OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 20:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: D-Text verze
PříspěvekNapsal: 07.04.2019, 06:12 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
Už som ho našiel.

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2020, 18:17 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
Zdravím,
dostal se mi do ruky návod na D-TEXT s ručně psanými poznámkami - zřejmě autora D. Jeneho nebo vydavatele?
Každopádně zajímavost - tak rád oskenovaný přikládám.
Láďa

ke stažení zde:
https://uloz.to/file/h8lw2EblTAwJ/d-text-orig-navod-pdf

P.S. i ta chybka - "přírůčka" - v textu s kroužkem nad "u" :+)


Přílohy:
Snímek obrazovky 2020-08-14 v 18.16.04.png
Snímek obrazovky 2020-08-14 v 18.16.04.png [ 348.14 KiB | Zobrazeno 7545 krát ]
Snímek obrazovky 2020-08-14 v 18.16.17.png
Snímek obrazovky 2020-08-14 v 18.16.17.png [ 375.43 KiB | Zobrazeno 7545 krát ]
Snímek obrazovky 2020-08-14 v 18.16.29.png
Snímek obrazovky 2020-08-14 v 18.16.29.png [ 271.65 KiB | Zobrazeno 7545 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.08.2020, 10:53 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Jen k doplnění opět dobový warez ("domácí kompilace" :-)), kterou jsem doma vyšťoural. Kdykoliv jsem během posledních deseti let procházel svoje diskety (hledajíce originály), následující dvě (a vlastně všechny warezové) jsem úspěšně ignoroval. Protože Láďo tyhlety podomácku sesmolené kompilace shraňuješ, napadlo mi, že by tě to mohlo zajímat. Štítek nese informaci že na disketě by měl být D-Text, nicméně letmým pohledem jsem po třiceti letech zjistil, že tam je Tasword Q (z nichž ani jedno mi pořádně nic neříká). Třeba z toho něco vydoluješ co se ti bude líbit.

Je tam i seznam warezu s dobovými cenami - možná něco pro Chipa128? Netuším jestli je můj. "(...) nabizim Vam svuj katalog her a programu, vytisteny na tiskarne BT100." BT100 jsem skutečně pár let měl, ale nepamatuju se že bych někdy používal Tasword Q (nebo že bych v té době psal bez diakritiky - z češtiny jsem tehdy míval jedničku na vysvědčení a to mě motivovalo psát správně) :-)


Na druhé disketě jsou nějaké programy spolupracující s BT-100, plus zdá se mi že i nějaké ovladače. Třeba pro to někdo ještě najde užitek.


Obrázek

Obrázek

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 07.12.2021, 14:40 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Já vím, že to je marný dotaz, ale přesto... než se do toho ponořím víc.

Existují někde zdrojáky D-Textu? Alespoň nějaké části?

Disassembloval ho někdy někdo, nebo je to za celou dobu jen slepenec úprav Spectral Writeru bez nějaké skutečné koncepce? Jak s tím pracovali ti, kdo z původního Spectral Writeru udělali D-Text? Ono se dokonce zdá, že i číslování verzí je trochu na přeskáčku podle toho, kdo úpravu dělal.

Přiznávám, že do toho zkouším nakouknout a program rozebrat. A zatím to tak vypadá.

Tiskový ovladač mě netrápí, to je jednodušší a relativně malá část programu.

(Zachtělo se mi plaintext editoru s neproporcionálním písmem a D-Text mi přišel snesitelně ovladatelný... existuje lepší?)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 07.12.2021, 14:54 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Přijde mi lepší D-Writer.
A samozřejmě skvělý by měl být Text Machine, ale s ním jsem dlouho nedělal.
Z toho, jak vypadají další Jenneho úpravy programů (D-Writer, Pascal pro Ondru, ...), bych usuzoval, že programy sice měl disassemblované, ale nepracoval se zdrojovým textem, ale podle výpisu upravoval přímo binárku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 08.12.2021, 11:25 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
dex píše:
Přijde mi lepší D-Writer.
A samozřejmě skvělý by měl být Text Machine, ale s ním jsem dlouho nedělal.
Z toho, jak vypadají další Jenneho úpravy programů (D-Writer, Pascal pro Ondru, ...), bych usuzoval, že programy sice měl disassemblované, ale nepracoval se zdrojovým textem, ale podle výpisu upravoval přímo binárku.
Já aktuálně zkoumám verzi z diskety "spravodaj Betaklubu 1/94 ročník 2", na té mé kopii jsou D-Texty dva.

Jeden je označený jako "Spectral Writer na D-Text upravil (c) 1986 DaJe, 1988 DASOFT" (na disketě DTEXT bez pomlčky) a druhý má v popisu "D-Text pro BETA-DISK v.92/4" (na disketě D-TEXT s pomlčkou).

Na první pohled se od sebe ty verze liší tím, že první má bílé pozadí a umí ukládat na pásku a práce s disketou je schovaná hlouběji v menu, zatímco druhá je výhradně pro TRDOS, pozadí má černé (modré menu) a nemá v menu volby pro práci s magnetofonem, práce s Betadiskem je pohodlnější a je v ní ovladač pro tiskárny Epson a Star LC.

Hádám, že ten první bez pomlčky je "víc původní"? (a taky používá starší kompresi textu a možná neumí Slovenštinu?)

V článcích (soubor 17) je popsaný D-Text 93/3 a jeho úprava od Petra Hůrky. Zdá se, že ta úprava se týká D-Textu z diskety s označením verze 92/4, ale není mi jasné, proč tam teda ta popisovaná verze 93/3 není, nebo jestli je v číslování chyba, nebo to byly jen minoritní změny od verze přítomné? A pokud 93/3 existuje, tak kde?

A protože v seznamu freewaru (článek 0) nejsou programy BCS, Tasword (s úpravou od Matasofta), Masprint, tsw-bcs... na disketě přítomné, tak je docela dobře možné, že ta moje kopie diskety obsahuje programy, které na ní původně nebyly a nemají souvislost s magazínem Betaklubu. Netuším. Já tu disketu zkopíroval kdysi dávno od Matasofta a určitě jsem na ní i sám něco ukládal (což si a/ víceméně pamatuju b/ jsou ty soubory na konci adresáře). Verze D-Textu od DaJe je přitom umístěná po článcích (a tedy možná přidaná později), zatímco ta s pomlčkou je umístěná před články magazínu.

Btw... D-Writer jsem na internetu nedokázal najít. Ani zmínku např. tady https://cs.speccy.cz/?scn=3 Je někde ke stažení?

O zkoumání Text Machine neuvažuju. Obávám se, že to je na mě příliš.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 08.12.2021, 12:42 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Nedošlo mi hned, že to má být pro Betadisk - tak nevím, zda Beta verze D-Writeru nebo upravený Text Machine existuje.
Jinak D-Writer je na Spectrum Computing umístěn zajímavě spolu s originálním The Writerem.
https://spectrumcomputing.co.uk/entry/8989/ZX-Spectrum/The_Writer


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 08.12.2021, 14:45 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
dex píše:
Nedošlo mi hned, že to má být pro Betadisk - tak nevím, zda Beta verze D-Writeru nebo upravený Text Machine existuje.
Jinak D-Writer je na Spectrum Computing umístěn zajímavě spolu s originálním The Writerem.
https://spectrumcomputing.co.uk/entry/8989/ZX-Spectrum/The_Writer
Tak ideálně pro Betadisk s možností používat magnetofon skrz standardní volání ROM - to z mého pohledu řeší použití na Betadisku, DivIDE a MB02/MB03 současně. Přičemž pod ESXDOSem si můžu vybrat, co se mi líbí víc, jestli TRD image, nebo TAP emulace (ano, vím o existenci ESXDOS verze D-Textu).

D-Text má relativně velký BASIC, který lze využít k přenosu na jiné diskové systémy. A pokud by byl zdroják celého programu, tak by nebylo tak moc nutné se na BASIC omezovat.

Mám rozebráno a analyzováno jen asi 2kB (téměř komplet menu a ovladač tiskárny) a už teď tam je hodně vidět neefektivita, jsou tam místa, která by se dala napsat lépe.

Ultimátní cíl je pro mě
- tisk na PCL tiskárnách grafickým neproporcionálním písmem ve velkém rozlišení (něco jako Ultra LQ pro Desktop)
- tisk na HPGL plotru písmy pana Hersheyho
(obojí asi bude vyžadovat tiskový ovladač ve 128k paměti, písmo zabere dost místa)

... ale to je taková hromada práce, že vůbec netuším jestli a kdy alespoň kousek z toho udělám (a kdy mě to přestane bavit). Zatím jen zkoumám editor, který jsem kdysi používal a líbil se mi jednoduchostí a relativně snadnou ovladatelností.

Díky za odkaz - The Writer znám, ale nedošlo mi, že to je ono.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 13.12.2021, 10:43 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Jen malé info.

V tuto chvíli mám zdroják, který lze zkompilovat a poskytuje stejnou binárku, jako byla ta, ze které jsem vyšel. Velkou část jsem analyzoval a okomentoval. Kolik přesně se těžko odhaduje. Jsou tam části jasné a srozumitelné a jsou tam místa, co např. čekají na pochopení podprogramů okolo, než začnou dávat smysl.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 25.12.2021, 14:41 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Tušíte proč D-Text při tisku nahrazuje znaky větší/menší <> kulatými závorkami ()?

Je to tak v konverzní tabulce v samotném programu a je to tak i v PDF manuálu od Daniela Jenneho, který asi vznikl nascanováním textu vytištěného D-Textem. Ale nenapadá mě žádný důvod proč by to tak mělo být, kromě toho, že nějaká tiskárna v dávné minulosti znaky <> neuměla. (EPSONy to umí, nebo ne? Která tiskárna to neumí?)


Přikládám rozložení klávesnice Betadiskového D-Textu tak, jak se mi podařilo zjistit. Není 100% shodné s verzí D. Jenneho (zagzipováno kvůli fóru, protože rozlišení PNG je o kousek větší).

Možnosti zpracování všech možných kódů kláves jsou limitované ZX ROM, protože D-Text využívá čtení kódů ze systémových proměnných, které ZX ROM aktualizuje v IM 1. Docela by mě zajímalo jak to má Desktop (hlavně kvůli kompatibilitě s vícevrstvými membránami, které mi dělají potíže v SIF Termu, který čte klávesy v IM 2).


Přílohy:
rozlozeni_klavesnice_dtext_pro_BETA-DISK_v-92-4_na_zxs_48k_gumak.png.gz [117.86 KiB]
175 krát

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 25.12.2021, 15:23 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Materiály od 666 ZO Svazarmu a snad i od Zenitcentra jsou tištěny na elektrický psací stroj Robotron (model je uveden v manuálech).
Podle obrázků těchto psacích strojů soudím, že to on nemá znaky <>.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 26.12.2021, 13:13 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
V D-Textu je nepřeberně míst, kde se dá program zkrátit. Jsou tam řetězce textů s mnoha zbytečnými mezerami, jsou tam rezervní místa vyplněná 85 (dekadicky), jsou tam opuštěné kousky podprogramů, které kdysi měly význam, ale po mnoha záplatách se na ně zapomnělo.

Dokonce jsem našel i pár zbytečných řádků v BASICu (nemluvě o tom, že by se ten BASIC všeobecně dal výrazně redukovat).

Ale jsou tam i takováto místa:
Kód:
lfd48           inc     hl              ; další adresa
                inc     de
                dec     bc              ; sniž počítadlo bytů
                ld      a,b             ; je počítadlo nula?
                or      c
                jr      z,lfd7b         ; Z = je nula -> hotovo
                ld      a,h             ; ukazuje HL na konec oblasti pro text? (#d7ff = 32768+352*64-1)
                cp      215             ; #d7
                jr      c,lfd42         ; H < #d7 -> pokračuj v rozbalování
                ld      a,255           ; #ff
                cp      l
                jr      c,lfd7b         ; carry nemůže nastat
                jr      lfd42           ; pokračuj v rozbalování

6 zbytečných instrukcí, které se tváří jako smysluplný kód. Skoro totéž se tam opakuje ještě jednou jen o kousek dál.

Asi jsem divnej, ale pobavilo mě to :)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 05.01.2022, 23:40 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Aktuální stav zkoumání - k lecčemu jsem se vracel opakovaně, než to začalo dávat smysl v souvislostech a určitě tam zbývá dost míst, ke kterým jsem se vrátil jen jednou, nebo je úplně přehlíd. Pravděpodobně jsou tam některé komentáře úplně špatně a hloupě.

Pokud takové místo objevíte, nenechávejte si ho pro sebe a napište mi o něm.


Přílohy:
screenshot_d-text_lorem_ipsum.png
screenshot_d-text_lorem_ipsum.png [ 6.01 KiB | Zobrazeno 4417 krát ]
dtext.tar.gz [234.69 KiB]
176 krát

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 06.01.2022, 10:13 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Nevím, zda máš k D-Textu manuál od Jenneho, ale je tam i mapa paměti s označením, kde je kód, kde volné místo, kde tabulky a podobně, a je to dost divoké - kus kódu, kus místa, zas kus kódu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 06.01.2022, 10:31 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
dex píše:
Nevím, zda máš k D-Textu manuál od Jenneho, ale je tam i mapa paměti s označením, kde je kód, kde volné místo, kde tabulky a podobně, a je to dost divoké - kus kódu, kus místa, zas kus kódu.
Mám. Využil jsem a z velké části to sedí (ta volná místa jsou jen okolo pár desítek až jedné stovky bytů, tabulka vzhledem klame). Použil jsem i článek z diskety Betaklubu. Nebylo toho moc, jen pár adres, ale i to mi trochu pomohlo potvrdit k čemu jsou ty části dat/kódu v počáteční fázi zkoumání. Teď je to rozebrané komplet i s BASICem se kterým je editor hodně provázaný.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz