OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 11:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: BASIC a ALFI
PříspěvekNapsal: 11.12.2014, 16:31 
Offline
Prvnička

Registrován: 23.09.2014, 11:30
Příspěvky: 16
Bydliště: Pelhřimov
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times
Zdravím,

koncem roku 1989 jsem si nadšeně koupil stavebnici plotteru ALFI. A nedlouho potom kamarád odněkud přitáhl upravenou verzi Basicu 800, který měl vyměněné rutiny pro SHARP plotter, takže spolupracoval právě s Alfíkem. Už si nepamatuji, jestli fungovaly všechny příkazy pro plotter, nebo jen něco, my to využívali v podstatě jen pro tisk výpisů programů (takže LIST /P určitě ;-)), jinak jsme Alfíka honili hlavně ze strojáku.
Pak si ještě vzpomínám, že ten BASIC měl navíc pár příkazů, hlavně pro grafiku, takže člověk nemusel poukovat, určitě tam byl BORDER pro obarvení rámečku, SYNC pro synchronizaci s vblank, aby obraz při přepínání palet neblikal, myslím že i něco jako SCROLL. Taky už si nejsem jistý, jestli to bylo všechno v jednom, možná to byly dva samostatné upravené Basicy, ale mě jde hlavně o ten s podporou ALFI.

Netušíte někdo, jestli by se někde nedal najít? Docela rád bych si zase Alfíkem zablbnul...
Děkuji za každý tip,

AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BASIC a ALFI
PříspěvekNapsal: 12.12.2014, 11:10 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
Ahoj
nasej jsem tohle (viz priloha), zkusit to?
A, prosim Te, podel se potom se zazitky ;-)

Mikes


Přílohy:
basic-qd_5Z009_v1-0b+_alfi.zip [28 KiB]
569 krát

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BASIC a ALFI
PříspěvekNapsal: 13.12.2014, 10:43 
Offline
Prvnička

Registrován: 23.09.2014, 11:30
Příspěvky: 16
Bydliště: Pelhřimov
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times
Díky, díky moc, to bude přesně ono! Teď, když vím co hledat, jsem ho našel i tady http://www.sharpmz.org/mz-800/dldos.htm (klíčové slovo "Pilsoft")

S ALFI funguje moc pěkně, má i podporu pro přímé ruční ovládání. Pak, co jsem v rychlosti vyzkoušel, umí příkazy LIST /P, PRINT /P, PTEST, PLINE, RLINE, PMOVE, RMOVE, HSET, GPRINT, PCIRCLE, PLOT, ostatní mi hážou Syntax erorr, tak jsou patrně vypreparované (nebo dávám blbě parametry). Podle výpisu při startu Basicu by ještě měl umět HCOPY, ale když jsem to zkusil, tak zmizel kurzor, ale ALFI nic nedělal, a neměl jsem trpělivost čekat, jestli se za čtvrt hodiny třeba zase nevrátí. Je to výborný, s tímhle sortimentem se dá dělat všechno, např. v té době velmi oblíbené fraktály ;-)
Napřed ale budu muset udělat generálku Alfíka, zřejmě ho rozebrat na prvočinitele, pořádně vyčistit a promazat. Papír prakticky neposunuje, je vidět, že ty gumičky na rolnách jsou úplně zpuchřelé a popraskané, vozík pera ve třetině dráhy začne drhnout a zastaví se... Jen doufám, že neodešly krokáče, nekde jsem četl, že tyhle typy mají sklon k tomu, že se jim někdy bez zjevného důvodu odmagnetuje rotor a motor ztatí sílu.
Ten Basic umí i ty grafické příkazy, které jsem zmiňoval - BORDER, SYNC, SCROLL, možná i některé další, ale nevím, jak to zjisitit. Mohlo by to být v některém historickém Sharp zpravodaji, zkusím pohledat. Jen asi vypadla podpora Q-disku, ačkoliv má qd v názvu a i podle čísla verze to je verze pro Q-disk, ale na příkaz DIR "QD:" odpoví Dev. name error

Ještě jednou dííky,

AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BASIC a ALFI
PříspěvekNapsal: 18.12.2014, 15:13 
Offline
Prvnička

Registrován: 22.12.2013, 19:37
Příspěvky: 19
Bydliště: Košeca
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time
ja mám k Alfimu tento Basic


Přílohy:
MZ_1Z016_Ver2_11.zip [27.51 KiB]
571 krát

_________________
Sharp MZ-811
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BASIC a ALFI
PříspěvekNapsal: 18.12.2014, 16:13 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
nalimko33 píše:
ja mám k Alfimu tento Basic

Šmarjá to jsem psal já 8-)
Někde bych k tomu měl mít na kazatě i návod (jenom to najít).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BASIC a ALFI
PříspěvekNapsal: 18.12.2014, 18:33 
Offline
Prvnička

Registrován: 22.12.2013, 19:37
Příspěvky: 19
Bydliště: Košeca
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time
myslel som si že je to Tvoje...
skús k tomu niečo nájsť - vďaka

_________________
Sharp MZ-811


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BASIC a ALFI
PříspěvekNapsal: 19.12.2014, 02:04 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
nalimko33 píše:
myslel som si že je to Tvoje...
skús k tomu niečo nájsť - vďaka

Našel jsem novější verzi (ale pořád rok 1989 :D ), návod byl bohužel na kazetě nakopnutej, ale podařilo se mi ho restaurovat, akorát jedna stránka chybí, nahrává se do BASICu a prohlíží přes RUN 8-)
A bylo toho na kazetě víc, tak to sem hážu všechno (demo pro tisk obrazovek na ALFI, program pro tisk souborů z editoru FET na ALFI, taky na BT-100 připojené přes kartu s i8255 nebo přes joystick, návody ve formátu FET).
Programy nechávám tak jak jsou, včetně nedokumentovaných chyb a originálních pravopisných chyb v dokumentaci, použití na vlastní nebezpečí ;)


Přílohy:
ALFI_a_spol_pro_BASIC_a_FET_od_NOBOMI.zip [47.17 KiB]
591 krát
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz