OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 09:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 07.04.2019, 11:00 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Nebo tohle by mohlo trochu pomoct. Ale je to zřejmě k jiné verzi:
Příloha:
80-lec.zip [2.13 KiB]
489 krát

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 08.04.2019, 13:34 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Jiiira píše:
Doda píše:
Mate nekdo Lamacovu LEC ROM pro ZXS? Nemuzu ji nikde najit a kdyz uz jsem si udelal CP/M ZXS, tak at to mam kompletni.
Vyber si: ;)
Příloha:
Lec2.4.zip
Příloha:
Lec2t.zip


Mas alespon nejakou ramcovou predstavu, cim se ty dve verze lisi? Porovnaval jsem to binarne a je to par bajtu rozdilu. Jedna verze je uvnitr oznacena jako "turbo" a druha jako "omega", pricemz tu "turbo" se mi nakonec nahodou podarilo na netu jeste nekde objevit. Obe ty verze jsou asi pro 272/528 KB RAM. Ani jedna neni ta puvodni pro 80 KB RAM.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 08.04.2019, 13:50 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Doda píše:
Mas alespon nejakou ramcovou predstavu, cim se ty dve verze lisi? Porovnaval jsem to binarne a je to par bajtu rozdilu. Jedna verze je uvnitr oznacena jako "turbo" a druha jako "omega", pricemz tu "turbo" se mi nakonec nahodou podarilo na netu jeste nekde objevit. Obe ty verze jsou asi pro 272/528 KB RAM.
Netuším. Obě mám v archivu asi 10 let, ani nevím, kde jsem je vzal...

Doda píše:
Ani jedna neni ta puvodni pro 80 KB RAM.
A ty chceš tu 80 KB ? ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 08.04.2019, 13:52 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Jiiira píše:
Doda píše:
Ani jedna neni ta puvodni pro 80 KB RAM.
A ty chceš tu 80 KB ? ;)


Nechci, to jen ze to neni ten rozdil, kdyby to nekoho napadlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 08.04.2019, 13:54 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
A kdyby nekdo chtel poradnou CPM masinu, mam tady prebytecnej Amstrad PCW 8256, kterej se da rozsirit na 512KB (i vic, s externi kartou) :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 08.04.2019, 16:19 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Ja v tom ZXS mam 528 KB :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 08.04.2019, 16:22 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Já tam stejně nacpu něco jiného místo těch 4116, že bych tam nacpal rovnou ty 256k ramky ?
A rovnou další na záda, ramdisk nemusí být tak rychlej :)
Takže celkem 1MB, to musí stačit i Billu Gatesovi :lol:
Má někdo nápad, jak bych to měl mapovat ?

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 12.03.2020, 12:07 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
V nejakem archivu diskovych image od Velesofta jsem uz pred casem nasel CP/M pro Mikrobazovy Betadisk od Daniel Meca. Funguje to, ale ma to divnou vec.

Mam 2x 3.5" disketovky ALPS, celkem bezne. Pod TR-DOS jsem zadny problem nezaznamenal, ale kdyz v CP/M dam "dir", nebo nejakou jinou operaci s diskem, nekdy se stane ze dostanu hlaseni, ze disk je necitelny a jestli abort/repeat/ignore. Pokud dam repeat v dobe, kdy se jeste toci motor, uz to funguje normalne, ale pokud se mezitim motor zastavi, dostanu obvykle stejne hlaseni. Asi vas napadne to same, ze CP/M neceka dostatecne dlouho na roztoceni disku a nema asi trpelivost ty operace opakovat, nebo neco takoveho. Kazda mechanika to take dela rucne casto a zkousel jsem asi 4. Jedna z nich to delala pravidelne, mozna v 95%, jinak to zas skoto nedela.

Videli jste nekdy neco podobneho?

Podle clanku v Mikrobazi a podle vychoziho nastaveni toho CP/M soudim, ze kluci drive pouzivali spis 5.25" disketovky, ktere maji nejspis jine vlastnosti, minimalne motor na 12V a ze ty 3.5" vyzkouseli asi mene, nebo proste meli typ, ktery to zvladal.

Mam jeste cerne (chci k ZXS dve stejne cerne) mechniky od Sony, tak je zkusim, ale ty ALPSky se dobre nastavuji na Shugart DS0, tak jsem vzal je.

Mimochodem jsem dost najivne k tem dvou mechanikam dal 5V/1A zdroj, pro obe dohromady. Tim jsem si tohle mysterium rozsiril jeste o dalsi nahopdne podivnosti, protoze ten zdroj to poradne neutahnul.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 12.03.2020, 12:51 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Napada ma jedine, ze starsie mechaniky mali iny timing stepper motorov, myslim 12ms a 8ms, ale to by rychlejsim 3.5" mechanikam ?nemalo? vadit.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 12.03.2020, 13:16 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Asi neco takoveho. Predpokladam ze minimlane meli DD mechaniku a ja mam HD.

Me prijde, ze se tehdy delalo dost veci na limitu, aby to chodilo co nejrychleji a hledat ty limity byla taky zabava a mozna to Meca nastavil na limitu az moc. Mel jednu mechaniku na ktere to zkousel a jeho kamosi meli dost mozna tu samou, protoze tehdy toho moc sehnat neslo. BIOS obsahuje nastaveni casu pro posun hlavy po stopach, kde pro 5.25 je doporuceno 6ms a pro 3.5 zas 3ms, ale jednak to s timhle asi nesouvisi a za druhe se to pri vsemoznych casech chova stene.

Najit a patchnou cekani v modulu BIOS by asi slo, ale moc se mi do tohodle reseni nechce. Me vlastne jen zajima, jestli se s tim nekdo nesetkal nekde jinde a dava to nejaky smysl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 12.03.2020, 15:10 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3662
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 796 times
z00m píše:
Napada ma jedine, ze starsie mechaniky mali iny timing stepper motorov, myslim 12ms a 8ms, ale to by rychlejsim 3.5" mechanikam ?nemalo? vadit.
To vobec nevadi. Pomalsie, nez mechanika stiha, sa da krokovat vzdy bez problemov. Jediny (pseudo)problem pri tom je, ze ked sa krokuje pomalsie ako nominalna rychlost mechaniky, tak hlavicka sa po kazdom kroku zastavi a caka na dalsi krok. Presne preto taka D40/D80 pri 6ms krokovani otrasne bzuci (3ms krok + 3ms hlavicka stoji a caka), kdezto mechaniky na MB02 presuvaju hlavicku krasne tichucko a plynule (3ms krok a hned dalsi a dalsi krok bez zastavenia hlavicky) :)
Doda píše:
Asi neco takoveho. Predpokladam ze minimlane meli DD mechaniku a ja mam HD.
To nemoze vadit. 3.5" HD mechaniky sa v DD rezime stavaju plnohodnotnymi DD mechanikami.
Doda píše:
Me prijde, ze se tehdy delalo dost veci na limitu, aby to chodilo co nejrychleji a hledat ty limity byla taky zabava a mozna to Meca nastavil na limitu az moc. Mel jednu mechaniku na ktere to zkousel a jeho kamosi meli dost mozna tu samou, protoze tehdy toho moc sehnat neslo. BIOS obsahuje nastaveni casu pro posun hlavy po stopach, kde pro 5.25 je doporuceno 6ms a pro 3.5 zas 3ms, ale jednak to s timhle asi nesouvisi a za druhe se to pri vsemoznych casech chova stene.
Najit a patchnou cekani v modulu BIOS by asi slo, ale moc se mi do tohodle reseni nechce. Me vlastne jen zajima, jestli se s tim nekdo nesetkal nekde jinde a dava to nejaky smysl.
Toto mi prave moc zmysel nedava. Krokovacie casy a timeouty pre citanie/zapis si urcuje FDC radic sam, software s tym nema nic. Software moze robit nejaky celkovy timeout nad operaciou alebo opakovat operaciu ked FDC radic zahlasi zlyhanie.
Aby som bol presny, software moze vybrat, ci sa bude krokovat 3ms, 6ms, 12ms...atd, ale konkretny vybrany cas si uz meria sam FDC radic.

Priznavam ale ze BIOS v CP/M nepoznam, a neviem ake vseliake psie kusy tam mozu byt zakopane...
Inak, ja aj pre 5.25 DD only mechaniku pouzivam 3ms kroky a krasne krokuje bez problemov.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 23.03.2020, 21:07 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Nevim jestli to bylo presne takhle..... Pro CP/M je program REFM-DOS.COM, mozna ze ho napsal Lamac pro MZ-800, je to na cteni MS-DOS (FAT12) disket pod CP/M, coz slouzilo k prenosu dat. FAT12 ma totiz celkem standardni format a tak je jednodussi s tou disketou pracovat, nez s CP/M formatem, ktery samotny je take standard, ale fyzicky format diskety uz si kazdy ubastlil, jak to dany HW umoznoval.

Nemate to nekdo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 24.03.2020, 00:10 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1521
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Myslím, že REFM-DOS není od Lamače.
Distribuovaly ho Kancelářské Stroje pro Robotron 1715, zřejmě běhal i na jiných počítačích (nesjpíš tam, kde CP/M na 5,25" používala stejný fyzický formát jako IBM PC).
Jako autoři verze 1.1 (1988) jsou uvedeni Petr Tauer, Ing. Boris Grinac a Michal Loeffler z Vodních Staveb.
Bohužel jsem na svých disketách našel jen REFM-IBM, který, zdá se, nečte diskety pro MS-DOS, ale pro IBM 360.
Ten je od Microtechu.
A na internetu ještě REFM-DEC ( http://www.classiccmp.org/cpmarchives// ... /REFORMAT/ ).
Na Sharpu MZ je ale v Pascalu psaný XDOS od J. Mercla, je na skoro každé disketě, co jsou jako ukázkové k Unikartě:
BIOS1021.DSK
CPMv41 Prg CPM.dsk
CPMv41 Prg Manipul 1 COM.dsk
LEC_CPM_14_MZ800.DSK
Martin.dsk
Martin144.dsk
Martin2.dsk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 24.03.2020, 11:29 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
XDOS vypada dobre. Docela jsem do toho investoval snahu, ale nepodarilo se mi z tech DSK obrazu zatim nic vykopirovat. Zkousel jsem muj oblibeny cpmtoos, ale nepodarilo se mi spravne urcit dany cp/m format.

Cim mam vykopirovat soubor z DSK image ve formatu CP/M pro Sharp?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 03.04.2020, 18:15 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Kdysi jsem mel pocit, ze CP/M muze fungovat na terminalu jakehokoliv poctu znaku, ze tomu jde veci vzdy nejak prizpusobit, coz je ale nakonec pravda jen pro nektere programy, napriklad WordStar a podobne lepsi editory. I kdyz jsem vedel, ze idealni je 80 znaku na radek, tak idealni ve skutecnosti je jen 80x25, jine rozliseni zvysuje z mnoha duvodu boleni hlavy ze snahy to stale nekde resit.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: TAU a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz