OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 19:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: MemoryExpander2015
PříspěvekNapsal: 29.04.2015, 09:53 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Kluci meril jsem co se jeste vejde do Sharpa aniz by to vyzadovalo nejake velke zmeny.

Jako vyhozi misto jsem urcil oblast kde je Z80CPU a memext. Takto oblast ma rozmery cca 18x7cm. Da se to rozsirit jeste klidne o 3 cm smerem ke klavesnici ale uz tam neni tolik prostoru - pro smd soucastky tam je ale prostoru dost. Do urcite oblastni neni vhodne davat patice. Je ale oblast kam se daji dat. Oblast okolo konektoru T9 neni take vhodna pro patice. Pak je oblast o sirce cca 3 cm kde je mozno dat docela velke soucaskty a pak je dalsi oblast pod klavesnici kde je potreba kontrolovat velikost soucastek. Take mne napadlo ze tam kde jsou kondenzatory a odpory na zakladni desce udelat otvor - takto by se nic nemuselo ohybat a soucasne by to fungovalo jako chlazeni.

Kdyz jsem prohlizel kam se da dat jaky konektor tak mne napadlo ze tam kde je ted konektor X1 u memextu tam dat floppy konektor na interni fdd umistenou misto kazetaku. Pak jsem pustil fantazii z uzdy. Cpu primo zapajet do desky. Stejne tak i eprom. Dat tam cpld - pro zacatek uvazovat o 9572xl v plcc pouzdu ale v zaloze mit smd variantu xc95144xl, ktera stejne vyhraje. Klidne jich na desku dat vice, kdyz bude potreba. Nebylo by spatne tam dat vedle wd2791 i z80 sio pro rs232 rozhrani. Zde jsem premyslel ze mezi z80sio prevodnik na rs232 napetove urovne dat take cpld. Proc? Duvod by byl ten ze by se nic nemuselo menit a jen zmenou programu v cpld by se menila funkce jako je nastaveni DTE nebo DCE. Take bych tam dal i radic pro QD a nejradeji hned dva i kdyz druhy zadny program nepodporuje (celkem tri obvody).
V Elecrow umi za peknou cenu desky 10x16cm. Tech 16 cm je pekne cislo.

co by deska mohla obsahovat:
-z80cpu
-(option) eprom s originalnim kopii romky (klidne i puvodni cip)
-74ls245 - oddelovac cpu od pocitace
-pamet ram a flash pro vlastni memext
-z80 sio + prevodnik napeti z ttl na rs232 urovne + generator vhodne frekvence - cpld to bude ovladat
-wd2791 + 74ls123 + 74ls06 + 74ls06 + 74ls08 - oscilator na 2Mhz (+ jeste 2x74ls06 v pripade ze by byl 2x fdd kabel - druhy pro externi floppy) - cpld to bude ovladat
-v pripade volneho mista i cpld a pamet jako emulator ramdisku Pezik a VCTM1
- dip prepinac abych mohl rychle deaktivovat prislusne casti desky co bych prave nechtel vyuzivat

Take jsem udelal maly soukromy pruzkum zda to delat v Eaglu nebo Kicadu. Vetsina Sharpistu co umi delat desky je pro Eagle, nemaji cas se neco noveho ucit a Eagle maji legalne koupeny. Proti Kicadu nikdo neni, ale vetsina by byla jen jako pozorovatel a nepomohla by s routovanim. Osobne premyslim jak Kicad dat do projektu tak aby k tomu nikdo nemel averzi. urcite bych ale udelal predvyrobni kontrolu jak v DRC Eaglu, tak v DRC Kicadu - nestoji to vice nez 5 minut prace.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MemoryExpander2015
PříspěvekNapsal: 29.04.2015, 13:27 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
suksoft píše:
Dat tam cpld - pro zacatek uvazovat o 9572xl v plcc pouzdu ...

PLCC se mnohem hůř ručně pájí než VQ44, kromtoho 34 io pinů stačí s odřenýma ušima na holý MemExt, který se musí umístit dovnitř počítače.
Vše ostatní uvažované jsou IO periferie, které patří do expanzního boxu (když už tam je), jaký by byl důvod to komplikovat tady ?
Spíš bych potřeboval poradit, jakou tam umístit ROMku a jak velkou, ale asi dám na tisťák obojí (DIL i SMD) a osadí se jedna volba.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MemoryExpander2015
PříspěvekNapsal: 01.05.2015, 07:15 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
danhard píše:
PLCC se mnohem hůř ručně pájí než VQ44, kromtoho 34 .....


To byt som netvrdil Navyse sa daju dat do petice co minymalne pri vyvojy dost pomoze.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MemoryExpander2015
PříspěvekNapsal: 01.05.2015, 08:46 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
CPLD jsou ICSP , není důvod je dávat do patice.
Obvody v PLCC pouzdru jsou více zastaralé a jsou hůře dostupné.
PLCC patice se stejným footprintem se nedá zapájet ručně vůbec, když použiji Through Hole, tak jí musím použít i když ji nepotřebuji. Smysl to má tak jedině u EPROM.

Co se týče letování, tak se omlouvám, je to jen můj subjektivní pocit.
Za těch 20 let, co dělám s smd jsem měnil a letoval ručně pár set PLCC obvodů a kolem tisícovky PQFP obvodů.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MemoryExpander2015
PříspěvekNapsal: 01.05.2015, 08:47 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
suksoft píše:
co by deska mohla obsahovat:

wd2791, kabely a disketarna je uz ponekud retro,
pokud to umi unikarta emulovat a neda se to schovat cele dovnitr, tak to nepovazuju za nutne na nove desce resit

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz