OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 23.04.2024, 20:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 28.11.2013, 18:41 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 23:38
Příspěvky: 541
Bydliště: Praha
Has thanked: 393 times
Been thanked: 122 times
Ahoj,

uvažuji zatím pouze hypoteticky o tom udělat něco se Saboteurem II ze ZX. Pokud je mi známo, žádný remake dosud nevznikl. Jak ale tušíte, bylo by to velké sousto vyžadující hodně trpělivosti. Tak zde raději nadhazuji (předčasně) jako téma.

Pokusil jsem se pro začátek jen tak z legrace napodobit pohyb saboteurky (zatím jen vlevo-vpravo).
Příloha:
saboteur_pohyb.zip [310.16 KiB]
534 krát


Má to ještě své mouchy, ale v zásadě by to šlo. Zdá se tak, že přeprogramovat celou hru pro PC (třeba přesně v té grafice ZX) by pro mě nebyl nepřekonatelný problém :dcod: . K čemu by to ale bylo, že?! Takže mám pár takových nápadů, které předkládám k širší diskusi:

    1. Kompletní přeprogramování na PC. To už jsem letmo zmínil. Problém bude s autorskými právy (pokud si pamatuji, zrovna Durell si to docela hlídal) a taky s tím, jaký by měla smysl jen kopie pro Windows? Každý, kdo má rád Saboteura, si ho zahraje radši originál. Leda dobré k tomu, že by se hra zpřístupnila širokým masám dnešních PC-čkářů, kteří si emulátor nezapnou.
    2. Remake. Opět určitý problém s autorskými právy. Nevím nicméně, zda bych si na remake troufal, takovou klasiku bych nerad zmršil a navíc v tomto případě bude navždy platit, že originál je originál (soustředím se remaky spíš "zapomenutých" her, abych vzpomínku na ně třeba nějak oživil, ne tedy remake totální klasiky všech klasik).
    3. Pokračování. To by v podstatě přicházelo v úvahu (zatím nejpravděpodobněji), nemusel bych dalece řešit autorská práva (originál jen jako inspirace, hra by to byla jiná). Nakreslil by se nový dům, nové postavy, pointa by mohla zůstat obdobná (sesbírat nějaké CD-romy pro odlet rakety). Bylo by to ale nejpracnější. Na druhou stranu by člověk nemusel být vázán originálem a nikomu se zavděčovat.

Zajímá mě váš názor. Co vy si o tom myslíte? :roll:

_________________
https://zxretrosoft.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 28.11.2013, 19:42 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Podľa mňa by sa dal v GameMakeri spraviť remake pre PC, so ZX grafikou. Niečo ako toto: http://www.tikipod.com/rockboshers/. Či to má zmysel je už otázne, ale zasa na druhú stranu koľko vecí, ktoré robíme má zmysel? ;-)

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 28.11.2013, 19:46 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 23:38
Příspěvky: 541
Bydliště: Praha
Has thanked: 393 times
Been thanked: 122 times
z00m píše:
Podľa mňa by sa dal v GameMakeri spraviť remake pre PC, so ZX grafikou. Niečo ako toto: http://www.tikipod.com/rockboshers/. Či to má zmysel je už otázne, ale zasa na druhú stranu koľko vecí, ktoré robíme má zmysel? ;-)


Díky, to je pravda!
Upřímně řečeno ale, nemám rád věci jako GameMaker apod., mám rád programování se vším všudy, takže pokud bych to udělal, určitě bych nesáhl po nějakém editoru. Vždycky chci mít sám pocit, že překonávám určité překážky, jestli programuješ, tak mi asi rozumíš ;)

_________________
https://zxretrosoft.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 28.11.2013, 19:58 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
zxretrosoft píše:
Ahoj,

uvažuji zatím pouze hypoteticky o tom udělat něco se Saboteurem II ze ZX. Pokud je mi známo, žádný remake dosud nevznikl. Jak ale tušíte, bylo by to velké sousto vyžadující hodně trpělivosti. Tak zde raději nadhazuji (předčasně) jako téma.
Zajímá mě váš názor. Co vy si o tom myslíte? :roll:


PROČ by měl vzniknout? KDO to bude hrát? Co radši udělat další pokračování Sabouteura, trojku, přímo pro ZX? Proč PC? Nemám rád remaky. Degradují původní hry. :bang:

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 28.11.2013, 20:07 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
To je blbost. Dobre spracovana hra s retrolookom nic nedegraduje. Je to len o tom ako je spravena a ak remake degraduje povodnu hru, tak je ten remake na<|>u spraveny. Vid link, co som dal v predoslom prispevku - spickovo spracovana retrogameska pre PC s vynikajucou hratelnostou a ZX vzhladom.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 28.11.2013, 20:11 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Ale suhlasim, ze by asi bolo lepsie vymysliet Saboteur III, ako robit remake II. Mohol by to byt dvojity projekt - PC/ZX.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 28.11.2013, 20:17 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
z00m píše:
Ale suhlasim, ze by asi bolo lepsie vymysliet Saboteur III, ako robit remake II. Mohol by to byt dvojity projekt - PC/ZX.


Ale jo, na tom něco je. Tak to beru trochu zpět no :roll: Kdyby ta hra vypadala jako ta hra z toho linku, bylo by to super pecka cool. Je fakt, že jsem nedávno drtil You Have To Win The Game (http://www.pouet.net/prod.php?which=60890), což je PC CGA gamesa udělaná na PC (ne remake) a potom předělaná na C64. A je to tak boží hra, že jsem ji dohrál, a to se často nestává.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 28.11.2013, 22:09 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 116 times
Been thanked: 424 times
zxretrosoft píše:
3. Pokračování. To by v podstatě přicházelo v úvahu (zatím nejpravděpodobněji), nemusel bych dalece řešit autorská práva (originál jen jako inspirace, hra by to byla jiná). Nakreslil by se nový dům, nové postavy, pointa by mohla zůstat obdobná (sesbírat nějaké CD-romy pro odlet rakety). Bylo by to ale nejpracnější. Na druhou stranu by člověk nemusel být vázán originálem a nikomu se zavděčovat.

Zoom píše:
Ale suhlasim, ze by asi bolo lepsie vymysliet Saboteur III, ako robit remake II. Mohol by to byt dvojity projekt - PC/ZX.

Tohle mi připadá nejzajímavější, jestli bude dost sil.
Pokud jde o autorská práva, pamatuju článek, kde se psalo, že stačí vhodně změnit název, aby sice odkazoval na předchůdce, ale nebyl přesně stejný, a už ti nikdo nemůže nic říct. Takže třeba název "Saboteur: Fighter's Legacy" by měl být OK 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 28.11.2013, 22:50 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 06.08.2013, 10:49
Příspěvky: 220
Bydliště: Praha
Has thanked: 232 times
Been thanked: 67 times
Případně by se dalo inspirovat tímhle torzem. Pochybuju, že u fan-made projektu bude někdo řešit autorská práva.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 28.11.2013, 23:10 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10131
Bydliště: Praha
Has thanked: 1960 times
Been thanked: 1522 times
Factor6 píše:
Je fakt, že jsem nedávno drtil You Have To Win The Game (http://www.pouet.net/prod.php?which=60890), což je PC CGA gamesa udělaná na PC (ne remake) a potom předělaná na C64. A je to tak boží hra, že jsem ji dohrál, a to se často nestává.


Vypadá fakt zajímavě. Hlavně je tedy neuvěřitelně rozsáhlá! První co zapařím, až mi dorazí SDIEC :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 29.11.2013, 08:24 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 23:38
Příspěvky: 541
Bydliště: Praha
Has thanked: 393 times
Been thanked: 122 times
Díky moc za připomínky, vězte, že pozorně "naslouchám"...

Zajisté si nemyslím, že remaky jsou k ničemu, ale názoru Factora6 svým způsobem rozumím. Ani já nejsem žádným vyznavačem PC, vlastně ho používám zejména proto, abych mohl pohodlně pracovat na emulátorech :speccy: :ataracek: :cman: :A . Když už má někdo kapacitu něco vyrábět, souhlasím, že nejvíc top je dělat to rovnou na ZX/Amigu/C64/Atari---

Na druhou stranu si myslím, že kdybych t. č. udělal něco např. jen pro ZX, nehrál by to skoro nikdo. Zatímco takhle mám možnost tou samou hrou oslovit masu lidí mimo naši komunitu, třeba i upoutat pozornost později narozených na staré nápady a stroje, "přitáhnout ho"... Kromě toho jsou remaky, které jsem si oblíbil ještě víc než originál (např. zmiňovaný Nether Earth).
Není zanedbatelný ani fakt, že hra pro staré počítače se mi dělá relativně těžko. Je to dlouho, co jsem něco vytvářel pro Amigu, natož pro ZX, člověk musí 100x víc přemýšlet a dávat si pozor na kde co. Ano, je to přiznávám pohodlnost, ale na PC už nemusím hlídat paměť, což je pro mě osobně ta největší úleva ze všeho :jump:
A taky se pořád učím. Že po večerech dělám drobné hry má též ten důvod, že se na nich mj. učím jazyk :geek:

Takže jak vidno, důvodů pro remaky může být více.

Ale zpátky k Saboteurovi. S tím pokračováním to také zatím vidím jako nejefektivnější možnost. Udělat to jako duo-projekt pro Win/8-bit není k zahození, ale nedovedu si teď představit, že bych obojí dělal sám. Někdo, kdo je zručnější na old-strojích, by se mohl tohoto poslání ujmout, jinak by mi to trvalo věčnost :dcod:

Každopádně bych se přimlouval za verzi pro Sam Coupé.

_________________
https://zxretrosoft.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 29.11.2013, 09:32 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 23:38
Příspěvky: 541
Bydliště: Praha
Has thanked: 393 times
Been thanked: 122 times
mop píše:
Případně by se dalo inspirovat tímhle torzem. Pochybuju, že u fan-made projektu bude někdo řešit autorská práva.


No ale není to špatný nápad, udělat ten dům pod vodou, takový podvodní komplex, kde budou za okny rybičky :idea:

_________________
https://zxretrosoft.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 29.11.2013, 14:00 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 06.08.2013, 10:49
Příspěvky: 220
Bydliště: Praha
Has thanked: 232 times
Been thanked: 67 times
Taky mě to napadlo, líbí se mi ty sprajty žraloka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 29.11.2013, 23:23 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 23:38
Příspěvky: 541
Bydliště: Praha
Has thanked: 393 times
Been thanked: 122 times
Dobře, rozhodl jsem se takto.

Pro začátek zkusim vyrobit boje+pohyby co nejvěrněji originálu a prostředí.
Hra bude pokračovat tam, kde Saboteur 2 skončil -> tj. výjezdem z tunelu. Pak ale začně nové dobrodružství. Hned za plotem vyvstane další komplex, část z něho ponořená do vody, aby to bylo zajímavější (v určitých místech bude potřeba stihnout úkoly kvůli kyslíku).

Vše se pokusím dělat ve stejné grafice a s ohledem na možnosti 8-bitů, zkrátka tak, abychom to mohli nějak přeprogramovat i pro Sam Coupé :dcod:

Pokud máte někdo podnět, tak pište, ještě je čas to změnit.

_________________
https://zxretrosoft.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Saboteur II remake(?)
PříspěvekNapsal: 30.11.2013, 13:10 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10131
Bydliště: Praha
Has thanked: 1960 times
Been thanked: 1522 times
Tak já píšu: prosím o výběr muž/žena (tj. zkombinovat postavičky z jedničky a dvojky), protože mě nikdy dvojka moc nebavila, neb jsem se do té mutantní hrdinky nedokázal vžít :-) Dále prosím o nahrazení psů něčím jiným (nerad zabíjím psy, byť je to jen pár pixelů) - pár návrhů: liliputáni (MiniMe), pirana se skafandrem, opice...

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz