OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 18:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 06.02.2020, 17:23 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
CAS2Audio je malá aplikace pro Android 6.0 a vyšší. Dokáže načíst obrazy kazet (.cas) a "vypískat" je na audio výstup mobilu nebo tabletu. Ve spojení s kazetovým adaptérem a datovým magnetofonem poslouží jako malý bratříček programu Turgen System běžící na mobilním zařízení.

Je to něco jako TapDancer a podobné programy, které mají spektristé a komodoristé. Obrazy kazet jsou přeci jenom podstatně menší než soubory s digitalizovaným zvukem. Aplikace zatím poskytuje základní funkce. Samozřejmě je podporován turbo záznam. Co mne těší je fakt, že nemáme tak složitý formát jako .TZX.

Chtěl jsem si trošku omrknout jak se vyvíjí pro Android. Až na pár menších renonců ve verzích 0.0.1 a 0.0.2 se s verzí 0.0.3 zadařilo. Aplikace je ke stažení jako .apk (do Google Play s tím zatím nejdu). A nepotřebuje nic jiného než přístup k úložišti. Osobní udaje a kontakty bude luxovat až placená verze, nic není zadarmo :-)

Aplikace je ke stažení zde: https://github.com/baktragh/CAS2Audio
Můžete si zkusit zavést turbo verzi programu Audiovizuální kurz angličtiny 3


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.02.2020, 14:47 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Ve verzi 0.0.4 alfa se požadavek na minimální verzi Androidu snížil na 4.4, což vrací do hry i starší zařízení.
Sice za cenu použití již "odsouzeného" API pro ovládání zvukového zařízení, ale pořád to funguje.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2020, 15:48 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Ještě bych se mohl naučit, jak u Androidu fungují API pro trvalé uložení dat. Tedy aby se po ukončení aplikace a jejím opětovném otevření ovládací prvky nastavily tak, jak byly předtím.
Pak už zbývá jen maličkost... Zařídit, aby se při otevření .cas soubory vybrané ve správcích souborů dokázaly otevřít přes CAS2Audio. Zatím to funguje jenom někde, nefunguje to třeba s Google Files, což zamrzí.

Přemýšlel jsem i o vývoji aplikace pro iOS, ovšem bez macOSu je to poněkud obtížnější. Měl jsem v hledáčku Xamarin, ale i ten potřebuje macOS při kompilaci binárky pro iOS. Navíc u Xamarinu API pro nízkoúrovňové generování zvuku sice existují, ale dokumentace nic moc, aspoň na první pohled.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.02.2020, 13:56 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
A takhle to vypadá:
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.05.2020, 21:36 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
A tady si s tím hraje Zaxon, když zkouší svoje nové udělátko. Magickou krabičku, co dovoluje použít skoro libovolný zdroj signálu jako datový magnetofon (turbo i standard).
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?pid=262906#p262906


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.05.2020, 10:16 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Krabička od Zaxona zjevně zvýšila zájem o tuto aplikaci.
Mezitím vyšly verze 0.0.6 a 0.0.7.

Na nich se ukazuje jak je důležité mít uživatele, kteří neváhají poslat aspoň trochu zpětné vazby a vytrhnou programátora z jeho bubliny.
Zavedeny byly dvě vpravdě "revoluční" inovace.

1. Aplikace má zakázáno usnout nebo zamknout obrazovku, pokud zrovna probíhá přehrávání. U programů ve standardu se to hodí.
2. Aplikace toleruje "temný režim". Na první pohled by se zdálo, že uživatel má nějaké nevykoupené hříchy. Realita je prostá, má AMOLED zobrazovač a chce šetřit energii.

Dále jsem zjistil (po intenzivním hledání na různých fórech a v dokumentaci), že je vlastně nemožné zařídit, aby aplikace rozpoznaly .cas soubory a otevřely je v CAS2Audio. Pro naše obrazy kazet celkem pochopitelně neexistuje oficiální typ MIME. Za druhé, v manifestu aplikace sice lze specifikovat filtr dle přípony, ty se ale v mnoha případech aktivitě nepředávají. Kdo se podívá do kódu, tak zjistí, že se aktivitě předává URI a pravé jméno souboru se musí vydolovat metodou extractFileNameFromURI(), která není zrovna triviální. Za třetí, některé aplikace pro správu souborů stejně suše ohlásí, že soubor nelze otevřít tak jako tak.

Bude tedy třeba zapracovat na vylepšení funkce "Browse for tape image". Zatím se otevírá aplikace pro správu souborů (a když v systému žádná taková není, tak aplikace spadne), ale časem bych chtěl něco lepšího. Ne nutně vlastního, podívám se na nějaká hotová řešení pod svobodnou licencí.

Pokud by se tu náhodou našel nějaký vývojář Android aplikací, nepohrdnu dobrou radou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.06.2020, 08:17 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Tak nějaký ten dialog na výběr souboru se našel - https://github.com/hedzr/android-file-chooser/releases.
Funguje dle očekávání. Výběr souborů je pohodlnější - zobrazují se jen .cas soubory a je také zapamatována poslední navštívená složka (princip převzatý z TS). Navíc aplikace není závislá na existenci jiné aplikace pro výběr souborů.

Před vydáním verze 1.0.0 ještě trochu pročistím kód od nejhorších prohřešků objevených statickou analýzou. Některé zůstanou. Například nebudu "opravovat" if (value==true) na if (value), to mi přijde už přehnané. Přidal jsem také možnost lokalizace - UI aplikace je jednoduchoučké a je to pár řetězců. Verze 0.0.8 umí kromě angličtiny také česky a (vzhledem k cílové skupině) polsky.

Na umístění do Google Play to ve finále nevidím vhledem k cílové skupině (či spíše skupince). Možná repozitář F-droid.
Vždy ale zůstane možnost stáhnout .apk přímo z GIThubu nebo kompilace ze zdrojových kódů.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.06.2020, 18:57 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Tak jsem se dopracoval k verzi 1.0.0. Trocha pročištěného kódu a malé úpravy v polské lokalizaci, které pohotově dodal Atarista s přezdívkou Jacques z atarionline.pl. Program zatím zůstane tak jak je, leda že by někdo našel nějakou velkou botu, nebo si vymyslel opravdu užitečnou inovaci. Nápad na Google Play jsem definitivně zavrhl, ještě se zamyslím nad publikací v repozitáři F-Droid.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.07.2020, 10:39 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Tak jednu inovaci už někdo vymyslel - možnost volitelného zkrácení prvního zaváděcího tónu pro standardní záznam na 15 sekund.
Je to ve verzi 1.0.1a. Uživatelské rozhraní je maličko uhlazenější a zabere méně místa. Nejnižší verze Androidu na které se mi CAS2Audio podařilo provozovat je 4.2.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.09.2023, 15:42 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Vyšla verze 1.0.3. Aplikace si pamatuje posledních 12 obrazů kazet, ty se pak dají jednoduše otevřít na jedno ťuknutí prstem.
https://github.com/baktragh/CAS2Audio/releases/tag/1.0.3

Mimochodem, zná někdo podobnou aplikaci třeba i pro jiné retro-platformy? Já znám jen aplikaci TapDancer a nikdy se mi moc nelíbila.
Na Androidu jsem pořád ještě Greenhorn, jestli se nepletu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.09.2023, 20:08 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Určitě bych uvítal verzi pro Sharp, Spectrum a další stroje, které nepotřebují spešl hw konvertítko (tj. mají vstup na jack). To já jen, že se ptáš :-) (skoro). Samo přehledný, s možností upravovat bps, atp. :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.09.2023, 12:42 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
To věřím, ale na to jsem se (skoro) neptal :-) Zkusmo jsem pohledal s následujícím výsledkem.

TapDancer. není v Google Play. Nemá nic, co by připomínalo domovskou stránku. Dá se stáhnout ze stránek magazínu Paleotronic a existuje neudržovaný repozitář na GitHubu. Nainstalovat a spustit se dá.
PlayZX. V Google Play je, ale nezdá se být kompatibilní s nejnovějšími verzemi Androidu. Autor sám přiznává, že aplikaci zrovna moc neudržuje.
Teezix. V Google Play byl, ale dnes už není a nezdá se, že by byl udržovaný. Na pohled vypadá pěkně a přehledně.
ZX Tape Player. Zdá se, že má udržovaný repozitář na Githubu. Odkazy do Google Play nefungují. Má propojení s online databází her. Vypadá celkem slibně.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.09.2023, 13:12 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 30.09.2022, 15:39
Příspěvky: 112
Bydliště: Brno
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times
Pro iOS/iPadOS nic podobného?

_________________
ZXS48, ZXS+, Commodore 64C+1530, Didaktik M+Gama, Atari 800XL+XC12, Portfolio, TI-58C...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.09.2023, 15:19 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
graver píše:
Pro iOS/iPadOS nic podobného?

Vím jen o aplikaci nazvané "Speccy Tape"


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz