OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 17:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 17.02.2022, 12:59 
Offline
Kecka

Registrován: 04.11.2021, 10:45
Příspěvky: 66
Bydliště: Liptovský Mikuláš
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times
Ahoj,
Nadviažem na pár mojich predchádzajúcich príspevkov. Po dlhých rokoch sa podarilo pomocou pár ľudí z OldCompu oživiť moje Atari130XE.
Po prečítaní viacerých príspevkov som si poskladal a oživil SDrive - Max. Je to paráda ako jednoducho sa dajú ukladať dáta - pre ľudí čo sa v tom pohybujú a sledujú vývoj.
Ďalšou kúpenou hračkou je prídavná RAM320 od Ctirada. Pod disketovými DOS - ako Bibo DOS, MYDOS, .... funguje bez problémov tak ako má.
Aby som sa dostal k otázke. Mám zabudovaný SRam disk priamo v počítači - umiestnený v pozícií OS - je vybratý a nahradený Eprom OS+Qmeg na PCB spolu s Sram diskom. Pri použití Cart MD-DOS /od Dadoka/ to bolo ako zariadenie D7: zálohované baterkou. Teraz pri pripojení RAM320 mi niektoré programy ukážu že mám 512k disk. EXtendet RAM test ukáže 512k = 32bank a test končí zelenou. Pritom samotný MD-Dos to indikuje ako 320k RAM. Keďže mám rád jasno je na mieste otázka či je to v poriadku - prípadne aby nedošlo k poškodeniu.
Pri použití Atari Commandera je RAM320 ako D8: 1014Double sec a Sram je D9: 1014Double - nefunguje ale zálohovanie baterkou - pri vypnutí sa dáta strácajú.

Ak by sa našiel niekto a objasnil mi niektoré veci budem vďačný za pomoc.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.02.2022, 13:04 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Jestli máš externí RAM 320/576KB od Ctirada, tak ta jde konfigurovat, mrkni na manuál
https://usermanual.wiki/m/acb8d52dca697 ... a0bdb1.pdf

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.02.2022, 13:16 
Offline
Kecka

Registrován: 04.11.2021, 10:45
Příspěvky: 66
Bydliště: Liptovský Mikuláš
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times
Vďaka za link. Angličtina mi síce nič nevraví,ale preložiť sa to dá. Prepínače mám v polohe OFF OFF ON podľa nálepky, priamo na prepínači je to asi opačne, alebo sa mýlim??


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.02.2022, 13:41 
Offline
Kecka

Registrován: 04.11.2021, 10:45
Příspěvky: 66
Bydliště: Liptovský Mikuláš
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times
Tak som si bol pocvičiť s prepínačmi a došiel som k nasledovnému
- prepínač na RAM320 nastavené v dolnej polohe - Sramdisk OFF = 256kB / extendet ram disk/
- prepínač 1+2 dole, 3 hore - Sramdisk OFF = 448kB
- prepínač 1+2 dole, 3 hore - Sramdisk ON 64kB = 512kB

P.S. S tých čísiel som trochu mimo 256 kB na disku + 128 kB v Atari by malo dať 384kB, alebo je osadené v RAM disku niečo iné?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.02.2022, 14:53 
Offline
Kecka

Registrován: 04.11.2021, 10:45
Příspěvky: 66
Bydliště: Liptovský Mikuláš
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times
Keďže sa nikto neozval, česť výnimke, tak som pátral po informáciach. V prvom rade musím poďakovať Igimu za jeho článok http://blog.3b2.sk/igi/post/64kB-static ... 130XE.aspx kde rEVERz spravil úpravu na vypínanie externej RAM. Toto ma priviedlo na myšlienku kde je asi problém.
Ak je pri pripojení externého RAM EXTSEL = L , to je pin 16 MMU.V zapojení môjho S-ramdisku je signálom z pin 16 MMU privedeného na vstupy CE pamätí disk vypnutý. Potom je používaný len externý disk. Najprv som predpokladal že je osadený len 256kB, ale podľa toho že Atari commander vidí dva disky á 256kB musí tam byť 512kB a S-ramdisk keďže je vypnutý tak ho nevidí. Keď prídavný RAM vyberiem tak S-ramdisk je funkčný aj so zálohovanými dátami.

Mohol by mi prosím niekto túto teoriu potvrdiť, alebo vyvrátiť ???

P.S. predchádzajúce cvičenie s prepínačmi nebolo korektné - boli prepínané za chodu a DOS to asi nezvládol. Keď som to robil zakaždým pri vypnutom počítači údaje boli korektné.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz