OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 20:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 11.10.2018, 07:26 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.12.2013, 09:01
Příspěvky: 289
Bydliště: Praha
Has thanked: 1150 times
Been thanked: 83 times
Tchunass píše:
jj něco takového, jen jsem měl na mysli pouze 3,5 palce. 5,25 je na mě už moc stará. takže by se to podobalo více modrákovi z kartonu.
Bylo by to také jednodušší na výrobu. Pod mechanikami by bylo místo na desku a je asi jedno, jestli napoájení a konektory by byly z boku nebo zezadu. Mě osobně více sedí ze zadu.

Jestli myslíš minibetu se dvěmi 3,5" mechanikami něco takto...
Obrázek
...tak css má vyhlédlou podobných rozměrů z TME (150x200x75).

_________________
//// eLeMeNt_v1; ZX Nucleon512_v2A; ZX Spectrum; ZX Spectrum+; ZX Spectrum 128k; ZX Spectrum 2B; SDI-1; Sparrow 48K; Didaktik D80; D80min; Didaktik Melodik; Betadisk; Divide; Aritma 517; ZX Diskface Plus B; BDI; NewBetaDisk-css; DigitalTapeRecorder_v2; ZX-VGA-JOY; ///A500mini;


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 12.10.2018, 08:43 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Protoze mam svuj Betadisk hotovy, tak me zacala krabicka taky zajimat.
Mel bych takovy navrh: co takhle udelat plechovy spodek, ktery by mel treba ohnute boky. Takove velke "U". V tech by byly uchycene mechaniky. Na spodni casti by byla uchycena taky deska a zespodu nozicky. A na to by se udelaly boky a horni strana. To cele by se dalo vytisknout na 3d tiskarne. Treba samostatne a jednotlive plochy by se slepily dohromady.
Nebo alternativa, udelat horni cast taky z plechu, ale to by se musela profesionalne naohybat, aby to vypadalo pekne. Muzu nabidnout treba komaxit, tim by to bylo uplne profi.
Jeste jedna vec: pokud by jste to nekdo nakreslil "na papir", tak bych to prekreslil do DXF. To by byly podklady pro vyrobu.
A nakonec na to cele polepy ;-)

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 12.10.2018, 09:41 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
V pondeli jsem dodelal muj Betadisk a nez jsem to zapnul, tak jsem radeji zmeril, jestli nemam zkrat na napajeni a mel jsem ho tam. To proste nejde najit, neveril jsem, ze se to podari a uz zacal premyslet ze zacnu znuvu. Nakonec se to asi po ctyrech hodinach podarilo a byl vadny plosnak. Jedna pajeci ploska byla na strane soucastek propojena s tim rozlitym napajenim +5V.

Nez jsem na to prisel, tak jsem musel sundat stablik, 4 integrace a par kondiku, coz na krase te desce neprida. Takove zadrhele se vazne hodi. Pres vikend to snad zase slozim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 12.10.2018, 12:24 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Diky za nabidku, ale nedelej si s tim starosti. Jsem vlastne velky fanda ruznych interface, ale ten Orpheus bych neuzil, navic ses na tom problemu nijak nepodilel. Nasel jsem to a to je hlavni, vlastne ten pocit vitezstvi je docela uspokojujici sam o sobe :-)

Taky me to prekvapilo a navic jeste prave napajeni, ktere je uplne vsude a nejde to nijak izolovat, aby se to dalo zkoumat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 12.10.2018, 12:34 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Doda: Koukám, že bude dobré před osazením každý tišťák pořádně prohlídnout, i když při tolika pájecích bodech si to neumím moc představit. A to jsem při návrhu ještě nastavil schválně poměrně velké izolační mezery 16mil, aby se právě tohle nestalo, normálně bývají 8-10mil. Fakt mě to mrzí :-(

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 12.10.2018, 22:31 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Tak mi to nevybouchlo.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 14.10.2018, 12:42 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
Taká otázočka k popisu úpravy Gamy 80, keďže sa na ňu chystám a chcem aby to prežila v zdraví.
Ja mám vývod 6 (CE, predpokladám že CS v datasheete je ten istý) z 8255 pripojený k vývodu 3 na 74LS00, nie 6. V schéme má vývod dve označenia. Pochopil som to správne?

A ešte jedna. Keď vyberiem z pätice 8255-ku je spomínaná úprava nutná?

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 14.10.2018, 13:21 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
iwosh: Ahoj, ano pochopil jsi to správně, /CE a /CS na vývodu č.6 u 8255A je jedno a to samé, záleží jak který výrobce čipu to označuje, některý CE (chip enable) a některý CS (chip select). Je to asi nejdůležitější vývod, který má skoro každý chip v počítači kromě procesoru, mají ho periferie i paměti. Aktivní úroveň na tomto vývodu (u /CE je to log.0) způsobí "probuzení" daného čipu, a ten začne po datové sběrnici komunikovat s procesorem. Protože datová sběrnice D0-D7 je jedna společná pro procesor i všechny ostatní periferie a paměti (jsou na ní připojeny paralelně), po většinu času všechny tyto součástky "spí", jsou v neaktivním stavu, a vnitřně (uvnitř čipu) jsou od sběrnice odpojené, i když fyzicky zvenku jsou vývody stále ke sběrnici připojené. Je úkolem tzv. adresového dekodéru, aby podle aktuálního požadavku procesoru, podle toho, s kterým chipem si chce zrovna "povídat", ten dotyčný chip na malou chvilinku "probudil" právě aktivní úrovní vstupu /CE.

V Gamě je paralelní interface 8255A takhle "probuzen" ze spánku právě ve chvíli, kdy chce procesor číst nebo zapisovat data na porty s adresami 31,63,95 nebo 127. Výstupem adresového dekodéru je právě výstup č.6 (nebo u tebe č.3) obvodu 74LS00, který vede na /CE u 8255A.

Shodou okolností autoři Betadisku zvolili pro práci s řadičem diskety právě stejné adresy portů 31,63,95 a 127 + navíc i 255. Takže pokud bys připojil Betadisk k neupravené Gamě a procesor by chtěl komunikovat s řadičem, přihlásiliy by se mu ve stejný okamžik na sběrnici čipy dva, a sice řadič FD1793 a PIO 8255A a začaly by se svými datovými výstupy navzájem přebíjet. Nejhorší situace pak je, pokud na jednom datovém vodiči pošle jeden chip log.0 a druhý log.1, čímž jdou výstupy obou chipů do zkratu. Zákonitě pak jeden z nich velmi brzy odejde do nebe, podle vyšších zákonů to bývá ten dražší a hůře sehnatelný ;-)

Takže úprava Gamy je taková: Výstup adresového dekodéru 74LS00 (pin 6 nebo u tebe pin 3) se oddělí od /CE 8255A odporem cca 680R. Přeruší se původní spoj a nahradí se tímto odporem. Dál se kouskem drátu spojí vstup /CE u 8255A (pin 6) s pinem 28A přímého konektoru (strana součástek), na který bude z Betadisku přiváděn signál GMBLK. POZOR!!! Některé Gamy měly na tomto pinu 28A vyveden adresový vodič A15, někdy přímo, někdy přes odpor, to je potřeba odpojit!!!! Pokud se Gama provozuje potom bez Betadisku, chová se normálně a úprava nemá žádný vliv.

Betadisk ve chvíli, kdy aktivuje řadič, posílá na signál GMBLK úroveň log.1 (jinak tam není nic), ta se dostane drátovou propojkou na /CE u 8255A a deaktivuje ji, resp. nedovolí její probuzení výstupem adresového dekodéru, který je nyní oddělen odporem 680R, takže nedochází ani k přetížení tohoto výstupu.

Pokud 8255A z počítače vytáhneš, nemusí se úprava dělat. Přicházíš ale o velice užitečnou součástku (interface pro joystick, tiskárnu atd.).

Ufff to jsem se rozepsal :D Pokud úpravu aplikuješ, nezapomeň hlavně na jumper GMBLK! ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 14.10.2018, 13:46 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
Uff. To je hotová slohová práca. :o

Samozrejme 8255-ku chcem mať, keďže ju môžem používať spolu atramentkou HP DJ920c, ktorú som pred pár dňami skúšal prípojiť podľa cygnusa. Funguje špicovo. :dcl:

Pýtal som hlavne z dôvodu nejakého rýchleho otestovania bez zásahu do počítača. A práve mi napadlo, že by tým pádom takto mohol fungovať aj Betadisk od Zaxona...

Ďakujem za obsiahlu a vyčerpávajúcu odpoveď. :god:

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 14.10.2018, 16:43 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Ted jsem zjistil, ze i u moji Gamy je vystup adr. dekoderu pro 8255 pin 3 u 74LS00! Ve schematu Gamy je to oznacene pekne zmatecne, uvnitr hradla je "3" a vne hradla je "6", takze ja bral jako smerodatnou tu 6ku.

Takze pozor, oprava, vystup dekoderu pro 8255, ktery se ma propojit odporem 680R, je pin 3!

Presne takhle to vypada, kdyz se clovek spoleha na druhe, ze to maji dobre, a neoveri si to. :bang:

iwosh: Uz jsi delal tu upravu? A nemohl ses splest prave nekde tady? Ono totiz hradlo, ktere ma vystup na pinu 6, ridi cinnost RAM, takze jestli prave proto ti to nezlobi?

A jeste rada, zkus odpojit horni desku DOSu a radice a pripojit k pocitaci jen spodni desku sbernice a budicu, pocitac ti musi fachat, to je zaklad. Aspon poznas, na ktere desce mas potencionalne problem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 14.10.2018, 17:26 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
So samotnou spodnou doskou jedna Gama (bez 8255) funguje normálne, ale keď je tam aj druhá doska a chcem spustiť DOS tak sa do obrazovky vykresli niekoľko čiarok, čierny border a freeze. Niekedy iba freeze. A cervena dioda ostane svietit.

Druhá Gama (s úpravou 680R na pin 3) zobrazuje teraz namiesto tej dúhy šachovnicu.

Tá upravená Gama ma až tak netrápi, keďže ju mám hlavne na súčiasky.

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 14.10.2018, 19:10 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Problém s Gamou je, že bylo víc verzí, každá trochu jinak zapojená, a Skalica párkrát udělala i chybu v zapojení. Podle toho co píšeš bych si tipnul nějaký problém buď okolo ROMCS (nedojde k odpojení ROM v počítači, když se přistránkuje TR-DOS), a nebo GMBLK. Znovu opakuji, že musíš VELMI PEČLIVĚ zkontrolovat, jestli na pinu 28A není od výrobce Didaktiku přiveden signál A15!!!!!! a odpojit ho, pokud ano, jinak ti koliduje s GMBLK a přesně takhle nějak by se to projevovalo. Zrovna tak u některých sérií Gamy byl z výroby špatně zapojený signál ROMCS pro odpojení ROM, musí se to zkontrolovat, zda nechybí odpor od ULA!!! Gama byla tak trochu prasárna už z výroby, proto jsem třeba všechny kusy co mám prohlížel, opravoval chyby, aby zapojení odpovídalo SInclair standardu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 14.10.2018, 20:13 
Offline
Prvnička

Registrován: 16.04.2015, 22:38
Příspěvky: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 8 times
Tak už mám osazeno a funkční, ještě krabičku a bude hotovo.


Přílohy:
1.jpg
1.jpg [ 335.83 KiB | Zobrazeno 6788 krát ]
2.jpg
2.jpg [ 195.85 KiB | Zobrazeno 6788 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 14.10.2018, 20:20 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
Spomenul som si, že mám aj 128-ku toastrack. Keďže ohňostroj nehrozí pripojil som betadisk k nej a...

podobné symptómy. Niekoľkokrát úvodne menu + reset, prípadne aj s atribútovými efektami. Následne BASIC 48k. A po USR 15616 klasika BORDER 0 + PAPER 0 + CLS.

:(

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 14.10.2018, 21:09 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
petr21: SUPER, krása, už jsem se začínal bát, že kromě mě samotného nikdo další stavbu nezvládl :-)

iwosh: Tak v tom případě budeš mít někde nějakou chybu na horní desce.

Ještě bych tu znovu měl připomenout (už jsem to psal v jiném článku zde na fóru), že u oboustranných PCB !!! DŮRAZNĚ DOPORUČUJI !!!propájet i všechny prokovy, ne jen vývody součástek. Prokov mezi vrstvami na desce NELZE chápat jako běžnou cestu vyleptanou na motivu PCB z mědi, prokov se vyrábí vyvrtáním otvoru, nanesením uhlíkové mikrovrstvičky a tenkým pokovením. Je to spíš jako odpor v řádu miliohmů, existuje na to i norma. Proto pro spolehlivou funkci by měly prokovy být také zalité pájkou, zemnící a napájecí určitě, signálové taky doporučuji. Dělám to automaticky, ale podle vašich fotek vidím, že ostatní se na to vybodli. Můžete si s tím ušetřit hromadu bádání, proč něco zlobí, i když je to jinak správně zapojené ;)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz