OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 12:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 14.09.2015, 23:10 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Přemýšlel jsem, že už jsem asi dost starý na to, abych se učil nějaký nový programovací jazyk. A tak bych rád zůstal u BASICu, který relativně znám a ovládám. Nejlépe nějaký, který má kompiler. Napadl mě GFA Basic (ale nevím, zda má ten kompiler), ke kterému mám knížku. A pak samozřejmě STOS, protože z něj vychází AMOS na Amize (škoda jen toho, že nemá návěstí a musí se pořád používat čísla řádků, ale to bych přežil). Jenže - GFA Basic jsem nenašel a STOS co mám, zase nemá kompiler a je to nějaká prehistorická verze bez jakýchkoliv extensions a neběží s HDD.
Podle wiki by však měla existovat verze, v které se lze už vykašlat na čísla řádků a umí klasické strukturované programování, jaké je v AMOSu (a dále umí jednoduché načítání obrázků, přehrávání MODů, samplů atp). Ale to nějak nejsem schopen najít. Nemáte tu verzi někdo doma?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 15.09.2015, 08:47 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Tenhle STOS je ten starý s čísly řádků. Je u něj i manuál, ale příkazy jako Trackplay to nemá, jen Music, ale zas je u něj kompiler.
http://stos.atari.st

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 15.09.2015, 09:17 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
O GFA Basic se stara Lonny Pursel, ktery si s nim hodne hraje, dela patche a spoustu dalsich veci.
koukni sem: http://userpages.bright.net/~gfabasic/

O archiv STOSu se stara Exxos. Je to presunute sem:
http://www.exxoshost.co.uk/atari/

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 15.09.2015, 14:17 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 23.09.2013, 14:54
Příspěvky: 128
Bydliště: Praha
Has thanked: 14 times
Been thanked: 42 times
Škoda, že někdo nevěnuje podobnou péči Omikron BASICU. Dneska o rychlost výsledného kódu asi nikomu nejde, ale GFA se s ním nemohl moc srovnávat. Třeba se pletu a někdo ho dál udržuje při životě.

https://de.m.wikipedia.org/wiki/Omikron_BASIC

_________________
http://www.cinemax.cz /// http://letdisk.wordpress.com

LetDisk / Hlava Kasandry / ALERT

[800XL / 1985]---->[520STM / 1989]---->[1040STE / 1991]---->[Falcon 030 / 1993]---->[Lynx 2 / 1994]---->[800, 600XL, 1200XL / 2013]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 15.09.2015, 18:57 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 21:24
Příspěvky: 300
Has thanked: 10 times
Been thanked: 47 times
Mohu jen za sebe a exST klub BRNO co pamatuju, tak se u nás jelo vždy na Omikron Basicu.

Jediný kdo dělal v GFA byl ing.Valošek, ten co napsal parádní graf.editor A4, ale na toho nemám už spojení.
Chvíli jsem vlastnil orig. HiSofT Basic, včetně bohaté dokumentace, asi před rokem prodáno přes Aukro.
Kupodivu, STOS nikdo zde poblíž nepoužíval.

_________________
ex-STklub BRNO,SEGA Mega Drive, Sharp MZ 800, ZX emul,Commodore C64 kalkulátory HP/TI/FX, (PSP, PS2, X360)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 16.09.2015, 10:15 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 23.09.2013, 14:54
Příspěvky: 128
Bydliště: Praha
Has thanked: 14 times
Been thanked: 42 times
Když jsme u toho BASICU, nemáte někdo poslední Omikron BASIC pro TOS - měla by to být verze 5.20? To, co je zde http://www.berkhan.com/atari/demo_ate.htm , je nějak omezené délkou programu. A koupit se to už nedá...

_________________
http://www.cinemax.cz /// http://letdisk.wordpress.com

LetDisk / Hlava Kasandry / ALERT

[800XL / 1985]---->[520STM / 1989]---->[1040STE / 1991]---->[Falcon 030 / 1993]---->[Lynx 2 / 1994]---->[800, 600XL, 1200XL / 2013]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 16.09.2015, 10:18 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
wankes píše:
Mohu jen za sebe a exST klub BRNO co pamatuju, tak se u nás jelo vždy na Omikron Basicu.

Jediný kdo dělal v GFA byl ing.Valošek, ten co napsal parádní graf.editor A4, ale na toho nemám už spojení.
Chvíli jsem vlastnil orig. HiSofT Basic, včetně bohaté dokumentace, asi před rokem prodáno přes Aukro.
Kupodivu, STOS nikdo zde poblíž nepoužíval.


Trošku jsem teď ten STOS z hecu zkoušel a AMOS z něj fakt vychází hodně, ale taky je na vyšší úrovni. U STOSu mi trochu připadalo, jako když programuju na osmibitu (tím nechci říčt, že to byl špatný pocit, jen tam prostě není ten všudypřítomný komfort AMOSu). Napsat v tom textovku bych si uměl představit.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 16.09.2015, 20:22 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 04.06.2013, 13:37
Příspěvky: 44
Bydliště: Česká Třebová
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Best je Omikron Basic, jede s cislovanim i bez, je k nemu super kompilator, kdyz ne toto sel bych asi do GFA. Svyho casu jsem si s Omikronem hodne hral (tak cca pred 25ti lety :lol:) ...

Jinak na Omikron Basic se da sehnat na Ebay orig. knizka (byla davana k ST, sice nemecky ale me to stacilo) + tusim ze neco vydal v cestina Atari klub prazsky, ale jaky cislo to uz fakt netusim ...

Jinak tady

http://www.zive.cz/clanky/navrat-k-lege ... ticleStart

mas pekny cesky clanek o programovacich jazicich na ST, na konci mas hezky srovnani kompilatoru, kde se dozvis ze Omikron byl fakt dost dobrej/rychlej ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 16.09.2015, 21:19 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 21:24
Příspěvky: 300
Has thanked: 10 times
Been thanked: 47 times
Horoděj píše:
Best je Omikron Basic,
Jinak na Omikron Basic se da sehnat na Ebay orig. knizka (byla davana k ST, sice nemecky ale me to stacilo) + tusim ze neco vydal v cestina Atari klub prazsky, ale jaky cislo to uz fakt netusim ...
.


A nějaké zdrojáky zajímavé z té doby ještě na ukázku vyhrabeš? Co jsi dělal zajímavého?

Ta knížka pro Omikron je dost dobrá, orig...ta česká je víceméně jen překlad, ale potěší.
Vyšlo potom i něco dalšího, věnovalo se to využití GEM+TOS právě pod Basicem na ST.
Jakmile budu mít více času a fungující scanner pokusím se aspoň tuhle menší převést do el.podoby


Tento CS_Calendar byl udělán v GFA (ale jen proto, že jsem někde narazil na kostru pro GEM)


Přílohy:
CS_CALEN.RAR [26.07 KiB]
893 krát

_________________
ex-STklub BRNO,SEGA Mega Drive, Sharp MZ 800, ZX emul,Commodore C64 kalkulátory HP/TI/FX, (PSP, PS2, X360)
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 16.09.2015, 21:30 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 04.06.2013, 13:37
Příspěvky: 44
Bydliště: Česká Třebová
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Zdrojaky nevim, tusim ze uz ne (i kdyz nikdy nerikam nikdy), ale zachranil jsem moje "super" :lol: graficke demo, vymyslel jsem si v tom ruzny blbinky, co by se dali udelat v Omikronu atd. Tu disketu doma mam, mozna udela image, ale opravdu to neni zadny zazrak, je to nekdy z 1992/3.

S kamosem jsem pak delal dungeon mix. s adventurou v hiresu na sm124, to uz bylo promakanejsi, melo to uz i docela dost kodu, nicmene on se na to pak vybodl takze to zustalo na mrtvem bode. Toho jsem si tenkrat hodne cenil, nicmene disketa je asi nenavratne ztracena (programovali jsme na kamosove STE), nekolikrat jsme ji hledali ale bez vysledku bohuzel, coz me hodne mrzi. Tusim ze mam doma mozna i naky kody napsany v sesite, ale to je ve hvezdach, ted na to rozhodne nemam cas (chut jo :P), jsem rad kdyz zorganizuji 1x za 1-2 mesice domaci retroparbu na STE nebo Amize ve 3-5 lidech ... 8-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 17.09.2015, 00:31 
Offline
Stydlín

Registrován: 16.09.2015, 23:56
Příspěvky: 8
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Pred 20 (25?) lety jsem hodne delal v GFA (napr.: font editor, disk editor, ktery umel modifikovat i MBR a GUI programu i pismo vypadalo jako na Macu, atd.) a matne si pamatuju, ze jsem to porovnaval s tim Omikronem. GFA mel samozrejme i kvalitni compiler. Vychazel lepe nez Omikron, ale ruku do ohne za to nedam. Krasna leta to byla...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 17.09.2015, 08:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
to je pekne, jsou nekde tvoje programy ke stazeni? Ten font editor by me urcite zajimal.

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 17.09.2015, 10:12 
Offline
Stydlín

Registrován: 16.09.2015, 23:56
Příspěvky: 8
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Asi pred deseti (nebo vice?) lety me chytla nejaka nostalgicka nalada a i 1040STFM jsem opet vybalil (myslim, ze mam jeste i SM124). Snazil jsem se ze starych disket dostat aspon neco, ale neslo nic. Zkusil jsem je i v PC mechanice a odrovnal jsem na tom temer novou mechaniku SONY. :-( Diskety byly ulozeny v plastovem boxu na diskety a v igelitovem pytli. Nebyly zaprasene, nebo tak neco. Nevim proc nefungovaly a znicily mechaniku. Pote jsem boxy s disketama pujcil/daroval nekomu, kdo se na to mel podivat, ale kde je tomu dneska konec, to uz nevim...
K tomu font editoru: Klasicky bitmapovy, dokonce proporcionalni. Font se ulozil jako blok dat a k tomu pole, jak je ktery znak siroky. V GFA jsem mel rutinu, ktera psala po obrazovce tak, ze vyuzivala presuny v pameti. Bylo to rychle. Myslim ze primo v GFA bylo neco na ty presuny v pameti. Nebo ze bych na to mel kus strojaku? Uz vazne nepamatuju...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 17.09.2015, 10:17 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
K tomu odrovnání mechaniky bych také něco měl. Někdy v roce 2003-2005 se v rámci katování kostů zřejmě přešlo u některých výrobců na nové metody, kdy mechaniky často nebyly schopny přečíst ani diskety nahrané na starších PC. V práci jsme na některých strojích takhle vystřídali i tři-čtyři, než se našla nějaká, co fungovala normálně. Co si pamatuji, tak Mitsumky byly sázkou na jistotu, ale ostatní se chovaly fakt divně.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vhodný BASIC pro Atari ST
PříspěvekNapsal: 17.09.2015, 10:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2014, 18:29
Příspěvky: 1491
Bydliště: Milovice
Has thanked: 12 times
Been thanked: 368 times
No ja mám zase dobré skusenosti s ALPSkami pár som ich prerobil na ST a funguju bez problemov v podstate existuju 3 problemy s FDD : zasrané hlavy, vyschnuté elity a stvrdnutá remenička náhonu.

_________________
STbrigáda
Atari 800XL, POFO, Atari Mega 2/4Mb Ram, Atari Mega STe, Atari TT 030


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz