OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 20:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 14:14 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1520
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Víte co?
Pošlete mi sériové číslo svého Atari, pokud máte jistotu, že bylo přeprodáno přes Tuzex.
Uveďte, zda je to XL nebo XE.
Jednak si uděláme přehled, které série byly pro ČR určeny, druhak můžeme zkusit oblíbenou metodou problému německého tanku odhadnout počty.

Možná mám ještě doma schovanou členskou kartičku Atari klubu Praha (ne svoji, ale jednoho inženýra, od nějž mám XL), zase zkusím podle čísla odhadnout, kolik tak mohl mít členů - podle mne tisíce. Pokud máte podobné číslované členské průkazky, taky pošlete číslo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 15:06 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1923
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 897 times
Been thanked: 693 times
to je zajimavy napad. Ja uz ale bohuzel tuzexove XE nemam. Mam ale masinu od JRC. Ty bysme mohlo do toho taky zaradit, co rikas?

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 16:28 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 23.09.2013, 14:54
Příspěvky: 128
Bydliště: Praha
Has thanked: 14 times
Been thanked: 42 times
Zní to zvláštně, ale 100 tisíc je reálné číslo.

1) Tuzex. Jestli se Atari 800 XL začalo v Tuzexu prodávat v sezóně 1984/85, tak do roku 1990 mohl jen Tuzex prodat pár tisíc kusů. Pokud vím, prodával určitě přes 10.000 počítačů ročně (všech značek, nicméně kolik jich bylo? :-).
2) Dovoz z ciziny. Už někdy v roce 1982 jsem u souseda viděl Atari 400 a rozhodně to byla (už kvůli ceně) právě značka Atari, kterou si lidi vozili z USA nebo Kanady, když měli tu možnost. V roce 1985 jsem měl dojem, že Atari XL má snad každý. Na konci 80. let už nebyla žádná výjimka, že lidi jezdili "nakupovat" do Německa a po roce 1989 to bylo "ganz normal".
3) Kluby. V Atari klubu v Praze v Michli se každý čtvrtek stála fronta až ven, protože se lidi nevešli do několika k tomu vyhrazených učeben.
4) Atari začaly nakupovat školy. V roce 88/89 jsem spoluvedl kroužek na základce na Barrandově, kde byla celá učebna čistě Atari 800 XE, tak jsme s dětma dělali LOGO.
5) OD Kotva. V Kotvě bylo na začátku 90. let Atari masivně tlačenou značkou. Nevybavuju si, že by tam někdy prodávali něco jiného.
5) JRC. Nakonec sem JRC naváželo XE doslova v kontejnerech, protože je asi koupili "na váhu" ve výprodeji.

50 tisíc vidím jako jisté minimum, 100 tisíc jako docela možnou věc (třeba s řadou ST dohromady).

_________________
http://www.cinemax.cz /// http://letdisk.wordpress.com

LetDisk / Hlava Kasandry / ALERT

[800XL / 1985]---->[520STM / 1989]---->[1040STE / 1991]---->[Falcon 030 / 1993]---->[Lynx 2 / 1994]---->[800, 600XL, 1200XL / 2013]


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 16:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Tohle mi neprijde jako presvedciva analyza. Ja nejsem (puvodne) z Prahy a znal jsem tak 40 lidi z okresu, co mely nejaky 8bit. Dost pochybuji, ze by se na celem okrese tech lidi naslo treba 200. V Praze byla ta situace asi jina, ale tehda (pocitam to tak do roku 95 maximalne) byly ty pocitace spis vzacne.

V JRC by se mozna dalo podivat do ucetnictvi, tehdy jsem tam pracoval a delam pro ne castecne dodnes.

Samotneho me to zajima, treba se neceho rozumneho dopocitame.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 17:25 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 23.09.2013, 14:54
Příspěvky: 128
Bydliště: Praha
Has thanked: 14 times
Been thanked: 42 times
Doda píše:
...V JRC by se mozna dalo podivat do ucetnictvi, tehdy jsem tam pracoval a delam pro ne castecne dodnes.


No já to nechtěl takhle konkrétně pitvat, ale právě proto, že jsem v JRC taky dělal, tak mi "100tisícová Atari komunita" v roce 1998 nepřipadá jako úplný nesmysl, i když uznávám, že je to číslo spíš souhrnný za dobrých 15 let od roku 1983 a zahrnuje určitě konzole, 8bity, ST, Falcony, Jaguary... Určitě to neznamená 100 tisíc aktivních Ataristů v roce 1998 8-) To nejsem blázen.

_________________
http://www.cinemax.cz /// http://letdisk.wordpress.com

LetDisk / Hlava Kasandry / ALERT

[800XL / 1985]---->[520STM / 1989]---->[1040STE / 1991]---->[Falcon 030 / 1993]---->[Lynx 2 / 1994]---->[800, 600XL, 1200XL / 2013]


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 17:26 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1520
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
No vidíš, v Praze musely osmibitové kluby odmítat zájemce kvůli naplnění kvóty.
Pravda ale je, že většina lidí do klubů vstupovala proto, aby si mohli navzájem kopírovat hry.
Těch, co s počítačem opravdu něco dělali kromě hraní her, bylo méně (dokonce mám tušení, že někde to měli jako nějakou podmínku, udělat něco pro komunitu, nebo že budou pasivní kopírovače vyhazovat - nepamatuju si přesně souvislost ani platformu).

Každopádně jen ve vzorku 30 lidí v naší třídě byl jeden atarista (ehm... člověk, co měl doma Atari a pařil na něm) a jeden spectrista (ehm... člověk, co měl doma Plusko a pařil na něm). Nechci to extrapolovat na celou pražskou populaci, ale jestli se počítá SAPI a PETR, co jsme tehdy měli doma my, tak je to už 10% populace (a to nepočítám spolužáka, co měl v 80. letech doma od mámy z práce krátce půjčený Sharp MZ 800, to by bylo už 13%).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 19:42 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Marek Nepozitek píše:
4) Atari začaly nakupovat školy. V roce 88/89 jsem spoluvedl kroužek na základce na Barrandově, kde byla celá učebna čistě Atari 800 XE, tak jsme s dětma dělali LOGO.


Vida, to jsem nevěděl a to jsem tam chodil do elektrotechnického kroužku.

Citace:
OD Kotva. V Kotvě bylo na začátku 90. let Atari masivně tlačenou značkou. Nevybavuju si, že by tam někdy prodávali něco jiného.


Ale jo, pamatuju si, že tam měli CDTV, kde jelo stále dokola demo na Space Ace a jednu A500 a pak tuším i Didaktik M s nějakým zeleným monitorem. Ale netvrdím, že všechno naráz. Ale ta hromada všeho od ST, co tam měli vystavené, byla opravdu neskutečná. Vypadalo to tam jak v nějakém výpočetním centru.

Obdobně velkolepě pojatou tam měli sekci s klávesama Yamaha, to bylo snad ještě za bolševika. Ty jsme tam taky chodili oslintávat.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 20:02 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1029
Has thanked: 450 times
Been thanked: 155 times
V prváku na gymplu nás bylo ve třídě 12 kluků a z toho 4 měli Atari 800 XE/XL. Zastoupení ostatních počítačů byla čistá nula. Já vím,není to žádný reprezentativní vzorek,ale já těm 100 tisícům věřím.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 20:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
V mém okruhu měli 3 lidé 8-bit Atari, asi 5 lidí ZX nebo Didaktika a pak téměř všichni přešli na Amigu.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 20:35 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
dex píše:
Každopádně jen ve vzorku 30 lidí v naší třídě byl jeden atarista (ehm... člověk, co měl doma Atari a pařil na něm) a jeden spectrista (ehm... člověk, co měl doma Plusko a pařil na něm). Nechci to extrapolovat na celou pražskou populaci, ale jestli se počítá SAPI a PETR, co jsme tehdy měli doma my, tak je to už 10% populace (a to nepočítám spolužáka, co měl v 80. letech doma od mámy z práce krátce půjčený Sharp MZ 800, to by bylo už 13%).


Jenze s tim vypoctem na to nejdes dobre, protoze do toho vlastnictvi 8-bitu pocitas i segru a rodice tvych spoluzaku (celou rodinu). Je to procento populace, ktere k tem pocitacum meli nejaky pristup, ale Ataristi to vsechno asi nebyli :-) Pak tech 100k das dohromady snadno.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 21:33 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Marek Nepozitek píše:
Zní to zvláštně, ale 100 tisíc je reálné číslo.

1) Tuzex. Jestli se Atari 800 XL začalo v Tuzexu prodávat v sezóně 1984/85, tak do roku 1990 mohl jen Tuzex prodat pár tisíc kusů. Pokud vím, prodával určitě přes 10.000 počítačů ročně (všech značek, nicméně kolik jich bylo? :-).


Podpultova Spectra. Pamatuju i Sordy. Pokazde, kdyz jsme tam jeli, tak tam meli Sorda. Atarko ale taky, ovsem to me nezaujalo. Nebylo zapnute :)

Marek Nepozitek píše:
2) Dovoz z ciziny. Už někdy v roce 1982 jsem u souseda viděl Atari 400 a rozhodně to byla (už kvůli ceně) právě značka Atari, kterou si lidi vozili z USA nebo Kanady, když měli tu možnost. V roce 1985 jsem měl dojem, že Atari XL má snad každý. Na konci 80. let už nebyla žádná výjimka, že lidi jezdili "nakupovat" do Německa a po roce 1989 to bylo "ganz normal".


Jak pro koho. Kdo byl tehdy dospely, tak mozna. Pro nas ne. Ja mel v roce 1985 dojem, ze ZX Spectrum ma snad kazdy :) O Atari jsem neslysel, zadne ataristy neznal, nikdo v okoli jej nemel :D Vsude kam jses podival, sama Spectra.

Marek Nepozitek píše:
4) Atari začaly nakupovat školy. V roce 88/89 jsem spoluvedl kroužek na základce na Barrandově, kde byla celá učebna čistě Atari 800 XE, tak jsme s dětma dělali LOGO.


Pamatuju si, jak u nas v dome deti byl obrovsky problem koupit aspon jedno Spectrum, protoze zbozi ze zapadu nebylo dovolene temto organizacim porizovat. Tak nevim, jak se to mohlo nekomu legalni cestou povest. Nakonec tam reditelka koupila pres znameho znameho znameho jedno Spectrum+.

Marek Nepozitek píše:
5) OD Kotva. V Kotvě bylo na začátku 90. let Atari masivně tlačenou značkou. Nevybavuju si, že by tam někdy prodávali něco jiného.


Ja si pamatuju i Amigy a Didaktiky. Tam jsem mozna prvne letmo zahledl STcko.

Marek Nepozitek píše:
5) JRC. Nakonec sem JRC naváželo XE doslova v kontejnerech, protože je asi koupili "na váhu" ve výprodeji.


Tou dobou jsem byl zapaleny do C64 a nasledne Amigy, a nejake Atari uz me vubec netankovalo :)

Marek Nepozitek píše:
50 tisíc vidím jako jisté minimum, 100 tisíc jako docela možnou věc (třeba s řadou ST dohromady).


Lidi, co si Atari koupilo. Pocet lidi v klubech musel byt nizsi, a tech aktivnich (neco delajicich) jeste nizsi, a o to v te reportazi asi slo.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 21:34 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
solaris104 píše:
V mém okruhu měli 3 lidé 8-bit Atari, asi 5 lidí ZX nebo Didaktika a pak téměř všichni přešli na Amigu.


To je jasny, proc asi. Kvuli gameseni. :lol: Jako kazdej. Ostatne na tech osmibitech taky nic jinyho nedelali.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 21:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
Tak někteří dělali dema, chtěli udělat i hru na Amigu, ale JRC i ostatní je poslali do prdele a museli to udělat na PC.
http://www.databaze-her.cz/hry/edna/
Možná znáte hru Edna, což je slušný klon Dizzyovky. Mimochodem za ni nedostali ani korunu.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2013, 22:42 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1923
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 897 times
Been thanked: 693 times
Marek Nepozitek píše:
4) Atari začaly nakupovat školy. V roce 88/89 jsem spoluvedl kroužek na základce na Barrandově, kde byla celá učebna čistě Atari 800 XE, tak jsme s dětma dělali LOGO.


hmm tak to ste meli stesti jako prase. Co si ja pamatuju, kdyz jsem spoluvedl krouzek v 87/88, tak jsme chodili do fabriky na salovku. Ale aspon jsem si trosku osahal SM 52-12. Dnes me mrzi, ze jsem si ho neosahal vic :( Bezel tam RSX11 a dalo se tam hrat s basicem a kdyz to decka prestalo bavit tak se hral startrek nebo tiskly kondiciogramy a ASCII obrazky na radkovych tiskarnach.

Ale zpet k Atarku. U Rastera je na strankach anketa (uplne dole), kde se ptal, co jste pouzivali ve skolach. Kupodivu tam to atarko vyhralo. Nechapu to, protoze ve skole jsem videl jenom to Atari, co jsem si tam sam prines.


Factor6 píše:
Jak pro koho. Kdo byl tehdy dospely, tak mozna. Pro nas ne. Ja mel v roce 1985 dojem, ze ZX Spectrum ma snad kazdy :) O Atari jsem neslysel, zadne ataristy neznal, nikdo v okoli jej nemel :D Vsude kam jses podival, sama Spectra.


Jenom tak pro zajimavost. Taky jsem puvodne chtel sinclaira. Prvni hra, co jsem hral na malem pocitaci byla Monster Maze na ZX81 na tabore, kde jsem byl s krouzkem ze stanicky mladych techniku. Pote kamarodovi strejda dovezl ZX81, ktere jsem mival nekdy i pujceny. Kolem me bylo spousta specter, co meli prave kluci se kteryma jsem na stanicku chodil. Takze prirozene jsem chtel mit speccy doma taky. Jenze pak jsem jednoho pekneho dne potkal ve vytahu souseda, co bydlel pod nami, ktery drzel velkou krabici a nadsene vykladal, to je Atari, ma 64KB! A bylo jasno. Byl to nejblizsi pocitac v mem okoli. Navic soused byl spoluzakladatelem Atari klubu v Olomouci.

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2013, 01:06 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 23.09.2013, 14:54
Příspěvky: 128
Bydliště: Praha
Has thanked: 14 times
Been thanked: 42 times
A nemeli bychom, dokud si to pamatujeme ;-), nejak ty atarikluby zmapovat (misto, velikost, vedeni...)? Je to k nicemu, jako vsechno, ale jednou nam archeologove podekuji. Tech informaci, co uz tady v diskuzi jen tak prolitlo, to uz se nemusi opakovat. Jenom v Praze muselo byt atariklubu tak 10 a nebylo v nich k hnuti. Jakmile to slo, tak vznikaly neoficialni s mensim poctem clenu (docela rad jsem chodil do klubu ve Skolske ulici).

Jinak potvrzuji, ze Barrandovska ZS, skutecne mela ucebnu s cca 10 Atari, coz byla dobra zprava pro zaky, na druhou stranu jsem 2 roky predtim na gymplu musel trpelive vysvetlovat ucitelce matematiky, ze muj pocitac je opravdu lepsi a levnejsi, nez skolni IQ151. Neverila, ale nakonec v prime konfrontaci kapitulovala. Aspon mela odvahu mi to srovnani dovolit.

Ze se nedalo "za totace" nakupovat pro skoly zapadni zbozi je nesmysl. Slo jen o to, jestli reditel skoly chtel nebo nechtel a jake mel konexe. Vetsina Atari klubu byla pod SSM a pod Svazarmem a take vesele nakupovaly. Minimalne pres bazar to urcite slo.

_________________
http://www.cinemax.cz /// http://letdisk.wordpress.com

LetDisk / Hlava Kasandry / ALERT

[800XL / 1985]---->[520STM / 1989]---->[1040STE / 1991]---->[Falcon 030 / 1993]---->[Lynx 2 / 1994]---->[800, 600XL, 1200XL / 2013]


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz