OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 22:04

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 29.03.2015, 20:15 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1404
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Chcel by som si vytvoriť vlastný obsah ROM karty. Mohol by mi niekto poradiť ako sa dajú extrahovať programy vrátane zavádzača z ROM karty a ako ich vkladať na ROM kartu?

Na ROM karte som našiel 2 chyby:
1. Ak je prepínač v 800 režime, tak nenabehne. Tu by stačilo do zavádzača vložiť len dve inštrukcie a tým by to bolo napravené.
2. Border nie je čierny. Toto vlastne nie je chyba, ale po návrate do monitora ten border tak aj ostane a to mi dosť vadí.

A samozrejme, rád by som tam toho napchal viac a hlavne podľa svojho výberu.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.03.2015, 10:07 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Milsa problem cislo jedna je v tom ze romka podle prepinace sw1 vybere mod 700/800. Kdyz je vybrano MZ800 tak se spusti program v tomto rezimu a kdyz on se neumi zpatky prepnout do MZ700 tak to nefunguje. To je obecny problem a da se rici ze vetsina programu se kvuli tomuto nespusti. Proto doporucuji vsem vzdy si dat prepinac do polohy MZ700. Az ted budes stavet MemExt tak si budes muset rozmyslet zda to pripojis na tento prepinac nebo radeji udelas dalsi externi. Asi nejlepsi reseni je to tlacitko odpojit a rovnou to pripojit na GND a tak dat do GDG log0 coz je rezim MZ700. Pak je prepinac volny pro Memext.

Druhy problem by se dal odstanit jen napsanim noveho spoustece. Jinak kdyz jsem si hral s romdiskem tak jsem zjistil neprijemnou vlastnost ze jedna verze sw nesnasi kdyz jdes do monitoru a pak das EB. To ti napise chybu v epromce. Po spusteni primo po resetu to funguje. Je to podle vseho spatne napsany sw. Na prvni pohled to vypadalo na problem s HW ale byl to problem s SW.

Nejvetsi expert na obsah romdisku je Pavel Zelezo. Co vim tak si s tim hral nejvice.


Naposledy upravil suksoft dne 30.03.2015, 15:07, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.03.2015, 13:13 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1200
Has thanked: 363 times
Been thanked: 304 times
Podle toho, jak pises o modrem borderu, tak bych si typnul, ze by mohlo jit o ten muj zavadec. Kdysi jsem to takhle napsal schvalne, protoze se mi to takhle libilo. Dneska bych to klidne vratil zpet. Tuhle upravu muzu klidne udelat a poskytnout.
Co se tyka prepinace 700/800, tak to mi funguje (na emulatorech) v pohode. Ale zalezi na typu spousteneho programu, to pochopitelne nemuzu zarucit.
A nakonec: co se tyka vytvareni vlastniho obsahu. To je trochu slozitejsi, ale tady na konfere jsem daval programek, ktery umi sestavit obsah SROMu podle vlastniho vyberu. Tak pohledej, pripadne muzu poslat tu novou verzi a k ni i ten sestavovaci program.
Mimochodem, za zaklade diskuze jsem zrychlil nacitaci rutinu o cca 50%, takze nova verze je i lepsi ;-)
Jinak obecne sestaveni vlastniho obsahu resi asi predevsim autor toho ktereho zavadece. Kdysi se to delalo prevazne rucne, kdo to pise dnes, ten si asi vyrobi 'sestavovac' vlastni.
A chybou ohledne opakovaneho spousteni zavadece bez resetu opravdu nejaky zavadec trpel (diskutovalo se to taky tady). Byla v nem chyba. Ale uz nevim, co to bylo za verzi.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.03.2015, 21:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1404
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
suksoft píše:
Milsa problem cislo jedna je v tom ze romka podle prepinace sw1 vybere mod 700/800. Kdyz je vybrano MZ800 tak se spusti program v tomto rezimu a kdyz on se neumi zpatky prepnout do MZ700 tak to nefunguje. To je obecny problem a da se rici ze vetsina programu se kvuli tomuto nespusti. Proto doporucuji vsem vzdy si dat prepinac do polohy MZ700. Az ted budes stavet MemExt tak si budes muset rozmyslet zda to pripojis na tento prepinac nebo radeji udelas dalsi externi. Asi nejlepsi reseni je to tlacitko odpojit a rovnou to pripojit na GND a tak dat do GDG log0 coz je rezim MZ700. Pak je prepinac volny pro Memext.

Druhy problem by se dal odstanit jen napsanim noveho spoustece. Jinak kdyz jsem si hral s romdiskem tak jsem zjistil neprijemnou vlastnost ze jedna verze sw nesnasi kdyz jdes do monitoru a pak das EB. To ti napise chybu v epromce. Po spusteni primo po resetu to funguje. Je to podle vseho spatne napsany sw. Na prvni pohled to vypadalo na problem s HW ale byl to problem s SW.

Nejvetsi expert na obsah romdisku je Pavel Zelezo. Co vim tak si s tim hral nejvice.

V podstate by stačilo dať do zavádzača toto:
LD A,8
OUT (CEh),A
Tým by sa celý problém vyriešil. Je mi jasné, že ROM karta siaha do čias MZ-700, kde sa ešte o GDG nikomu ani nesnívalo, ale keby sa to aj načíta do MZ-700, tak tieto dve inštrukcie by nemali počítaču ublížiť.

Mimochodom, načo je vlastne ten MZ-800 prepínač, keď v režime MZ-800 je počítač prakticky nepoužiteľný? Mnoho programov si totiž režím na MZ-700 nezmení.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.03.2015, 22:03 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1404
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Mikes21 píše:
Podle toho, jak pises o modrem borderu, tak bych si typnul, ze by mohlo jit o ten muj zavadec. Kdysi jsem to takhle napsal schvalne, protoze se mi to takhle libilo. Dneska bych to klidne vratil zpet. Tuhle upravu muzu klidne udelat a poskytnout.
Co se tyka prepinace 700/800, tak to mi funguje (na emulatorech) v pohode. Ale zalezi na typu spousteneho programu, to pochopitelne nemuzu zarucit.
A nakonec: co se tyka vytvareni vlastniho obsahu. To je trochu slozitejsi, ale tady na konfere jsem daval programek, ktery umi sestavit obsah SROMu podle vlastniho vyberu. Tak pohledej, pripadne muzu poslat tu novou verzi a k ni i ten sestavovaci program.
Mimochodem, za zaklade diskuze jsem zrychlil nacitaci rutinu o cca 50%, takze nova verze je i lepsi ;-)
Jinak obecne sestaveni vlastniho obsahu resi asi predevsim autor toho ktereho zavadece. Kdysi se to delalo prevazne rucne, kdo to pise dnes, ten si asi vyrobi 'sestavovac' vlastni.
A chybou ohledne opakovaneho spousteni zavadece bez resetu opravdu nejaky zavadec trpel (diskutovalo se to taky tady). Byla v nem chyba. Ale uz nevim, co to bylo za verzi.

Problém nie je s programami spúšťanými z ROM karty, ale so samotným zavádzačom, ktorý nebeží v režime MZ-800. Tá úprava by potešila, ale ideálne by bolo, ak by existoval popis, ako nahrávať a sťahovať programy z ROM karty. Upravil by som si ju podľa seba. Ide o môj emulátor, nie o fyzickú ROM kartu.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.04.2015, 09:28 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1200
Has thanked: 363 times
Been thanked: 304 times
Tak tady je ta upravena verze pro vytvareni obrazu pro SROM disky. Oprava spociva v moznosti spoustet v rezimu MZ800 a urychlil jsem nacteni a spusteni programu (cca o 50%). Spousteni je jednoduche, 'MzfToROM' a seznam .mzf souboru. Vysledkem je RDisk.bin. Mel by jit spustit v emulatoru nebo jde vypalit do FLASHky/EPROMky. Ten soubor muze byt i vetsi nez 64kB, treba 1MB. Potom ale musi emulator/SROMdisk podporovat citace nad 16 bitu. Pri generovani vypise velikost potrebne pameti a zbyvajici misto.
Pokud to nekdo budete zkouset, muzete se podelit se zkusenostmi?


Přílohy:
MzfToROM.zip [6.04 KiB]
526 krát

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz