OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 23:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 09.07.2013, 13:14 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Tak složité to není.

1.
Stáhni si instalátor ESXDOSu v TAP nebo TZX (měl by být v tom balíku).
Propoj PC s ZX audiokabelem tak (PC Line-Out, ZX EAR). Stáhni si PLAYTZX nebo nějak převeď TZX (nebo TAP) do WAV.

Připoj DivIDE k ZX a zapni. Zadej LOAD "" Enter a na PC spusť pískání TAP/TZX/WAV..
Po nahrání programu do ZX postupuj podle pokynů na obrazovce, tedy za chodu vyndej JP2 a press any key.
Barevné pruhy v BORDERu indikují flashování. Po dokončení zapoj JP2 a resetuj ZX. Toť vše.

Na CF kartu je nutné pro ESXDOS zkopírovat adresář SYS (z balíku) a tuším ještě něco. Více je asi v readme nebo na esxdos.org.

2.
Případně pokud máš rozběhnutý FatWARE, tak ten instalátor v TAP jen dej na CF kartu a spusť a nemusíš nic pískat z PC.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.07.2013, 13:16 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Na CF nebo HDD nebo co u divide máš stačí do rootu nakopírovat adresáře bin a sys a někm tu flashovací tapku. Ve fatware pak na ZX tu tapku nahraješ. Vyzve tě to abys vytáh jumper E a stizkl klávesu. Pak bude cca 20-30 sekund probíhat flashování. Po dokončení zase nasadíš jumper E a resetuješ ZX. A už jedeš na esxdos.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.07.2013, 13:18 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
aneb výcuc z readme nejnovějšího ESXDOSu na esxdos.org:

How to (safely) install/upgrade:
--------------------------------

1. Copy esxide.tap/esxmmc.tap (depending on if you have a DivIDE or DivMMC, obviously) to your CF/SD/HDD, load it and follow the instructions. Power Off and remove media.
2. Copy the SYS, BIN (and create /TMP if using DivIDE) directories to your CF/SD/HDD.
3. Insert media. Power On. Reset while keeping space pressed to reinit if needed.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.07.2013, 09:41 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
PD321 píše:
Mám ještě dotaz. Nahrál jsem tu .TAP co má v názvu IDE. Nahrávání skončilo "OK 3:5". Po resetu, pokud mám v divide kartu počítač naběhne v 48 Basicu. Po stisku MMI se resetuje nebo zatuhne. Bez karty naběhne nějaký hlášení ESXDOSu a pak se počítač restartuje. Napadlo mě přehrát ESXDOS, ale z divide to momentálně nejde a na kazetu to nemůžu dostat. Pomocí programu TAP2WAV jsem .TAPku převed do WAVu. Ten jsem se pokoušel přes telefon připojenej kabelem s 3,5mm jackem připojenym do konektoru TAPE/SOUND nahrát do počítače. V televizi zvuk slyšim, ale počítač na něj vůbec nereaguje. Nevíte co s tim? Dík


Konektor TAPE/SOUND je pouze výstupní. Do +2 nejde nahrávat z externího kazeťáku/zdroje. Nahraj to na jiném kazeťáku na reálnou kazetu a tu pak strč do +2jky a nahraj to z ní.

Každopádně postup:
- nahrát nějak do Spectra obsah ESXIDE.TAP (z kazety atd.)
- vytáhnout JP E
- press any key
- po hlášce 0 OK zandat JP E
- reset Spectra (nebo power off)
- na PC nahrát na CFku do kořenového adresáře adresáře /BIN a /SYS (z archivu esxdos085.zip)
- dát CF do DivIDE a zapnout Spectrum
- naběhne bootlogo esxdosu a zdetekuje se CF karta (najdou se adresáře BIN a SYS), pak skočí do 48K basicu.
- press NMI -> file browser, v něm press H -> HELP

Snad to pochopí i zabedněnci.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.07.2013, 20:49 
Offline
Kecálek

Registrován: 13.05.2013, 15:52
Příspěvky: 162
Has thanked: 6 times
Been thanked: 38 times
Už to jde. Divide si nerozumělo s kartou. Ještě s Fatwarem jsem se pokoušel používat 2GB Sandisk, ale ten divide nedokázalo detekovat. Tak jsem tam dal Kingston elite pro 133x 4GB a ten šel. Po náhraní ESXDOSu mi přestal chodit. Pak jsem tam po mnoha marných pokusech dal ze zoufalství zase ten Sandisk a on funguje. Jinak adresáře BIN a SYS jsem měl na obou.

_________________
Amiga 1200 HD, Blizzard 1260/50, 64MB RAM, Atari 1040 STfm, Sinclair ZX Spectrum 128K +2B, 2GB CF-Ide


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.07.2013, 21:23 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
PD321 píše:
Busy píše:
Alebo pouzi stary a velmi dobre znamy klinec :)
http://foto.mcmacko.sk/akcie/forever7/klinec2x.jpg

To nějaká spektrácká wifi? :D


"Klinec", slovensky hřebík, slouží k bezdrátovému přenosu dat do ZX Spectra +2A/+2B (nebo jiných počítačů se zabudovaným kazetofonem, jako CPC 464).
Klinec s namotanou cívkou se přiloží ke čtecí hlavě zabudovaného magnetofonu a na vstup do klince se pustí zvukový výstup z PC nebo přehrávače. Data bezdrátově přeskočí mezi klincem a čtecí hlavou magnetofonu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.04.2014, 17:32 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Honza117 píše:
Mám v Divide ESXDOS v 0.80 a teď koukám, že je už ke stažení verze 0.85. Jde to nějak lehce upgradnout? Nahrál jsem obsah archivu na CFko, ale flashování se nekoná a ani nejede NMI menu - počítač se při stisku tlačítka sekne nebo resetne.
Má to vůbec smysl tento upgrade provádět?


Pokud pouzivas starsi verzi esxdosu a chces upgrade na novejsi, je treba toto:
- na karte musis mit soubory tveho stareho esxdosu. Pokud bys je premazal novou verzi, nenabehne ti system.
- nahraj si v esxdosu instalacni TAP nove verze a flashni to do eeprom
- vyndej kartu, nakopiruj na ni nove soubory (premazes ty stare), vrat kartu do ZX a to je vse....

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz