OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 04:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 191 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 02.05.2023, 08:49 
Dobře takže tam mám dát 1 uF. Ok. A kde má být plus pól ? V tom Dataputeru byli asi kdysi ožralí. To není možný jinak. Na osazovací desce mají nakresleno 1uF (plus pól nikde nevyznačen), ve schématu mají zase 100 NF, v seznamu součástek potřebných na stavbu řadiče 100 NF. Měli v tom dobrý gulášek jen co je pravda.
A ještě jeden dotaz někdo řešil jakési odpory tuším 2x 680 ohm že dával 2x 1,2 KOhm. Že opět něco špatně. Nevíte někdo o tom nic ? Je to zase na desce ZX ROM plus a týkalo se to vybíjení 100 uF kondenzátoru.


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 02.05.2023, 08:53 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1584
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Je to asi jako tady. Ale tady jsou na vybíjení diody.
Příloha:
DiskFace-ROM-1h.sch.pdf [49.66 KiB]
52 krát

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.05.2023, 09:02 
Díky prubnu to změnit na desce tedy.
Díky moc.


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 02.05.2023, 21:53 
Kondenzátor vyměněn za 1 uF. Stále ty stejné problémy. Kde je sakra chyba.... Co tam udělali za bug. A vůbec. To schéma jak je nakreslené v tom amáru neodpovídá desce. Tedy alespoň té horní. Vůbec to tak není zapojené. To byli dobří borci v Dataputeru. Levá ruka nevěděla co dělá pravá. Se podívejte na schéma z amára a začněte měřit 74 LS 132. Budete se asi hodně divit, že to nesedí skoro v ničem.
Je vůbec zázrak, že to nějak jede.


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 07:51 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1584
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Dej sem foto toho Tvého kusu ať víme co máš za verzi.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 08:37 
Je to normálně verze +A. Postavený z přílohy Electus z amára. Já bych tady i fotky dával, prakticky ukazoval. Ale jak, když je to tu omezené na formát fotek a cokoliv co chci ukázat a vložit tak to nejde. Pořád musíte mít rozlišení x a y, vaše fotka je velká, musí být menší atd. Je to vopruz něco vyfotit a pak ořezávat, měnit formát a zmenšovat.
Proto jen píšu. No jak říkám je to normální základní verze Diskface +A s horní ROM. A problémy s načítáním jsou pořád. Vložil jsem i diagnostiskou ROM Retroleum k celkovému prověření počítače a vše prošlo, takže v počítači chyba není.
Zjistil jsem že schéma neodpovídá zapojení horní desky. Je to nějak uplně jinak.
Buď tam zrcadlově otočili šváb 74 LS 132, nebo nevím. Napájení mají OK. Ale zapojení neodpovídá realitě. Celá ta horní deska je chaos.
Fakt je blý že tu nemůžu dávat ty fotky, je to tu strašně omezené.


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 09:15 
Neuvěřitelný chaos v zapojení horní desky ZX ROM plus doufám, že to přílohy nahraje. Proto pravděpodobně to dělá / nedělá co má. Tedy po stisku NMI to prostě nenačítá disketu. Jak kdy dle jeho nálady.


Přílohy:
deska.png
deska.png [ 71.03 KiB | Zobrazeno 482 krát ]
zapojení.png
zapojení.png [ 70.78 KiB | Zobrazeno 482 krát ]
Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 09:27 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Tak proste vypadaji dobove konstrukce, asi z toho neni potreba byt tak roztoceny. Skoro se mi zda, ze tohle je vetsi zabava, nez to jen slozit.

Kdysi (pocatkem 90tych let) jsem to podle toho amara stavel a fungovalo mi to dobre. Desky jsem koupil na nejaky inzerat s tim, ze jsou podle nej udelane, ale to samo nevim na 100%. Bohuzel uz ten “muj” radic nemam.

Pred nejakym casem jsem stavel rosizeni pameti pro cp/m a i tam byly chyby. Mnohem pozdeji jsem nahodne narazil na zverejnene opravy snadno prehlednutelne nekde v rohu AR, tak treba jsou i k tomuhle.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 09:29 
Nechápu, jsem jediný co si těchto šilených chyb všimnul ? Jak to může vůbec fungovat, když je to zapojeno ve skutečnosti úplně jinak.
Kdo má originální +A nechť moc prosím vyfotí desku detailně. Ten vrchní modul ROM +. Ze strany součástek i ze strany spojů.
Chci to zanalyzovat co tam ve skutečnosti spáchali za chaos. Opravdu se mi zdá, že celý IO je zrcadlově obrácený krom jeho napájení.

Moc děkuji.


Přílohy:
Výstřižhhhhhhhhhek.PNG
Výstřižhhhhhhhhhek.PNG [ 138.87 KiB | Zobrazeno 470 krát ]
Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 09:47 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1584
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Ten C2 1uF bych dal keramickej (MLCC). On se když je v klidu na výstupu hradla "0" a na odporu 680R je trošku napětí (log 0 jde někdy až do 0,8V), tak se přepólovává. Při stisknutí tlačítka je pak na něm obrácené napětí skoro 5V tak pokud je starší nemusel by elektrolyt fungovat dobře.
+na vstupu hradla je vpořádku je to normalní log 1

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 09:53 
No to ano, ale právě ten vývod 1 je zapojený uplně jinde :D


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 09:58 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1584
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Asi jen při návrhu plošňáku přeházeli hradla, aby jim vyšli lépe spoje.
Příloha:
74132.jpg
74132.jpg [ 20.84 KiB | Zobrazeno 469 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 10:03 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Já mám jen toto https://egalerie.net/index.php/pocitace ... kface-Plus a to už nafocené je.

Hádám, že se pokoušeli vyladit trvání NMI a redukovat zákmity pulzu na nevhodně zvoleném 74LS132, aby to celé v pozdější verzi zahodili a postavili na časovači 555. Během toho zjevně vznikl chaos při přepisování poznámek do schématu a možná během toho ty hodnoty skutečně měnili.

schéma https://egalerie.net/index.php/pocitace ... s/IMG_5751
max detail https://egalerie.net/var/albums/pocitac ... 1520789235

Tipnul bych, že C1 bude 100nF a C2 něco většího, Vcc na pinu 1 je zcela ok, prostě log. úroveň H. Je to NAND, takže se to pak chová jako invertor.

Myslím, že by bylo nejrozumnější se podívat osciloskopem, jaký NMI pulz to generuje, jestli jsou v něm zákmity, jak dlouho trvá a podle toho hodnoty doladit. Ono se to bude trochu lišit i podle konkrétního kusu 74LS132.

... a jak mezitím napsal MilasPce

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 10:06 
Já to dneska celé odměřím prostě a namaluji to schéma tak, jak je to zapojené ve skutečnosti na desce, to není normální co tam ti experti splichtili.
Mi to nedává totiž smysl už vůbec.
Ale fakt budu rád když originál někdo vyfotí stačí foťákem obě strany. A pak se uvidí co dál s tím.


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 10:09 
ZX Cygnus: To ano, ale není tam právě to, co hledám. Modul ZX ROM+ pro verzi A.
Ty tam máš jen zrovna to, co nepotřebuji vidět. Spodek +A a jiný typ horní desky. Asi na +B.


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 191 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz