OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 23.04.2024, 09:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 30  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 10.04.2020, 16:02 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 240
Bydliště: Opava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 76 times
pwramp píše:
Mám jeětě otázku - jak řadič, resp. MDOS pozná, že má připojené dvě nebo jednu mechaniku?

Jenoduše, pokusí se pohnout hlavou.
viz komentovaný výpis od Kvaksoftu - adresa #2216
A je tam natvrdo omezeno, že to dělá jen 2x - tj. jen A a B. Pokud byste chtěli více tak viz. ten komentovaný výpis od kvaksoftu (ke stažení na mém webu v sekci literatura), někde to tam psal, že 3 by ještě šly ale na 4tou už není místo na bitech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 10.04.2020, 16:26 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2093
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
MTs píše:
PotPalo píše:
rombore, o tom viem. Čísluje to postupne od 00 do 99, potom je xx, ktoré sa už prepisuje. Ale ten prechod z 99 na xx sa mi nezdá. Ako by to prepísalo tú ľavú 9 tým x, druhé x je ale ešte naľavo od neho, malo by byť napravo.

MTs, čo sa deje s HL následne je podľa mňa jedno, ono to zapisuje xx už v tejto časti, a zapisuje ho nejako divne. Ako rozmýšľam, tak rozmýšľam, stále mi z toho vychádza toto poradie:

SNAPSHOT99
SNAPSHOxx9

Ja keď vo svojom programe neviem, alebo nie som si na 100% istý (alebo aj som, ale paranoja), tak pustím nejaký test, ktorý odskúša všetky funkcie.

Mě to vychází jako
SNAPSHOT99 nebo FOTOSHOT99
SNAPSHOxx0 nebo FOTOSHOxx0

Pravda, xx0, tiež mi to docvaklo, ale bol som vonku a prišiel som až teraz, tak som to nemohol opraviť.

Inak ten test čo som písal, ono by možno stačilo cez POKE#97,99 nastaviť počítadlo na 99 a spraviť dva snapy. (neviem či má MDOS2.1 rovnakú adresu a či nemá dve počítadlá...)


edit: už som našiel ohľadne tých mechaník. MDOS má síce informácie o 4 mechanikách, ale pri výbere portov pre výstup porovnáva iba či je A, inak je B (obr.), takže to nepôjde bez prepísania celého MDOSu. Myslel som že to pôjde nejakým trikom... :? Stačil by jeden bit na výstupe. Tento bit = 0 = A a B, alebo 1 = C a D. Na výstupnej elektronike doplniť 2x4-bitový register, ktorý by DS0, DS1, MO0, a MO1 prepínal podľa tohoto bitu buď do A a B alebo do C a D.


Přílohy:
MDOS1.png
MDOS1.png [ 57.25 KiB | Zobrazeno 7233 krát ]

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 10.04.2020, 17:56 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2349
Has thanked: 304 times
Been thanked: 640 times
MTs píše:
Bylo by možno uložit obsah ROM a jako soubor mi to poslat? Protože ten bug tam fakt je a podle výpisu není možné, aby se jednomu projevil a druhému ne.
jj, akorát se mi moc nechce vyhrabávat 5.25" mechaniky, tak jsem to prohnal přes 3.5", kterou můžu načíst na Linuxu dd z USB floppy (Teac FD-05PUB).

Ve svém archivu jsem našel taky soubor mdos21_rom.zip s různými MDOS ROM a jedna z nich je rom_mdos21(102)_218rom.bin . Nejpíš to mám z doby, kdy jsem někomu opravoval Kompakta (2010-03-17). A tahle ROM se shoduje s tou z D80mini, kromě jediného bytu - což je zjevně ten OUT na inicializaci 8255 (155/153 předchází 211).
Kód:
Address         File 1                          File 2
-------------------------------------------------------------------------------------------------
10139 (279b)    155     (#9b, 10011011b)        |       153     (#99, 10011001b)
md5sum obou ROM
Kód:
278cd6b9cfda431463c6c53e49173e83  ROM extrahovana z D80mini MDOS 2.1.bin
bfbda3753e8f4bda3d53585f351fd0d7  ROM mdos21(102)_218rom odeleno 14336 bytu.bin


Přílohy:
Poznámka: obsah zagzipované diskety
screenshot_cat_diskety.png
screenshot_cat_diskety.png [ 1.98 KiB | Zobrazeno 7219 krát ]
Poznámka: pouze ta jedna ROM
ROM extrahovana z D80mini MDOS 2.1.bin.gz [10.19 KiB]
339 krát
Poznámka: celá disketa
image_d80_diskety_s_obsahem_ROM_D80mini.bin.gz [16.51 KiB]
320 krát

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 10.04.2020, 18:20 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2349
Has thanked: 304 times
Been thanked: 640 times
PotPalo píše:
Tá extrahovaná je presne tá istá ako na billyho stránke pre D80mini (teda jej druhá polovica - MDOS2.1). Ako to, že tebe to funguje? Nerobíš niečo zle?
Možná?

Resetuju, zadám FORMAT, potvrdím P, počkám, zadám FORMAT, potvrdím P, pak ještě jednou FORMAT... občas nějaký CAT, LOAD, SAVE mezi tím. A pak teprve RESET?

Víc jsem nezkoumal. Otázka taky je, komu dalšímu to funguje/nefunguje? Nejsme snad jediní, kdo to zkoušel?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 10.04.2020, 18:28 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 240
Bydliště: Opava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 76 times
zxcygnus píše:
Resetuju, zadám FORMAT, potvrdím P, počkám, zadám FORMAT, potvrdím P, pak ještě jednou FORMAT... občas nějaký CAT, LOAD, SAVE mezi tím. A pak teprve RESET?

Víc jsem nezkoumal. Otázka taky je, komu dalšímu to funguje/nefunguje? Nejsme snad jediní, kdo to zkoušel?


To není možné, beru že reset ten bug samozřejmě přemaže na správnou hodnotu. Ale 2x formát za sebou bez resetu musí vzít počet stop z té poškozené ix+6, samozřejmě se error projeví jen na 40ti stopé mechanice. U 80ti stopé mechaniky chyba nemůže ze svého principu nastat.
A na duchy nevěřím!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 10.04.2020, 18:52 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 240
Bydliště: Opava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 76 times
Už to mám ! Opravdu se může stát, že jednomu to udělá a druhému ne. On totiž ten podprogram na adrese #2520 kde je ten bug se nezavolá vždy. Jen při nějaké chybce! Vsadím boty, že u verify nějakého sektoru nastal CRC error a tak se četlo znova (MDOS 1 i 2 má několik opakování než skutečně zahlásí uživateli CRC error) a už se to přečetlo správně. Tím pádem došlo ihned po CRC k tomu set 6,(ix+6). Kdo má tedy kvalitní diskety i mechaniky tak na chybu ani nenarazí.

Uff, ale zapotil jsem se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 10.04.2020, 21:26 
Online
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Citace:
Pokiaľ nieje v D40 zapojený kábel "COMPUTER", je odpojené napájanie IO oddeľujúce výstupy z radiča do mechaniky (IC21 a IC22)

Ještě k tomuto. Skutečně v mém případě platí, že miniD80 mi jede s 5,25" stabilně, jen pokud je připojená přímo do disketové mechaniky. Jakmile miniD80 připojím na EXTENDED konektor, začíná připojení zlobit. V mé D40 je na pozici IC21 a IC22 použito obyčejných "tvrdých" obvodů Tesla 7404. Ostatní hradla jsou LS a Tesla ALS. Je možné, že by řadič miniD80 "neutáhl" ty teslácké invertory ještě spolu s disketovou mechanikou?
Můj Kompakt s MDOSem 1 a WD řadičem s EXTENDED D40 jako B nemá žádný problém,


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 10.04.2020, 22:57 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2093
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
No, možné to je. Ono sa nevie presne aký odber má výstup z 74LS04, ktorý má odpojené napájanie, takže je vlastne v treťom stave. Je to také netypické použitie toho IO, zvyčajne sa používa trojstavový invertor. Zrejme vedeli, preto oddelili aj vstupy cez 74LS08. Skúsil by som na skúšku posilniť výstupy z D80mini, alebo vstupy. Ozaj v čom je problém. 74LS244 na kontaktnom poli sa ponúka na skúšku. :D

Inak problém s CRC a seek error som občas zaznamenal keď som mal k D40 pripojenú mechaniku B cez extended, ale vypnutú od napájania. Bolo ju treba aj odpojiť z extended, inak to niekedy hnevalo v A. Ale či to spôsobuje ten kus kábla kde vznikajú odrazy, alebo IO v mechanike bez napájania majú nejaký odber, to neviem.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 11.04.2020, 10:28 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 240
Bydliště: Opava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 76 times
Když už jsme u toho testování. Zkoušeli jste někdo 80ti stopé 5.25 mechaniky? Teorie je popsána v manuálu k MFC (dávám to sem i jako obrázky). Co praxe? :-)

Ideální si připojit jako A 40stopou 5.25" a jako B tu 80stopou 5.25". Zajímavý by byl test čistě v basicu a pak v samotném MFC. Samozřejmě do té 80ti stopé mechaniky musíte dát pouze 40x9 naformátovanou a něčím zaplněnou disketu. Jiné formáty je zbytečné testovat - nemůžou fungovat, protože MDOS nesepne emulaci = dvojnásobný posun hlavy. A jestli čtení bude fungovat pak ověřit, že data jsou správná (spustit z té diskety nějaké hry/programy anebo překontrolovat v MFC přes klávesu SS+Z xor součet souboru).

Pokus o zápis by měl vyhodit Internal error. Formát možná taky. I když teď přemýšlím, že format nekontroluje boot, takže by se měl pokusit to zformátovat - ovšem na 80 stop, což asi bude končit errorama... Ale s jinou disketou (HD) by to projít mohlo a mělo by se tím dát i normálně pracovat jako s D80. Pouze na 40ti stopé mechanice takovou disketu pak logicky ale nepřečtete...

Test by bylo fajn provést na všech verzích MDOSu - 1.0, 2.0 a 2.1

Příloha:
mfc525-1.png
mfc525-1.png [ 24.92 KiB | Zobrazeno 7151 krát ]

Příloha:
mfc525-2.png
mfc525-2.png [ 323.88 KiB | Zobrazeno 7151 krát ]

Příloha:
mfc525-3.png
mfc525-3.png [ 291.01 KiB | Zobrazeno 7151 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 11.04.2020, 13:40 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2093
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
PotPalo píše:
...
Inak ten test čo som písal, ono by možno stačilo cez POKE#97,99 nastaviť počítadlo na 99 a spraviť dva snapy. (neviem či má MDOS2.1 rovnakú adresu a či nemá dve počítadlá...)....

Menšia oprava. To počítadlo s bugom je počítadlo PREPISU, nie vytvárania mena, takže predošlý pokus bol mylný. Nový pokus:
S POKE#97,99 nastaviť počítadlo na 99 a spraviť jeden SNAP, uloží sa SNAPSHOT99.
Potom s POKE#97,99 nastaviť počítadlo znova na 99 a spraviť druhý SNAP. MDOS2.1 nájde existujúci SNAPSHOT99 a pokúsi sa posunúť počítadlo v jeho názve o jedna hore, mal by vzniknúť už spomínaný SNAPSHOxx0 namiesto SNAPSHOTxx.
Keby som mal na čom, skúsim to sám, ale D40 a aj emulátory majú MDOS1, ktorý sa nedá nahradiť dvojkou.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 13.04.2020, 13:15 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 240
Bydliště: Opava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 76 times
Chtěl bych udělat nový build ROMky a aktualizovat manuál. Možná i přidat utilitu pro MFC, která umí flashnout ROMku. Nechtěl by autor D80mini napsat nějaký odstavec o svém hardwaru? Něco jako jsem napsal o divIDE do manuálu já.

Dále by mě zajímalo, zda se na životnosti ROMky negativně nepodepisuje kód na adrese #2792, který zapisuje byte na adresu #66. Toto tuším měli jen kompakty, ale jistý si nejsem. D80 s mdosem 2.0 jsem neměl...

V novém buildu bych opravil ty chybky a přidám asi CRC kontrolu na kód, který v tém ROMce bude. To aby se předešlo případným chybám, zarazilo by se to hned při startu (takové di, halt ze žlutým okrajem například :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 13.04.2020, 13:35 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 530
Bydliště: Košice
Has thanked: 430 times
Been thanked: 265 times
Keď už sa robia o/úpravy MDOS 2.1, mne v ňom chýbajú rozšírené verzie niektorých príkazov z MDOS3, ale neviem, či by na nich ešte bolo miesto.
Ja som zo začiatku uvažoval, či si neurobiť vlastnú úpravu, a ak by nebolo miesto, tak vyhodiť veci okolo IDE, ale potom som to vzdal, keďže neznalý celého kódu by som asi narobil viac problémov, ako úžitku.
Citace:
CLS attr
nastavi atributy podle cisla attr, tedy INK, PAPER a BORDER
napr: CLS 7 nastavi cerny paper a border, bile pismo.

CONTINUE
Pokud neni v pameti zadny BASIC program, CONTINUE slouzi jako CAT

RUN <*><!>"soubor"
hvezdicka ci vykricnik je nepovinny. Nastavi RAMTOP podle adresy zacatku
souboru (typ Bytes - "soubor.b") -1 a z teto adresy soubor spusti. Pokud
neni soubor nalezen, RAMTOP se nemeni. Nahrazuje trojici:
CLEAR adr-1: LOAD *"soubor"CODE : RANDOMIZE USR adr

CLEAR <*><!>"soubor"
Temer to same co RUN, ale soubor nebude spusten. Nahrazuje dvojici:
CLEAR adr-1: LOAD*"soubor"CODE

GOTO <*><!>"soubor"
Temer to same co RUN, ale nenastavuje se RAMTOP. Nahrazuje dvojici:
LOAD *"soubor"CODE : RANDOMIZE USR adr

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 13.04.2020, 13:50 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2093
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Keď sa už pripomienkuje, tak mne vadí, že atribút H akosi stráca svoj význam.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 14.04.2020, 10:24 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3664
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 798 times
Mne osobne by sa to pacilo takto:
Citace:
CONTINUE
Pokud neni v pameti zadny BASIC program, CONTINUE slouzi jako CAT
Alebo pripadne COPY ak je obrazovka cista (vsetky pixely su nulove a atributy maju defaultne hodnoty)
Citace:
RUN <*><!>"soubor"
hvezdicka ci vykricnik je nepovinny. Nastavi RAMTOP podle adresy zacatku
souboru (typ Bytes - "soubor.b") -1 a z teto adresy soubor spusti. Pokud
neni soubor nalezen, RAMTOP se nemeni. Nahrazuje trojici:
CLEAR adr-1: LOAD *"soubor"CODE : RANDOMIZE USR adr
Na toto by som dal prikaz NEW a potom by ani hviezdicku ci vykricnik nebolo treba.
Citace:
GOTO <*><!>"soubor"
Temer to same co RUN, ale nenastavuje se RAMTOP. Nahrazuje dvojici:
LOAD *"soubor"CODE : RANDOMIZE USR adr
Toto je vobec nutne ? Pretoze loadnut code do pameti a spustit ho, pricom nechat stack na povodnom mieste, to nie je moc kosher. A pre subory ktore su v obrazovke, popr. v printer bufferi, by sa CLEAR nemusel menit defaultne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 14.04.2020, 10:53 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2349
Has thanked: 304 times
Been thanked: 640 times
Poznámka od Betadiskáře - RUN * "jmeno" CODE mi dává smysl, na TRDOSu se to velmi dobře osvědčilo.

Ale nesedí mi kombinace s CLEAR, protože CLEAR nemusí být nutně startovní adresa -1 a přesto bych rád načetl binárku a spustil jedním příkazem a to i opakovaně, typicky třeba první obrázek v Pressoru dejme tomu na 40000 a pak hlavní soubor hry od 24500. Nejprve udělám CLEAR 24499, pak 2x RUN z diskety a hotovo. Tj. vlastně to, co zamýšlený GOTO, jen bych tak rád viděl RUN, aby se to s TRDOSem nepletlo.

GOTO "jméno" CODE se na TRDOSu mimochodem používá ke spouštění snapshotů.

CONTINUE mi trochu uniká smysl.

Ale co mi trošku chybělo na MDOSu je stručný a kompaktní CAT versus detailní ukecaný (jako je nyní). Na TRDOSu CAT vypisuje do dvou sloupců jen názvy s příponou (a velikost v sektorech, to by na MDOSu nemělo smysl) zatímco LIST vypisuje vše, jedno jméno na řádek s velikostí, startovní adresou (start řádkem pro BASIC) spolu s detaily o disketě. Něco jako CAT pro normální CAT a CAT - (s mínusem, nebo jiným znaménkem) pro stručný a kompaktní?

Přejmenování souborů LET FN mi přijde divné, kopírování příkazem MOVE místo COPY, přepínání drivů pomocí MOVE atd... ale to stejnak nezměníme.

Možná to přepínání drivů, u TRDOSu 5.05cz to bylo zkráceno z *"a:" na prosté *a, *b... což je pohodlné.

Idea CLS atribut se mi líbí, analogicky příkaz ATTR pro následující PRINT.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 30  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz