OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 16:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 01.07.2020, 13:28 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Ja mam Rebela II a koupil jsem si tehdy asi 40 kaptonovych ctvercu co Rebel prodaval (na rebelove.org, napis mu, urcite ti poradi kde to vzit ted, nebo na jejich forum) , takze mam zasobu. Zas tak moc netisknu a jeden vydrzi celkem dlouho, tydny, klidne i 3 mesice, desitky vytisknutych veci, mozna i ke stovce. Trochu se jen musis snazit poskladat tisk mezi poskozena mista.

Jinak mam dve zrcadla, jedno pouzivam a druhe je pripravene nalepene k vymene. Na leveling jsem snad rok nesahal, i po vymene zrcadla to zustava v poradku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 01.07.2020, 16:58 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.12.2013, 09:01
Příspěvky: 289
Bydliště: Praha
Has thanked: 1150 times
Been thanked: 83 times
solaris104 píše:
To je tiskárnou, že sis nevybral Průšu :-). Já měl Ender 3 a pak jsem si koupil Prusu Mini. Na obou jsem tiskl z nejlevnějšího PLA Gembird. U Endera jsem měl problém, že mi někdy nechytal první vrstvu. U Průši problém nemám. Možná bych zkusil ve sliceru zvednout o 10°C teplotu pro PLA.

Mno já mám Endera 3 a Endera 5 a s PLA žádný problém.
Bed = 60°C a tryska = 215/210° C.

_________________
//// eLeMeNt_v1; ZX Nucleon512_v2A; ZX Spectrum; ZX Spectrum+; ZX Spectrum 128k; ZX Spectrum 2B; SDI-1; Sparrow 48K; Didaktik D80; D80min; Didaktik Melodik; Betadisk; Divide; Aritma 517; ZX Diskface Plus B; BDI; NewBetaDisk-css; DigitalTapeRecorder_v2; ZX-VGA-JOY; ///A500mini;


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 01.07.2020, 19:05 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2571
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
Nevím co s tím vyvádíte :) Mám nejhorší čínský bazmek (Anet A8), extruder základní MK8 a PLA jsem tím prohnal kila bez nejmenšího problému. Většinou Ctech, nebo creality, tedy opět levná čína. I ten Galaxy black od Průši se třiptkama v pohodě prošel. Každopádně jak už tu padlo, teflonový heatbreak a nepřehnat retrakce...

Tisknu na tenhle kapton - https://www.nc.cz/kaptonova-samolepici-folie-270-mm-x-300-mm_d277069.html PLA i PETG drží úplně v pohodě, ABS trochu hůř, ale dá se to... Zkoušel jsem i nějaký flex a taky to šlo.

Na zrcadlo by měl výborně fungovat 3dlac - https://www.alza.cz/3dlac-sprej-400-ml-d5780899.htm?o=1 Zatím jsem to nezkoušel, ale podle videí na trubce to funguje velmi pěkně. Jediný zádrhel snad může být, že se to pustí až kolem 20 stupňů, takže v létě to možná bude chtít dát na chvíli do ledničky...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 02.07.2020, 14:24 
Offline
Radil

Registrován: 26.05.2013, 14:18
Příspěvky: 521
Bydliště: Šalingrad
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
A nemáš náhodou celokov hotend ? Tam PLA moc nejede a ucpává se. Jinak PLA tisknu 220 / 60 a rychlosti max 120mm. ABS 240/90 a 100mm. PetG 245/60 150mm . Extruder Titan a hotend s vložkou E3D V6 s výkonějším 40mm fanem.
Jinak na podložku mám zelenou kapton folii a max ji občas vezmu Libar lakem na vlasy. POkud tisknu něco většího, tak mám modrou pásku , ze které to málem dostávám kladivem. Ta musí vždycky do mrazáku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 02.07.2020, 14:29 
Offline
Radil

Registrován: 26.05.2013, 14:18
Příspěvky: 521
Bydliště: Šalingrad
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
ctirad píše:
kapton je fajn. Akorát jsem se dosud nedokopal k tomu, bych někde koupil nějaký souvislý kus. Mám jen pásku a tam jsou pak vidět švy.
BTW, jak dlouho ti ten kapton vydrží?
A jak obecně při použití skla řešíte automatický bed leveling?


Na ali za pár dolarů. Pokud ho neprorejpneš, tak vydrží strašně dlouho. jednou za čas otřu IPA, přeláknu lehce lakem na vlasy. Na leveling 18mm čidlo, to má detekční vzdálenost 8mm s rezervou. Na desku napojený před EL817. V příloze je fotka hlavy na rebela. Kabeláž je tam ve fázi testování.


Přílohy:
IMG_20190714_110850.jpg
IMG_20190714_110850.jpg [ 238.47 KiB | Zobrazeno 10929 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 03.07.2020, 09:41 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 23:26
Příspěvky: 326
Has thanked: 21 times
Been thanked: 22 times
Na bed autoleveling se sklem bych to řešil bltouchem nebo podobným. Leveling je fajn, když tisku hodně věcí naráz a nechci čekat až to vychladne. Tisknu na sklo PLA a PETG a používám jen 3Dlac(není to reklama :) ) S PLA ani PETG nikdy žádný problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 03.07.2020, 12:17 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Řešení s piezo nikdo nezkoušel? Líbí se mi, že to nepotřebuje žádný další senzor a nemá to žádný offset.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 03.07.2020, 14:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Me nejak leveling nechybi, nevim kdy bych to pouzil. Mozna ze mi nechybi, protoze ho nemam, ale na stelovani desky jsem nesahal ani nepamatuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 03.07.2020, 15:06 
Offline
Radil

Registrován: 26.05.2013, 14:18
Příspěvky: 521
Bydliště: Šalingrad
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Já to tady mám taky jen jako endstop. Ale mám festovní rám , takže ani denodenní přenášení nemá vliv na nastavení-.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 05.07.2020, 14:27 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
css píše:
Tiskárna je do firmy a z mnoha důvodů je nemyslitelné, aby v provozu běžela odkrytá tiskárna.
Vyrobiť nejaké krytovanie by pre firmu nemal byť problém, hoci aj s ikeackého stolíka Lack: https://blog.prusaprinters.org/cs/prusaprinterenclosurev2-withmmu2ssupport_32287/

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 21.07.2020, 10:32 
Offline
Prvnička

Registrován: 27.02.2019, 13:41
Příspěvky: 18
Bydliště: Dolní Studénky
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times
Nevím jestli už jsi problém vyřešil, nebo se s ním ještě trápíš. Stejný problém jsem řešil nedávno. Už více jak dva roky mám tiskárnu Creality CR-10s s kterou jsem tisknul jen PLA bez většího problému, ale nedávno jsem potřeboval tisknout z PET-G (štíty proti coronaviru). I tady po počátečním hledání optimálního nastavení jsem tisknul v pohodě. Problém ale nastal, když jsem chtěl zase tisknout PLA. Něco z toho lezlo ale moc ne, přeskakovalo podávání filamentu na extruderu, dokonce jsem musel zvýšit teplotu proti používaným 215 stupňů, které používám pro PLA. Stejně to nepomohlo. Vypadalo to jako ucpaná tryska, kterou jsem tedy několikrát vyčistil, vypaloval ale problém to nevyřešilo. Dokonce při studeném hotendu bez trysky prošel filament hotendem volně! Tak jsem začal hledat na netu a narazil na tento návod: https://www.3dpedie.cz/navody/jak-spravne-slozit-mk10-hotend-ender-3-cr-10-a-jine/. Ze začátku jsem si nepřipouštěl, že by se tento problém týkal i mne. Ale stejně jsem nic lepšího nenašel, takže jsem to zkusil. Po rozdělání hotendu vypadala PTFE trubička stejně jako na obrázku v článku. PTFE trubičku jsem tedy o kousek zkrátil a ejhle, problém vyřešen!!! :dcl:
Při tisku PET-G na teplotu 255 stupňů došlo k deformaci PTFE trubičky uvnitř hotendu, která byla za studena průchodná ale po zahřátí už filament zadrhával a způsoboval nedostatečnou extruzi a tedy i špatný tisk! PTFE trubička v hotendu není vhodná na tisk při vyšších teplotách, protože dojde k její deformaci! Na to je lepší celokovový hotend!
Tak pokud jsi problém ještě nevyřešil, tak doufám, že ti moje rada pomůže. Pokud už vyřešeno máš, tak snad to pomůže někomu jinému!

_________________
ZX Spectrum +2, 3x Didaktik M, 2x ZX Nucleon 512KB, Didaktik D80, BetaDisk 128C, DivIDE 57c, D80mini, divD80, MB03+ Ultimate, Interface M/P, SP 210T, Simple AY IF, KP311, Kempston Joystick Interface, Multi Shots Interface


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 21.07.2020, 10:38 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
iwosh píše:
:like: za stolek Lack, velmi vhodný i pro montáž 19" rackových zařízení :)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 21.07.2020, 10:54 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
mirari: Ahoj a díky, bohužel jsem problém nijak nevyřešil, resp. řešením je pro mě nepoužívat PLA :cry: Hotend u naší tiskárny je nerozebiratelný, takže nemám možnost nic uvnitř měnit ani zjišťovat, ale PLA tu prostě nefunguje, evidentně se uvnitř zašpuntuje, je to vidět na konci filamentu při jeho vytažení. Bohužel s tím zřejmě nejde dělat nic, vyskoušel jsem úplně vše, co jde. Nevadí, ABS má pro mě stejně lepší vlastnosti ;) I tak díky.

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 23.07.2020, 02:42 
Offline
Kecka

Registrován: 16.08.2018, 15:10
Příspěvky: 69
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Netisknout PLA je hrozná škoda. PLA tisk dává mnohem lepší výsledky než ABS, obzvlášť pro větší tisky.
Myslím si, že ten tvůj hotend je jednoduše ucpaný. Pravděpodobně kvůli tisku ABS za vyšších teplot. ABS za vyšší teploty možná projde, ale taky to asi nebude žádná hitparáda. Součástí většiny hotendů je PTFE trubička, která se při vyšší teplotě spálí a neumožní volný průchod filamentu. PLA tisk který nepotřebuje velký průtok filamentu možná chvíli poběží, ale časem začne extruder někde přeskakovat, kdy přes tu ucpaninu už nebude schopen protlačit dostatečné množství filamentu v daném čase.

Hotend. Rozebrat. Zkontrolovat. Vyměnit PTFE trubičku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně tisknout s PLA?
PříspěvekNapsal: 28.07.2020, 08:13 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Takže po velkém, několikadenním bádání a zkoušení, kdy jsem asi 5x sundal cívku s PLA filamentem z tiskárny a chtěl ji už hodit do koše, aby mi to pak zase nedalo a pokračoval jsem ve zkouškách, se mi konečně povedlo s PLAčkem precizně vytisknout poměrně velkou krabičku (15x15x3cm). Mám s PLA tyto zkušenosti:

1) PLA potřebuje vyšší teplotu než ABS (přesný opak toho, co tvrdí všichni), aby se stíhalo tavit a nezasekávalo se v podavači. S ABS tisknu v pohodě na 210°C, s PLA potřebuji 225°C

2) PLA potřebuje nižší rychlost tisku, aby viz odstavec výš. Mám vyzkoušeno max. 40mm/sec, jinak už se nestíhá tavit a seká se.

3) Pro tisk s PLA musím mít zapnutý ventilátor na extruderu, jinak se zašpuntuje. S ABS jsem měl naopak ventilátor vypnutý, aby vrstvy lépe přilnuly k sobě.

Suma sumárum výsledkem je daleko hezčí a preciznější výtisk, než s ABS, navíc je mechanicky pevnější, ale za cenu asi 2x delšího tisku. Výhodou je, že se vlivem chladnutí nekroutí a neodlepuje od podložky. Ovšem krabička, která se s ABS tiskla 7 hodin, se s PLA tiskne skoro 15 hodin. Takže jako všechno, má to výhody i nevýhody, člověk si musí říct, co je pro něj důležitější.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz