OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 22:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výkon napájecího zdroje
PříspěvekNapsal: 21.10.2016, 12:58 
Offline
Prvnička

Registrován: 23.09.2014, 11:30
Příspěvky: 16
Bydliště: Pelhřimov
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times
Zdravím,

nevíte jaký maximální výstupní proud zvládne vnitřní zdroj Sharpa?
Ani na zdroji ani v dokumentaci jsem žádný údaj nenašel, jen na stříbrném štítku dole na počítači je uvedeno 20 W, což by znamenalo 4 A.

Včera se mi ho asi podařilo přetížit z odběrem z vnějšího 5 V výstupu. Asi 20 minut po zapnutí se z něj ozvalo prsknutí (říká dcera, já v tu chvíli u počítače nebyl) a začalo se z něj docela slušně kouřit. Předpokládal jsem, že se uhřálo trafo, propálila izolace a vznikl mezizávitový zkrat. Sehnat tohle konkrétní trafo asi není šance. Případně se mohla prošlusnout nějaká dioda nebo tranzistor a něco šlo do zkratu, to by asi opravitelné bylo.
Takže jsem ho oplakal a začal hledat náhradu. Na eBay je hromada spínaných 5 V zdrojů označených jako zdroje pro LED pásky s různou ampéráží asi od 2 do 20 A, tak právě řeším, jak silný hledat, 5ampérové stojí kolem 200 - 250 Kč.

Nicméně, zdroj vevniř nevypadal nijak poškozeně ani opáleně, a když jsem po vychladnutí a odeznění šoku zkusil zapnout a čekal další příděl kouře, tak normálně naběh, dával 5 V a po připojení i Sharp nastartoval. Beru, že jsem mohl vyhřát trafo, až začala dýmat nějaká izoalce, ale nelíbí se mi to prsknutí, už mu moc nevěřím, určitě zkusím ještě nějaké zátěžové testy. Ale ani si nejsem jist, kolik po něm můžu chtít.

Jo, a když jsem brouzdal po eBay, tak nějakej Němec tam prodáváa MZ-821 za 249 Euro, kdybyste měl někdo zájem: http://www.ebay.com/itm/Sharp-MZ-800-Pe ... 1766223241


Díky za případné reakce,

Aleš Zíka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon napájecího zdroje
PříspěvekNapsal: 21.10.2016, 13:21 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Ahoj Alesi

Tvuj problem je klasicky problem s filtracnim kondenzatorem na vstupu zdroje. Na http://www.sharpmz.org/mz-800/download/ ... manual.pdf je schema zdroje. Vzdy odchazi ty prvni dva filtracni kondenzatory. Jejich cinnost je zajistit aby se nesirilo ruseni z pocitace ven do site 220V. I bez nich to funguje. V tvem pripade se jeden castecne "odparil" a proto to ted funguje. Idelani je zbytek vyndat a koupit si jiny. Na minule akci Talsky mlyn Nobomi prodaval par kusu co mel navic, take mu tam jeden Sharp zacoudil. Jinak je to bezna vec, pred 14 dny jinemu kamaradovi z tohoto fora se to take stalo a potreboval navod aby vedel co si ma koupit. Jinak akce Talsky mlyn II se bude opet konat pristi mesic. Kdyz se predem dohodnes tak urcite nekdo z nas veme nahradni a opravime to. Ale neni to vubec slozite si to doma vymenit.

Suksoft


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon napájecího zdroje
PříspěvekNapsal: 21.10.2016, 14:12 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Ja mam jeden zdroj zo Sharpa (pouzivam ho na napajanie ZX + MB02 + mechaniky) a ten je dimenzovany na 6A odber. Ale vobec netusim z ktorej verzie Sharpa je (ziskal som ho kedysi od kamarata ktory ho mal od dalsieho kamarata...). Predpokladam ze asi z nejakej beznej (700 alebo 800 ?).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon napájecího zdroje
PříspěvekNapsal: 21.10.2016, 14:28 
Offline
Prvnička

Registrován: 23.09.2014, 11:30
Příspěvky: 16
Bydliště: Pelhřimov
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times
Díky, za rychlou odpověď. Bude to skutečně ono, ten druhý kondenzátor je nějaký nafouklý a má praské boky. Je nacpaný mezi tlumivku a graetz, tak to není moc vidět, navíc jsem se upnul na to, že jsem asi přetížil výstup, takže jsem vstupní část moc nezkoumal s tím, že i tak jsou tam tak malé proudy, že tam nemá co shořet. Takže moje experimenty a porucha zdroje byla nejspíš jen shoda okolností.

Moc děkuji, za nabídnutou pomoc, ale není to nutné, s páječkou umím, v mládí jsem docela bastlil a teď se k tomu zkouším vracet (a tohle jsou důsledky ;-), takže to zvládnu sám. Kondenzátory si taky seženu

Co je akce Tálský Mlýn a kde se o tom dá něco najít? Já sice na tyhle akce moc nejsem, ale vědět o tom můžu...

Ještě jednou díky,

AZ


suksoft píše:
Ahoj Alesi

Tvuj problem je klasicky problem s filtracnim kondenzatorem na vstupu zdroje. Na http://www.sharpmz.org/mz-800/download/ ... manual.pdf je schema zdroje. Vzdy odchazi ty prvni dva filtracni kondenzatory. Jejich cinnost je zajistit aby se nesirilo ruseni z pocitace ven do site 220V. I bez nich to funguje. V tvem pripade se jeden castecne "odparil" a proto to ted funguje. Idelani je zbytek vyndat a koupit si jiny. Na minule akci Talsky mlyn Nobomi prodaval par kusu co mel navic, take mu tam jeden Sharp zacoudil. Jinak je to bezna vec, pred 14 dny jinemu kamaradovi z tohoto fora se to take stalo a potreboval navod aby vedel co si ma koupit. Jinak akce Talsky mlyn II se bude opet konat pristi mesic. Kdyz se predem dohodnes tak urcite nekdo z nas veme nahradni a opravime to. Ale neni to vubec slozite si to doma vymenit.

Suksoft


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon napájecího zdroje
PříspěvekNapsal: 21.10.2016, 14:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1029
Has thanked: 445 times
Been thanked: 155 times
Potvrzuji. Také už jsem jednou měnil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon napájecího zdroje
PříspěvekNapsal: 21.10.2016, 16:50 
Offline
Radil

Registrován: 26.05.2013, 14:18
Příspěvky: 521
Bydliště: Šalingrad
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Taky mi to tak odešlo. Vyměnil jsem oba X2 kondenzátory a je klid.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon napájecího zdroje
PříspěvekNapsal: 21.10.2016, 21:40 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Ahoj Alesi

To ze ti zdroj odesel kdyz jsi to mozna pretizil je cista nahoda.

Aktivni Sharpisti komunikuji budto zde nebo na http://mail.ordoz.com/pipermail/sharpmz/. Tam se take muzes docist o te akci Talsky mlyn II. Info o jarni akci je na http://www.8bity.cz/2016/sharp-setkn-ja ... -tlsk-mln/ nebo o jeste predchazejici akci je na http://www.8bity.cz/2016/mz-40k-fest/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz