OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 17:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vycisteni klavesnice ZX Spectrum+
PříspěvekNapsal: 02.03.2017, 12:35 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Koupil jsem si za levny peniz ZX Spectrum+. Potrebuji case pro novou nahrazku. Bylo mi jasne ze za tu cenu dostanu skoro srot. Problem na ktery jsem narazil byl ten, ze predevsim klavesa Enter se casto mechanicky zasekava. Cely pocitac jsem rozebral. Vycistil jsem ho, to slo docela dobre. Porad ale problem trval. Myslel jsem si ze to dela "Bubble mat" ale nakonec jsem prisel na to ze nekdo vyndal kovovy plech a nahradil to tvrdym plastem. Na prvni pohled to vypada dobre ale pohybuje se to a proto krajni klavesy maji ten problem. Puvodni membrana je velmi poskozena, proto jsem objednal novou u SINTECH-SHOP.CZ. Ta prisla uz druhy pracovni den. Takze rychlost dodani byla vyborna. Dalsi necekany problem byl, ze uchyty co tlaci na ty tri ploche kabely k membrane jsem mel otocene a tak to vlastne nic nedelalo, byl spatny kontakt. To je docela zrada v pripade ze to clovek poprve otevira a nevi ze i samotna membrana na stole obecne nefunguje. Nastesti jsem si prohlednul video a rychle jsem pochopil ze spravny kontakt na tomto miste je velmi dulezity. Proto jsem vyhodil vyplne co tam nekdo dal navic aby to nejak fungovalo a obratil jsem uchyt hlavou dolu tak aby dve male plosky se dotykaly plocheho kabelu membrany a na druhe strane na to tlacilo ta bubble mat. Protoze membrana od Sintechu je trosku silnejsi tak nakonec se i enter docela dobre rozjel. Mam ale objednany nahradni kovovy plech, tomu budu verit vice. Klavesnice ted vypada docela dobre. Poradne jsem to vycistil jarovou vodou a kompletne rozebral. Casem se podivam i na samotny motherboard. Ten nejde, ula je podle vseho funkcni ale nejaka pamet je KO. Uz ted je tam jedna menena.

Pouceni pro ostatni:
- kombinace slabe membrany a plastove desky misto kovove muze delat zasekani klavesnice, predevsim na levem a pravem okraji klavesnice.
- obracene uchyty (Bubble mat for Spectrum Plus Keyboard) nedelaji dobry kontakt a jako celek je to nespolehlive. Je potreba to dat spravnou stranou dolu.

p.s. Koukal jsem ted na film o Enigme a manzelka rikala zda ted neco podobneho nestavim kdyz videla tolik drobnych soucastek na stole.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vycisteni klavesnice ZX Spectrum+
PříspěvekNapsal: 02.03.2017, 22:48 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1068
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Kde si objednaval ten plech? Tiez by som jeden uzivil. Ja mam na plusku ten isty problem. Mam tam plast. On ten plast je tam bohuzial v niektorych Pluskach od vyroby a Delty ho maju vsetky. Ked som robil kedysi este opravy vo vacsej miere, videl som toho mrte.

Za nova bol ten plast asi tvrdy dost, ale vekom skrehol a uhyba. Mne robi problem na vsetkych klavesach, kde je vacsi rozpon medzi skrutkami. Pri pisani tak chyba istota, pretoze niektore klavesy sa proste nezopnu, lebo plast sa ohne a membrana nezopne.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vycisteni klavesnice ZX Spectrum+
PříspěvekNapsal: 03.03.2017, 00:18 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Z00me poslal jsem ti SZ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vycisteni klavesnice ZX Spectrum+
PříspěvekNapsal: 03.03.2017, 12:59 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
O náhradní plech bych měl taky zájem - mám jeden pluskový case a desku Sparrow, kde chybí zcela.

Mezitím jsem si desku nakreslil a až seženu 2mm tlustý polykarbonát (ne plexi, popraskalo by), tak si to nechám vyřezat na svém stroji, ale vhodný polykarbonát zatím nemám, jiné plasty příliš tlusté, nebo jinak nevhodné. Dá-li se za rozumnou cenu koupit, bylo by to asi snazší.

Příp. mohu poskytnout DXF s obrysem podkládacího plastu, které jsem kreslil podle plastové desky z jiného pluska (hádám, že původní plast byl ABS).

Ad zasekávací enter - v jedné klávesnici mám v enteru vloženou malou slabou pružinku v místě vzdálenějším od silikonového kloboučku, zdvihá klávesu a pomáhá to docela hodně. Plus mírné promazání (na špičku špendlíku), viz mazivo z GME na plasty v diskuzích o promazání klávesnic Didaktiků.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vycisteni klavesnice ZX Spectrum+
PříspěvekNapsal: 03.03.2017, 13:21 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Zxcygnus poslal jsem ti pres SZ odkaz na shop. Uz maji posledni kus.

Muzes napsat presne o jake mazivo z GME se jedna? Ja jsem nasel jen "MOLYKOTE DX Paste, 50 g" a nejsem si jisty zda toto je to nejlepsi co se da koupit za rozumnou cenu a zda je to vubec vhodne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vycisteni klavesnice ZX Spectrum+
PříspěvekNapsal: 03.03.2017, 13:23 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
suksoft píše:
Muzes napsat presne o jake mazivo z GME se jedna?
https://www.gme.cz/mazaci-pripravek-g-1-3-25ml (Mazací přípravek G-1/3 - 25ml) - zdá se to malé, ale malé množství stačí, tohle balení je ve skutečnosti na hodně dlouho.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vycisteni klavesnice ZX Spectrum+
PříspěvekNapsal: 07.03.2017, 12:28 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Koukam ze posledni kovova deska je prodana a tak muzu napsat i prodejce. Je to http://store.retroleum.co.uk/ a jsem s shopem maximalne spokojeny. Vcera prisel balicek. Vse pekne zabalene. Prodejce se solidni a spojil obe objednavky do jedne a sam vratil jedno postovne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vycisteni klavesnice ZX Spectrum+
PříspěvekNapsal: 17.03.2017, 11:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1068
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Objavil som dalsie dve kovove na ebayi, i ked postovne je pekelne:

http://www.ebay.com/itm/132126923581

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz