OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 15:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 29.03.2015, 15:21 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
To uznavam. To jsem prehledl. Takze ten 74ls08 neni potreba.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 04.04.2015, 09:29 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Mal by niekto záujem upraviť aspoň 2Z-046+ na prácu s MemExtom? Konečne by sme sa dočkali >22 kB. Ideálne dorobiť to do Disk BASIC 800, ten vie robiť so všetkým.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 06.04.2015, 17:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Takže oprava, dorobiť to by bolo ideálne do MZ-800a (MZ-800D-BASIC), ten pozná FD1-4, QD, RAM, CMT. Ak tam niekto dorobí podporu väčších RAM diskov, tak lepší BASIC pre 8 bity nebude.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 07.04.2015, 11:26 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Milsa urcite tento Basic o kterem pises by byl nejlepsi. Ale myslim ze by se melo zacit tim co je nejvice popsane, napr. QD BASIC MZ-5Z009.

Dnes jsem byl prijemne prekvapeny ze desky jsou uz doma. Pocitam ale ze posilat to budu na konci tydne nebo na zacatku pristiho.
Desky vypadaji pekne. To uz zacina realne konkurovat nasim firmam co se tyce rychlosti dodani postou. O cene ani nemluvim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 19.04.2015, 14:05 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Tak svoji desku jsem uz zapajel. Eprom jsem zatim jen lehce nasunul a budu ji muset jeste pripravit.


Přílohy:
memext-osazena-deska.jpg
memext-osazena-deska.jpg [ 272.71 KiB | Zobrazeno 12427 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 20.04.2015, 10:38 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Dobra zprava je, ze prvni lide maji uz stavebnici Memexu doma.

Zatim jeste nemam Memext zprovoznen, to se snad povede dnes vecer. Kluci co to budete stavet, mam uz par postrehu ke stavbe. Kdyz jsem premyslel jak udelam ten plochy kabel tak mne napadlo ze muzu pouzit originalni kabely co se drive pouzivaly k pripojeni Com2 v PC, proste propojovaci kabel mezi motherboardem a konektorem na bedne. Staci jen ustipnout canon konektor. Vse ostatni je uz hotove. Takze puvodni koupeny konektor jsem nepouzil. Na pripojeni na zakladni desku pouziji koliky z PRSL 32. 4 zbydou po rozdelani PRSL 32 a dalsi 3 se musi vzit z nove listy. Oboustranny kolik se da take pouzit ale jde zasunout az pod silou a to nechci. Take by se dal pouzit dratek z resistoru ale ten kolik z PRSL mi pripada nejlepsi reseni.

Obsah flash jsem udelal tak ze jsem vycetl romku. Pak jsem ji 32x zkopiroval za sebou a to ulozil do flash.

Dostal jsem dotaz na strankovani:
Memext ma 512KB ram a pak nasleduje 512KB flash. Vzdy muzes vzit jakoukoliv 4KB oblast a tu dat kamkoliv. Mas vlastne 256 stranek po 4KB (celkem 1MB). V jeden okamzik mas pristupnych 16 stranek. Mazat muzes vzdy jen 64KB oblast, tech je 8.

Trosku mam obavu aby vzdy po zapnuti byla 7489 vynulovana nebo abych nenastrankoval do ram pameti flash a pak by nefungoval monitor po resetu. Asi si upravim romku aby byl vzdy nejaky vychozi bod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 20.04.2015, 12:09 
Offline
Prvnička

Registrován: 22.12.2013, 19:37
Příspěvky: 19
Bydliště: Košeca
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time
stavebnica je doma - ďakujem Radku!

_________________
Sharp MZ-811


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 20.04.2015, 20:09 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2191 times
Been thanked: 894 times
Mate prosim predstavy o uprave basicu?

1) ramdisk
2) oddelit z kodu interpreteru vybrane casti, nejlepe IO rutiny - tim jednak uvolnit vice prostoru do hranice 64 KB pro basicovy program, jednak vytvorit zaklad jakehosi biosu - doplnku romky - vyuzitelneho i dalsimi programy...
3) ukladat samostatne cast systemovych ci programovych promennych (ala c128) - tim castecne uvolnit prostor podobne jako v predch. pripade...
4) mit soubezne v pameti nekolik basicovych programu...
5) ukladat basicovy program do stranek, pres hranici 64 KB - asi nejslozitejsi uprava...

Pro mne je nejlakavejsi reseni s "biosem", ktery by mj. zahrnoval i tabulku obsazeni stranek (kody pro jednotlive druhy programu ci data...).

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: celý příběh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 21.04.2015, 20:13 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Tak Memext je elementarne funkcni a funguje. Musi se dle navodu od Davida presne zapsat uprava romky a tak zajistit inicializaci ramky 7489. Kdo to ted stavi tak dostane mailem soubor do flesky. Ten jsem vyrobil tak ze jsem nahral do pocitace originalni rom a tu jsem upravil hex editorem. Pak jsme to 32x nakopiroval:

copy /b o.bin /b + o.bin o1.bin
copy /b o1.bin /b + o1.bin o2.bin
copy /b o2.bin /b + o2.bin o3.bin
copy /b o3.bin /b + o3.bin o4.bin
copy /b o4.bin /b + o4.bin o5.bin

Pozdeji jiste nekam na web dame vsechny podklady. Otestoval jsem oba Memexty co jsem stavel pro sebe a kamarada. Ted premyslim zda neudelat specialni program na otestovani zda vsechny ctyri pameti jsou v poradku.

SCjoe píše:
Mate prosim predstavy o uprave basicu?

1) ramdisk
2) oddelit z kodu interpreteru vybrane casti, nejlepe IO rutiny - tim jednak uvolnit vice prostoru do hranice 64 KB pro basicovy program, jednak vytvorit zaklad jakehosi biosu - doplnku romky - vyuzitelneho i dalsimi programy...
3) ukladat samostatne cast systemovych ci programovych promennych (ala c128) - tim castecne uvolnit prostor podobne jako v predch. pripade...
4) mit soubezne v pameti nekolik basicovych programu...
5) ukladat basicovy program do stranek, pres hranici 64 KB - asi nejslozitejsi uprava...

Pro mne je nejlakavejsi reseni s "biosem", ktery by mj. zahrnoval i tabulku obsazeni stranek (kody pro jednotlive druhy programu ci data...).


SCjoe urcite pujde nejak udelat ten bod 1 -ramdisk. Take bod 2 je logicky. Ostatni body jsou podle mne spravne ale otazka je zda nekdo bude mit cas a chut se do toho pustit. Urcite ten Bios je to co bych rad podporil.

Co by se mi libilo, kdyz by Basic a CP/M bezelo soucasne - to znamena stejny graficky rezim a reakce na interupt.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 21.04.2015, 21:33 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Nedá mi nevyjadriť sa.
1. Toto rozhodne podporujem. Myslím, že by nemal byť problém tento bod upraviť na počkanie pre niekoho šikovného. Mali sme kedysi program v BASICu, ktorý po pár POKE príkazoch vyčlenil časť voľnej pamäte a správal sa k nej ako k RAM disku. Pre program potom ostalo 7 kB, ak mal RAM disk 15 kB, ale šlo to. Myslím, že upraviť teda prácu s RAM diskom v BASICu na plnohodnotné využitie 1 MB RAM disku by pre niekoho znalého malo byť otázkou max. niekoľkých hodín.
2. Tomuto bodu osobne veľmi nerozumiem ako to oddeliť a čo presne oddeliť, ale bod 5 by tento bod v podstate označil za zbytočný.
3. To isté ako bod 2.
4. Toto považujem za zbytočné, už len preto, lebo pri RAM disku 64 kB, ktorý sa dá používať už teraz to v podstate nemá taký veľký význam. Navyše čiastočne je to umožnené cez MERGE a CHAIN umožňuje ponechať z pôvodného programu aspoň premenné.
5. Toto vidím ako najdôležitejší bod. Myslím, že to také jednoduché nebude, ale realizovateľné to rozhodne je. Konečne by skončilo obmedzenie na 22 kB a BASIC by bol o niekoľko tried lepší. Je to úžasné mať pre BASIC program cca 450 kB.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 22.04.2015, 08:16 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2191 times
Been thanked: 894 times
Milsa píše:
5. Toto vidím ako najdôležitejší bod. Myslím, že to také jednoduché nebude, ale realizovateľné to rozhodne je. Konečne by skončilo obmedzenie na 22 kB a BASIC by bol o niekoľko tried lepší. Je to úžasné mať pre BASIC program cca 450 kB.


to uz prave umi sam basic, tak inspirace tady je a taky otazka, co je tezsi, portovat sam basic ci upravit mz basic...

sam basic na to strankovani jde takhle:

While any structure in memory, like a Basic line, starts below C000, before it will "fall off" the end of the memory map. This simplifies the job of the ROM, since it doesn't need to keep checking, for every byte it reads, whether the
end of the memory map has been reached. It is sufficient if it checks, say, every line, if the start of the line is above C000; if it is, the paging can be altered so that the same byte of RAM is re-mapped 16K lower (which will be somewhere in the region 8000 to BFFF) and again we have ample room before we fall off the end of the memory map. This system can be extended with up to XX pages of RAM (the maximum that the ports that page internal RAM can control) allowing for very big programs indeed.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: celý příběh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 22.04.2015, 09:16 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Kluci pozor, Memext ma 512KB ram a 512KB flash a tak ramdisk se da udelat max 512-64=448KB. Ale kdyz napr. ja budu chtit tam mit i CP/M tak je to jen 384KB ale i to je dostatecny prostor. Osobne bych memext chtel pouzit jako ram pamet pro cpu a ne jako ramdisk. Ty doma mam a jeste dalsich cca 5 typu chci stavet, jen mit cas.

Take budme realni. Soucasny basic umi pracovat jen s 16bitovou aritmetikou a tak trivialne neprekrocite 64KB. Samozrejme kdyz ted bude vice pameti tak muzeme to postupne predelat na 32bit ale basic rutina bude pomalejsi. Osobne byl byl pro to zacit s QD Basicem - ten ma komentovany vypis. Zamerit se na rutinku ktera pripojuje romku a skace do ni a spousti rutinky co jsou ulozene v romce. Ty jako prve presunout do nejake stranky v ram a odzkouset zda to funguje. Pak se muzou postupne premistovat dalsi. Po kazde kompilaci basicu tak bude vlastni basic mensi a mensi. Pak zjistit jak a kam se uklada zdrojovy kod basicu a ten dat do samostatneho 64KB oddilu. Podle mne je to prace v rozsahu tak 400-500 hodin, takze docela dost a pro mne nerealne.

Co vidim realneji je vybrat z basicu rutinky pro ovladani QD, ramdisku a FD a ty postupne popsat a zatridit. Pro ne udelat nejaky vstupni vektor v nejake strance. Pak je pouzivat ve svych programech a to jak v asembleru v Basicu tak pod cp/m jako sluzbu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 22.04.2015, 09:19 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
ad SAM

Tak se normálně dělá rolování po mapované paměti.
Do dvou sousedních stránek nahraješ mapu na sousední stránky v mapovaném prostoru.
Pokud tam budeš obsluhovat pole maximálně délky stránky, tak bude vždy umístění v prostoru těch dvou stránek a pro správu stačí spočítat stránkování jen jednou na začátku a pak do toho přistupuješ jako kdyby to bylo v základní paměti.

V SAMovi měli ve vývojové verzi v horní polovině dvě 16k stránky samostatně ovládané dvěma registry. Spojili to do jedné 32k s 16k krokem mapování, takže stačí nahrávat jen jeden mapovací registr, což si sw, ani hw moc neušetřili, nemůžou ale ty stránky ovládat samostatně, takže je tam poněkud překrývající tlačenice :D

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 22.04.2015, 10:05 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2191 times
Been thanked: 894 times
danhard píše:
V SAMovi měli ve vývojové verzi v horní polovině dvě 16k stránky samostatně ovládané dvěma registry. Spojili to do jedné 32k s 16k krokem mapování,

Dva registry pro dve horni 16k stranky na samovi zustaly - pro fastramku o velikosti az do 4 MB. Zatimco 512k je pro programy, data, screeny, pripadne pro male ramdisky, 1 az 4 mb jsou systemove podporovane hlavne jako ramdisk.
Ta debata ale spise patri do vlakna MemExt2015, pokud by teda byl zajem, aby nova deska nasazena na patici procesoru umela strankovani spectra 128k, sama ci mb02 :-)

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: celý příběh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 22.04.2015, 10:52 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Jeste jsem chtel napsat ze az Memext budete datvat do patice tak musite pouzit docela dost sily. Na muj vkus hodne. Ale nakonec to tam vjede jak po masle. Take musite trosku ohnout par soucastek okolo patice. Casem jeste si dam vpravo do tech der nejake distancni sloupky z umele hmoty z PC aby to nesedelo jen na patici.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz