OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 08:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 05.11.2018, 11:30 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 457
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
NMI Fix:

Včera jsem při dokončování dalších 3ks Beta Disků narazil na zajímavý problém :!:
Mimochodem ještě mám poslední 4 kusy a výrobu už nebudu opakovat, máte poslední šanci na pořízení tohoto systému s asi největším množstvím podporujícího software ze všech ;)

Po stisku tlačítka MAGIC (NMI) se jednotka chovala divně, někdy na stisk nereagovala, jindy ano, ale resetem, nebo barevnou mozaikou na obrazovce, a nebo když už nahrála data na disketu, neprovedla regulérní návrat, ale reset, nebo se rozebzučel repráček.

Dosud jsem tenhle (d)efekt nepozoroval, ale také jsem doteďka na místě MKO IC7 74LS123 používal čipy Texas nebo Motorola. U poslední série jsem použil Mitsubishi M74LS123P, které mají asi mírně odlišné parametry, možná bude záviset i na výrobci (rychlosti) čipů 74LS74 na místě IC8, kde jsem většinou osazoval Teslu 74ALS74, ale včera 74LS74 od Signetics.

Po chvíli měření, kdy jsem nic kloudného nezjistil, jsem chvíli hledal na netu a našel schéma jednoho ruského klonu Betadisku, kde se stejným problémem zřejmě také bojovali a je tam i pomoc, jak ho fixnout. Stačí doletovat 2 kondenzátory 220pF mezi výstupy Q a zem + /Q a zem u IC8B, a dále odpor 470R R3 vedoucí z výstupu MKO paralelně přemostit diodou.

Fix jsem aplikoval do řadičů s MKO Mitsubishi a dlouho zkoušel funkci tlačítka MAGIC a funguje dokonale! Takže kdyby se někomu, kdo si Betu stavěl nebo bude stavět, chovalo tl. MAGIC divně, doporučuju provést tuto úpravu. Přidávám fotku, jak součástky napájet ze spodní strany spojů, původní ruské schéma + moje upravené schéma.


Přílohy:
Poznámka: Foto kam a co doletovat
NMI_Fix_foto.jpg
NMI_Fix_foto.jpg [ 320.68 KiB | Zobrazeno 7873 krát ]
Poznámka: Původní ruské schéma s úpravou
NMI_Fix_RUS.png
NMI_Fix_RUS.png [ 87.12 KiB | Zobrazeno 7873 krát ]
Poznámka: Moje upravené schéma
NMI_Fix.png
NMI_Fix.png [ 48.57 KiB | Zobrazeno 7873 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 09.11.2018, 18:16 
Offline
Tichošlápek
Uživatelský avatar

Registrován: 10.10.2018, 14:47
Příspěvky: 2
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Dnes som úspešne pripojil mechaniku k môjmu Betadisku od css . Keďže prvý pokus "naslepo" bol neúspešný, prešiel som opäť príspevky tu na fóre aj články z Mikrobázy, prestavil som mechaniku na DS0, pripojil ju na neprekríženú časť plochého kábla a z diskiet som prelepením okienka urobil DD formát.. Paráda! Druhú mechaniku zatiaľ nemám ako pripojiť, musím zohnať vhodný plochý kábel. Potom budem bádať ďalej. Nie je mi ešte celkom jasné, akým postupom sformátované diskety vhodne naplniť.
Páni, vďaka vám všetkým, čo sa týmto stránkam venujete a vďaka css za vydarený projekt.


Přílohy:
beta.jpg
beta.jpg [ 94.92 KiB | Zobrazeno 7751 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 10.11.2018, 11:44 
Online
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
ielman: mně se podařilo konektor na kabelu bez poškození rozebrat. Skládal se jen ze dvou částí, tak to šlo. Někdy je tam ještě třetí zajišťovací kus a konektor už bez poškození nejde rozebrat. Překřížení jsem nůžkama odstřihl a konektor opatrně nacvakl kombinačkama zpět na konec kabelu. Mám kromě Samsungu i 2 mechniky NEC FD1231H, které mají navržený plošný spoj jen pro DS1. Tzn. spoj vede z pinu č.12 konektoru FDD (SEL1) přímo na vývod řadiče FDD. Výrobce vůbec nepočítal s přenastavením na DS0, proto ani nikam nevyvedl spoj z pinu č.10 (SEL0). Tzn. že to nepůjde přepnout ani externě svičem na plošném spoji přídavné elektroniky od CSS. Musel jsem odsát cín z pinu č.12, udělat drátkem spojku z vedlejšího pinu č.10. na vstup řadiče FDD. Pak už se mechanika hlásila jako a:.
Diskety nepřelepuji, ale upravil jsem mechaniku. Je tam mechanický tlačítkový spínač, který po vložení diskety rozpojí kontakty. Stačilo odsát cín z jednoho kontaktu a zafixovat kapkou z tavné pistole.
Na kopírování různých image TRD a SCL můžeš zkusit program Ride, pokud máš PC s FDD mechanikou a nativním řadičem (ne USB). Program naformátuje a nakopíruje soubory na disketu, takže se pak dají přímo číst a spouštět z Betadisku. Pokud nemáš v PC upravenou FDD na DD, budeš muset okénko na disketě zalepit. Mám zalepenou jednu disketu a z té pak obsah překopíruji na Betadisku na disketu další. Kvůli lepší čitelnosti se doporučuje hodnotu GAP3 změnit na 32.
Odkaz na vlákno Ride: http://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=54&t=4920
Odkaz na program: https://uloz.to/!7cJ2qfJM2inK/ride1441-linuxwinetest-zip
Odkaz na manuál: http://nestorovic.hyperlink.cz/ride/html/faq_image2floppy.html
Mega archiv programů pro TR-DOS: https://vtrd.in/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 10.11.2018, 12:06 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2326
Has thanked: 302 times
Been thanked: 636 times
pcmaker píše:
ielman: mně se podařilo konektor na kabelu bez poškození rozebrat. Skládal se jen ze dvou částí, tak to šlo. Někdy je tam ještě třetí zajišťovací kus a konektor už bez poškození nejde rozebrat. Překřížení jsem nůžkama odstřihl a konektor opatrně nacvakl kombinačkama zpět na konec kabelu.
Jde to i když je ze 3 kusů, i když to je náročnější na zručnost a tu a tam se mi to nepodaří.

Ale jak tak čtu, jak zápasíte s přenosem dat PC -> ZX, tak vidím, že potřebujete SIF, nebo alespoň upravit moje zálohovadlo TRD imagů pro nějaké rozhraní, které je dostupnější. https://cygnus.speccy.cz/popis_siftrd.php

Idea: USB-TTL sériáků je plná.... eBay, vyberte si takový, který nemá jen RxD a TxD (kupoval jsem CP2102), pak stačí přidrátovat k dejme tomu 8255 v UR-4, nebo Didaktiku a vyřešit pozastavování přenosu dat jedním signálem CTS (RTS z pohledu PC) směrem do PC (řešil jsem u ATMega, jde to). Když snížíte rychlost na třeba 19200bps, ať má ZXS velkou rezervu a budete počítat s tím, že PC neposlechne hned jak mu nastavíte CTS, tak vše ostatní je hotové, zápis na disketu mám vyřešený, zdrojáky okomentované. No a nebudete muset shánět PC s disketovkou, postačí i přemodernizovaný notebook jenom s USB.

Tady máte krátké video, jak to přenáší data z Didaktiku do PC https://www.youtube.com/watch?v=9NsonfAhS60 Sice s čipem Prolific, který nemá další signály, ale jde to. Takže teď kdo dořeší opačný směr?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 12.11.2018, 22:11 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 457
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Dnes jsem úspěšně vyzkoušel připojení 2ks floppy mechanik přes moji novou destičku, která obsahuje rozbočení datové kšandy od řadiče do dvou mechanik, stabilizátor +5V/4A pro obě mechaniky, vstup pro 7,5V-9V zdroj a výstup téhož napětí pro napájení řadiče. Obě mechaniky je možné na destičce naswitchovat jako A,B,C,D pro TR-DOS a u každé se switchuje, zda má z výroby zapojenou volbu DS0 nebo DS1. Takže již žádné rozebírání mechanik, pájení spojek, křížení kabelů, všechny kšandy jsou úplně jednoduše zapojené 1:1. Dají se koupit hotové třeba v TME, a nebo si doma nacvaknout 34pin štekry na Flat kabel.

Videjko ze zkoušky:

phpBB [video]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 13.11.2018, 23:24 
Offline
Kecálek

Registrován: 30.08.2013, 14:12
Příspěvky: 78
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times
Jako vhodný obal na dvě mechaniky by asi nebyly špatný krabičky od EZK a to KK07-101 a KK07-102 s rozměrem 104 x 70 x 172 mm za cenu 160-170Kč, pokud jsem si našel správný rozměry 3,5" mechanyky 25,4x101,6x145,0 mm s tolerancí +-0,4 mm by to mělo pasovat na šířku přesně, ani by to nevyžadovalo moc úprav a vešla by se tam i nějaká další elektronika. Jak bude čas vezmu 2 mechaniky a vyrazim do EZK vyzkoušet.
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 14.11.2018, 08:02 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 457
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
joe4CZ: Krabičky jsou to moooc pěkné :like: jen pro mě prakticky neřešitelný problém je opracování kovů - jak udělat vhodné otvory, aby to k něčemu vypadalo. Nemám dílnu, ani strojové vybavení, moje dílna je stůl v paneláku, kleště, šroubovák a pilník :( Pokud i tenhle problém zvládneš nějak pořešit, byly by super ;)

A také by tam měla pasovat elektronika, kterou je vidět na videu, rozměr tišťáku 122x68mm, rozložení konektorů viz obrázek v příloze.


Přílohy:
bdipwr.png
bdipwr.png [ 36.42 KiB | Zobrazeno 7325 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 14.11.2018, 12:11 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 457
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Tak jsem si zas sednul k mému návrhu boxu pro 2 mechaniky pro 3d tisk a dokončil jsem návrh spodní poloviny. Co vy na to? Čelní nápis vystupuje ven, může se obarvit třeba modelářskou barvou ;) , postranní popisy u konektorů jsou naopak jemně pod úrovní okolní krabice.

Nechal bych zatím vytisknout tu dolní půlku a když bude všechno sedět, dodělám i horní víko.

Než začnu hledat na netu, máte někdo tip na firmu, která by to co nejkvalitněji a co nejlevněji vytiskla? Jsem v tomhle úplná lama :)

A ještě předběžně, chtěl by si někdo další takový box na mechaniky pořídit, nebo to dělám jen pro sebe? ;)


Přílohy:
p1.png
p1.png [ 22.92 KiB | Zobrazeno 7298 krát ]
p2.png
p2.png [ 93.47 KiB | Zobrazeno 7298 krát ]
p3.png
p3.png [ 42.23 KiB | Zobrazeno 7298 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 17.11.2018, 00:23 
Offline
Kecálek

Registrován: 30.08.2013, 14:12
Příspěvky: 78
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times
Posílám nějaké foto pro info, byl jsem dnes v EZK a krabičce KK07-101 chyběl na šířku 3,5" mechaniky cca 1mm, možná by jiný kus vyšel, ale na obchodě byl jen 1 kus, tak jsem koupil krabičku EZK KK15-151, mechaniky a kryt jsem zatím na sebe jen položil, v cílovém stavu by měly být všechny mechaniky černé přišroubované skrz kryt, teď jsem použil, co mi přišlo pod ruku. Horní kryt je z jedné strany mírně zkosený a z druhé kolmý tak se musí otočit o 180° a pak je bohužel větrací otvor v horní části vpředu. Vzhledem k velikosti 151/154/265 mm budu zvažovat umístění zdroje do krabičky, ale k rozmyšlení toho bude víc, jak se někam posunu tak dám info.


Přílohy:
000.jpg
000.jpg [ 43.55 KiB | Zobrazeno 8384 krát ]
001.jpg
001.jpg [ 82.27 KiB | Zobrazeno 8384 krát ]
002.jpg
002.jpg [ 62.19 KiB | Zobrazeno 8384 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 20.11.2018, 13:03 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.02.2018, 11:31
Příspěvky: 254
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
i tahleta krabička je pěkná. možná by se to dalo nějak rozvinout.
https://www.thingiverse.com/thing:2185679


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 13:17 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 457
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Krabička to je pěkná, ale pro Betu není moc vhodná, protože:
- je jen pro jednu mechaniku
- není uzpůsobená pro již existující PCB s elektronikou
- nese logo +3 místo Beta Disk

Náhradní řešení už bych nehledal, mám hotov návrh spodní poloviny krabice, která je akorát ušitá na míru naší aplikaci (viz obr. na listu č.22 cca uprostřed), vše by do ní mělo krásně pasovat, a hezká je (doufám) také ;-) Vzorek je už vytisknutý a na cestě ke mně, až odzkouším, že všechno sedí, dodělám horní půlku a krabice se můžou vyrobit. Ke krabici budou v sadě i dvě plastové spojnice pro spojení obou mechanik na bocích. Kolik lidí bude cca chtít hezky zapouzdřit své dvě flopky k Betě? :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 18:40 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Zdar, určitě bych také měl zájem o jednu takovou krabičku, hodlám si udělat univerzální extermí box na dvě mechaniky, jedna by měla být klasická 3,5¨ a druhá pozice by byla pro Gotek, rád bych aby šlo přepínat mechaniky DS0 a DS1 případně by byla třetí pozice pro HXC USB, to je ale jen deska a diody, tak by nezabrala tak místa.
Nemá někdo potřebu také vytvořit něco takového externího a univerzálního aby to šlo připojovat k více počítačům ?
Zatím netuším jak to udělat, aby fungovalo to přepínání.
Třeba někdo poradí ?

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 18:44 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
css píše:
Tchunass: Vylisovat by znamenalo výrobu forem, a podle toho, co jsem slyšel, je to záležitost desítek až stovek tis. Kč !! Ale je to jen z doslechu.

Ještě jsem udělal drobné úpravy na spodní straně (zahloubení pro šrouby a pro samolepicí nožky) a poslal jsem data k cenové nabídce, tak uvidíme, s čím se vypláznou :D Počítám, že ta půlka krabice bude kolem 1000Kč, ale třeba budu příjemně překvapen ;)


Tak to máš pravdu, začíná to spíš na stovkách a končí na miliónech, podle velikosti.
Tímto směrem bych určitě nešel, ale dají se sehnat hotové docela pěkné krabičky a ty mechaniky tam napasovat, dělal jsem si takové dvojče ke QL-ku.
Ale pokud je možnost tisku na tiskárně, určitě by to bylo lepší, uděláš si díru kde potřebuješ a nemusíš to šmrdlat ručně.

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 18:49 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Jack_Free píše:
Zatím netuším jak to udělat, aby fungovalo to přepínání.

Asi nejakej vicepolovej otocnej prepinac s pozicema pro ruzne pocitace. Mam pocit, ze nejde jenom o DS0/DS1, ale i o dalsi signaly jako treba spousteni motoru, signalizace vymeny disku apod. Treba pro Amstrad CPC potrebujes propojit dva piny na kabelu, jinak to nepozna vlozenou disketu. U dalsich pocitacu budou dalsi specialitky :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 18:54 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Hmmm takže asi žádné univerzální zařízení se konat nebude :-(
No mohla by se každá mechanika nastavovat samostatně, na nějaké pinové liště zezadu.

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz