OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 01:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 03.06.2019, 20:46 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ako názov napovedá, zaujímalo by ma, či ste niekto mali a používali nejaký programátor pamätí EPROM pripojený k ZX Spectru. Aký a s akým softwérom? Alebo sa vždy všetko programovalo na PC? Dostal sa mi totiž do rúk staručký programátor ELNEC PREPROM-01, a podľa toho, že komunikuje cez TTL logiku (Parallel port, použitých iba 5 signálov), tak s vhodným programom by fungoval určite aj so Spectrom. (a priznám sa, nejaký programátor pre Didaktik som si vyrobil, ale moc by som sa tým nechválil, vtedy moje znalosti neboli bohvie aké, a podľa toho to aj vyzerá, tiež iba zo súčiastok čo som z niečoho vymontoval... ale funguje)

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.06.2019, 14:46 
Offline
Kecka

Registrován: 17.02.2014, 14:46
Příspěvky: 58
Bydliště: Brno
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times
Programátory EPROM k osmibitům se dělávaly maximálně tak pro 2716, možná 2732. Pro Spectrum nevím. Preprom připojuju přes docking station a notebook HP6715b - tam je ještě skutečný paralelní port (LPT karty do slotu PCI, PCIe jsou jen simulátory - nefunkční). Software je na elnec.sk pořád dostupný (funguje i ve Windows 7x32). Rozlouskount ten programátor reverzním inženýrstvím... no nevím. Určitě bude rychlejší a jednodušší sehnat něco s LPT portem.

_________________
Klony, hybridy, kopie a jiná udělátka v duchu PMI-80, SAPI-1, ZX Sparrow, SAVIA-84 a pokusy o vlastní konstrukce úplně nových historických počítačů


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.06.2019, 15:18 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Je to stejný s programátorem s Elektoru.
Jednodušší připojení je nějaká 486 s LPT portem, protože zajímavá je ta hotová programová podpora :)
http://blog.3b2.sk/igi/post/Programator ... ammer.aspx

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.06.2019, 15:34 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
No jo, 486... teda neviem, ale v Didaktikoch je 27128, tak pri výrobe na ich programovanie používali niečo iné ako Didaktik? Veď by na to v pohode stačil. PREPROM-01 je až do 27512, ale s redukciou by sa na viac krát dala naprogramovať aj väčšia EPROM. Pokiaľ vždy pri programovaní EPROM do nejakého PC (alebo Didaktiku) použili výkonnejší PC, ako programovali EPROM do toho prvého PC? :?:

@kelley12: Ktorý typ Preprom máš? Určite nie 01, k tomu je program iba pre DOS, a vraj funguje maximálne na 166 MHz, na tom Win7 asi nepôjde. Novšie verzie už sú s USB pre Windows.

Inak ako že rozlúsknuť tu nieje čo, je tam 4x posuvný register (spolu 32 bitov), z nich niečo ide priamo na piny EPROM, niečo riadi napätia. Jeden signál je vstupný bit (in), jeden je posuv tohoto bitu v registri (clock), potom je tu výstupný bit (out), a ešte signál zrejme pre pripojenie už naposúvaných bitov na výstupy (strobe). Ešte je tam nejaký alarm, ale ten sa vraj nemusí zapájať, je to zrejme iba signalizácia poruchy. Niekoľko pokusov či to funguje správne, a 27128 by som naprogramoval aj z BASICu (to by ale trvalo...).

Len mi príde divné, že toľko Spectier a Didaktikov, a žiadny programátor eprom pre ne.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.06.2019, 15:52 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Když jsem si stavěl BOBO64 tak jsem paměti programoval na programátoru připojeném na ADT4500 :)
Moje pracoviště, programátor je ta bedna vedle počítače, na které stojí tv Merkur.
Obrázek

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.06.2019, 20:54 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Jednoduchý programátor pro ZX Spectrum vyšel v Mikrobázi 1989... nevím které přesně číslo. Dalo se s ním naprogramovat jen několik málo typů do největší 27C128 a taky to trochu pokulhávalo na softwaru. Byl hodně zjednodušený. Ale šlo to, naprogramoval jsem s tím možná 3 EPROMky do Betadisku než se to díky mému neumětelství a žalostné úrovni bastlení v té době rozpadlo (prostě to byl chumel drátů na univerzální desce a po pár letech skladování se z toho něco utrhlo a už jsem neměl chuť to znovu oživovat). Krom toho ten programátor vyžadoval k UR-4 další osmibitový interface, 24 bitů z 8255 bylo potřeba pro samotnou 16kB EPROM a ten druhý interface obsluhoval napájení během programování a další řídící signály.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.06.2019, 03:04 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Taky existuje programátor osazený dvěma Z80 PIO, mám ho ve formě nesestavené stavebnice... někde... ;)
Vydražil jsem ho před lety na Aukru a opravdu jsem na něm chtěl programovat EPROMky pro Spectrum, nicméně hotový programátor pro PC se ukázal jako pružnější (a dostupnější) řešení... 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.06.2019, 08:08 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Ano, používali! :-) Programátor EPROG své vlastní konstrukce, založený na 2x Z80-PIO, uměl programovat 2716, 2732, 2764, 27128, 27256 a 27512 po půlkách. Neměl zdroj programovacího napětí, byl potřeba externí regulovatelný zdroj. Soft byl také vlastní, ovládání pomocí okének ala Art Studio. V době cca před 20ti roky jsem s ním naprogramoval pěknou řádku EPROMek, mj. do Gamy 192 apod. ;-)

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.06.2019, 12:13 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
CSS: Nemáš někde ten soft? Nejlépe v TAPce? Zdá se, že je to ten samý programátor... ;) Dokonce jsem ho možná na tom Aukru koupil od tebe...? :P

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.06.2019, 12:58 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Jiiira: Doma bych ho měl mít, akorát nebude v TAP (TAP se mi nikdy nepodařilo vyrobit) a tak mám veškerý soft z kazet zaarchivovaný jako audio ve FLAC. Musel by sis ho "vypískat" a případně převést do TAP sám, mě ta konverze nikdy nefungovala ;-)

Jinak programátorů EPROG bylo víc (minimálně 2), páč já ten název taky tenkrát ukradl :-D A nepamatuju se, že bych nějaký někdy prodával, takže podle mě nebudeš mít ten můj ;-)

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.06.2019, 14:54 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tak som sa predsa odhodlal dať sem to moje úchvatné dielo, čo som kedysi vytvoril. Pripája sa k D40, EPROMky to programuje aj číta, a neskôr som software rozšíril aj na obvody FLASH. Dnes by to išlo spraviť omnoho krajšie, ale vtedy neboli informácie, nemal som internet, o súčiastkach sa nedalo nič dozvedieť. Z niečoho rozobratého som mal dva posuvné registre, pôvodne tam rozsvecovali tuším nejaké LEDky, tak som zistil ako fungujú aj bez datasheetu. U niekoho v práci som si stiahol z internetu datasheet k EPROM obvodom, ktoré som tiež mal z čohosi vymontované. Ono to vlastne všetko boli šuplíkové zásoby, nič som nekupoval, snáď okrem univerzálnej vŕtanej DPS, na ktorej je to postavené. Celé to vzniklo metódou pokus-omyl, a čo som kde videl ako zapojené. Programuje to pri 5V, nie pri 6, ale funguje to aj tak.

Prikladám foto, software, a čo-to z dokumentácie.


Přílohy:
Poznámka: schéma, software, nákresy...
eprom writer.rar [798.23 KiB]
428 krát
Poznámka: takto to vyzerá
eprom writer.jpg
eprom writer.jpg [ 199.58 KiB | Zobrazeno 7039 krát ]

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.09.2019, 22:51 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Dnes som sa hral s týmto programátorom, chcel som naprogramovať jeden starý BIOS čip, 29EE010.
Zistil som, že tam mám chybičku, chýba mi tam časť programu v strojáku, konkrétne od adresy 32000. Následne som zistil, že chýbajúca časť nechýba, ale ju vytvára program "wr 27cXXX" na riadku 5000, takže najprv treba nahrať ten, spustiť od 5000, a až potom nahrať program pre iný typ pamätí.

Tie 29EE010 to zapisuje kadejako, asi sú ich časti zamknuté. Skúšal som naprogramovať asi 3, jedna išla, ale v dvoch od polovice nesedeli údaje. Nemám tam pri ich programovaní kontrolu (narozdiel od 27xxx), takže keď ich to naprogramuje, tak sa ani nevie či správne. Musel som narýchlo do časti čítania dorobiť porovnávanie aby som zistil ako som na tom. Ale čo už, FLASH boli posledné s ktorými som sa zaoberal, programovať som ich nepotreboval, tak som to nedotiahol do konca, bola to iba nadstavba k 27xxx.... Preto je zrejme aj ten program zjednodušený, a treba vychádzať z 27...

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz