nýty které ve skalici použili k připevnění stabilizátoru 7805 nebylo příliš dobré řešení.. Takže nahrazeno šrouby a vějířovkama...
A to AY co jsem psal, takhle přišlo z Ebaye.. Tester na ně samozřejmě nemám...
Jinak co určitě nepatří do patice je dolní RAM...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 31.07.2019, 11:23 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Dávám sem ke stažení schéma zapojení + rozpisku součástek, pozor! zatím ale prototypová verze, hodnoty některých součástek se ještě budou na 100% měnit!

Jak jsem psal na začátku, toto zapojení mám v současnosti postavené na 4 deskách, navzájem propojených houštím asi 100 propojovacích vodičů, a šlape dobře, zkoušeno na mnoha ruských demech a testovacích rutinách. Tak jen doufám, že to bude fungovat i až se to celé hezky kulturně přesune na PCB :)

Zapojení je převzato z Pentagonu 1991 s těmito dílčími úpravami:

1. Obvod časové základny v podstatě zůstal, oproti originálu jsou negované signály /C1 a /C2 pro posuvný registr obrazových dat (je použit jiný typ registru s inverzními signály hodin a plnění). Je doplněn KO-D IC11B generující hodiny 25Hz jako zdroj pro FLASH generátor, viz dále.

2. V CPU části jsou navíc budiče sběrnic s třístavovými výstupy, mělo by tedy být možné připojit DMA. Dekodér všech portů použitých v počítači (ULA, AY, registr stránek RAM atd.) není z hradel, ale pomocí GAL. Resetovací obvod je ze Schmittových invertorů, aby nekmital při nabíjení kondenzátoru.

3. V CPU pomocné části je v generátoru RAS + /RAS použit 74LS74 místo původního 74LS175, z něhož se stejně používala jen polovina (2 klopňáky), takže funkčně je to to samé, ale sníží se počet typů IC o jeden - 74LS74 jsou v počítači také použité ještě jinde

4. Paměť RAM je použitá komplet statická 512KB místo původních dvou sad dynamických 2x 64KB. Zapojení je vzato odsud http://www.8bit.lt/ru/pentagon/pentagon-128k/rasshirenie-pamjati-do-512k-na-sram, bohužel bylo silně nespolehlivé, protože autor ignoroval některé katalogové hodnoty časů signálů u multiplexerů. Doplnil jsem jednoduchý zpožďovací RC člen R9+C6 a jede to jak fík.

5. V části formování videa je několik změn. Dva 4bit posuvné registry 74LS295 pro data na obrazovku jsou nahraženy jedním 8bit 74LS166, proto ta inverze signálů v časové základně. Obvod GAL generuje FLASH (blikání znaku) místo původního obvodu z hradel, a dál obsahuje část pro zákaz 512KB stránkování RAM (volitelně přepínačem SW1). Výstupní část RGB byla u původního Pentagonu úplně blbě, proudově značně přetěžovala výstupy hradel, celou jsem ji předělal (kombinace budičů 7407, odporová síť a tranzistory).

6. I/O část: Čtení z portu 254 je osmibitové, bity D5 a D7 jsou natvrdo na log. 1. Na tape-in je zesilovač signálu s LM311 okopírovaný z Didaktiku M, který funguje skvěle. AY je klasika, přepínačem SW2 se volí míchání ACB-ABC.

7. Video kodér PAL je použit 5V only Rohm BH7236 nebo SONY CXA1645, mají takřka identické zapojení, liší se jen pár součástkami kolem. Mám oba vyzkoušené, že na poměry PAL generují docela pěkné video. Zároveň v sobě obsahují RGB budiče, které z nich vedou ven na konektor.

8. Napájecí zdroj je klasika, spínaný LM2596-5V, 3A. MAX662 je nábojová pumpa, generující 12V z 5V pro potřeby přepínacího signálu na RGB na SCARTu.

Tak teď už jenom dodělat ten routing a modlit se, aby to celé chodilo :D


Přílohy:
Nucleon512k_prototype_version!.pdf [173.99 KiB]
659 krát

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 31.07.2019, 15:54 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 403
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
Jestli na to dobře koukám tak měnič na 12V tam je jen pro výstup na scart na přepnutí na RGB?
Tak se na něj klidně vykašli. Přepínací vstup na Scartu je 75 Ohm vstup, pin 16 kterej se jmenuje BLANK, a nejmenuje se tak pro srandu, ale proto že když tam přivedeš napětí větší jak 5V tak celej monitor ztemní. Pro přepnutí na RGB je potřeba na ten vstup dát jen nějaký cca 2-3V, tj z 5V přes rezistor 47-150R...
Zápasil jsem s tím o víkendu, kdy jsem dělal kabel RGB pro PMD85-3 a pro PP01 druhej, a ani jeden mi při připojení 5V na ten vstup nefungoval, jen to zčernalo....

A ještě dotaz, jestli RGB výstupní konektor je podle něčeho ten pinout? Pokud ne, stejnej má třeba Harlequin 128, šlo by to připojit kompatibilně? 1-GND, 2-Vcc5V 3-R270naGND 4-G 5-Audio 6-R 7-B 8-Sync.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 31.07.2019, 16:37 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1520
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Clouseau píše:
Přepínací vstup na Scartu je 75 Ohm vstup, pin 16 kterej se jmenuje BLANK, a nejmenuje se tak pro srandu, ale proto že když tam přivedeš napětí větší jak 5V tak celej monitor ztemní. Pro přepnutí na RGB je potřeba na ten vstup dát jen nějaký cca 2-3V, tj z 5V přes rezistor 47-150R...


RGB kabely od Retro Computer Shack třeba pro Sinclair QL to dělají tak, že na BLANK přivedou výstup kompozitního videosignálu přes odpor 100 ohm (u Spectra 128 bez odporu, ale s 220 uF mezi pinem 16 a 18):

Citace:

"That lead from Retro Computer Shack works because it also connects the Composite PAL signal from the QL (pin-1) to the SCART Blanking input (pin-16) - which doubles-up to select between CompVideo (0-0.4V) and RGB (1V to 3V) on most TVs.

The Comp-PAL signal from the QL, whilst fluctuating, is on average sufficient to trigger RGB mode and thus saves providing a dedicated 1-3V signal level to SCART pin-16. Pin-3 from the QL (Comp-Mono) should also work."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 31.07.2019, 18:23 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
25Hz jako zdroj pro FLASH generátor ? Nevim presne jak to ma resene Pentagon, ale na ZX se pri aktivnim flash prepne INK/PAPER kazdych 16 preruseni, tedy zhruba 3x za vterinu. Ma to Pentagon take tak ? 25Hz by bylo treba vydelit jeste osmi.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 31.07.2019, 20:00 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
mam tri body:

1) Podivejte se na schema http://www.radeksuk.cz/samcoupe/foto%20 ... scheme.pdf
Probiralo se to tady na foru. Pro prepnuti televize na RGB vstup potrebujete na vyvod 8 dat +12V.

2) Signal F-25HZ je potreba jeste vydelit 16 aby tam byla frekvence 1,565 Hz co ma originalni ZX Spectrum. (V originalni ULA je delic, co deli signal vertikalniho zatemneni 32x)

3) Pozor pri odpojeni po aktivaci BUSRQ je i signal /RFSH ve tretim stavu a spravne i na sbernici se to ma dat do tretiho stavu. Take se uvnitr obvodu pouziva /RFSH a tak je zde hazardni stav. Urcite jsem pro to tam dat alespon 10K odpor a vnitrni pouziti IC4C9 vyvest z /XRFSH.

p.s. Nez jsem to dopsal tak koukam ze Velesoft upravil svuj prispevek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 31.07.2019, 20:48 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Clouseau: To co píšeš je jen půlka faktu, ano, vstup 16 BLANK se vstupní impedancí 75R při vstupním napětí 1-3V skutečně přepne na RGB a také s postupem, který uvádíš, ve svém zapojení počítám. ALE 12V, resp. dle normy 10-12V napětí musíš připojit i na vstup 8 s impedancí >10kOhm, aby se TV přepnula z režimu televize na režim monitor s poměrem stran obrazu 4:3. Vím, že to tak je, hraju si se SCART kabely už asi 20 let, připojoval jsem Didaktiky a Spectra přes RGB konvertor k několika televizím různých značek (Tesla, OVP, Philips, Sharp) a na všech to tak fungovalo. Takže generátor 12V zůstane na svém místě, vyřadit ho by byla obrovská chyba, např. v ZX Nuvo 128 berou napětí pro tento signál přímo z napájecího adaptéru (přes odpor + Zenerka), pak se ale musí Speccy napájet minimálně těmi 10V, raději 12V. Pinout konektoru jsem nekompatibilizoval s jiným strojem, protože ani signály nejsou totožné, např. já zde nemám audio.

VELESOFT, suksoft: Aha, tady jsem koukám zapomněl něco přesně vysvětlit :) Hodiny 25Hz samozřejmě neovládají přímo blikání znaku, fakt se nebojte, kurzor nebude blikat 25x sekundu :lol: :lol: :lol: Frekvence 25Hz leze do GALu v části formování videa, kde je obsažena dělička 1:16, takže znaky budou správně blikat na frekvenci 1,56Hz. Na Pentagonu se mi nelíbil generátor frekvence blikání pomocí hradel a RC členu, který fungoval "jako podél plotu", frekvence byla vyšší, ne úplně pravidelná, a navíc poměr zhasnuto/rozsvíceno nebyl 50:50, takže znak neblikal hezky :), ale spíš stylem pink-dlouho nic-pink-dlouho nic.... atd. Proto jsem použil přesné hodiny a pomocí jednoho flip-flopy a děličky v GALu si je upravil na přesný signál 1,56Hz se střídou 50:50.

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 31.07.2019, 21:04 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
suksoft: Prosímtě o link na zdroj, kde uvádí, že /RFSH má třístavový výstup? Koukám tu do datasheetu Mostek k Z80CPU a tam nic takového nevidím, proto je také /RFSH signál zapojen do stejné poloviny driveru LS244, jako signály /HALT, /BUSAK a /M1, které rovněž nejsou třístavové, a tyto 4 signály jsou tak trvale aktivní - enable této půlky driveru, pin č.19, je uzemněn.

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 31.07.2019, 21:35 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 403
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
css píše:
Clouseau: To co píšeš je jen půlka faktu, ano, vstup 16 BLANK se vstupní impedancí 75R při vstupním napětí 1-3V skutečně přepne na RGB a také s postupem, který uvádíš, ve svém zapojení počítám. ALE 12V, resp. dle normy 10-12V napětí musíš připojit i na vstup 8 s impedancí >10kOhm, aby se TV přepnula z režimu televize na režim monitor s poměrem stran obrazu 4:3. Vím, že to tak je, hraju si se SCART kabely už asi 20 let, připojoval jsem Didaktiky a Spectra přes RGB konvertor k několika televizím různých značek (Tesla, OVP, Philips, Sharp) a na všech to tak fungovalo.


Tak to se pamatuju fakt naposledy u tebou uváděné TESLA případně OVP televizí který neměly jinou možnost než dostat 12V na Scart aby přeply na AV.. Jakákoli další televize, těmi OVP počínaje už měly na dálkáči tlačítko kterým jsi přepnul na AV. Aktuálně mám doma v baráku 4 bedny od CRT přes Plazmy po LCD a u všech mi stačí dát cca 2V na přepnutí na RGB, jinak AV všechny umí DO případně tlačítky na předním panelu... Takže za mne zbytečná prehistorie a viz třeba mnou uváděný Harlequin řeší taky na výstupu jen potřebných 5V aby se bedna dala přepnout na RGB.. To umí z nastavení v menu (RGB mód) fakt jen málokterá TV.... Pokud předpokládám že doma dneska pokud má někdo CRT k osmibitu tak to bude spíš něco z posledních TV co se vyrábělo, a ne Color 416ka.... Nicméně to že mi to připadá jako zbytečný nmůže samozřejmě být jen můj dojem.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 31.07.2019, 22:18 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
css píše:
suksoft: Prosímtě o link na zdroj, kde uvádí, že /RFSH má třístavový výstup? Koukám tu do datasheetu Mostek k Z80CPU a tam nic takového nevidím, proto je také /RFSH signál zapojen do stejné poloviny driveru LS244, jako signály /HALT, /BUSAK a /M1, které rovněž nejsou třístavové, a tyto 4 signály jsou tak trvale aktivní - enable této půlky driveru, pin č.19, je uzemněn.


https://www.jameco.com/Jameco/Products/ProdDS/35561.pdf strana 22 obrazek 4.0-4.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 01.08.2019, 07:18 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Clouseau: Jasně že to jde i tlačítkem AV, ale proč to dělat tak složitě a nepohodlně, když stačí zapojit pin 8 a s každým zapnutím počítače se ti televize automaticky přepne do režimu monitor? ;) Věř mi, mám takhle Spectrum připojené od roku cca 1992 a je to super - nemáš zaplej počítač, hraje televize, zapneš počítač, automaticky se přepne TV na RGB :) Jinak včera jsem zkoušel naší LCD Sony a pokud pin 8 nezapojím, také se nepřepne na RGB, leda manuálně dálkáčem a AV tlačítkem!

suksoft: A hleďme, i ve 40 let starém datasheetu může být chyba, které si doteď asi nikdo nevšiml - a nebo už ji nemá kdo opravit, protože Mostek už neexistuje a Z80 se už nevyrábí (kromě Zilogu). Já se řídil slovním popisem funkce jednotlivých pinů (na začátku datasheetu) a tam u RFSH není o třístavovosti ani slovo, u všech ostatních signálů ano. Evidentně v tom obrázku, na který odkazuješ, je chyba, a RFSH nemá být ve skupině 3stav. signálů, porovnal jsem popis s datasheetem SGS http://www.z80.info/zip/z80b8400_OCR.pdf strana 25, a tam je u RFSH jasně vidět, že i po odpojení CPU od sběrnic pomocí BUSRQ je RFSH výstup aktivní, a sice trvale v log. 1. Ufff, ulevilo se mi :lol: , nerad bych měl v Nucleonu takovouhle chybu, se kterou by stejně už nešlo nic dělat. Ale jak to vypadá, všechno je OK :like: Díky ale za tvůj postřeh!

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 253 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz