OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 14:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 23.09.2019, 14:44 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
Otázočka na miestnych konštruktérov a HW machrov:
Bolo by technicky možné realizovať rozšírenie RAM na 128K príp. viac (so zachovaním existujúcich "štandardov") externou formou (ako divide, melodik a i.) pre ZX48 a Didaktiky?

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 23.09.2019, 15:03 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Externě to nejde, protože tam není možnost zablokovat vnitřní RAM a dát místo ní něco jiného.
U vnitřní ROM to na spodních 16kB jde, takže tam si něco umístit můžeš.
Ale jsou úpravy, jak ZX48 předělat na chování ZX128k.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 23.09.2019, 15:13 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Pokud vím, externí rozšíření lze udělat, ale má velkou nevýhodu. Je pravda co píše danhard, takže sice budeš mít 128kB, ale ne 2 videoram. Něco je tady https://velesoft.speccy.cz/zx/external_ ... /index.htm , něco kdysi dokonce prodával kompaktservis k didaktikům. Nicméně je to ale natolik nanic, že se tomu skoro nikdo blíže nevěnoval.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 23.09.2019, 15:27 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Áno potvrdzujem, Kedysi takú perifériu robil v Prahe Drexler (o Kompakt Servise neviem) a videl som ju na vlastné oči behať s eMkom. Bola to krabička, ktorá sa pripojila na zbernicu a umožnila na porte 32765 stránkovať prídavnú pamäť (Bez druhej VRAM a zrkadlenia stránok), plus tam bola aj externá 128 ROM. Nejaký 128k SW potom fungoval, nejaký nie. Neviem aký mala tá jeho úprava úspech/neúspech, a jej praktický význam mi vždy unikal. V praxi bola najviac rozšírená interná úprava od Kompakt Servisu. Asi najlepšia interná úprava pre ZXS je od Pavla Cimbala. Mám ju popísanú aj u mňa na webe. Pre eMká/Kompakty bola najlpešia úprava od MDV a aj tú mám zdokumentovanú.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 23.09.2019, 15:32 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
Starej_Mraf píše:
https://velesoft.speccy.cz/zx/external_128kb_upgrade/index.htm
"In ZX 48kB models must be removed(or disabled) high 32kB dram chips." :suicide:
z00m píše:
Neviem aký mala tá jeho úprava úspech/neúspech, a jej praktický význam mi vždy unikal.
Praktický význam mohla mať napríklad pre kopírovačov. :)

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 23.09.2019, 16:42 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Otázka je, jaký praktický význam by to mohlo mít dnes... :shrug:

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 23.09.2019, 22:35 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 259
Bydliště: Skalica
Has thanked: 52 times
Been thanked: 141 times
Jiiira píše:
Otázka je, jaký praktický význam by to mohlo mít dnes... :shrug:

Prakticky zadny :lol: mozno len ako jednoducha stavebnica pre HW zaciatocnikov co maju raritne :speccy: s 16kB RAM

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 24.09.2019, 08:51 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Billy48 píše:
Jiiira píše:
Otázka je, jaký praktický význam by to mohlo mít dnes... :shrug:
Prakticky zadny :lol: mozno len ako jednoducha stavebnica pre HW zaciatocnikov co maju raritne :speccy: s 16kB RAM
No, já bych to napsal trochu smířlivěji, ono by to totiž význam mohlo mít, ale je tu jedna komplikace:

Kdybychom rozdělili software využívající 128K na dvě kategorie podle toho, jestli vyžaduje druhou video RAM, dopadlo by to asi takto:

1) druhou video RAM vyžadují: hry a dema

2) nevyžadují ji: všelijaké utility a tools (jako např. kopírovací programy, které zmínil Iwosh), dále "produkční software" jako jsou textové editory, kreslící programy, databáze, spraedsheety, kompilery apod. - pokud tedy nějaké takové existují 8-)

Software spadající do těchto kategorií se tak prakticky dělí na dvě disjunktní množiny, protože asi nejsou 128K hry, které nevyžadují druhou video RAM (nebo víte o nějakých?) a naopak téměř nebude existovat produkční software, který by druhou video RAM vyžadoval.
A tady je ten problém: jaký nový software v posledních letech vzniká pro Spectrum? No přece hry a dema, tedy téměř výlučně software z té kategorie, která se bez druhé video RAM neobejde... Bohužel to ale není záležitost "nabídky a poptávky" - mě osobně třeba dema nezajímají takřka vůbec a nové hry jen velmi málo - je to preference autorů softwaru, kteří radši udělají úžasné demo, kterým se pochlubí před jinými stejně postiženými autory, na něm ovšem vyčerpají své síly (a čas), takže jim už nezbývají na nic jiného. A je to jejich volba, oni to tak chtějí. Mně přijde být atraktivní představa textového editoru, který zvládne 84KB velký soubor a přitom není v azbuce (ten editor), nebo kompileru, který zvládne velký zdroják, ovšem jim zřejmě ne - a výsledek je tím dán, bohužel...

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 24.09.2019, 09:23 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1969
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Vymenit pameti v ZXS neni takovy problem, ovsem to dratovani potom pri prestavbe na 128K, to uz neni uplne prijemne. Nesla by udelat kombinace s vymenou pameti, vytazeni par "extra dratu" a externi periferie? Pripadne trvala deaktivace internich RAMek a vsechno umistit externe?

I kdyz uznavam, ze to prakticky smysl moc nema.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 24.09.2019, 09:30 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Nj, ono reálně viděno kolik lidí ti bude vývoj dělat na gumáku když můžou celou tu parádu napsat na PC s emulátorem, kde pohodlně mění byty v RAM za běhu a pak jen nahrát výsledek do reálného hardware a poklepat se po zádech, charašó Natašo...

Stejný problém vidím i u PMD, že jediný nový software pro něj vznikající (po rozběhání pohodlného datového úložiště) jsou leda tak hry, užitkový software prakticky nevzniká protože ho vlastně nikdo nepotřebuje. I ten nejstupidnější Notepad nebo nano/vi má řádově větší možnosti. Za texťák vás nikdo po zádech nepoklepe, bohužel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 24.09.2019, 09:38 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Czech Human píše:
Za texťák vás nikdo po zádech nepoklepe, bohužel.
Já bych tě poklepal - zkus to, a uvidíš sám... :P

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 24.09.2019, 09:48 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Mimochodem, na předloňském ByteFestu se mi stalo, že jsem venku na peróně potkal ajznboňáka, který se velmi živě zajímal o to, co se to tam vevnitř pořádá. Na první pohled měl upřímný zájem, nebyl to žádný skeptik nebo fouňa. Tak jsem mu to vylíčil, že tam jsou příznivci starých počítačů, kteří je udržují, restaurují atd. atd. , a on se prostě a jednoduše zeptal, proč to děláme - a v té chvíli bych byl velice vděčný za textový editor 8-) . Nejlíp nějaký, z něhož lze text nahrát do PC a tam s ním dál pracovat...

Dopadlo to tak, že jsem něco blekotal a nějak jsem se z toho vykroutil, abych nemusel říct, že z praktického hlediska je to naše snažení úplně k ničemu... Proto bych byl rád, kdyby to alespoň nějaký praktický přínos mělo, no.

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 24.09.2019, 09:58 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Obávám se, že s mou úrovní znalostí by to poklepání za texťák made by Czech Human proběhlo opakovaně gumovou hadicí dle zásady padni kam padni ono to je stejně jedno :lol:.

Jen jsem tím chtěl vyjádřit že na obarvičkované demo "podívej Máňo, co ty počítače už tehdy uměly" se podívá rád skoro každý, ale 8bit primárně pro zpracování velkých textů dnes dobrovolně nepoužije skoro nikdo (i sám sebe, jelikož náhodou bych takovou funkční kombinaci na PMD i s tiskem měl taky jednou rád k dispozici, považuji za výjimku). A funkční bez PC, protože jak do toho zamotáš PC, tak potom už to utrpení na 8bitu postrádá smysl.

Já bych řekl že z praktického hlediska je to užitečné, byť kdyby se člověk místo chlastat naučil pájet, získá teoretické i praktické základy elektroniky, vyrábí něco užitečného, místo nečinnosti myslí. A je to relativně jednoduché na pochopení a přitom se jedná o ekvivalent modernějších počítačů, pořád se to dá principiálně aplikovat i dnes. Už jen to by mi stačilo k označení takové akce za užitečnou.

Ano, že prakticky to pak už je opravdu téměř k ničemu vzhledem k dostupnému hardwaru dnes je sice pravda, ale ve škole se taky nevyrábí hned špičkové výrobky, lidi se normálně učí nejdříve na jednodušších příkladech. A myslím že volnočasové záležitosti se nedají měřit čistě ekonomickým přínosem, dotyčný pak mohl třeba 2 hodiny pulírovat škodovku v garáži a mít z toho dobrý pocit i když to v zásadě ničemu nepomohlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 24.09.2019, 10:17 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Czech Human píše:
...i sám sebe, jelikož náhodou bych takovou funkční kombinaci na PMD i s tiskem měl taky jednou rád k dispozici, považuji za výjimku.
No vidíš, už jsme dvě výjimky ;) . Já jsem zase z podobných důvodů udělal UPI pro Spectrum. A možná by se ještě nějaký další výjimka našel...

Czech Human píše:
Já bych řekl že z praktického hlediska je to užitečné, byť kdyby se člověk místo chlastat naučil pájet, získá teoretické i praktické základy elektroniky, vyrábí něco užitečného, místo nečinnosti myslí. A je to relativně jednoduché na pochopení a přitom se jedná o ekvivalent modernějších počítačů, pořád se to dá principiálně aplikovat i dnes. Už jen to by mi stačilo k označení takové akce za užitečnou.

Ano, že prakticky to pak už je opravdu téměř k ničemu vzhledem k dostupnému hardwaru dnes je sice pravda, ale ve škole se taky nevyrábí hned špičkové výrobky, lidi se normálně učí nejdříve na jednodušších příkladech. A myslím že volnočasové záležitosti se nedají měřit čistě ekonomickým přínosem, dotyčný pak mohl třeba 2 hodiny pulírovat škodovku v garáži a mít z toho dobrý pocit i když to v zásadě ničemu nepomohlo.
Ale jo, já jsem si toho vědom, nejen kvůli tomu ajznboňákovi na Bytefestu 8-) . Nebo jak někdo říkal teď na OC párty - "je to lepší, než chodit chlastat do hospody". Ale znova říkám, prostě bych byl rád, kdyby to alespoň nějaký praktický přínos mělo...

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšírenie RAM pre 48K stroje
PříspěvekNapsal: 24.09.2019, 11:47 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Mám k dispozici i jedno vykradené PMD85-2 s původně 48 kB RAM, ze kterého nějaká dobrá duše vypáčila paměťové čipy i s částí vodivých cest, patrně šroubovákem :suicide: . Do něj chci taky přidat RAM na alespoň 64 kB podle ideového návodu Romana Bórika ve formě přídavné destičky (tu jsem si už +/- spáchal v KiCADu), která se naletuje na odpovídající body na desce... Upgrade RAM v těchto objemech má smysl, protože to vždy výrazně navýší možnosti takového počítače. Například PMD s 48 kB RAM sice spustí CP/M ale už nespustí program Runner2, který následně velmi pohodlně umožní startovat hry a programy z virtuální floppy mechaniky, zatímco u 64 kB verze PMD ano a to tedy je sakra velký rozdíl v uživatelské přívětivosti...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz