OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 18:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Sharp a ATMEL ATF1508AS
PříspěvekNapsal: 17.12.2022, 15:29 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Tak k Vanocum jsem si poridil programator pro ATF150x. Vcera vecer byl cas a tak jsem to rozbalil a elementarne vyzkousel abych vedel zda to jako celek funguje. Postupne jak sel cas jsem si koupil vlastni programator ATF15xx-DK3-U tak i plcc84 a plcc44 prechodu. Nejake plcc cipy jsem koupil v Cine. Neco malo v Mouseru.

Prvni programator jsem koupil v UK. Bohuzel prisel s jinymi pouzdry a tak jsem to reklamoval. Reklamace byla rychla a uspesna. Po mesici jsem se rozhodl to koupit v USA, bohuzel i zde jsem dostal spatne pouzdra. To uz jsem to nechtel reklamovat, proste jsem to vzal jako realny stav spolecnosti. Atmel mlci ale firma KANDA alespon slusne u sebe napsala "Two ATF15xx 44-pin CPLD Sample Devices - currently may not be TQFP".

Zacal jsem uvazovat ze si koupim i prechodku pro plcc44 a nejake cipy z Ciny. Puvodne jsem chtel jen plcc84 a cip ATF1508AS.

Rozhodl jsem se to provozovat na Windows7/32bit. Ty jsou nainstalovane na virtualni pocitaci s vmwarem. Cast usb funguje dobre. SW sel nainstalovat v pohode.

Programovaci jazyk bude Wincupl. Vlastni sw pro programovani atmisp pro windows7. Oboji se da stahnout zde https://www.microchip.com/en-us/product ... -resources .

Do Wincupl jsem dal maly priklad. Preklad prosel v poradku. Ale nevidel jsem zadny JED soubor. Myslel jsem ze staci nastavit v DEVICE SELECTOR spravny cip. Zjistil jsem ze je to cele jinak resene nez predpokladam.

V DEVICE SELECTOR si mate vybrat cip a v "Device Mnemonic" se zobrazi jmeno co mate dat do programu jak Device. V mem pripade je to f1504ispplcc44 a do programu mam dat:

Device f1504ispplcc44;

Strasne si dejte bacha na to 'isp' uvnitr nazvu. Bez toho 'isp' rikate ze se ma vypnout JTAG a po prvnim naprogramovani cipu prijdete o moznost to znova naprogramovat! Lepe receno bezproblemoveho naprogramovani.

Toto jsou prikazy (mala cast) co muzete pouzit nasledne ve vasem zdrojovem kodu pro nastaveni cipu.
PROPERTY ATMEL {JTAG=on};
PROPERTY ATMEL {TDI_pullup=on};
PROPERTY ATMEL {TMS_pullup=on};
PROPERTY ATMEL {security=OFF};
PROPERTY ATMEL {pin_keep=on};

Treba to TDI_pullup je bezne OFF a tak kdyz to jednou naprogramujete a nemate v programatoru pull up odpor tak mate problem to znova naprogramovat. To muze byt pro nekoho necekany problem.

V DEVICE SELECTOR je polozka 'device in file'. Ta rika zda typ cipu je napsan ve zdrojovem kodu v sekci device (vychozi nastaveni). Nebo ho zda jednorazove nastavite zde. Dejte si pozor ze kdyz nemate zaskrtnute 'device in file' a neco vyberete, tak uz se nemuzete sem zpet podivat co bylo vybrano a kontrolu muzete udelat az v souboru .fit. Podle mne je idelani to mit zaskrtnute a mit to zadane ve zdrojaku.

Jinak napr. f1504ispplcc44 neni problem vypnout JTAG. Ve zdrojovem kodu se zada PROPERTY ATMEL {JTAG=off}; a po naprogramovani budou vyvody pouzitelne k jinemu ucelu. Dostanete 4 vyvody navic. Pak ale budete muset pres fintu s 12V a odpor 2k "neautorizovane" aktivovat JTAG pri dalsim programovani pres JTAG.

-----

prvni maly kod co realne funguje je:

/* *************** INPUT PINS *********************/
PIN 21 = A ; /* */
PIN 20 = B ; /* */

/* *************** OUTPUT PINS *********************/
PIN 34 = C ; /* */


C = A # !B;

Ledka reaguje na stisknuti tlacitek.

------

Take budu zkouset Verilog v Quartusu. Nasledne program pof2jed. To sice neumi vyuzit cip na 100% ale prace ma byt vice produktivni a prijemnejsi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sharp a ATMEL ATF1508AS
PříspěvekNapsal: 17.12.2022, 19:30 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1200
Has thanked: 364 times
Been thanked: 304 times
Super a ten "Sharp a ATMEL ATF1508AS" :?:

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sharp a ATMEL ATF1508AS
PříspěvekNapsal: 01.01.2023, 11:19 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Tak jsem zkousel nejake priklady v Wincupl. Docela se darilo. Ze souboru .fit slo videt ze se to snazi delat co se planuje. Skoda ze vysledkem jsou jen konecne logicke rovnice a neukazuje to nejaky podrobny nahled do propoju uvnitr cipu jak to treba delaji nejmodernejsi prekladace pro FPGA. Teoreticky je to ale mozne si to naprogramovat ale bylo by to hodne prace a vysledek by neodpovidal vynalozenemu casu. To resi projekt https://whitequark.github.io/prjbureau/intro.html. Ale i tak jde videt ze system spravne chape ze chci udelat treba D klopny obvod nebo T ci Latch. Urcite nema smysl se zajimat o "Logic Doubling" - verim ze nejake vysledky by fitter dal ale spise mi to pripada jako reklama. Dve "PROPERTY ATMEL" se mi nepodarilo zfunkcnit ale nejsou nijak dulezite. Ostatni se mi podarilo vyzkouset a videt i zmenu v obvodu. Dobre je necist jen celkovou tabulku po prekladu. Klidne to ukaze nula chyb ale uvnitr *.fit je pak napsano kde je problem a proc to neprelozil.

Hodne kritiky na ATF150x je neopodstatnene. Lide nectou navody a pak se divi, ze to dela neco co nepredpokladaji. Asi nejdulezitejsi neocekavana vec je, ze kdyz se nijak nerekne tak prekladac je v rezimu TRY. To ale znamena, ze kdyz se mu nedari vyresit ulohu, tak ma pravo zmenit vyvody co uz definoval uzivatel a on necekane je prekvapeny ze mu nesedi co ocekaval. To je hodne casty problem. Toto je nastaveni aby fitter nemenil vyvody "property atmel {preassign=keep};"

Druhy casty problem je ze lide neumi zapnout JTAG rozhrani. To jsem psal minule. To zapina "isp" uvnitr nazvu device. Kdyz to clovek nevi, tak se to musi externe prekladat, to take par lidi na internetu takto dela.

Jinak porad se da sehnal cip v PLCC pouzdru u autorizovanych prodejcu. A to jak ATF1508, tak ATF1504 ale i ATF1502. Porad lze koupit "novy" v Cine, tak do 70Kc/kus. Slovo novy je vhodne brat s rezervou. Podle reakci lidi na webu skoro kazdy funguje, jen rada je pouzitych a ma dekativovano JTAG ale to se da znovu aktivovat.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz