OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Registrujte se zde!

Právě je 13 lis 2018, 19:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 323 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 18, 19, 20, 21, 22
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 09 lis 2018, 19:08 
Radil

Has thanked: 0 time
Been thanked: 138 times
Gratuluji! :-)

Ano, možná by zde bylo dobré uvést, že floppy mechanika musí být naswitchovaná jako DS0, přičemž většina mechanik je z výroby nastavená jako DS1. Starou spojku je potřeba odpájet a zapájet novou na DS0. A jak správně píše ielman, propojovací kabel pěkně 1:1, žádné křížené obludnosti, jako na PC ;) Také jsem ze začátku bádal, proč na mechanice jen svítí LED a nic se neděje :-)

Jinak to switchování by měla řešit moje připravovaná elektronika do připravované krabice na 2 mechaniky! Nebude třeba v mechanikách nic pájet, žádné spojky, v elektronice se jumpery navolí, zda je mechanika z výroby DS0 nebo DS1 a zda chceme, aby ji TR-DOS viděl jako mechaniku A,B,C nebo D :) Plošňáček na elektroniku už mám doma a co nevidět budu zkoušet.

PříspěvekNapsal: 10 lis 2018, 10:44 
Kecálek

Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
ielman: mně se podařilo konektor na kabelu bez poškození rozebrat. Skládal se jen ze dvou částí, tak to šlo. Někdy je tam ještě třetí zajišťovací kus a konektor už bez poškození nejde rozebrat. Překřížení jsem nůžkama odstřihl a konektor opatrně nacvakl kombinačkama zpět na konec kabelu. Mám kromě Samsungu i 2 mechniky NEC FD1231H, které mají navržený plošný spoj jen pro DS1. Tzn. spoj vede z pinu č.12 konektoru FDD (SEL1) přímo na vývod řadiče FDD. Výrobce vůbec nepočítal s přenastavením na DS0, proto ani nikam nevyvedl spoj z pinu č.10 (SEL0). Tzn. že to nepůjde přepnout ani externě svičem na plošném spoji přídavné elektroniky od CSS. Musel jsem odsát cín z pinu č.12, udělat drátkem spojku z vedlejšího pinu č.10. na vstup řadiče FDD. Pak už se mechanika hlásila jako a:.
Diskety nepřelepuji, ale upravil jsem mechaniku. Je tam mechanický tlačítkový spínač, který po vložení diskety rozpojí kontakty. Stačilo odsát cín z jednoho kontaktu a zafixovat kapkou z tavné pistole.
Na kopírování různých image TRD a SCL můžeš zkusit program Ride, pokud máš PC s FDD mechanikou a nativním řadičem (ne USB). Program naformátuje a nakopíruje soubory na disketu, takže se pak dají přímo číst a spouštět z Betadisku. Pokud nemáš v PC upravenou FDD na DD, budeš muset okénko na disketě zalepit. Mám zalepenou jednu disketu a z té pak obsah překopíruji na Betadisku na disketu další. Kvůli lepší čitelnosti se doporučuje hodnotu GAP3 změnit na 32.
Odkaz na vlákno Ride: http://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=54&t=4920
Odkaz na program: https://uloz.to/!7cJ2qfJM2inK/ride1441-linuxwinetest-zip
Odkaz na manuál: http://nestorovic.hyperlink.cz/ride/html/faq_image2floppy.html
Mega archiv programů pro TR-DOS: https://vtrd.in/

PříspěvekNapsal: 10 lis 2018, 11:06 
Profík

Has thanked: 99 times
Been thanked: 195 times
pcmaker píše:
ielman: mně se podařilo konektor na kabelu bez poškození rozebrat. Skládal se jen ze dvou částí, tak to šlo. Někdy je tam ještě třetí zajišťovací kus a konektor už bez poškození nejde rozebrat. Překřížení jsem nůžkama odstřihl a konektor opatrně nacvakl kombinačkama zpět na konec kabelu.
Jde to i když je ze 3 kusů, i když to je náročnější na zručnost a tu a tam se mi to nepodaří.

Ale jak tak čtu, jak zápasíte s přenosem dat PC -> ZX, tak vidím, že potřebujete SIF, nebo alespoň upravit moje zálohovadlo TRD imagů pro nějaké rozhraní, které je dostupnější. https://cygnus.speccy.cz/popis_siftrd.php

Idea: USB-TTL sériáků je plná.... eBay, vyberte si takový, který nemá jen RxD a TxD (kupoval jsem CP2102), pak stačí přidrátovat k dejme tomu 8255 v UR-4, nebo Didaktiku a vyřešit pozastavování přenosu dat jedním signálem CTS (RTS z pohledu PC) směrem do PC (řešil jsem u ATMega, jde to). Když snížíte rychlost na třeba 19200bps, ať má ZXS velkou rezervu a budete počítat s tím, že PC neposlechne hned jak mu nastavíte CTS, tak vše ostatní je hotové, zápis na disketu mám vyřešený, zdrojáky okomentované. No a nebudete muset shánět PC s disketovkou, postačí i přemodernizovaný notebook jenom s USB.

Tady máte krátké video, jak to přenáší data z Didaktiku do PC https://www.youtube.com/watch?v=9NsonfAhS60 Sice s čipem Prolific, který nemá další signály, ale jde to. Takže teď kdo dořeší opačný směr?

PříspěvekNapsal: 10 lis 2018, 16:48 
Kecka

Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Máte prosím někdo zkušenost s ALPS FDD mechanikama? Jde mi o to, jestli to jede s CSS BETADISKEM nebo ne. S díky.

PříspěvekNapsal: 10 lis 2018, 18:12 
Radil

Tchunass: Ahoj, ano jede, zrovna já používám ALPS ;)

PříspěvekNapsal: 11 lis 2018, 00:45 
Kecka

Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
css: Bylo potřeba ji nějak upravovat? Díky

PříspěvekNapsal: 11 lis 2018, 08:50 
Radil

Tchunass: Ano, změnit DS1 na DS0, jinak by se ti hlásila v TR-DOSu jako mechanika B. A nefungovalo by tl. MAGIC, které zapisuje SNAP primárně na mechaniku A.

PříspěvekNapsal: 12 lis 2018, 21:11 
Radil

Dnes jsem úspěšně vyzkoušel připojení 2ks floppy mechanik přes moji novou destičku, která obsahuje rozbočení datové kšandy od řadiče do dvou mechanik, stabilizátor +5V/4A pro obě mechaniky, vstup pro 7,5V-9V zdroj a výstup téhož napětí pro napájení řadiče. Obě mechaniky je možné na destičce naswitchovat jako A,B,C,D pro TR-DOS a u každé se switchuje, zda má z výroby zapojenou volbu DS0 nebo DS1. Takže již žádné rozebírání mechanik, pájení spojek, křížení kabelů, všechny kšandy jsou úplně jednoduše zapojené 1:1. Dají se koupit hotové třeba v TME, a nebo si doma nacvaknout 34pin štekry na Flat kabel.

Videjko ze zkoušky:

phpBB [video]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 323 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 18, 19, 20, 21, 22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina