OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 23.04.2024, 18:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Usmernovaci mostik na napajanie
PříspěvekNapsal: 30.01.2021, 10:30 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 29.09.2019, 11:58
Příspěvky: 214
Bydliště: BA / LE
Has thanked: 83 times
Been thanked: 12 times
Czech Human píše:
Náhodou dobrý, dobře drží a lehce sundáš :like: . Co už jsem viděl desek s krystaly nebo RTC moduly, přichycenými tímto způsobem...

To ano, ale s konektorom sa manipuluje, raz ho tahas, raz tlacis.. a rad by som aby sa ten konektor co najmenej namahal. Dal som ho do tavneho lepidla, ale aj tak.. Ked mi nic ine nenapadne, tak raz za cas ho asi bude treba vymenit, uvidime.

_________________

Nikdy nie je neskoro... kym nie je neskoro!
.__________
/ Didaktik /.. Gama '88 | Gama '89 | M '90 | M '91 | M '92 | Kompakt '94 (+ Gotek)
Sinclair ////. ZX81 | ZX Spectrum | ZX Spectrum +128k | ZX Spectrum Next (KS2 konecne doma!)
Klony. . . . . .ZX Nuvo 128 v4 (+bluetooth, +sinclair joystick)
Periferie . .. D80 | Melodik (original) | Melodik2 | ZX-VGA-JOY | DivMMC (SinDiKat ed. v3) | TZXDuino


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmernovaci mostik na napajanie
PříspěvekNapsal: 30.01.2021, 12:14 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Citace:
Tak som uchytenie poriesil (schvalne nepisem vyriesil) ako lama


:D :D Promiň a neber si to nijak osobně, ale připomněl jsi mi jedno moudro, které mě naučili bratia z Blavy:
"Vieš aký je rozdíl medzi vyriešit a poriešit? Ako medzi vys.ať sa a pos.ať sa."

Jinak ten reproduktor uvnitř je brutální. Na ebay se prodávají malé kompaktní reproduktory určené do plochých TV a kupodivu i ty malé nehrají zase tak špatně. Možná by se tam vešly dva a měl bys integrované stereo.

např:
https://www.ebay.com/itm/Diameter-20x40mm-8-Ohm-2W-Rectangle-Iron-Shell-Magnetic-Mini-Small-Horn-Speaker/223518363423?hash=item340abb8f1f:g:JskAAOSwLW5c3CVY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmernovaci mostik na napajanie
PříspěvekNapsal: 30.01.2021, 12:30 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1636
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
Myslím, že pro ochranu stačí dioda v propustným směru. Když budeš mít mostík nabydeš dojmu je to snese vše a nakonec tam dáš zdroj od notebooku na 19V a něco ti shoří. Z diodou si uvědomíš jé to není ten správný zdroj a napravíš to. Myslím, že mít + na okraji a diodu je docela dobré řešení.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmernovaci mostik na napajanie
PříspěvekNapsal: 30.01.2021, 12:51 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 427
Has thanked: 103 times
Been thanked: 44 times
Mně se tyhle elektrikářské zásahy nelíbí a na tu 128ku bych už vůbec nesahal, natož abych do ní vrtal díry. Celé je to škaredé. Mám rád hezké věci a ZX Spectrum 128 je opravdu pěkný kousek HW i na pohled. Navíc je otázkou času, kdy praskne spojení v místě, kde jsou ty dva piny připájené do PCB a poškodí jej. Já bych to vyřešil mezikusem. Krabička s kablíkem a konektorem. Do ní bych dal třeba ochrannou sériovou diodu a měnič z 9-18V na 7,5V. Snížení namáhání interní 7805 by bylo podle mně lepším počinem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmernovaci mostik na napajanie
PříspěvekNapsal: 30.01.2021, 13:08 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 29.09.2019, 11:58
Příspěvky: 214
Bydliště: BA / LE
Has thanked: 83 times
Been thanked: 12 times
pwramp píše:
Citace:
Tak som uchytenie poriesil (schvalne nepisem vyriesil) ako lama


:D :D Promiň a neber si to nijak osobně, ale připomněl jsi mi jedno moudro, které mě naučili bratia z Blavy:
"Vieš aký je rozdíl medzi vyriešit a poriešit? Ako medzi vys.ať sa a pos.ať sa."

Jinak ten reproduktor uvnitř je brutální. Na ebay se prodávají malé kompaktní reproduktory určené do plochých TV a kupodivu i ty malé nehrají zase tak špatně. Možná by se tam vešly dva a měl bys integrované stereo.

Ved presne tak som to myslel s tym, ze som to len poriesil a nie vyriesil ;)
Ano, repro je fajn, ale kvoli nemu som nevymenil ani vsetky kondenzatory kvoli "jailbarom", lebo potom trcia ponad integrace. A na tak maly priestor asi ani nema zmysel davat stereo. Tie ovalne som pozeral, ale skor sposobom pripevnit jeden na stojato na prednu mriezku spodnej vane, ale aj tak neviem ci by to tam voslo, asi by to stale bolo vyssie. Je tam dost malo miesta.

_________________

Nikdy nie je neskoro... kym nie je neskoro!
.__________
/ Didaktik /.. Gama '88 | Gama '89 | M '90 | M '91 | M '92 | Kompakt '94 (+ Gotek)
Sinclair ////. ZX81 | ZX Spectrum | ZX Spectrum +128k | ZX Spectrum Next (KS2 konecne doma!)
Klony. . . . . .ZX Nuvo 128 v4 (+bluetooth, +sinclair joystick)
Periferie . .. D80 | Melodik (original) | Melodik2 | ZX-VGA-JOY | DivMMC (SinDiKat ed. v3) | TZXDuino


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmernovaci mostik na napajanie
PříspěvekNapsal: 30.01.2021, 13:14 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 29.09.2019, 11:58
Příspěvky: 214
Bydliště: BA / LE
Has thanked: 83 times
Been thanked: 12 times
pcmaker píše:
Mně se tyhle elektrikářské zásahy nelíbí a na tu 128ku bych už vůbec nesahal, natož abych do ní vrtal díry. Celé je to škaredé. Mám rád hezké věci a ZX Spectrum 128 je opravdu pěkný kousek HW i na pohled. Navíc je otázkou času, kdy praskne spojení v místě, kde jsou ty dva piny připájené do PCB a poškodí jej. Já bych to vyřešil mezikusem. Krabička s kablíkem a konektorem. Do ní bych dal třeba ochrannou sériovou diodu a měnič z 9-18V na 7,5V. Snížení namáhání interní 7805 by bylo podle mně lepším počinem.

7805 mam uz davno vymenene za TSR2-2450, takze to vydrzi 36V a nehreje. Zdroj pouzivam 9V a v pohode pocitac funguje (0.6V sa straca na diodach, a dalej takmer nic). Co sa tyka uprav, tak je tam len jedna diera na potenciometer v krabicke, a jedna diera na plosaku vedla tych 3 na napajaci suosi konektor kvoli uchyteniu s tou rychloupinacou paskou, ale to nema najmensi vplyv ani na dizajn, ani na funkcnost. Zvysok je vratitelne do povodneho stavu za 5 minut. Tiez nemam rad velke zasahy, ale ako som tu uz spominal, na ovladanie hlasitosti som nejak uchylny :) A 128k nemala ani repro, a to mi dost vadilo, kedze vacsinou ked narychlo pripajam pocitac k monitoru, tak mi uplne staci kompozit, na RGB uz potrebujem dalsiu krabicku.. atd atd.
Co sa tyka toho medzikusu, ano bolo by to elegantnejsie z hladiska bezzasahovosti, ale pre mna zase dalsia krabicka naviac.. Takze kazdy si to riesi ako jemu vyhovuje, v tom je ta krasa roznych rieseni :) Kazdy mame na vyber.

_________________

Nikdy nie je neskoro... kym nie je neskoro!
.__________
/ Didaktik /.. Gama '88 | Gama '89 | M '90 | M '91 | M '92 | Kompakt '94 (+ Gotek)
Sinclair ////. ZX81 | ZX Spectrum | ZX Spectrum +128k | ZX Spectrum Next (KS2 konecne doma!)
Klony. . . . . .ZX Nuvo 128 v4 (+bluetooth, +sinclair joystick)
Periferie . .. D80 | Melodik (original) | Melodik2 | ZX-VGA-JOY | DivMMC (SinDiKat ed. v3) | TZXDuino


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Usmernovaci mostik na napajanie
PříspěvekNapsal: 30.01.2021, 13:16 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 29.09.2019, 11:58
Příspěvky: 214
Bydliště: BA / LE
Has thanked: 83 times
Been thanked: 12 times
MilasPce píše:
Myslím, že pro ochranu stačí dioda v propustným směru. Když budeš mít mostík nabydeš dojmu je to snese vše a nakonec tam dáš zdroj od notebooku na 19V a něco ti shoří. Z diodou si uvědomíš jé to není ten správný zdroj a napravíš to. Myslím, že mít + na okraji a diodu je docela dobré řešení.

Ano, ale mne slo o pouzivanie univerzalneho zdroja, ktory je modernejsi a mensi a dodava pekne 9V, nie 12.. Inac pocitac by mal zniest 36V kedze mam vymeneny regulator za TSR 2-2450, ale skusat to nemienim :D

_________________

Nikdy nie je neskoro... kym nie je neskoro!
.__________
/ Didaktik /.. Gama '88 | Gama '89 | M '90 | M '91 | M '92 | Kompakt '94 (+ Gotek)
Sinclair ////. ZX81 | ZX Spectrum | ZX Spectrum +128k | ZX Spectrum Next (KS2 konecne doma!)
Klony. . . . . .ZX Nuvo 128 v4 (+bluetooth, +sinclair joystick)
Periferie . .. D80 | Melodik (original) | Melodik2 | ZX-VGA-JOY | DivMMC (SinDiKat ed. v3) | TZXDuino


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz