OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 14:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mechanika CNC/3D tiskarny
PříspěvekNapsal: 30.03.2020, 23:04 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
Trochu pokukuji po CNC frezce nebo gravirce. Zakladni pozadavek je plocha cca 1000x1000mm a vysku tak do 200mm. Docela me inspiroval projekt https://createforcuriosity.com/design/9oMwl8kL/details. Jenze ted jsem zacal zjistovat, ktery typ pohonu pro osy X a Y je lepsi. Zvazuji dve moznosti, bud ozubene remeny nebo trapezove tyce. Jaky by jste na to meli nazor a co by jste doporucovali vy? Predesilam, ze rozdil ceny bych asi nebral do uvahy. Vice me zajimaji vyhody a nevyhody. Osu Z bych resil asi urcite pres trapezovou zavitovou tyc.
Popripade pokud bych mohl poprosit i o nejakou spatnou zkusenost, ktere by bylo dobre se vyvarovat.
Moc dekuji.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mechanika CNC/3D tiskarny
PříspěvekNapsal: 31.03.2020, 08:33 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Netuším, co je na tom odkazovaném stroji HEAVY, možná je trochu těžší než nějaký předchozí, ale pořád to vypadá jako lehká konstrukce tak nanejvýš na dřevo a plasty a ještě ne moc hluboký řez.

Z mých velmi skromných zkušeností.

Trapézové šrouby na CNC domácí bastlstroj jsou minimum. Raději kuličkové, ale ty jsou drahé. Čím delší, tím větší šance, že budeš bojovat s prohnutím (v desetinách mm). Válcované šrouby nejsou po celé délce perfektní, mohou mít místa, kde budou v matici volnější, nebo naopak moc natěsno. Osvědčily se mi plastové samomazné matice...

Hodně věcí jsem kupoval tady http://cncshop.cz, majitel eshopu mi dokonce osoustružil šrouby podle výkresu (za nějakou přijatelnou cenu, musel bych dohledat).

Tuhosti je potřeba podřídit vše.

Můj stroj má půdorys stolu 1016x700mm + nějaké přečuhující části (motory, kabely, portál osy Y...). Max pracovní plocha je zhruba 800x600mm. Reálně na tom dělám věci do 300x300mm. Použil jsem podepřené kalené tyče 20mm v průměru, 20mm trapézové šrouby, 2NM a 4NM motory NEMA 34.

Základem konstrukce jsou tlustostěnné hliníkové profily ITEM 120x60mm (a jeden 120x30mm) a dřevotřískové desky.

Řežu na tom bukovou překližku, plasty jako HDPE, PP, občas plexi (PMMA), tu a tam i hliník a mosaz. Mám někde detailní tabulku co a jak se osvědčilo frézovat. Třeba mosaz ožužlávám po 0.1mm nízkou rychlostí, hliník možná po 0.2, nebo 0.3mm, HDPE si vzpomínám 2mm frézou, po 0.5mm, ale 550mm/min. (aby se nezahříval nástroj), dřevo se dá 2mm frézou po 1.2mm, tuším 200mm/min? Musel bych se podívat. Spoustu hodnot jsem korigoval po zlomené fréze. Nejčastěji používám průměr 1mm až 2.5mm.

Vím o slabých místech, např. deska pod vřetenem na ose Z by fakt neměla být z dřevotřísky, ale na ocel jsem si netroufl. Taky by bylo fajn, kdyby portálem hýbaly 2 ozubeným řemenem synchronizované šrouby a ne jen jeden. Portál má tendeci se otáčet okolo svislé osy. Nepatrně, ale stačí to.

Ale já nejsem strojař. Já jsem jen hobík, co si s kolegou postavil takové krouhátko na dřevo částečně ze dřeva, můj názor netřeba brát vážně :) Moje představy byly taky všelijaké. A hodně pomohlo si postavit nejprve první levnou verzi, na které jsme získali nějakou zkušenost a vyřezali díly pro druhou, lepší a tužší. (která ani tak není dokonalá, jen snesitelná).

Na webu moc fotek stroje nemám, možná tuhle https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... u/IMG_4468
(od té doby došlo k pár úpravám)

Detail řezání mosazi https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... e/DSC03726 i tenhle štítek vznikl na mém stroji https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... e/DSC03875 i většina dílků na robovozítko https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... o/IMG_0588 atd... Spoustu věcí jsem sice fotil, ale nezveřejnil.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mechanika CNC/3D tiskarny
PříspěvekNapsal: 31.03.2020, 08:40 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Mohu nabídnou kompletní gravírku :)
https://graviranje.rs/Engraving_PORTAL/ ... aph_VX.htm

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mechanika CNC/3D tiskarny
PříspěvekNapsal: 31.03.2020, 12:16 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
zxcygnus: Moc velke diky. Ja jsem si myslel, ze ti to neda ;-)
Ram jsem uvazoval z ITEMu, jak pises, to je docela jasna volba.
Mozna bych ted vypichnul jeden bod. Trapezove srouby na XY ok, ale proc ne vodici tyce a ozubeny remen?

danhard: Taky diky, ale nehledam neco na koupeni, spis jsem mel na mysli postavit.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mechanika CNC/3D tiskarny
PříspěvekNapsal: 31.03.2020, 13:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Mikes21 píše:
Mozna bych ted vypichnul jeden bod. Trapezove srouby na XY ok, ale proc ne vodici tyce a ozubeny remen?
Šrouby obecně jsou užitečné, protože to je snadný převod z rotačního pohybu na lineární a zároveň převod z vyšší rychlosti do síly. Sílu potřebuješ, abys relativně slabým krokovým motorem (ok, 3 fázový 4NM motor není tak slabý) mohl rozhýbat i relativně těžký portál a zároveň ho rozhýbat slušnou rychlostí (nad 1m/min).

Zkus si spočítat jak velký krok nástroje bude, když
a/ použiješ na hřídeli motoru relativně malý pastorek, třeba 20mm v průměru a motor bude mít 300 kroků
b/ použiješ šroub se stoupáním třeba 4mm a stejný motor 300 kroků na otáčku

Se šroubem snadno dosáhneš přesnějšího polohování nástroje. Bez šroubu bys musel vymýšlet ozubený převod a nějak na něm eliminovat vůli, což je těžší úkol. Na šroubu máš vůli jen v matici a ta může být lehce předepjatá. Pružná spojka mezi šroubem a motorem by vůli mít neměla. Axiální ložiska taky ne.

Jako úplně lowcost lowend bastlstroj se dá udělat i s metrickými šrouby, ale životnost bude nejspíš mizerná. Na druhou stranu, na první experimenty, když vezmeš válcovanou závitovou tyč z hobbymarketu a očistíš ji po celé délce závitníkem...

Nevýhodou šroubu je tření v matici, proto existují kuličkové šrouby.

A co se vodících tyčí týče - neříkám, že to je špatně. Lineární vedení Hiwin je určitě lepší, ale má to spoustu drobných záludností při montáži, pokud to nechceš pokazit, nebo promrhat potenciál. Kalené ocelové tyče jsou levný způsob, jenže když plandají ve vzduchu, tak pruží, tomu se chceš vyhnout alespoň tím, že je přišroubuješ každých pár cm a ne jen na koncích metr daleko. Takže podepřené tyče jsou levný kompromis mezi volně zavěšenými a skutečným lineárním vedením.

I kalená tyč 20mm v průměru se na jednom metru chová jako drát. Zatlačíš prstem a prohneš ji třeba o 0.1mm. Nevidíš, ale změříš a projeví se ti to třeba drnčením stroje při frézování.

Takové ty jiné způsoby, jako ježdění kuličkovými ložisky po tyči, nebo různé kladky s V drážkou... no, jako supernouzovka pro první pokusy ok, taky jsem s tím tak začínal. Ale mysli na to, že se měkčí materiál (nekalená ocel) rozválcuje a že když budeš něčím jezdit po rovné ploše, tak se ti tam snadno připletou nečistoty a bude to "drncat". A jiné potíže.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mechanika CNC/3D tiskarny
PříspěvekNapsal: 31.03.2020, 20:29 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
Taky me napadlo neco jako ITEM, na kterem je kalibrovana tyc a po ni jezdi vozicek na ctyrech/sesti loziscich po dvou vzdy o 90 stupnu. Cele by to potahoval ozubeny remen. A nebo ta varianta se sroubem. Ale tak, aby cela vaha konzoly nemusela lezet na tycich/sroubech.
Jinak ty vypocty budou muset pockat, az mi bude z toho home-office a tak fakt uplne hrabat. No, uvidime...
Jasne, argument o prevodu motor - krok posunu je fakt jednoznacne ve prospech zavitove tyce. Mam tady doma Prusu, kde krok je uplne v pohode. Ale moment pro vetsi rozmery asi nemuzu srovnavat. Zavit bude urcite vetsi.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mechanika CNC/3D tiskarny
PříspěvekNapsal: 02.04.2020, 09:19 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Mikes21 píše:
Taky me napadlo neco jako ITEM, na kterem je kalibrovana tyc a po ni jezdi vozicek na ctyrech/sesti loziscich po dvou vzdy o 90 stupnu. Cele by to potahoval ozubeny remen. A nebo ta varianta se sroubem. Ale tak, aby cela vaha konzoly nemusela lezet na tycich/sroubech.
Jinak ty vypocty budou muset pockat, az mi bude z toho home-office a tak fakt uplne hrabat. No, uvidime...
Jasne, argument o prevodu motor - krok posunu je fakt jednoznacne ve prospech zavitove tyce. Mam tady doma Prusu, kde krok je uplne v pohode. Ale moment pro vetsi rozmery asi nemuzu srovnavat. Zavit bude urcite vetsi.
Co to je "kalibrovaná tyč"? To neznám.

Váha čehokoli nesmí ležet na posuvových šroubech. Jediné zatížení šroubu musí být podél osy tím, že tlačí matici.

Jedna z možných konstrukcí je pevný portál, na portálu jezdit vozíkem s vřetenem, pod portálem pohybovat stolem. Tahle varianta bývá tužší než pohyblivý portál, ale zas může zabírat víc místa tím, že se pracovní stůl vysunuje. Např. to co má tady Stefan Gotteswinter https://www.youtube.com/watch?v=pCUPKkaWlVg (obecně doporučuji, ten chlapík tam má spoustu zajímavých věcí).

Na webu se dají najít spousty zajímavých konstrukcí, ale taky spousty polofunkčních bastlů.

Zajímavé fórum, kde jsem se taky leccos dočetl je https://forum.strojirenstvi.cz/index.php

První bastlstroj, co jsme stavěli byl z dřevěných latí, dřevotřísky, vodovodních trubek místo lineárního vedení s metrickými šrouby a krokovými motory z tiskáren... takže ono to jde. Bylo to zoufalé, ale pro první pokus nás to leccos naučilo. Vždycky je nejspíš dobře nejdřív postavit něco malého.

Neuškodí hned od začátku investovat do vhodnějšího vřetene, jako např. Kress http://cncshop.cz/vretena_c Takové ty Proxxony a jiné modelářské ruční frézky/brusky se na tom dají dost rychle utrápit a i s mizerným bastlstrojem se dá dosáhnout snesitelnějších výsledků.

Co se softwaru týče, tak za mě jednoznačně LinuxCNC http://linuxcnc.org/ O čemkoli na Windows jsem ani neuvažoval.

Máš-li modernější PC s LPT portem (snad stačí karta do PCI), tak se drivery motorů (ideálně s optickým oddělovačem) dají přidrátovat přímo, stejně tak koncové spínače a není to nic složitého. Např. tyhle http://cncshop.cz/drivery-pro-km_c Důležitá vlastnost pro LinuxCNC je, že se ovládají pomocí DIR/STEP, což asi většina dostupných.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mechanika CNC/3D tiskarny
PříspěvekNapsal: 10.04.2020, 21:49 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 898
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
zxcygnus píše:
Takové ty jiné způsoby, jako ježdění kuličkovými ložisky po tyči, nebo různé kladky s V drážkou... no, jako supernouzovka pro první pokusy ok, taky jsem s tím tak začínal. Ale mysli na to, že se měkčí materiál (nekalená ocel) rozválcuje a že když budeš něčím jezdit po rovné ploše, tak se ti tam snadno připletou nečistoty a bude to "drncat". A jiné potíže.

Toto je z nejakej relatívne veľkej tlačiarne, ktorej torzo som kúpil pred tridsiatimi rokmi.
Posuvný mechanizmus je stabilný, len tie profilované ložiská dosť ťažko replikovateľné.
M.


Přílohy:
tl-posuv.jpg
tl-posuv.jpg [ 47.07 KiB | Zobrazeno 13588 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mechanika CNC/3D tiskarny
PříspěvekNapsal: 10.04.2020, 23:25 
Offline
Kecálek

Registrován: 13.09.2015, 20:56
Příspěvky: 77
Bydliště: Jirny
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times
Ta tiskárna se jemnovala Consul 2111 (až 2113) a byla opravdu velice robustní. Mimochodem tyhle vodicí tyče a ložiskové kladky se nyní pokouším použít na přestavbu 3D tiskárny na něco jako maličké CNC. 3D tiskárnu jsem si koupil novou a zbyla mi Anet A8 na kterou jsem si nechal laserem vypálit šasi z 3mm ocelového plechu - velmi těžké a robustní, a je mi líto ho vyhodit tak ho chci předělat na něco užitečného.

Kdyby ses chtěl těch ložiskových rolen zbavit tak dej vědět. Sháním 1 tyč a ideálně 4 rolny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mechanika CNC/3D tiskarny
PříspěvekNapsal: 12.04.2020, 07:58 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 898
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
melsoft píše:
Kdyby ses chtěl těch ložiskových rolen zbavit tak dej vědět. Sháním 1 tyč a ideálně 4 rolny.

Po tridsiatich rokoch som už viac nenašiel. Aj keď určite to doma niekde bude.
M1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mechanika CNC/3D tiskarny
PříspěvekNapsal: 15.04.2020, 10:09 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
To je to, co jsem myslel tim 'kalibrovana tyc'. Kdysi jsem o tom slysel, ale sehnat to IMHO bude horsi nez ty trapezove srouby.
Koukal jsem po webu (i po Cinanech) a je tam spousta kulickovych sroubu i s armaturami pro uchyceni do ramu i pro vozik. Cena mi nepripada zas az tak extremni. Asi by se dal komplet pro cca 1000-1200mm sehnat okolo 1500,-. Predpokladam, ze bych potreboval 3x - 2x Y-osa a jednou X-osa. Z-osa muze byt torzni o delce 200-250mm.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mechanika CNC/3D tiskarny
PříspěvekNapsal: 13.05.2020, 22:06 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
Zatim je stav takovy, ze jsem rozhodl pro pohony krokove motory NEMA23 a primy nahon na kulickove srouby. Voziky by jezdily po kolejnicich a jsou to vyrobky HIWIN HGH20. Na ose Y dva na okrajich. Osa X jednoducha jako portal, ktera veze osu Z s trapezovym sroubem s pohonem NEMA17 nebo NEMA23. Vsechny profily by byly ITEM cca 40x40 nebo 40x60. Cast uz je objednana a jestli se mi to povede dat dokupy a zprovoznit, tak se bude resit uchyceni toolu. Pro zacatek mi staci, kdyz budu moci 'vozit' maly laser, kameru nebo pero. Freza az na konec.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz