OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 21.04.2014, 15:33 
Offline
Radil

Registrován: 26.05.2013, 14:18
Příspěvky: 521
Bydliště: Šalingrad
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Využiju existující téma a zeptám se tady. Po delší době jsem vytáhl Sharpa a kdyz jsme ho zapl, tak sice obraz na VGA naběhl, ale už nenaběhlo logo unikarty. Jenom klasika výběr cassete a monitor. SD karta je vlozena, soubory na ni jsou.. Pro jistotu jsem znovu flashl firmware UNICARDmk3_r9.dfu, na sd kartu nahral adresář unicard z unicard_sdmmc_2011-09-28.rar. A nic ..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 04.05.2014, 23:39 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
Zdravím vespolek, tak ta druhá iterace je už asi tady :-) Podařilo se mi rozběhat unikartu s tím novým ARMem STM32F429, krátké info jsem hodil na https://nobomi.cz/8bit/mzuni3b/
Takže začínám připravovat podklady pro výrobu a evidovat zájemce o hotové kousky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 29.07.2014, 15:54 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
Tak den výroby nové unikarty s plnohodnotnou grafikou se přiblížil, už jsou vyrobené plošňáky.
Všem zájemcům jsem poslal na e-mail info k výrobě, pokud vám nic nepřišlo a máte o kartu zájem, napište mi.

Hezký den
Bohouš


Přílohy:
UNICARDpcb.jpg
UNICARDpcb.jpg [ 117.42 KiB | Zobrazeno 14736 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 01.10.2014, 19:38 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Asi jsem objevil Ameriku a jsem možná poslední, kdo na to přišel, ale nedá mi to sem nadšeně napsat:
(Tip pro ty, co na unikartě nesnášejí RESET+Q.)

Vymazání obsahu .cfg souborů v adresáři /unikarta/ způsobí normální start romky,
takže se pak přirozeně nabízí volba stisku C, M nebo Q (Q natáhne a odstartuje soubor mzq, tedy unikartový menedžr).

Nebo existuje nějaká klávesa pro odmountování obrazů disket?

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 01.10.2014, 19:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Původní manager to uměl, novější ne. Prosil jsem autora Michala Hučíka, aby to tam vrátil. Říkal, že až bude psát novější manager, pokusí se.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 01.10.2014, 20:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Ze Sharpa na to zatim nic neni, ale muzu to pridat do Uniutil http://www.8bity.cz/2012/uniutil-com-utility-pro-sharp-ramdisk-rrd-a-unikartu/ nebo muzes pripojit Unikartu pres USB k pocitaci a pouzit Unicard Shell - smazes soubory s konfiguraci FD prikazem UNLINK a das FDDREMOUNT.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 02.10.2014, 19:16 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Porovnal jsem Martinovu radu: "V adresari Unicard, ale musis mit i mzfloader.cfg, mzfloader.mzq a mgr.mzf."
s aktualnim obsahem karty od Bohouse.
V adresari UNICARD od nej mam:
fd0.cfg, fd1.cfg, fd2.cfg, fd3.cfg, 16 MB ramdisc.dat
a pak uz jen soubor mzfloader.mzq o velikosti 24590 bajtu.

Oproti tomu na strance http://ordoz.com/sharp/ je uveden seznam
mzfloader.mzq - 259 bajtu - loader, ktery se natahne z emulovaneho QD a nainstaluje do pameti predvoleny program
mzfloader.cfg - 17 bajtu - konfiguracni soubor ve kterem je cesta k MZF, ktery se ma spustit
mgr.mzf - 5 kB - nejnovejsi unicard manager verze 2.2, build date 28.9.2011

Mají ty dvě varianty nějaký prakticky odlišný význam?

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 02.10.2014, 20:13 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Ja pouzivam tak nejak ze setrvacnosti tu puvodni variantu. To je asi spis dotaz na Bohouse, v jakem poradi nacita a z jakych adresaru konfiguracni soubory. Jsou i konfiguracni soubory, ktere napr. zadisabluji shell (ushelldisabled.cfg) a naopak je i loader z "ROM" disku rdloader.mzq. Zkratka tech moznosti konfigurace je vicero.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 03.10.2014, 00:59 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
Obě řešení dělají ve výsledku totéž. V souboru /unicard/mzfloader.mzq je vždy image QD.
1) Ve starší verzi je na QD jen jednoduchý zavaděč, který si přečte soubor /unicard/mzfloader.cfg, otevře soubor, jehož jméno je tam napsané a spustí ho jako mzf binárku (a tou je třeba unicard manager).
2) V druhém případě je unicard manager rovnou na QD a IPL monitor z ROMky ho sám spustí, není potřeba další cfg a mzf soubory.

Tak už zbývá jen vysvětlit proč na mé SD kartě (pack2GB.zip) má obraz QD 24kB a přitom unicard manager je tam ten stejný cca 5kB velký :shock:
To je prosté, prostě tam není sám, je tam ještě OPENING 800 a OPENING DATA, takže po spuštění basicu MZ-1Z016 stačí napsat příkaz DIR"QD: odentrovat, potom najet kurzorem nahoru na začátek řádku s nápisem BTX* "OPENING 800" a stisknout klávesu F1 a potom už jen sledovat a poslouchat ;-)

A ještě jedna poznámka, z historických důvodů je v mých verzích nejdříve kontrolován soubor /RDLOADER.MZQ, pokud ten je na kartě přítomen použije se jako obraz QD on, pokud není přítomen, chová se karta "standardně", dle popisu výše.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 03.10.2014, 09:52 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Super, diky za vysvetleni. A ten RDLOADER.MZQ taky teda emuluje QD? Myslel jsem, ze to funguje jako image ROM/SRAM disku, ale nikdy jsem si s tim nehral.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 03.10.2014, 11:05 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
Martin8bity píše:
Super, diky za vysvetleni. A ten RDLOADER.MZQ taky teda emuluje QD? Myslel jsem, ze to funguje jako image ROM/SRAM disku, ale nikdy jsem si s tim nehral.

Jo jo, taky emuluje QD, je to tam z dřívějších pokusů, vřele doporučuju tento soubor nepoužívat. QD přes obraz v souboru /unicard/mzfloader.mzq je lepší, měl by totiž fungovat na všech verzích karet s aktuálním firmwarem.

Jinak obraz ramdisku je v souboru /unicard/ramdisc.dat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 03.10.2014, 15:18 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
SCjoe píše:
A je predstavitelne/mozne v budoucim firmware mit moznost nacitat konfiguraci unikarty z jednoho souboru na SD karte
a tak nastavit pripojeni ruznych floppy-, q- a ramdisku (vc. souboru s obrazy medii)?

No v mých představách je to už dlouho a možné to je, ale ještě jsem na to nenašel čas. Uvažoval jsem i část týkající se přítomnosti HW ukládát do zálohované SRAM v unikartě a na kartě by pak byly uložené konkrétní image těch zařízení. Možnost editace konfiguračních souborů připojením klávesnice do PS/2 unikarty běhěm chodu Sharpa už ani neuvádím, to je přece samozřejmost, že to musí jednou přijít :-)

SCjoe píše:
A trochu sci-fi pro nahravani vicedilnych souboru:
Bude nekdy v moznostech unikarty pohlidat si pristupy na adresu v ROM pro LOAD (vybraneho zarizeni treba podle toho config souboru)
a v takovem pripade se nastavit/prepnout na dalsi soubor .MZF v adresari...?

Bohužel možnosti manévrování s ROM má unikarta za expanzním slotem prakticky nulové, takže bez podpory (úpravy) ROM v Sharpovi to nepůjde.
Pak jdou přepsat více dílné programy, aby další díl natahovaly přes API unikarty, ale to bude vyžadovat jisté úsilí v těch programech najít, kam to naroubovat.
Co by šlo celkem snadno je přidat do unikarty API, na přehrávání *.MZF jako zvukových stop, audio výstup pak připojit na vstup kazeťáku a z nějakého managera si vybrat "playlist" a nahrávat přes standardní rutinky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nova verze Unicard Managera v2.3
PříspěvekNapsal: 12.10.2014, 17:16 
Offline
Kecálek

Registrován: 10.10.2014, 10:40
Příspěvky: 89
Has thanked: 3 times
Been thanked: 48 times
Pro pripad, ze nectete maillist, ci alespon obcas nesledujete zmeny v balastu na me webovce, tak preposilam info o nove verzi managera i sem:


Ahoj,

prave jsem dal na web novou (prozatim ne prilis otestovanou) verzi Unicard Managera v2.3.

Byla do ni doplnena funkce pro odmountovani FD image. Pro jistotu jsem do teto verze take pridal i strucny help, kdyby nahodou nekdo nevedel, ze pro rychly listing mezi obrazovkama je dobre pridrzet sipku vpravo, ci vlevo :)

Take nevim, nakolik je o manageru znamo to, ze jej muzete spoustet primo z cp/m - staci z nej udelat klasicky .com soubor. Program sam rozezna ze je spusten z cp/m prostredi a potom krom moznosti Reboot nabizi i moznost Quit, pomoci ktereho se vratite opet do systemu.

Odkaz na managera jsem dal na svou webovku do sekce /sharp/

Zde je primy link na mzf, ktery je potreba nahrat do /unicard/mgr.mzf: http://www.ordoz.com/sharp/unicard_files/mgr-v2.3.mzf

Zde je link na mzf, kterym je mozne natahnout managera do cp/m pomoci programu cmt: http://www.ordoz.com/sharp/unicard_file ... .3.com.mzf

Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 14.10.2014, 11:37 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
JohnBlbec píše:
@nobomi,

bylo by super, kdybys tady dal image te sve sd karty, kterou jsi mel na bytefestu. bylo tam spoustu her a taky ostatniho sw - rozhodne vice, nez je v tom pack2GB.zip

No karet jsem měl víc, ale co se týče Sharpa, tak pro toho jsem tam neměl navíc (krom mých výtvorů v podobě dema přehrávání MODu, Sharp verze Hotelu U Zelené Sedmy a poevropskoasciitabulkové verze japonské hry y2k v příloze) oproti tomu zipu nic, co by se nedalo stáhnout ze SCAVu nebo sharpmz.org.

Měl jsem sice další soft pro emulátor STMZ800, ale to všechno bylo pro Spectrum nebo PMD85, ne pro Sharpa.


Přílohy:
y2kCZ.zip [42.89 KiB]
608 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 15.10.2014, 14:54 
Offline
Kecálek

Registrován: 10.10.2014, 10:40
Příspěvky: 89
Has thanked: 3 times
Been thanked: 48 times
Omlouvam se za mystifikaci s provozem managera pod cp/m. Stavajici verze jiz neni samospousteci, ale pro start a detekci prostreni pouziva loader, ktery nasledne natahne /unicard/mgr.mzf a nastavi mu prislusne flagy, podle kterych pozna jak se ma chovat.

DSK image s cp/m s odzkousenym loaderem jsem umistil na svuj web. Tady je primy link http://www.ordoz.com/sharp/unicard_file ... er_dsk.rar

Michal


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz