OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 21:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: KAY 1024 - problém s RGB výstupom
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 10:58 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Asi pred dvomi rokmi som si postavil novú verziu ruského sčotu KAY1024. Hneď na začiatku dosť padal a po rôznych peripetiách som sa dostal do stavu, že počítač už chodí stabilne.

S čím mám problém je, že RGB výstup nefunguje ako má. Pokým je BORDER biely alebo čierny, tak farby INK/PAPER sú plus/mínus v poriadku. Akonáhle sa zmení farba borderu, tak sa farby rozletia. Čo je pre mňa úplne divné, tak len INK/PAPER, viď priložené obrázky.

Keďže všetko okolo HW ZX Spectra a klonov som sa naučil sám len z praxe a empiricky, tento problém je mimo moje chápanie. Chcem preto poprosiť tunajších HW guru (dahnard, cygnus, martin8bity, m1 ...), či by ste ma nevedeli nasmerovať, kam sa pozrieť a čo hľadať. Pre mňa je časť okolo tvorby RGB,S,I španielska dedina a bohužiaľ ani netuším kde začať.

Schéma je TU.

Počítač je postavený z normálnych obvodov HCT (nie z ruských). ALS/LS sú len tam, kde sa HCT varianta nevyrábala. V master clocku 14MHz mám oproti schéme odlišné to, že tam mám HCU04 a pull-up, kvôli lepšiemu tvarovaniu.

Ďalej som zistil, že H5 padá do L trocha skôr ako by bolo treba, takže na výstupe hradla D48.4 bolo vidieť nejaký glitch. Opozdil som H5 pomocou 120pF kondenzátora. 100pF bolo ešte málo.

Iné úpravy tam nemám.

Úvodný screen:
Obrázek

BORDER 7, cca normálne farby:
Obrázek

BORDER 0: biela už je iná, ale stále cca normálne farby:
Obrázek

BORDER 1:
Obrázek

BORDER 2:
Obrázek

BORDER 3:
Obrázek

BORDER 4:
Obrázek

BORDER 5:
Obrázek

BORDER 6:
Obrázek

BORDER 0, biela je studenšia a jasnejšia:
Obrázek

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KAY 1024 - problém s RGB výstupom
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 11:33 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Hned na prvy pohlad mi udrelo do oci, ze PAPER sa snazi mat farbu doplnkovu k farbe BORDERu. Ako prve ma napadlo, ze niekde na ceste RGB signalov sa straca jednosmerna zlozka signalu. Ako keby tie RGB signaly boli oddelene vezobnymi kondenzatormi.

Pre overenie skus porovnat normalny obraz s BORDER 7:PAPER 7 s obrazom BORDER 0:PAPER 0, ako velmi sa tieto dva obrazy budu od seba jasovo lisit. A aky jas bude mat nejaka mensia pixelova kresba s opacnym INK-om (staci blikajuci kurzor K).

Podobny efekt nastava, ak je klasicky videovystup oddeleny kondenzatorom podobne ako audiosignal. Pri audiosignale na jednosmernej zlozke nezalezi, ale videosignal ju potrebuje (a nie kazdy TV ci monitor si ju dokaze znovu zrekonstruovat).

Na scheme samotneho KAY nevidim nic, co by mohlo takto pokazit signal. Nemoze byt problem v zariadeni, kam KAY pripajas ? Ci tam nebude problem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KAY 1024 - problém s RGB výstupom
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 12:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Pri BORDER 0 / PAPER 0 ma biela vyšší jas ako pri BORDER 7 PAPER 7, veď to tam píšem a je to aj jasne vidieť na doložených obrázkoch. Všetky farby majú vyšší jas, ak je border čierny.

Pripájam to cez GBS8200, ktorý s inými počítačmi (+2, +2A) funguje normálne. Pokiaľ viem, má vstupy oddelené len odpormi.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KAY 1024 - problém s RGB výstupom
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 12:51 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
z00m píše:
Pri BORDER 0 / PAPER 0 ma biela vyšší jas ako pri BORDER 7 PAPER 7, veď to tam píšem a je to aj jasne vidieť na doložených obrázkoch. Všetky farby majú vyšší jas, ak je border čierny.
Ale na obrazkoch mas iba PAPER 7 alebo v paperi vsetky farby. Ja myslim pripad cistej zmazanej obrazovky pri BORDER 0:PAPER0.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KAY 1024 - problém s RGB výstupom
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 12:53 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Bože Busy, ty ma máš fakt za dementa. Opakujem to znova - pri BORDER 0 / PAPER 0 ma biela vyšší jas ako pri BORDER 7 PAPER 7. Skúšal som to. To akože chceš tristo fotiek? Nestačí keď to napíšem?

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KAY 1024 - problém s RGB výstupom
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 12:58 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Já bych se nejprve podíval osciloskopem na výstupy 4, 7, 9 z D43 a 2, 4, 6 z D7, jestli jsou opravdu ve všech situacích správně TTL i jestli jsou napětí úrovní správně. Pro jistotu. A zároveň bych se podíval na analogové RGB výstupy, abych se ujistil, jestli jsou napěťové úrovně barev / bílé opravdu změněné už na výstupu z počítače a jestli odpovídají tomu, co zobrazuje monitor.

Vzpomínám-li si správně, tak by RGB signály do monitoru měly být takové, aby se na 75ohmech na vstupu do monitoru pohybovalo napětí někde mezi 0 a max 0.7V. Ověřoval jsem nedávno na šedé +2, když jsem zkoušel ZX48-CLA se svým LG M1921A (tam mi vycházelo napětí výpočtem mezi 0 - 0.6V s ohledem na rezistory ve SCART kabelu na RGB signálech do monitoru a obraz je přes SCART perfektní).

V případě GBS8220 jsem teď naměřil na RGB vstupech jen 66 ohmů. Z šedou +2 ho mám vyzkoušený, fungoval správně. (ačkoli jen krátce, normálně používám VGA z předchůdce Faudraje)

Pro vyzkoušení by se dalo měřit prostě jen na odporu z RGB na GND a tím simulovat zatížení výstupu z počítače monitorem. Bílá po ustálení hrany by měla být stejná bez ohledu na barvy okolo - jak celý PAPER, BORDER, tak i jeden atributový čtverec.

Btw... jaké přesně jsou tam tranzistory VT1..VT4? Jaký přesně je tam D43, D7... vidím, co říká schéma, ale jaká je realita?

A jak velký je šum na napájení těch tranzistorů? Nemění se +5V s měnícími se barvami na výstupu?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KAY 1024 - problém s RGB výstupom
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 13:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Výstupy z D43 a D7 vyzerajú správne. D43 mám teraz TI 74HCT257, iného výrobcu sa mi nepodarilo zohnať. Skúšal som aj TESLA 54ALS257, nič sa nezmenilo. Dokonca to behalo úplne rovnako aj s TI 74LS257.

D7 mám aktuálne TESLA 74ALS05, skúšal som tri rôzne 74LS06 - bezo zmeny a vyzerá to, že na ňom to tiež nezáleží.

Pre VT1-4 BOM udáva KT315/2SC1815, ktoré som nezohnal, ale mám tam teraz podobné C1740, ktoré som mal doma. Skúšal som však aj BC237 a BC547 - bezo zmeny, takže na nich rovnako nezáleží.

Dokonca som skúšal aj rôzne kombinácie vyššie uvedeného a chová sa to stále rovnako.

Keďže to celé žerie ako tank, napájam to z kvalitného ATX zdroja, takže tvrdých čistých +5V. Šum je zanedbateľný, kontroloval som to.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KAY 1024 - problém s RGB výstupom
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 14:28 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Jen dojem, ale mám pocit, že ZX Spectrum, potažmo klon, nedokáže "vyrobit" takové barvy. Něco mi říká, že to dělá ten bazmek převodníkový.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KAY 1024 - problém s RGB výstupom
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 15:20 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
z00m píše:
Bože Busy, ty ma máš fakt za dementa.
Sorry, ale ja to v tom tvojom prvom prispevku naozaj nikde nevidim ze to pises :( Alebo som to len prehliadol a tym dementom som ja ;)

Skusim sa spytat inak:
z00m píše:
pri BORDER 0 / PAPER 0 ma biela vyšší jas ...
O akej bielej v pripade obrazovky celej ciernej pises ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KAY 1024 - problém s RGB výstupom
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 16:14 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Namiesto toho, aby som riešil daný problém, tu budeme riešiť čo kto kedy napísal :roll:

Obrázok 2 a 3 - farby sú viditeľne jasnejšie s čiernym borderom a schválne sú tam všetky, aby bolo vidieť, že sú postihnuté všetky a je úplne jedno, či je to INK, alebo PAPER. Až vidieť ako splývajú s tými brightovanými.Tak už neviem ako názornejšie sa to dá ukázať.

Posledný obrázok - biela je viditeľne jasnejšia, píšem to tam. Je viditeľne jasnejšia ako pri prvom obrázku. Na tom, či je podklad biely, alebo čierny sa nič nemení. Biela je vždy belšia keď je border čierny, ako keď je border biely.

Analogicky z toho vyplýva, a aj som to reálne vyskúšal, že biely text na čiernom podklade s bielym borderom je menej jasný, ako biely text na čiernom podklade s čiernym borderom. Pri iných farbách borderu sú farby PAPER/INK ovplyvnené tou dominantnou, čiže pri modrom borderi je všetko do žlta, a tak ďalej.

Ak ma plánuješ zas poťahovať s nejakou chybou expozície, tak je to odfotené dobre. Vyzerá to presne tak, ako je to na fotkách.

Ďalej sa k tomu už nebudem vracať. Z fotiek je jasné na prvý pohľad ako sa to prejavuje.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KAY 1024 - problém s RGB výstupom
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 16:18 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
pcmaker píše:
Jen dojem, ale mám pocit, že ZX Spectrum, potažmo klon, nedokáže "vyrobit" takové barvy. Něco mi říká, že to dělá ten
bazmek převodníkový.


S inými počítačmi GBS8200 funguje normálne. S KAY1024 som prvýraz narazil na rozbité farby.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KAY 1024 - problém s RGB výstupom
PříspěvekNapsal: 01.02.2023, 20:26 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
SOLVED!!!

@busy & @pwramp - mali ste pravdu obaja.

Keďže som ociloskopom prešiel celého KAYa odvrchu až dole (a nazad) a nenašiel som absolútne nič podozrivé, bol som v koncoch. Vyskúšal som niekoľko kombinácií D43, D7, VT2-4, dokonca som vymenil všetky príslušné odpory, a nič. Tak som sa nasral, spravil som si SCART kábel a hádajte čo. Farby boli cez OSSC úplne normálne. Skoro ma vystrelo, lebo keby som si bol spravil SCART kábel hneď na začiatku, ušetril by som si 4 dni roboty :roll:

Tak som sa dal do analýzy GB8200, odtrasoval som kade idú RGB signály a teda okrem odporového deliča boli vstupy hlavného čipu TV5725 oddelené ešte aj keramickými kondenzátormi. Vydrbal som ich preč, nahradil som ich odpormi 22R (chcel som 10R ale doma som nenašiel) a farby idú normálne.

Zaujímalo by ma, prečo ZXS+2, ZXS+2A a Didaktik M, ku ktorým mám pre GBS8200 spravené RGB káble, mali farby odzačiatku normálne.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz