OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 30  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 08.10.2020, 21:53 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
MTs píše:
Busy píše:
No moment moment. Pokial si pametam, tak jediny problem pri formatovani v MDOS 1 je nedostatocna medzera medzi indexom a prvym sektorom. Kvoli tomu maju intelacke radice v PeCedlach problem tento sektor nacitat (WD radice to zvladaju bez problemov). Ake spatne cislovani stran ? Typicke spatne cislovanie stran robi napriklad TRDOS - obe strany diskety oznaci ako nulte, a niektore radice to potom vobec nevedia precitat.
viz komentovaný výpis od Kvaksoftu str. 140.
Zdroják mdosu 2.0 od adresy #2599
Tam je akurat testovanie pripravenosti mechaniky pomocou nasilneho resetovania FDC radica. Ale o nespravnom cislovani stran ani zmienka.
MTs píše:
Jinak k tomu hledání 0 a 229. Hodnotu 229 jsem stanovil jako druhou nejčetnější vyskytující se v programech pro D40/80. Můžete hádat proč :-)
Tip: Lebo to je standartna vypln formatovanych sektorov na diskete ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.10.2020, 07:57 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
MTs píše:
Zdoják mdosu 2.0 od adresy #2599
Aha, tak uz som to nasiel. To o com pises je v MDOSe 1.0 aj 2.0 na adrese #24C8 => tam sa v MDOSe 1.0 pre stranu 1 zapisuje cislo 2 namiesto 1. MDOS 2.0 to uz ma opravene.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.10.2020, 11:27 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
PotPalo píše:
Ono nejaký program využíva RAMku disketovky? :shock: A padol by keby sa prepísala pri aktivácii snap menu? Nejaká blbosť, nie? Veď RAM disketovky využíva samotná mechanika, napríklad aj pri zápise snapu na disketu. To by ten program tiež komplet zrušilo, navyše v snape sa RAM disketovky neukladá, takže by aj tak nefungoval. Todlecto:
Kód:
5438 - 3800: FF FF FF FF FF FF  DIRBUF  ds      200h      ;buffer pre sektor z DIR
5439 - 3A00: FF FF FF FF FF FF  AUXBUF  ds      200h      ;buffer pre vseobecny sektor
5440 - 3C00: FF FF FF FF FF FF  FATBUF  ds      200h      ;buffer pre sektor z FAT



Jedna věc je snap a druhá věc je NMI menu, resp. návrat z něj :-) Pokud bys chtěl jen snapovat, dá se ta oblast jak píšeš použít. Ale neděláš-li nic (chceš použít comanndline - poke/move atd.), tak se musíš vrátit přesně do stejného stavu jak si do NMI menu vešel.
Jinak spousta (no dobře, tak desítky, stovky to nebudou) prográmku využívala DRAM disketovky. Třeba můj MFC zrovna.

PotPalo píše:
Testdisk je v balíku PPM (PotPalo) utility.rar. Ono je to v podstate iba kratučký program ktorý prečíta postupne všetky sektory diskety. Nič viac, nič menej.


Kuknu, jestli je to řešeno jen BASIC přikazy, pak je pomalost 100% způsobena špatným číslováním strany jak už jsem psal. Prostě opravdu stará známá chyba, kterou však poznali jen (ne)šťastní majitelé MDOSu2.0 za předpokladu, že měli diskety od někoho s MDOS1... Nikde se o tom nepsalo, já to odhalil až po důkladném šťourání se v MDOSu2, (při práci na MDOS2.1).


Naposledy upravil MTs dne 09.10.2020, 11:29, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.10.2020, 11:28 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
Busy píše:
MTs píše:
Jinak k tomu hledání 0 a 229. Hodnotu 229 jsem stanovil jako druhou nejčetnější vyskytující se v programech pro D40/80. Můžete hádat proč :-)
Tip: Lebo to je standartna vypln formatovanych sektorov na diskete ?

:like: Přesně tak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.10.2020, 12:19 
Offline
Kecka

Registrován: 04.09.2020, 12:34
Příspěvky: 52
Has thanked: 39 times
Been thanked: 26 times
Trelix píše:
Billy48 píše:

Mám prosbu: nebyl by ten seznam součástek nejlépe v excelu?


vytiahol som moju objednavku z GME do excelu.

Par poznamok:
Jumpre co ma billy v BOM su mini verzia a nesedia, treba kupit vacsie, napriklad 832-125
mikrospinace pre snap a reset v BOM neboli, vybral som nejake nahodne ine
distancne stlpiky uz neboli dostupne, vybral som nejake ine z ponuky
Odporová siet RRA 8X470R nebola na sklade ked som to objednaval.
SRAM s kodom 410-019 tiez nebola na sklade

Pocty co som objednaval su vacsie, bud som bral minimalny pocet ako ma GME na stranke, popripade som zobral nieco do zasoby


Přílohy:
d80_mini_suciastky.xlsx [6.74 KiB]
257 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.10.2020, 12:45 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
MTs píše:
PotPalo píše:
Testdisk je v balíku PPM (PotPalo) utility.rar. Ono je to v podstate iba kratučký program ktorý prečíta postupne všetky sektory diskety. Nič viac, nič menej.
Kuknu, jestli je to řešeno jen BASIC přikazy, pak je pomalost 100% způsobena špatným číslováním strany jak už jsem psal. Prostě opravdu stará známá chyba, kterou však poznali jen (ne)šťastní majitelé MDOSu2.0 za předpokladu, že měli diskety od někoho s MDOS1... Nikde se o tom nepsalo, já to odhalil až po důkladném šťourání se v MDOSu2, (při práci na MDOS2.1).
Hodil som okom do MDOSu 2.0 a zle cislovanie strany by nemalo sposobovat ziadne spomalenie. Pri aktivacii diskety sa precita z disku ID (rutinka na #246E), v ktorom je aj konkretne oznacenie strany a toto sa potom pouziva pre citanie a zapis sektorov, ktore by tym padom (pre chybne a aj spravne cislovanie) malo ist rovnako rychlo. Aspon som to tak pochopil. Takze pripadne spomalenie by malo byt sposobene niecim inym.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.10.2020, 13:43 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
Busy píše:
Hodil som okom do MDOSu 2.0 a zle cislovanie strany by nemalo sposobovat ziadne spomalenie. Pri aktivacii diskety sa precita z disku ID (rutinka na #246E), v ktorom je aj konkretne oznacenie strany a toto sa potom pouziva pre citanie a zapis sektorov, ktore by tym padom (pre chybne a aj spravne cislovanie) malo ist rovnako rychlo. Aspon som to tak pochopil. Takze pripadne spomalenie by malo byt sposobene niecim inym.


Ano, toto byla zřejmě původní dobrá myšlenka, která ale v realitě nefunguje. Čert ví, zda je to dáno konkrétní mechanikou, nebo typem řadiče, a zda to dělá opravdu úplně všude. Faktem je, že ID pole se nenačte, protože řadiči je již dopředu naládováno do registrů ono (špatné) číslo strany. Takže tedy nastupuje další pokus s jiným číslem strany (jsou vždy jen dvě možnosti, buť tam má být 1 nebo 2). U těchto testů/pokusů zřejmě disketa čeká i na další otáčku, proto to zřejmě působí taková zpomalení. Pokud se to děje pro každý sektor, který chceme načíst, zpomalení se zase znásobí. Do mrtě jsem to nikdy nezkoumal. Já přišel na kus kódu, který to způsoboval a s dávkou vychcanosti mi vlastní jsem ho opravil :). Klíčové podprogramy jsou ZCIS a XRWTRAN a omáčka kolem jejich volání (viz můj zdroják ;b) vazne chyby ;zjistovani cisla strany).

https://mts.speccy.cz/programs/mdos21(102).wri


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.10.2020, 14:40 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
kapula píše:
PotPalo píše:
kapula píše:
Odporová siet RRA 8X470R
:shock: :?:



A v RRA je tam navyse :)
jedna sa o RR 8X470R 2%, v GME pod cislom 111-288, v scheme RP4
v BA maju este 3 kusy na sklade, minimalny odber 5000 ks, to by som nedal :)

Nejde o A, ide o 470R. V schéme aj v BOM je 2k2:
RR 8X2K2 2% RP4

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.10.2020, 15:34 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
Současně tam Billy48 píše, jaký rozsah hodnot lze tolerovat... kilo sem, kilo tam, moc na to nezáleží, stačí vzít co na krámu mají.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.10.2020, 17:20 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ja by som tak malé hodnoty nedával. Čo keď budem chcieť pripojiť D40 alebo D80 cez EXTENDED? V nich sú tiež pull-up odpory, a dosť malé. Keď sa spočítajú s týmito, tak aby to ešte aj fungovalo... Navyše v samotnej mechanike sú tiež pull-up odpory, takže to už máme tri paralelne, pokiaľ pripojíme D40/D80.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.10.2020, 22:05 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
MTs píše:
Busy píše:
Hodil som okom do MDOSu 2.0 a zle cislovanie strany by nemalo sposobovat ziadne spomalenie. Pri aktivacii diskety sa precita z disku ID (rutinka na #246E), v ktorom je aj konkretne oznacenie strany a toto sa potom pouziva pre citanie a zapis sektorov, ktore by tym padom (pre chybne a aj spravne cislovanie) malo ist rovnako rychlo. Aspon som to tak pochopil. Takze pripadne spomalenie by malo byt sposobene niecim inym.


Ano, toto byla zřejmě původní dobrá myšlenka, která ale v realitě nefunguje. Čert ví, zda je to dáno konkrétní mechanikou, nebo typem řadiče, a zda to dělá opravdu úplně všude. Faktem je, že ID pole se nenačte, protože řadiči je již dopředu naládováno do registrů ono (špatné) číslo strany. Takže tedy nastupuje další pokus s jiným číslem strany (jsou vždy jen dvě možnosti, buť tam má být 1 nebo 2). U těchto testů/pokusů zřejmě disketa čeká i na další otáčku, proto to zřejmě působí taková zpomalení. Pokud se to děje pro každý sektor, který chceme načíst, zpomalení se zase znásobí. Do mrtě jsem to nikdy nezkoumal. Já přišel na kus kódu, který to způsoboval a s dávkou vychcanosti mi vlastní jsem ho opravil :). Klíčové podprogramy jsou ZCIS a XRWTRAN a omáčka kolem jejich volání (viz můj zdroják ;b) vazne chyby ;zjistovani cisla strany).

https://mts.speccy.cz/programs/mdos21(102).wri


Nedalo mi to a podíval jsem se na to důkladněji. Původní mdos2.0 měl to označení stran v proměnných na ix+11. Toto jsem zcela odstranil, protože to nefungovalo dobře (důkazem mi byl můj kompakt s mdosem 2.0 a plno proximáckých disket dělaných pod mdos 1.0) a mne napadlo daleko lepší řešení: call RWTRAN na #238e jsem nahradil svým XRWTRAN, kde až po třetím neúspěšném pokusu načíst data ze strany 1 otestuju, zda v úspěšně načteném ID poli náhodou není uvedena strana 2. Pokud je, tak si na ix+0 bitu 5 nastavím jedničku jako příznak, že až do vypnutí mechaniky (resp. jejího nového zapnutí = rozběhnutí motoru) už vždy budu podstrkovat řadiči stranu s označením 2. Tím mám zajištěno, že mi nedochází k chybám jako u originálního MDOSu 2.0. U něj totiž očividně dochází k velmi častým chybám (a tedy i automatickým znovuopakováním celé operace) pokud je druhá strana diskety označena 2. Odtud ty prodlevy a dlouhé načítání. Je tam zkrátka někde chyba, která tu ix+11 mění zpátky na 1, přičemž ke změně zpět na 2 sice dojde, ale vyžaduje to další pokusy a čas. Svým postupem jsem to plně vyřešil. K mírnému zpoždění při čtení u mne sice také dojde, ovšem jen u jediného (prvně čteného) sektoru a to uživatel ani nezaregistruje. Jediný problém by MDOS 2.1 měl pokud by někdo naformátoval disketu tak, že každá stopa té druhé strany by měla v ID poli jednou označenu tu druhou stranu jako 1 a o kousek dál zase jako 2 :D. Schválně pokud se někdo nudí, může takovouto formátovací rutinu napsat a pokus uskutečnit :-) :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.10.2020, 22:24 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
PotPalo píše:
Testdisk je v balíku PPM (PotPalo) utility.rar. Ono je to v podstate iba kratučký program ktorý prečíta postupne všetky sektory diskety. Nič viac, nič menej.


Prográmek je to jednoduchý, pro čtení sektorů používá stroják (standardní body DROM). Na něm mohu plně demonstrovat svou dobře odvedenou práci :) v mdosu 2.1. Vsadil bych se, že i MDOS 1 bude pomalejší než MDOSu 2.1, protože prográmek využívá z DROM přepočet logického sektoru na fyzickou stopu a sektor a ten je napsaný otřesně (trvá dlouho) a tak kolikrát hlava už je za sektorem, který se měl právě načítat, a systém tedy musí čekat další otáčku než nad sektorem hlava zase bude. Tedy alespoň u 80ti stopé mechaniky. U 40ti se to asi ještě neprojeví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.10.2020, 22:26 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
MTs píše:
Schválně pokud se někdo nudí, může takovouto formátovací rutinu napsat a pokus uskutečnit :-) :-)
Ani nieje treba rutina. Stačí pod MDOS 1 naformátovať disketu, uchovať si sektor 0 a FATku, následne pod MDOS 2 naformátovať na menší počet cylindrov, a vrátiť pôvodný zápis sektoru 0 a FAT.

Ten môj program, on ide rovnako rýchlo čo som skúšal aj na 42 aj na 82 stopovej diskete, stíha. Poznám to podľa klepania posunu vozíka, rozdiel by som si hneď všimol.

Otázka: v MDOSe 2 sa teda myslelo na zvláštne číslovanie MDOSu 1 a diskety fungujú. Ale čo naopak? Prečíta MDOS 1 disketu formátovanú pod MDOS 2? Pátra aj ten po inom číslovaní strán, alebo vytuhne s nenájdeným sektorom?

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 10.10.2020, 14:42 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
MTs píše:
PotPalo píše:
Otázka: v MDOSe 2 sa teda myslelo na zvláštne číslovanie MDOSu 1 a diskety fungujú. Ale čo naopak? Prečíta MDOS 1 disketu formátovanú pod MDOS 2? Pátra aj ten po inom číslovaní strán, alebo vytuhne s nenájdeným sektorom?
WD řadič v mdose1 to číslo strany neporovnává s tím co má v registru, takže to funguje bezchybně. Holt ten nový řadič použitý pro mdos2 už je přísnější a kontroluje si to.
Nie tak celkom. FDC radic WD2797 (pouzity pri MDOS 1.0) vobec nema register pre cislo strany. Vyber s ktorou stranou sa bude pracovat, sa urcuje priamo jednym bitom v prikaze posielaneho do control registra. Cize je tam mozne poslat iba 0 alebo 1. A radic si toto pri citani / zapise sektora aj realne kontroluje.
Avsak, kontrola sa robi iba tak, ze ak prikaz obsahuje bit strany 1, tak cislo strany v znacke sektora moze byt lubovolne nenulove cislo. Teda radicu je jedno, ci to bude 1 alebo 2 a preto MDOS 1.0 nema nejmensi problem pracovat aj s takto zlym cislovanim stran. A preto som ani na MB02 nemal najmensi problem citat MDOSove diskety 1.0 aj 2.0, pretoze MB02 tiez ma radic WD2797.

Co by uz ale problem bol, bola by praca s TRDOS disketou. TRDOS tiez chybne cisluje strany, ale tentokrat je to chyba dost kriticka - obe strany (0 aj 1) pri formatovani oznacuje nulou. Takze ked FDC radic na D40 dostane prikaz, aby pracoval so stranou 1 a tym padom ocakava v znacne sektora nenulove cislo, tak sa nedocka, lebo realne su tam vsade same nuly :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 12.10.2020, 13:29 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
PotPalo píše:
Hlásim divný problém. Mám disketu formátovanú už neviem pod čím, ale asi MDOS1. Fungovať funguje, ale niekedy vyhodí pri pokuse práce s ňou Sector not found, ale po retry funguje. Zistil som, že keď načítam sektor 1404 alebo väčší, tak to nikdy potom neprejde na nultú stopu ale akoby zastalo na prvej a tým pádom sektor not found alebo seek error, podla mdosu. Pri retry to cukne na 0 a už ide. Formát má 80x9. Upodozrieval som mechaniku, vyčistená, namazaná, nepomohlo. Kde je chyba?

Po READ*"",1403,22528 to behá spoľahlivo donekonečna.
Po READ*"",1404,22528, ktorý dokončí dobre, to už VŽDY pri ďalšom pokuse o prístup na disketu hodí Seek error (MDOS 2.1) alebo Sector not found (MDOS 2.0).

Radič? MDOS? Komunikáciou radič-mechanika to asi nebude, to by hnevalo náhodne a nie iba pri návrate s presne určených stôp. Mechanika, krokový motor alebo jeho ovládanie? Idem ešte experimentovať.


Problém znám. I jsem o něm už někde psal (že je nemožné na MDOS 2.0 zaplnit 3.5" disketu do plné kapacity, protože na posledních sektorech to VŽDY hlasí Sector not found). Já to testoval na dvou didaktik kompakt (mdos 2.0) a pokaždé se stejným (sector not found) výsledkem. Sweet to testoval na D80 (s MDOS 2.0) a tvrdil, že on na chybu nenarazil, že mu to funguje. Na důvod jsem nikdy nepřišel. Na MDOSu 2.0 mi to však nechtělo NIKDY operaci dokončit ani při Retry (opakovaném pokusu). Při psaní MFC se mi chybu podařilo "ojebat" tím, že pošlu při retry nejprve řadiči příkaz HOME (tj. speciální forma seeku na 0.tou stopu) a až pak provedu opakovaný pokus, který už zafunguje správně. Při tvorbě MDOSu 2.1 jsem tam myslím to HOME také už doplnil.

Chtělo by to vyzkoušet i s MDOSem 2.1, ale s opraveným tím mým překlepem "ix+6" (správně ix+0). Ten bit totiž nastavuju právě po chybách a řídí se jím i následné SEEKování. Za pokus by to stálo...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 30  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz