OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 18:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 23.05.2015, 19:24 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Tak dnes jsem dostal info ze se pripravuje dalsi Memext pro Sharpa. Asi bych to jinak nepsal ale jiny autor na zacatku mesice mi poslal svuj navrh Memextu. Nebudu autora umyslne jmenovat a nazveme ho autor1 to udelal male ale s jednou velkou nevyhodou a to ze je to zpetne nekompatibilni s originalnim memextem. Take na proskach smd soucastek jsou prokovy, coz neni idelani. Nema to eprom ale jen ram. Ostatni jsou uz jen dobre zpravy, jako ze desticka je mala a ma velikost zhruba Z80 cpu. Velikost ramdisku je 4MB.

O druhem autorovi, nazveme ho autor2 vim jen v jeho reseni bude soucasti dma radic.

Kluci hlavne vzdy uvazujte at netristime zdroje a je na to alespon nejaky sw. Hlavne to prosim nazvete jinak nez Memext jinak tu budeme mit 10 typu a nikdo nebude vedet co je co a o cem kdo hovori.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 24.05.2015, 08:38 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
suksoft píše:
...ale s jednou velkou nevyhodou a to ze je to zpetne nekompatibilni s originalnim memextem.

Plně kompatibilní mapování se dá udělat zase jen s spoužitím stejné paměti na mapu, do logiky se to nevejde.
Proto to nikdo jiný v dětských hračkách tak nedělá, bylo by to samoúčelné.
Tříštění sil bylo, že jsi nechal udělat 10 desek, aniž by se k sw a využití způsobu takového mapování někdo kloudně vyjádřil.
Teď je to zombie se kterým budeš strašit programovou nekompabilitou.

Podložka pod ROM je neperspektivní a musí se dělat hw zásahy do systému, expanzní karta má smysl jako podložka pod CPU a myslím že je tam na ní i dostatečné místo.

Pro rozšíření paměti - podložku pod CPU si rezervuji název MemExp, aby se to nepletlo :D

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 24.05.2015, 12:50 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Ja len toľko, že zbytočne sa budú robiť Memexty, keď nepoznám jediný softvér, ktorý by to aj využil. Veď nech sa konečne spraví aj nejaký softvér. A že aký? No minimálne v prvom rade by to mal byť BASIC s podporou FD, QD, CMT, RAM a aspoň 440 kB pre interpretovaný program. Nemyslím, že úpravy zaberú toľko času ako vytvorenie nového softvéru. A hlavne, ten, kto takto BASIC upraví bude mať dosť vysokú istotu, že Memext, ktorý použil začne získavať status štandardu. Tým, že budú len pribúdať nové Memexty, ktorých je teraz tuším 3 kusy (bez tých, ktoré sú uvedené v úvodnom príspevku) to začne len upadať a softvéru sa nikdy nedočkáme. Spomeňte si na štandard MSX, ktorý aj tak nakoniec s kompatibilitou dosť pokrivkával.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 24.05.2015, 15:51 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Danhard nejak jsem nepochopil co myslis tim pojmem detska hracka?

Co se tyce vyjadreni ostatnich na sw obsluhu memextu tak si myslim ze v diskusi ktere probihala jiz 12 let bylo snad asi vse recene. Prostoru mel kazdy dost. Nevidim duvod cekat dalsich 10 let. Do konce brezna neexistoval zadny projekt co by rozsiroval pamet. Jedine co existuje je jeste projekt od Vaclava Peroutky z roku 1012 ale ten potrebuje upravit napajeni Sharpa, jinak se neda do bezneho pocitace zasunout. A na tento projekt vlastne volne navazuje MemoryExpander2015. Proto jsem se zajimal i o Kicad. Memext od Davida ma obrovskou vyhodu a to je ta flash. To je mozna i nejhodnotnejsi cast projektu.

Co uz Memext pomohl Sharpistum je, ze se napriklad ukazalo kde je mozno pouzit patice a kde ne. Kde je jake volne misto. Kde je snizeny prostor atd. Rozjela se diskuse o uprave Basicu. Urcite to jeste prinese hodne informaci.

Danharde ber to tak, ze jsem si chtel postavit memext a jak se ukazalo nebyl jsem sam. 7489 se prodavalo za 2 Kc a deska prisla na 65 Kc. Takze skoro zadarmo.

Nemuzu si pomoci ale v pripade pouziti pameti http://www.tme.eu/cz/details/as6c1016-5 ... 11f981d555 a nejakeho rozumneho cpld tak jiste pujde nahradit a rozsirit to 7489. Takze nevidim zadny duvod proc by nesla udelat zpetna kompatibilita u jineho projektu.

Aby nedoslo k nedorozumeni tak radeji napisi nejsem proti jakekoliv nove karte na Sharpa ale chci jen rici aby Sharp komunita nebyla jako sopka co zasypala sama sebe :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 24.05.2015, 16:47 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
suksoft píše:
Prostoru mel kazdy dost.

Pokud vím, tak na moje poznámky ve vlákně MEMext jsi reagoval akorát obstrukcemi, že to jinak nejde, moje připomínky jsi přesměroval do vlákna MemExt2015, nyní přejmenované na MemoryExpander2015, včetně obsahu Tvých příspěvků.
Skutečně plodná diskuze :roll:

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 24.05.2015, 17:46 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
suksoft píše:
Danhard nejak jsem nepochopil co myslis tim pojmem detska hracka?

Plánujete snad tyto počítadla na nasazení ve výrobě ? nebo snad nedej Bože na řízení atomové elektrárny ?
99% těchto počítadel skončilo na pařbu dětských her :D

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 24.05.2015, 20:28 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Potom môžeš dečtskou hračkou nazvať čokoľvek. Veď aj toto fórum sa netýka riadenia atómovej elektrárne. Škoda, že sa nedá ťuknúť na ikonu palec dole, taká tu nie je. :-D

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 24.05.2015, 21:52 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Koukám, že když už máme "ZX Spectrum progresivní", tak za chvíli bude třeba založit "SHARP progresivní"...

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 24.05.2015, 22:02 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
danhard píše:
suksoft píše:
Danhard nejak jsem nepochopil co myslis tim pojmem detska hracka?

Plánujete snad tyto počítadla na nasazení ve výrobě ? nebo snad nedej Bože na řízení atomové elektrárny ?
99% těchto počítadel skončilo na pařbu dětských her :D

To jsem před pár lety táhnul z Prahy vlakem jeden vrak od HP, a vlezl jsem do kupé k chlápkovi, kterého hned zajímalo co je to zač a jaký to má procesor... No, byl to postarší maďarský programátor, a při povídání si zavzpomínal jak kdysi ze západu pašovali TRS-80 a upravovali je pro řízení průmyslových provozů...

Americké jaderné elektrárny stále řídí (a minimálně do roku 2025 řídit budou) PDP-11. Také stále shánějí lidi co to dokáží programovat v assembleru, protože je jich méně a méně! Dorost tohle umění nějak neovládá.

Takže já bych ty hračky nepodceňoval, nakonec první plně digitálně řízený atomový reaktor byl zrovna v Čechách, a dirigovalo ho pět SAPI-1. Ne tak kvůli malému výkonu, ale hlavně pro stoprocentní spolehlivost ;-)

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 24.05.2015, 22:47 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
danhard píše:
suksoft píše:
Prostoru mel kazdy dost.

Pokud vím, tak na moje poznámky ve vlákně MEMext jsi reagoval akorát obstrukcemi, že to jinak nejde, moje připomínky jsi přesměroval do vlákna MemExt2015, nyní přejmenované na MemoryExpander2015, včetně obsahu Tvých příspěvků.
Skutečně plodná diskuze :roll:


To jsi mne docela pobavil. Jmeno vlakna jsem nikdy neupravoval a prispevky jsi tam zadaval sam, nikdo to nepresouval.

Ten napad vyuzit Sharp MZ800 treba pri dostavbe Dukovan a Temelina neni spatny napad, predevsim ted kdyz se uvazuje o rozsireni. Otazka je co na to pani Drabova bude rikat? Kazdopadne je to vyzva.


Faraone v roce 1987 jsem pracoval v nejmodernejsim chemickem provozu v CSSR. Vse tam bylo ze zapadu, pocitac co ridil zapinani a vypinani vsech motoru byl rizen 8085. Zdrojovy kod byl v assembleru. Program mel docela dost stranek a kdo neumel assembler, ten mel smulu to pochopit jako celek. Hlavni pocitac byl jeste rapidne lepsi a vykonejsi. A pak ze zapad vyhlasil embargo na dovoz pokrocilich technologii k nam. To jsou kecy, kdyz bylo potreba tak se udelala vyjimka :-). Problem byl ale najit levne lidi co to budou obsluhovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 25.05.2015, 01:04 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
suksoft píše:
To jsi mne docela pobavil. Jmeno vlakna jsem nikdy neupravoval a prispevky jsi tam zadaval sam, nikdo to nepresouval.

Nepsal jsem nic o přesouvání, založil jsi nové vlákno MemExt2015 jako reakci na mé poznámky a tam mě taky směroval SCjoe s poznámkami k mapování SAMa.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 25.05.2015, 17:30 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
suksoft píše:
Faraone v roce 1987 jsem pracoval v nejmodernejsim chemickem provozu v CSSR.

A nechceš o tom něco sepsat? Třeba jako tady: http://www.root.cz/clanky/vzpominka-prv ... tav-husak/
Co já jsem se porůznu dočetl v starých knížkách, tak třeba vltavská kaskáda měla na každou elektrárnu jedno nebo dvě PDP-11, a centrálně to řídil IBM S/360. Samozřejmě východní klony, ne originály :lol:
Bylo by fajn kdyby existoval nějaký souhrn, jaké počítače a kde se v různých obdobích používaly (jako že v Brně na univerzitě měli LGP-30), já jsem se zatím dopracoval akorát k tomu, že dávám dohromady nějaké tabulky, srovnání parametrů různých strojů ze starých časů, teď jsem třeba získal moc pěkný přehled nejrůznějších komponentů JSEP. Což je vlastně můj nový projekt, akorát nepatří do tohohle vlákna...

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nove projekty
PříspěvekNapsal: 27.05.2015, 13:58 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
V roce 1987 jsem jezdil do Kyjeva oživovat systémy s ADT4500 které měly být nasazené v Temelíně :D
Když jsme se blížili ke Kjevu, tak byl Černobyl na dohled :lol:
Zkušební polygon byl v gorodě Ukrainka s uhelnou elektrárnou a zaujalo mě, že tam nemají žádné chladící věže, chladili do rybníka, slepého ramene Dněpru.

ADT4500 bylo něco jako HP1000
http://www.hpmuseum.net/exhibit.php?class=3&cat=33
A moje pracoviště v té době, kde jsem oživoval desky.
http://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109 ... 04-03.html

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz